|   |   | 

Riskli Binalarda En Önemli Konu Yıkım Güvenliğidir

İmo Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, riskli yapıların tespiti ve yıkımı konusunda kamuoyundan gelen soru ve sorunların bu süreçle ilgili sıkıntıların yaşandığının göstergesi olduğunu belirtti.

Riskli Binalarda En Önemli Konu Yıkım Güvenliğidir

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, Adana’da 392 bina için riskli raporu verildiğini, 129 binanın yıkımının gerçekleştirildiğini belirterek, riskli binaların yıkımında en önemli konunun yıkım güvenliği olduğunu söyledi. 

İMO Adana Şube Başkanı Biçer, yaptığı açıklamada, riskli yapı tespiti ve yıkım süreçlerine ilişkin kamuoyundan gelen çok sayıda soru ve sorunla karşılaştıklarını belirtti.
Binaların riskli olarak belirlenmesinden binaların yıkımına kadar ilgili her aşamada bir dizi sorunun yaşandığını kaydeden Biçer, Adana’da Ağustos 2015 tarihi itibariyle; incelemesi yapılan binalardan 392 bina için riskli bina raporu verildiğini ve bu binalardan 129’unun yıkımının gerçekleştirildiğini, 41 binanın da incelenmesinin devam ettiğini bildirdi.

Raporu verilen ve incelemede olan toplam 433 binada, 1446 konut ve 270 işyerinden oluşan 1716 bağımsız bölüm bulunduğunu kaydeden Biçer, kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bölgelerdeki yıkım ve bina inceleme talepleriyle il genelindeki bina yıkım sayısının artış göstermesinin beklendiğini söyledi.

Yönetmelik gereği bir yapının yıktırılabilmesi için, yıkım sorumluluğunun statik fenni mesul bir inşaat mühendisi tarafından üstlenilmesinin zorunlu olduğunu ifade eden Biçer, binaların yıkılmaya başlamasından önce alınması gereken en önemli önlemin yıkım güvenliği olduğunu vurguladı. Biçer, “Hem yıkımı yapılacak binanın etrafındaki binaların, dolayısıyla orada yaşayanların can ve mal kaybını önlemek, hem de yıkımı yapan ekibin herhangi bir iş kazası yaşamasını önlemek ilk sorumluluktur. Yıkım yapılacak binada kullanılacak yıkım tekniği; binanın inşa edildiği alan, yapım yöntemi, çevresel ve fiziki faktörler, yapımda kullanılan materyaller ve binanın kullanım şekline göre belirlenmelidir. Yıkımı yapacak olan firma, yöntemler arasında en uygun ve güvenli yöntemi belirlemeli ve yıkım projesini yıkım uzmanlarına yaptırmalı, ilgili idareye onaylatmalıdır” diye konuştu.

"PATLATMA SİSTEMİ TÜRKİYE’DE KULLANILABİLİR DEĞİL"
Yıkım yapılacak binanın yüksekliğine göre etrafında alınacak önlemlerin değişim gösterdiğini belirten İMO Adana Şube Başkanı Biçer, Avrupa ülkelerinde örnekleri bulunan patlatma sistemi ile binayı olduğu yere çökertmenin en ileri, en kolay ve en güvenli yıkım tekniklerinden biri olduğunu ancak bu sistemin Türkiye’de kullanılabilir hale getirilemediğini söyledi. Biçer, “Binaların arasında çekme mesafeleri, plansız yapılaşma, bu tekniğin uygulanamamasının en büyük sebebidir. 1, 2 veya 3 katlı yapıların yıkımının gerçekleştirilmesi, güvenliği yüksek katlı binalara göre daha az risklidir ve daha kolay gerçekleştirilmektedir. Bundaki en büyük etken o yapıların genellikle mühendislik hizmetinden uzak olarak yapılması, zaten özünde ayakta zor duruyor olmasıdır” şeklinde konuştu.

