|   |   | 

Plasfed Plastik İnşaat Malzemeleri Raporu Yayınlandı!

Türkiye plastik inşaat mamulleri üretiminin yaklaşık yüzde 50’si ihraç ediliyor

Plasfed Plastik İnşaat Malzemeleri Raporu Yayınlandı!

·         PLASFED (Plastik Sanayicileri Federasyonu), 2013 yılı Plastik İnşaat Mamulleri Sektör İzleme Raporu’nu yayınladı. Raporda, Türkiye’nin bu alanda net ihracatçı olduğu vurgulanarak, 2013 sonu itibariyle 7.2 milyar dolar üretim, 1.8 milyar dolar ihracat ve 1.3 milyar dolar dış ticaret fazlasına ulaşıldığı kaydedildi.

·         PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy raporla ilgili yaptığı değerlendirmede, her geçen gün yeni ürünlerle alt ve üst yapılarda daha fazla kullanılmaya başlanan plastik ürünlerde Türkiye’nin ağırlığının arttığını belirterek, “Plastiğin geleceğin inşaat malzemesi olduğunu ve Türkiye plastik inşaat malzemeleri üreticilerinin büyümesini sürdürdüğünü tüm veriler ortaya koyuyor” dedi.

·         Türkiye’nin yeniden yapılanan ülkelerin ihtiyacını karşılamakta en avantajlı ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Selçuk Aksoy, “Dünyada ağırlığı giderek artan plastik inşaat malzemelerinde Türkiye üreticileri daha fazla desteklenmelidir. Plastik inşaat malzemelerinin pazarlanmasına yönelik daha fazla girişim ve ilgi herkesin yararına olacaktır” dedi.

Plastik sektörüne yönelik en kapsamlı ve düzenli verileri oluşturan PLASFED 2013 Yılı Plastik İnşaat Mamulleri Sektör İzleme Raporu’nu yayınladı. Raporda, yurt içi talebin yüzde 93’ünü karşılayan Türkiye plastik inşaat mamulü üreticilerinin, büyümesini 2013’te de sürdürdüğü, dış ticaret fazlasının da değer bazında yüzde 7 artarak 1 milyar 330 milyon dolara yükseldiği kaydedildi.

Dünyada ve Türkiye’de alt ve üst yapı inşaatlarda kullanımı hızla yaygınlaşan, yeni ürünlerle alternatif malzemelerin yerine geçen plastik inşaat malzemelerinde büyümenin sürdüğünü ortaya koyan raporda, sektörün yüksek katma değerli ürünlere geçmesine ihtiyacın gözlendiği de vurgulandı. Miktar bazında üretilen ürünlerin yüzde 42’sinin ihraç edilmesine rağmen, değer bazında bakıldığında toplam üretimin yüzde 25’inin ihraç edildiği sonucu raporda yer aldı.

Yeniden yapılanan bir coğrafyanın tam ortasındayız”

Rapora yönelik değerlendirmelerde bulunan PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, plastiğin yeni ürünler geliştirerek, alt ve üst yapılarda muadillerine göre daha hafif, daha dayanıklı ve daha ucuz ürünler sunduğunun altını çizdi. Bu sürecin, plastik inşaat mamullerinin dünyada ve Türkiye’de yapı sektörü tarafından daha fazla tercih edilmeye başlamasına yol açtığını belirten Aksoy, “Dünyada ağırlığı giderek artan plastik inşaat malzemelerinde Türk üreticileri daha fazla desteklenmeli” dedi.

