|   |   | 

Reza Zarrab Kararı Bir Hafta İçinde Veriliyor

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi, Zarrab’ın kefaletle tahliye talebi hakkındaki karar önümüzdeki günlerde ilan edilecek.

Reza Zarrab Kararı Bir Hafta İçinde Veriliyor

New York’ta tutuklu bulunan İran asıllı işadamı Reza Zarrab’ın kefaletle serbest bırakılma duruşması New York’ta görüldü. New York Güney Bölge Mahkemesi’nde görülen davanın yargıcı Richard Berman, kefalet konusunda henüz bir kararı olmadığını, bir hafta içinde kararını bildireceğini söyledi.

Yargıç Berman, duruşmanın başında yaptığı konuşmada, dava ile ilgili  görüş almak isteyen gazetecilerin kendisine ulaşmaya çalıştığını ancak, bununla ilgili kimseye bilgi vermediğini söyledi. Berman, gazetecilerin dava ile ilgili yargıçtan görüş istemesinin ABD’de ’hoş karşılanmadığını’ belirtti.

ZARRAB’IN AVUKATI BRAFMAN: ZARRAB TOPLUM İÇİN TEHLİKE OLUŞTURMUYOR

Yargic Berman, daha sonra Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman’a söz vererek, kefalet talebini dinledi. Brafman, müvekkilinin tutuksuz olarak yargılanabileceğini, herhangi bir şiddet olayına karışmamış olan Zarrab’ın toplum için tehlike oluşturmadığını ileri sürdü. Brafman, müvekkilinin mali bir suç nedeniyle hapis yatmasına gerek olmadığını savundu.

BRAFMAN: ZARRAB’IN KEFALETLE SERBEST BIRAKILMASI HALİNDE KALACAĞI EV ŞİMDİDEN TUTULDU

Savcılık ofisinin Zarrab’ın güçlü bağlantıları olduğunu ve kaçabileceği iddiasına karşılık Brafman, müvekkilinin itibarlı bir güvenlik şirketi tarafından korunacağını ve GPS sistemi  ile 24 saat boyunca kontrolde olacağını aktardı. Brafman, mahkemeye kolaylık sağlamak için Zarrab’ın kefaletle serbest bırakılması halinde kalacağı evi şimdiden tuttuklarını ve 24 saat gözlem altında tutulmasını sağlayacak kamera sisteminin eve yerleştirildiğini söyledi. Manhattan’da bir binanın 15. katında olduğu söylenen eve dair detaylı bilgi verilmedi.

Brafman ayrıca, müvekkili tarafından İran Merkez Bankası’na hitaben gönderildiği ileri sürülen ve ’Ekonomik cihad’a hazır olduğunu belirten mektubun Zarrab’la bir ilgili bulunmadığını söyledi. Zarrab’ın Farsça yazılmış olan mektubu anlama ihtimali bulunmadığını savunan Brafman, müvekkilinin Farsça konuşabildiğini ama yazamadığını söyledi.

ZARRAB’IN NEDEN TUTUKLU KALMASI GEREKTİĞİ DETAYLI OLARAK ANLATILDI

Başsavcı Preet Bharara adına duruşmaya katılan savcı yardımcısı Michael Lockard, Reza Zarrab’ın neden tutuklu yargılanması gerektiğini istediklerini detaylı olarak anlattı. Zarrab’ın ABD güvenlik güçlerine ısrarla yalan söylediğini hatırlatan Lockard, resmi makamlardan sakladığı malvarlığı ve yurt dışı bağlantıları sayesinde kaçma ihtimalinin çok yüksek olduğunu iddia etti. Zarrab’ın, ABD ile suçlu değişimi anlaşması bulunmayan pek çok ülkeyle üst düzey ilişkileri bulunduğuna dikkat çeken savcı yardımcısı, bu ülkelerden birine kaçması halinde Zarrab’ı yargılamanın mümkün olamayacağını söyledi. Savunma makamının öne sürdüğü ’silahlı güvenlik görevlileri’ fikrinin New York halkı için büyük tehdit oluşturacağını söyleyen Lockard, Zarrab’ın kaçması durumunda çevrede bulunanların bu görevlilerin silahlarından çıkan mermilerle riske atılacağını söyledi.

Zarrab’ın Farsça bilmediği ve ’Ekonomik cihad’ mektubuyla ilgisi bulunmadığı iddialarına karşı çıkan savcı yardımcısı, ellerinde Zarrab’ın Farsça bildiğini kanıtlayan belgeler bulunduğunu belirtti. Ekonomik Cihad mektubunun bir çalışanı tarafından Zarrab’a iki ayrı versiyonunun gönderildiğini söyleyen Lockard, Zarrab’ın e-mail hesabında binlerce Farsça yazışma bulunduğunu söyledi.

DAVAYI ÇOK SAYIDA AMERİKALI GAZETECİ DE TAKİP ETTİ

Duruşmada Zarrab’ın Türkiye’deki avukatı Şeyda Yıldırım da hazır bulundu. New York Güney Bölge Mahkemesi’nde görülen davayı, bir düzine kadar Amerikalı gazeteci de  takip etti.

Zarrab’ın savunma ekibinde 8 kişi bulunurken, Amerikan devleti adına 4 savcı yardımcısı mahkemede hazır bulundu.

İran asıllı işadamı ABD çıkarlarına zarar vermek, komplo kurmak için işbirliği yapmak, İran’a karşı uygulanan uluslararası ambargoyu delmek, banka sahteciliği yapmak ve kara para aklamak suçlamalarından yargılanıyor. New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, Zarrab için 75 yıl hapis cezası istiyor.

19 Mart’ta Miami’de FBI tarafından gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklanan Zarrab, New York’a nakledilmişti. Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman, müvekkili için şiddet olaylarına karışmadığı ve yaşadığı ülkede hayırsever birisi olduğunu iddia ederek kefalet talebinde bulunmuştu. Zarrab’ın iddianamesini hazırlayan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara ofisi, sanığın kefalet talebine karşı çıkmıştı. Milliyet

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Mavi Jeans'in Fiyatı Belli Oldu!
  Mavi Jeans'in Fiyatı Belli Oldu!

  Mavi Giyim`de halka arz fiyat aralığı 43-51,6 TL olarak belirlendi. Halka arz büyüklüğü aralığı ise 328 milyon-394 milyon dolar.

 • 30 Mayıs 2017 Yurtta Hava Durumu
  30 Mayıs 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve Orta Karadeniz ile Tekirdağ, Sivas, Giresun ve Gümüşhane çevrelerinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İstanbul'da bu sabah ilk saatlerden itibaren aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış etkili olacak.

 • SGK'dan Çok Önemli 31 Mayıs Uyarısı!
  SGK'dan Çok Önemli 31 Mayıs Uyarısı!

  SGK Düzce İl Müdürü Necmi Köroğlu, SGK prim borcu affından yararlanarak yapılandırma yapmış kişilerin 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeme yapmaları gerektiğini aksi halde yapılandırmaların bozulacağını söyledi.

 • Altın Ayın En Yüksek Seviyesi Yakın!
  Altın Ayın En Yüksek Seviyesi Yakın!

  Altın, Draghi sonrası bu ayın en yüksek seviyesi yakınında, Altın fiyatları, AMB Başkanı Draghi'nin ekonomi hakkındaki güvercin tonlu yorumları ile bu ayın en yüksek seviyesi yakınında...

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.