|   |   | 

Pera GYO Yatırım İçin Anadolu'ya Yöneldi

Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, İstanbul’da artan rekabet ve arazi fiyatları nedeniyle Anadolu’ya yöneldi.

Pera GYO Yatırım İçin Anadolu'ya Yöneldi

Pera GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Bensel, büyükşehirlerde artan arazi fiyatları ve rekabet nedeniyle Anadolu’ya yatırım yapmaya karar verdiklerini ve Anadolu’da ilk olarak Denizli’de karar kıldıklarını söyledi. Bensel, Denizli’de AVM inşaatıyla başladıkları projeye, okul,konut, Hastane ve son olarak  ofis kulelerini eklediklerini kaydetti.

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; Bensel, 2011’de AVM projesini bitirdiklerini hatırlatarak, 2012 sonunda konutları satışa çıkardıklarını söyledi. Bu yıl okulun da hizmete girdiği projede, ofisler de satışa açıldı. Bensel, “Kendimizi Anadolu’da kentsel dönüşüm olabilecek yerlere, arazi fiyatlarının çok çıkmadığı yerlere yönelttik. Bakıyoruz, her bölge olabilir” dedi.

3 yılda yüzde yüz arttı

Projenin tamamının Sümerpark adıyla hayata geçirildiği projede, ofis blokları Skycity adıyla yükseliyor. Toplam proje alanının 100 bin metrekare olduğu projenin tamamına 300 milyon lira yatırım yapılmış olacak. 2017’de teslim edilmesi planlanan ofislerde metrekare fiyatları ise şu anda 2 bin 750 lira olarak uygulanıyor. Bensel, Sümerbank arazisi olan alanın bölgede iyi tanındığını anlatarak, şunları söyledi:

“Sümerbank’tan sonra bir ara mesire yeri olarak kullanılmış. Yanında oto sanayi var, o yüzden pek gelişmemiş. Biz konutların ilk satışına başladığımızda metrekaresini 850-900 liradan sattık, 2012 sonu gibi. Şu anda konutların ikinci elleri bile başladı. Metrekare fiyatları ise 1500-2 bin lira arasında.”

Denizli özelinde büyükşehirlerdeki gibi 24 saat güvenlikli, her ihtiyacın ofis içinde giderilebildiği ofis projesi olmadığını dile getiren Bensel, bu nedenle kısa süre içinde yüzde 30 satış oranına ulaştıklarını ifade etti. Bensel, daha sonra şunları söyledi:

“İstanbul’da birkaç yıldır olan site hayatını Denizli’ye taşıdık. 604 dairelik 8 blokluk yüksek katlı bir site inşaatına başladık. İlk üç blokta yaşam başladı, hepsi satıldı. Bir özel okul yaptık. İnşaat bitti ve geçen yıl da açıldı. Bunların hepsinden önce bir AVM inşa ettik. AVM arazisi üzerinde şimdi de bir ofis bloğu inşaatına başladık. Bu konuda da Denizli’ye bir ilki yerleştirmiş oluyoruz. Çünkü Denizli’de apartman katlarında dükkan gibi bir ofis sistemi var. Plaza gibi bir ofis blokları yok.”

"Şehir içinde şehir kuruyoruz"

Satış hızlarının bölgenin ihtiyacını da gösterdiğini belirten Bensel, pek çok sanayicinin Skycity projesinde kat alarak şirket merkezlerini buraya taşıdığını söyledi. Projeden en çok alımı ise doktorlar ve mali müşavirler yapıyor. Bensel, şunları söyledi:

“Denizli’de iş yapan büyük işadamları kat kat aldılar ve genel merkezlerini taşıdılar. Tekstilci, sanayici alan var ama doktorlardan da çok talep var. Ofisler 55-250 metrekareye kadar çıkıyor. 17 katlı bir proje. 16, 15, 14, 13 olan dört katı 4 ayrı işadamı bütün olarak aldı. 890 metrekare olarak. Doktorlar daha ziyade iki tane 52 alıyor. 52 metrekare alanlar da mali müşavirler, avukatlar gibi. 4 ayrı parsel, biz aslında orada şehir içinde şehir kuruyoruz. Resmi bir kentsel dönüşüm değil ama biz orada bir kentsel dönüşüm yarattık.”

Bensel, Denizli’de konutlardan edindikleri tecrübeyle projeden satış yapmanın çok zor olduğunu gördüklerini söyledi. Buna göre, Denizlililer inşaatın belli bir aşamaya geldiğini görmeden, hatta katlarına çıkıp bakmadan konut almak istememiş. Bu nedenle örnek daireler tamamlanınca satış da hızlanarak kısa sürede bitmiş. Bensel, “Her şehir ve insanı farklı. Denizlili çok iyi yatırım yapıyor. Ayrıca zamanında çok fazla göç veren bir şehir olduğu için yabancıya satışlarımız da yüksek oranda oldu” diye konuştu. 

(Milliyet)

GYO Haberleri

GYO Kategorisindeki diğer haberler

 • Emlak Konut’tan 1.3 milyon M2’lik 5 dev ihale
  Emlak Konut’tan 1.3 milyon M2’lik 5 dev ihale

  Yılın ilk çeyreğinde satış rekorları kırarak sektöre yön veren Emlak Konut GYO 5 dev proje için ihaleye çıkıyor. Haziran ve Temmuz aylarında ihalesi gerçekleştirilecek; İstanbul Riva, Zeytinburnu, Tuzla ve 2 Etap şeklinde ihale edilecek olan İzmir Alsancak’taki projeler toplamda 1 milyon 327 bin m2’lik araziyi kapsıyor.

 • Akıllı Şehirler Geleceğin Yaşam Biçimi Olacak
  Akıllı Şehirler Geleceğin Yaşam Biçimi Olacak

  Halk GYO Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin, “Türkiye Geleceğini Yeniden Tasarlıyor” ana teması ile bu yıl 16. kez düzenlenen Forum İstanbul 2023 Konferansı’nda akıllı şehir uygulamaları hakkında bilgi verdi.

 • Nurol GYO’dan İnsan Odaklı Çözümler
  Nurol GYO’dan İnsan Odaklı Çözümler

  Kurulduğu ilk günden itibaren kalite ve güven esaslarına bağlı kalarak, yaşadığı topluma ve dokunduğu her bireye fayda sağlamayı misyon edinen Nurol GYO, geliştirdiği insan odaklı yaklaşımlarını, “Nurol Çözümleri” (N Çözümleri) başlığı altında tanıttı.

 • Sinpaş’ın Katar Çıkarması
  Sinpaş’ın Katar Çıkarması

  43 yıllık deneyimiyle sektörde pek çok ilke imza atan Sinpaş, 300’den fazla Türk firması ve Körfez Bölgesi’nden 3000’den fazla iş adamını bir araya getirecek olan Expo Turkey by Katar 2017’ye katılıyor.

 • Aydos Country’de yüzde 5 peşinat ile ev sahibi olma imkanı!
  Aydos Country’de yüzde 5 peşinat ile ev sahibi olma imkanı!

  Sinpaş GYO’nun, İstanbul Anadolu Yakası’nın en hızlı gelişen ve en çok kazandıran bölgesi Sancaktepe’de hayata geçirdiği Aydos Country’de evler Mayıs ayında teslim ediliyor. Siz de baharı; yalnızca yüzde 5 peşinat ödeyerek ev sahibi olarak karşılayın, bir yıl boyunca bedavaya oturun.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.