|   |   | 

Perakende Satış Hacmi Nisan’da %0,3 Arttı

TÜİK verilerine göre perakende satış hacmi nisan’da bir önceki aya göre %0,3 arttı,

Perakende Satış Hacmi Nisan’da %0,3 Arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,3 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %0,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,1 ve otomotiv yakıtı satışları %0,1 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları %0,5 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları %1,4 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları  0,1 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları %0,6 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise %1,0 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacim endeksi (2010=100), Nisan 2015


Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,8 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,8 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %2,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,6, otomotiv yakıtı satışları ise %11,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları %1,5 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları %1,3 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları %2,7 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları %0,6 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise %22,5 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacim endeksi (2010=100), Nisan 2015


Perakende ciro bir önceki aya göre %1,6 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,6 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %2,0, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %1,4, otomotiv yakıtı satışları ise %1,4 arttı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %6,8 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,8 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %13,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %7,1 artarken, otomotiv yakıtı satışları ise %1,7 azaldı.

Perakende satış hacim ve ciro endeksleri (2010=100), Nisan 2015


Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • Galatasaray PFDK’ya Sevk Edildi

    Galatasaray PFDK’ya Sevk Edildi

    Spor Toto Süper Lig’in geride kalan 8. haftasının ardından PFDK sevkleri açıklandı. Spor Toto Süper Lig'in geride kalan 8. haftasının ardından, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk kararları açıklandı. Galatasaray, Trabzonspor maçındaki saha olayları ve kötü tezahürat nedeniyle PFDK'ya sevk edildi.

  • Türkiye Petrollerinin yapısal değişime ihtiyacı var

    Türkiye Petrollerinin yapısal değişime ihtiyacı var

    Adıyaman’da gerçekleştirilen “Türkiye’ de Petrol Keşfinin 70. Yılı” konulu sempozyumda konuşan Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman, “Yeni yapılanma ile Türkiye’nin güçlü iki yeni şirketi oluşacak” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.