Türkiye’nin inşaat pazarının büyük olduğu ülkeler arasında yer aldığını hatırlatan Aksoy, “Her alanda yapılaşmamız sürüyor. Ayrıca, yeniden yapılanan bir coğrafyanın tam ortasındayız. Bölgemiz her türlü alt ve üstyapı yatırımlarını devam ettiren ülkelerden oluşuyor ve bu yapılanma daha da devam edecek. Türkiye’deki plastik inşaat malzemeleri üreticilerinin ulaştığı 7.2 milyar dolarlık hacim elbette önemli ancak daha fazla gideceğimiz yol var ve biz bu yolda koşmak istiyoruz. Türkiye, bu ülkelerin ihtiyacını karşılamaktaki en avantajlı konumlardan birini sunuyor. Bu avantajın iyi kullanılarak her türlü pazarlama faaliyetinde paydaşlarımızla birlikte çalışmak hepimizin yararına olacaktır. Yapı sektöründe faaliyet gösteren, son dönemde başarılarıyla ülkemizin adını duyuran uluslararası inşaat sanayicilerimizi, mühendislik ve müşavirlik firmalarımızı bizimle daha fazla çalışmaya, ürünlerimizi görmeye ve kullanmaya çağırıyoruz” dedi.

Daha fazla yatırıma, katma değerli ürünlere geçişe ihtiyaç var!

Selçuk Aksoy, Türkiye plastik inşaat mamulleri ihracatının birim değerinin, ithal edilen ürünlerin birim değerlerin neredeyse yarısı olmasının önemli bir gösterge olduğunu da hatırlatarak, “Miktar bazında üretimin yüzde 42’sini ihraç etmemize rağmen, değere bakıldığında bu ağırlık yüzde 25’lere düşüyor. Demek ki daha fazla yatırıma, katma değerli ürünlere geçişe ihtiyacımız var. Dünyanın her yerinde bu süreçler kamu tarafından desteklenmiş, yönlendirilmiştir. Biz de bu anlamda sektör olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız, kamudan da beklentimiz bizi bu süreçte gerek mali, gerekse araştırma yönünden desteklemesi” dedi.

Türkiye plastik inşaat mamulleri dünya ihracat pazarında yüzde 4 ağırlıkla 5. sırada!

2013 sonu itibariyle Türkiye plastik inşaat mamulleri sektörü kesinleşmiş verileri yer aldığı PLASFED Raporu’nda, dünya ölçeğinde karşılaştırılabilir son verilerin üretildiği 2012 yılı sonu itibariyle dünya plastik inşaat mamulleri ihracat pazarında yüzde 4 ağırlıkta ve dünyada 5. sırada olduğu belirtildi.

Üretim

Sektörün plastik üretiminin 2008 yılındaki 1.1 milyon ton seviyesinden 2013 sonu itibariyle 1.7 milyon tona yükseldiği, üretim değerinin ise 7.2 milyar dolara ulaştığı belirtildi. Üretimin değer bazında bir önceki yıla göre yüzde 12 arttığı ve toplam plastik üretimi içindeki ağırlığının da yüzde 22 düzeyinde sabit kaldığı kaydedildi.

İthalat

Türkiye’nin yüksek katma değerli ürünler ithal ettiğine işaret edilen PLASFED Raporu’nda, ithalatın değer bazında bir önceki yıla göre yüzde 17 yükselerek 448 milyon dolara çıktığı kaydedildi. Yurt içi tüketimin, miktar bazında yüzde 7’sinin, değer bazında ise yüzde 8’inin ithalatla karşılandığı, dolayısıyla yurt içi tüketimin miktar bazında yüzde 93’ünün, değer bazında ise yüzde 92’sinin yerli firmalarca karşılandığı vurgulandı.

İhracat, dış ticaret fazlası ve dış ticaret birim fiyatları

Türkiye plastik inşaat mamulü ihracatının 2008 yılındaki 466 bin ton ve 1,3 milyar dolar seviyesinden sürekli bir artışla; bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 7, değer bazında ise yüzde 9 artışla, 2013 yılı sonunda 713 milyon ton ve 1,8 milyar dolara yükseldiği belirtildi.

