|   |   | 

Perakende Satış Hacmi Nisan’da %0,3 Arttı

TÜİK verilerine göre perakende satış hacmi nisan’da bir önceki aya göre %0,3 arttı,

Perakende Satış Hacmi Nisan’da %0,3 Arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,3 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %0,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,1 ve otomotiv yakıtı satışları %0,1 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları %0,5 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları %1,4 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları  0,1 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları %0,6 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise %1,0 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacim endeksi (2010=100), Nisan 2015


Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,8 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,8 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %2,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,6, otomotiv yakıtı satışları ise %11,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları %1,5 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları %1,3 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları %2,7 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları %0,6 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise %22,5 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacim endeksi (2010=100), Nisan 2015


Perakende ciro bir önceki aya göre %1,6 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,6 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %2,0, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %1,4, otomotiv yakıtı satışları ise %1,4 arttı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %6,8 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,8 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %13,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %7,1 artarken, otomotiv yakıtı satışları ise %1,7 azaldı.

Perakende satış hacim ve ciro endeksleri (2010=100), Nisan 2015


Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • DEAŞ'lı 3 Canlı Bomba Yakalandı

  DEAŞ'lı 3 Canlı Bomba Yakalandı

  GAZİANTEP'te, polis tarafından terör örgütü DEAŞ'ın askeri kanat sorumlusunun yakalanmasının ardından derinleştirilen soruşturmada gözaltına alınan 5 şüpheliden, canlı bomba eylemine fırsat bulamadığı belirtilen 3'ü tutuklandı.

 • Borsa İstanbul Verileri

  Borsa İstanbul Verileri

  Borsa günü nasıl tamamladı? Borsa İstanbul (BİST) 100 Endeksi, bankacılık endeksi, holding endeksi yükseldi mi, düştü mü?

 • Altın fiyatları

  Altın fiyatları

  Bugün altın fiyatları, canlı gram, çeyrek ve cumhuriyet altın fiyatları en güncel olarak burada yer almaktadır.

 • TFF’den Yalanlama!

  TFF’den Yalanlama!

  Türkiye Futbol Federasyonu, ’UEFA ile bazı Türk kulüplerini ilgilendiren bir toplantı yapıldığı ve UEFA yetkililerinin yeni yaptırımlarda bulunacağını ifade ettiği’ iddiasını yalanladı.

 • İkinci El Araçlara Yeni Düzenleme!

  İkinci El Araçlara Yeni Düzenleme!

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı`na ilişkin, "Düzenleme hazır, referandumdan sonra yayımlayacağız. Düzenlemede şu an garanti kapsamı 10 bin kilometre." dedi.

 • KOSGEB Ödemeleri Bugün Başlıyor

  KOSGEB Ödemeleri Bugün Başlıyor

  Başbakan Yıldırım KOBİ'lere müjdeyi vererek, "Başvuran 460 bin 167 işletmeye kredi verme kararı aldık. Kredi verme işlemi bugün başlıyor." açıklamalarında bulundu.

 • 28 Şubat 2016 Hava Durumu

  28 Şubat 2016 Hava Durumu

  Meteoroloji'den alınan bilgilere göre İstanbul, Ankara ve İzmir'de hava sıcaklıkları nasıl olacak?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.