Yüksek katlı binaların yıkımını gerçekleştirebilmek için çok sayıda kriteri sağlamak gerektiğini ifade eden Biçer, şöyle devam etti:

“Binanın üstüne indireceğimiz paletli olarak tabir ettiğimiz makinanın tabla üstünde çalışma durumu, tablanın taşıma gücünün değeri, paletli makinanın yıkım ve kırım anında binaya vereceği titreşimden binanın ne kadar etkileneceği ile ilgili raporların alınması gerekmektedir. Binanın etrafı dışarıya moloz düşmeyecek şekilde komple sarılmalı, yıkım yapılacak alanın etrafı komple çevrilmeli, yıkım ekibi haricinde kimse alınmamalı, saha içinde çalışan tüm ekibin iş güvenliği sağlanmalıdır. Mevcut yapı, trafik akışının devam ettiği bir noktada ise trafikten izin alınmalı, trafik müdürlüğünün yapacağı keşfe göre şerit veya yol kapama durumları gerçekleştirilmelidir. Ayrıca yıkımdan çıkan malzemenin geri dönüşümü sağlanarak çevreye olan etkilerinin en aza indirilmesi gerekmektedir.”
İMO Adana Şubesi olarak toplumsal sorumluluklarının gereği olarak uyarıda bulunduklarını dile getiren Biçer, “Bilimsel olmayan riskli yapı yıkımları yeni yıkımlara yol açar, can yakar. Bilim ve tekniğe uygun yol ve yöntemler ve buna bağlı kural ve şartlar oluşturulup, görev, yetki sorumluluklar belirlenmeden yıkım işlemlerine başlatılmaması gerektiği konusunda kamuoyunu bilgilendirirken yetkililere de sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Geleceğin Konut Tasarımı Mercek Altına Alındı
  Geleceğin Konut Tasarımı Mercek Altına Alındı

  McGill Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Avi Friedman, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Manyezit Yapı Paneli üreticisi Modelpan’ın düzenlediği konferans için İstanbul’a geldi.

 • Dekon Suadiye Ametist'te Son Daireler
  Dekon Suadiye Ametist'te Son Daireler

  Dekon İnşaat tarafından inşa edilen, Bağdat Caddesi’nin nadir site konseptli projelerinden olan Dekon Suadiye Ametist’te tamamı deniz manzaralı son 15 daire yeni sahiplerini bekliyor.

 • Babacan Port Royal İddialı Fiyatlarla Lansmana Çıktı
  Babacan Port Royal İddialı Fiyatlarla Lansmana Çıktı

  Tamamladığı güvenli ve lüks konut projeleriyle bilinen Babacan Holding, şimdi de bölgesinin en iddialı ve en prestijli projesi olan ‘Babacan Port Royal’i hayata geçiriyor. Emsallerine göre daha ekonomik ve iddialı fiyatlarla sunulan ‘Babacan Port Royal’de, daireler 249 bin TL’den başlıyor.

 • Kordon İstanbul Projesi Satışa Çıktı
  Kordon İstanbul Projesi Satışa Çıktı

  Bulunduğu bölgeye değer katan ödüllü projelerin markası Ege Yapı, Maslak ve Kâğıthane’nin buluşma noktasında, yeniden canlanan Sadabad Deresi’nin kıyısında 820 milyon TL yatırımla inşasına başladığı Kordon İstanbul Projesi’ni satışa çıkardı.

 • Kadınlar, Gayrimenkul Sektöründe Biz de Varız Diyor
  Kadınlar, Gayrimenkul Sektöründe Biz de Varız Diyor

  Türkiye’de gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlara yönelik olarak ULI, GYODER ve TMB işbirliğiyle ilk kez düzenlenen ‘Gayrimenkulde Kadın Araştırması’ sonuçları; 17 Mayıs 2017 tarihinde Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu tarafından açıklanacak.

 • Enerji Kimliğine Erteleme!
  Enerji Kimliğine Erteleme!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2 Mayıs’ta zorunlu hale gelecek Enerji Kimlik Belgesi’nde ‘süre uzatımı’nı gündemine aldı. Süre uzatımına ilişkin yönetmelik düzenleme Başbakanlığa gönderildi.

 • İzmir Karabağlar Meydanı İçin Tasarım Yarışması
  İzmir Karabağlar Meydanı İçin Tasarım Yarışması

  İzmir Karabağlar İlçesi kent meydanı için tasarım projesi yarışması düzenleniyor. Karabağlar Belediyesi Kamusal Açık Mekan ve Kent Meydanı Kentsel Tasarım Proje Yarışması ile kentsel yaşam kalitesi ve kentin mekansal kimliğine katkı sağlayacak tasarımlar aranıyor.

 • Bahçe Keyfini Evinize Taşıyın
  Bahçe Keyfini Evinize Taşıyın

  Şehirde yaşıyorsunuz diye bahçe keyfinden uzak kalmak zorunda değilsiniz. Evinizin balkonunda, konutların ortak alanlarında ya da apartman dairesinde kendi küçük bahçenizi kurmanız mümkün.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.