Türkiye’nin dünyanın beşinci büyük plastik inşaat mamulü ihracatçısı olduğu belirtilen raporda, AB ülkeleri içinde ise Almanya ve İtalya’nın ardından üçüncü büyük ihracatçı olduğu vurgulandı. Türkiye’nin, 150’den fazla ülkeye plastik inşaat ürünü sattığı, en fazla ürün ihraç edilen ülkelerin sırasıyla, Irak, Rusya, Libya, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, İran, Türkmenistan, Bulgaristan ve Romanya olduğu bilgisine yer verildi. Bu ilk 10 ülkeye yapılan ihracatın, toplam ihracatın miktar bazında yüzde 71, değer bazında ise yüzde 67 ağırlık aldığına işaret edildi. Bu veriler ışığında, 2013 yılı sonunda dış ticaret fazlasının bir önceki yıla göre değer bazında yüzde 7 artarak 1 milyar 330 milyon dolara ulaştığı belirtildi. Raporda, ihracat ve ithalat birim fiyatlarında, ithalat lehine ciddi bir fark görüldüğüne de işaret edildi. Buna göre, 2013 yılında birim ithal fiyatı 2012 yılına kıyasla yüzde 5 artarak ton başına 5 bin 889 dolara çıktı. İhracat birim fiyatı ise bir önceki yıla göre yüzde 2 artarak, 2 bin 494 dolar olarak gerçekleşti.

Plastik İnşaat Malzemeleri Sektöründe Genel Arz ve Talep Dengesi (Milyon Dolar) Kaynak: PLASFED

 

2012

2013

% Artış 

Üretim

6.365

7.152

12

İthalat

383

448

17

İhracat

1.631

1.778

9

Yurtiçi Tüketim

5.117

5.822

14

Dış Ticaret Açığı / Fazlası

1.247

1.330

7

İhracat / Üretim ( % )

26

25

 

İthalat / Yurtiçi Tüketim(%)

7

8

 

İhracat / İthalat ( % )

425

397

 

 

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Mod İstanbul’da 60 ay sıfır faiz fırsatı
  Mod İstanbul’da 60 ay sıfır faiz fırsatı

  İstanbul’un farklı ilçelerinde orta ve üst gelir grubuna yaptığı projelerle adından sıkça söz ettiren Ortadoğu Grup, Kâğıthane’de hayata geçirdiği Mod İstanbul projesinde, bahar aylarına özel vade farksız 60 ay taksit imkanı sunuyor.

 • Babacan Port Royal'de fiyatlar 240 bin liradan başlıyor
  Babacan Port Royal'de fiyatlar 240 bin liradan başlıyor

  Babacan Holding imzasıyla hayata geçirilen ‘Babacan Port Royal’, bölgenin en iddialı, en prestijli, en kaliteli projelerinden biri olmasının yanı sıra, bölgenin en hesaplı projesi olma özelliğiyle de dikkat çekiyor.

 • Milas'ta 40'a Yakın Binanın Tescili Yapılıyor!
  Milas'ta 40'a Yakın Binanın Tescili Yapılıyor!

  Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan 40'a yakın bina tescilleniyor. Binaların tescillenmesi konusu Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından düzenlenen toplantıda belirtildi...

 • Kınık’a İki Yeni Yatırım Müjdesi
  Kınık’a İki Yeni Yatırım Müjdesi

  İzmir Kınık’ta, Hazine’ye ait olan arazide plan değişikliğine gidildi, arazi ‘sağlık tesis alanı’ ve ‘kapalı spor tesis alanı’na dönüştürüldü. İlçeye, spor salonu ve 25 yataklı hastane yapılacak.

 • Düşen Kiralar Ofis Piyasasını Hareketlendirdi
  Düşen Kiralar Ofis Piyasasını Hareketlendirdi

  İstanbul’da ofis piyasası hareketlendi. Bunun nedeni yeni yabancı yatırımlar değil, fiyatlardaki düşüşü fırsat olarak değerlendiren şirketlerin pazarlık masasına oturması. İstanbul’un merkezi iş alanlarında boş ofislerin oranı %17’ye ulaşırken dip nokta için 12 aylık süreç olduğu vurgulanıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.