|   |   | 

Satın Alma-Birleşme Rekoru Korkuttu

Geçtiğimiz mayıs ayında ABD’de 243 milyar dolarlık rekor şirket satın alma ve birleşmesi olumlu bir ‘ekonomik canlılık’ olarak görülmekten çok kaygı yarattı.

Satın Alma-Birleşme Rekoru Korkuttu

Yıllardır süren sıfıra yakın faiz oranları ve kolay borçlanma sayesinde ABD’de şimdiye kadar görülen en yüksek birleşme ve satın alma rakamı gerçekleşti. ABD’de, geçtiğimiz mayıs ayında satın alma ve birleşme anlaşmalarının toplam büyüklüğü 243 milyar dolarla tarihi seviyeye ulaştı. 

Dealogic araştırma firmasının Financial Times gazetesinde yayınlanan verilerine göre birleşme satın almalarda küresel kriz öncesinde bile bu rakamlara ulaşılmamıştı. Mayıs 2007’de 226 milyar dolarlık birleşme ve satın alma olmuştu. En yüksek satın alma ve birleşmelerin gerçekleştiği Ocak 2000’de rakam 213 milyar dolardı. Dünya'nın haberine göre,Mayıs 2015’te kırılan tarihi satın alma rekoru olumlu bir “ekonomik canlılık” göstergesi olmaktan çok kaygı konusu oldu. Çünkü, geçmişte hisse piyasalarında yaşanan iki çöküş döneminde de satın alma ve birleşmeler en yüksek seviyelere çıkmıştı. Birçok önemli uzman, başka şeylerin yanı sıra, bu satın alma ve birleşme rekorunu, çöküşün öncü göstergelerinden biri olarak görüyor. 

Krizleri tahmin etme konusunda dünya çapında ün kazanmış ekonomistler ve yatırımcılardan şu sıralarda yine karamsar açıklamalar geliyor. ABD hisse piyasalarının tarihin en yüksek değerlerine ulaştığı ve dev bir balonun içinde olduğumuza dair uyarılar yapılıyor. Sadece bu yıl ABD hisselerinden 79 milyar doların çıkmış olması ve Nasdaq ile DowJones endekslerinim tüm zamanların en yüksek ortalamasının yüzde 3 üzerinde olması endişelerini tırmandırıyor. Bazı uzmanlar bu verinin yanı sıra şirket satın alma ve birleşmelerindeki tarihi rekorun da bu ihtimali kuvvetlendirdiği görüşünde. 

ENDEKLER REKOR SEVİYELERDE

ABD hisseleri Mart 2009’da dip gördükten sonra istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam etti. New York Borsası 2009’dan bu yana yüzde 165 değerlendi ve rekora gidiyor. NASDAQ yüzde 275 yükseldi. En popüler hisse piyasa gösterge endeksleri de benzer bir trend içinde. Mevcut piyasa değerinin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturduğu için ABD ekonomisini izlemenin en sağlıklı göstergesi sayılan S&P 500 endeksi 2009’dan bu yana toplam yüzde 210 değerlendi. Ağustos 2014’te ilk kez 2000’in üzerine çıktı. Dow Jones ise 18,312.39 seviyesi ile geçtiğimiz mayıs ayında rekor tazeledi.

KRİZ KAHİNLERİ BALON DİYOR

2008 krizinde milyarlarca dolarlık hamleleriyle tanınan hedge fon yöneticisi Mark Spitznagel, “Hisse piyasalarında ağır ve ani bir çöküşte şaşırmaya hakkımız yok, daha doğrusu kesinlikle bunu beklemeliyiz” diye konuşarak uyardı. İsviçreli “Doktor Kıyamet” lakaplı Marc Faber de “Finansal varlık balonunun içindeyiz. Her an patlayabilir” diye konuşmuş, bunun sorumlusunun da ABD Başkanı Barack Obama’nın hükümet politikaları ve Fed’in riskli düşük faiz oranları olduğunu belirtmişti. Kaynaklar milyarder yatırımcı Warren Buffet’ın da bir piyasa çöküşüne hazırlandığını iddia ediyor. “Warren Buff et Göstergesi” olarak da bilinen “Toplam piyasa değerinin GSYH’ye oranı”nın sat alarmına yaklaştığı ve belirtiliyor.

