|   |   | 

OSMANİYE YEŞİLYURT TOKİ KONUTLARININ KURA ÇEKİLİŞİ YAPILDI

Osmaniye Belediyesi’nin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında uygulamaya konulan ve T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Osmaniye Yeşilyurt’ta inşa edilen 279 konutun kura çekilişi yapıldı.

OSMANİYE YEŞİLYURT TOKİ KONUTLARININ KURA ÇEKİLİŞİ YAPILDI

Osmaniye Belediyesi’nin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında uygulamaya konulan ve T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Osmaniye Yeşilyurt’ta inşa edilen 279 konutun kura çekilişi yapıldı. 
Osmaniye Belediyesi Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan TOKİ Finansman Dairesi Başkanı Ayhan Karaca, “TOKİ, 58., 59., 60. ve 61. Hükümetlerinin ‘Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği’ kapsamında 81 il ve 800 ilçede 2 bin 665 şantiyede 589 bin 780 konutun üretim rakamına ulaşmıştır. Bu rakam 100 bin nüfuslu 22 şehir demektir. Üretilen konutların 497 bin 699’u (yüzde 85,46) Sosyal Konut niteliğinde olup, 418 bin 380 adedi teslim edilmiştir. Söz konusu işler çerçevesinde 56,8 Milyar TL’lik 4 bin 989 adet ihale sonuçlandırılmıştır. Sosyal donatı uygulaması kapsamında ise; 20 bin 782 derslikli 925 adet okul, 952 adet spor salonu, 47 bin 728 kapasiteli 138 yurt binası, 94 adet sağlık ocağı, 206 adet hastane, 488 adet ticaret merkezi, 473 adet cami, 41 adet kütüphane, 27 adet sevgi evi, 20 adet engelli yaşam merkezi, 88 adet kamu hizmet binası ve 13 adet stadyum yapımı gerçekleştirilmiştir” dedi.
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Osmaniye’de birçok yatırımların hayata geçirildiğini ifade eden Karaca, şunları söyledi: 
“Bunlardan kısaca bahsedecek olursak; toplam 19 şantiyede 2 bin 054 Konut, 3 İlköğretim, 2 Sağlık Meslek Lisesi, Çarşı, 3 Cami, 2 Spor Salonu, 2 Ticaret Merkezi, Kafeterya, 2 Hastane, 1 Sağlık Ocağı, 2 Pansiyon, Kütüphane, Çocuk Yuvası, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Karakol, Aile Sağlık Merkezi, Eczane uygulamaları yer almaktadır. Proje ve ihale çalışmaları devam eden bin 720 konut ile birlikte Osmaniye’de toplam 3 bin 774 konut sayısına ulaşılacaktır. Başlatılan uygulamaların toplan yatırım bedeli yaklaşık 194 Milyon TL’dir. Osmaniye Yeşilyurt’ta bulunan 311 konuttan 32 adedi kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine ayrılmış ve kalan 279 adet konutun kura çekilişi için toplanmış bulunuyoruz. TOKİ projelerine sizlerden aldığımız bu destekle aynı hızla devam edeceğimizi belirtmek ister, hepinize saygılarımı sunarım.”
Yeşilyurt Mahallesi’nde yaptırılan TOKİ konut sayısının 279 olduğunu ancak başvuru sayısının 305 olduğunu belirten Belediye Başkanı Kadir, “Bilindiği gibi biz bu projeyi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında hayata geçirdik. TOKİ’ye verdiğimiz yer karşılığında belediyemize 32 konut verildi. Bunların da satışını gerçekleştireceğiz. Buradan elde edilen para ile başka bir toplu konut projesini hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Yani inşallah bugün burada çekiş sonucu ev sahibi olamayanlar çok yakında yine ev sahibi olma imkanına kavuşacaklar. Ben burada bunun takipçisi olacağımın sözünü veriyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından kura çekilişi yapıldı. İlk olarak müracaat eden 8 şehit ailesinin ve 3 gazinin konutları belirlendi. Ardından da geriye kalan 268 konutun sahipleri tek tek çekilen kura sonucu belirlenmiş oldu.
Başvuru dönemi 29 Mayıs-21 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen TOKİ Osmaniye Evleri Yeşilyurt Toplu Konut uygulamasında yer alan konutların alanları, 83,28 metrekare 2+1 olarak tasarlandı. Dairelerin fiyatı 65 bin 387 TL ile 76 bin 111 TL arasında değişiyor. 96 ay, 108 ay, 120 ay vadelendirmeler yapılan konutlar için, yüzde 10, yüzde 15 ve yüzde 25 peşinat veriliyor. Osmaniye Yeşilyurt TOKİ Evleri'nde konutların en düşük başlangıç taksiti 408,67 TL, en yüksek başlangıç taksiti 713,54 TL olarak bildirildi.

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • Eski Sanayi Sitesi’nde Konutlar Ne Zaman Bitecek?

  Eski Sanayi Sitesi’nde Konutlar Ne Zaman Bitecek?

  Yozgat Eski Sanayi Sitesi’nde başlatılan kentsel dönüşüm ile birlikte TOKİ konutları birbir yükseliyor. 18 Ocak 2016 tarihinde yer teslimi yapılan ve çalışmalara başlanılan TOKİ konutlarının 27 Aralık 2017 tarihinde bitirileceği belirtiliyor.

 • Sincan’da Yeni Bir Şehir Kuruluyor

  Sincan’da Yeni Bir Şehir Kuruluyor

  Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Saraycık Mahallesi, modern binaları, modern yolları, sosyal donatı alanları, yeşil alanları ve eğitim alanlarıyla hak ettiği değere kavuşacak” dedi.

 • Denizli’de TOKİ projeleri masaya yatırıldı

  Denizli’de TOKİ projeleri masaya yatırıldı

  TOKİ tarafından Denizli genelinde yapılacak sosyal konutlarla ilgili projeler, ilçelerin talepleri ve çözüm önerileri Vali Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında TOKİ Başkanı Ergün Turan'ın da katıldığı toplantıda masaya yatırıldı.

 • TOKİ’den İstanbul Esnafına Yeni Çarşı

  TOKİ’den İstanbul Esnafına Yeni Çarşı

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul’daki Rami Kışlası’nda 1986’dan bu yana geçici olarak faaliyet gösteren Rami Gıda Toptancıları Hali esnafı için Kayabaşı Batı Resneli Bölgesinde modern bir çarşı inşa edecek.

 • TOKİ Konutlarının İnşaat Çalışmaları Başladı

  TOKİ Konutlarının İnşaat Çalışmaları Başladı

  Konya’nın Beyşehir İlçe Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir’in Huğlu Mahallesi’nde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yaptırılacak konutların inşaat çalışmalarının başladığını söyledi.

 • Çömlekçi 2. Etapta 63.2 Milyon TL’lik Anlaşma Sağlandı

  Çömlekçi 2. Etapta 63.2 Milyon TL’lik Anlaşma Sağlandı

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından sürdürülen Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde Çömlekçi 2. etap kentsel dönüşüm alanında hak sahipleri ile görüşmelere Büyükşehir Belediyesinde devam ediliyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.