ROUBİNİ DE SAATLİ BOMBA UYARISI YAPTI

Kıyamet kahini adıyla bilinen Nobel ödüllü ekonomist ve gazetemiz yazarlarından Nouriel Roubini de yaklaşan kriz konusunda uyarı yaptı. Roubini hafta başında kaleme aldığı makalesinde şöyle diyor: “Makro likidite ve piyasalarda likidite darlığının birleşimi saatli bir bomba oluşturuyor. Merkez bankaları likidite yaratmaya devam ederek kısa vadeli dalgalanmaları bastırdıkça, hisse, tahvil ve diğer varlık piyasalarındaki balonları daha da beslemiş olur. Yatırımcılar aşırı değerlenmiş ve likit olmayan varlıklara – örneğin tahvillere – yığıldıkça uzun vadeli bir çöküş riski de artıyor.”

PİYASALAR FED BAĞIMLISI OLDU

OMB eski direktörü David Stockman da hisse ve tahvil piyasalarında çöküş bekleyen uzmanlardan. Stockman geçtiğimiz günlerde ABD’li yayın kuruluşu CNBC ile yaptığı röportajda küresel ekonomi için çok sert bir uyarı yaptı. Stockman “Aşırı gevşek para politikaları merkez bankalarını tüm dünyada bir köşeye sıkıştırdı, sonuç olarak piyasalar çok büyük ve çirkin bir sabaha uyanacak” ifadelerini kullandı. ABD ekonomisinin gerçek gücünü sorgulayan Stockman, savaş sonrası en uzun iyileşme dönemi yaşanıyor olsa da şu an sıfır faiz oranlı 78’inci ayın içinde olduğumuzu vurguladı.Stockman’a göre piyasalar ABD Merkez Bankası’na (Fed) aşırı bağımlı hale geldi. Uzmanpara

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • TÜFE Kasım ayında yüzde 0,52 arttı 

  TÜFE Kasım ayında yüzde 0,52 arttı 

  TÜFE, 2016 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,52, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,78, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,79 artış gerçekleşti.

 • Soma Davasında Flaş Gelişme!

  Soma Davasında Flaş Gelişme!

  Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciası ceza davasında yeni bilirkişi raporu doğrultusunda delillerin ortaya çıkmasıyla, haklarında dava açılan Soma Kömürleri A.Ş patronu Alp Gürkan ve 4 yönetici ifade verecek.

 • 5 Aralık 2016 Yurtta Hava Durumu

  5 Aralık 2016 Yurtta Hava Durumu

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan tahminlere göre, Batı ve Orta Karadeniz kıyılarında karla karışık yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.

 • Altın Almak Doları Düşürmez

  Altın Almak Doları Düşürmez

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Cankurtaran, "Türkiye, altın ithalatçısı bir ülke. Altına talebin artması, ithalatını, dolayısıyla döviz talebini arttıracağından doları düşürmez tersine yükseltir." dedi.

 • Yeni Sigara Fiyatları Belli Oldu

  Yeni Sigara Fiyatları Belli Oldu

  Alkollü içkiler ile tütün ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi’ne gelen zam sonrası yeni sigara fiyatları belli oldu.

 • Bir Kredi Kartı 6 Saniyede Hackleniyor

  Bir Kredi Kartı 6 Saniyede Hackleniyor

  Visa'da bulunan kritik bir güvenlik açığı nedeniyle kredi kartı bilgileriniz hackerlar tarafından sadece 6 saniye içerisinde tahmin edilebiliyor!

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.