|   |   | 

Satış Vaadi Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satış vaadi sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmeli? Bu soruların cevabını merak edenler için faydalı olacak bilgileri aşağıda bir araya getirdik...

Satış Vaadi Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin farklı illerinde birçok markalı konut projesi hayata geçiriliyor. Tüketiciler de bu projelerden seçim yaparak hayalindeki konuta kavuşuyor. Ancak kimi zaman daha henüz bitmeyen ve inşaatı devam eden projelerden de ev satın alınıyor. Bunu için de öncelikle bir satış vadi sözleşmesi yapılıyor. Böylece satış vaadi sözleşmesi ile alıcı ve satıcı anlaşarak, belirlenen satış bedeli karşılığında; satıcı, gayrimenkulün satışını gerçekleştireceğini, alıcı ise bedelini ödeyerek gayrimenkulü satın alacağını taahhüt ve beyan etmiş oluyor. Ancak bu anlaşmayı yapmak çok da basit bir işlem olarak değerlendirilmemesi gerekiyor. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olunmayınca bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu nedenle gayrimenkul alım satımında taraflar arası bir ön sözleşme olan satış vaadi sözleşmesini yaparken bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle uzmanların uyarıda bulunduğu nokta; satış vaadi sözleşmesinin noter vasıtasıyla yapılması. Yeni Tüketici Yasası’na göre de bu artık zorunlu. İlgili maddede şu ifadeler yer alıyor: “Ön ödemeli konut satışının tapu siciline tescil edilmesi, satış vaadi sözleşmesinin ise noterde düzenleme şeklinde yapılması zorunludur. Aksi hâlde satıcı, sonradan sözleşmenin geçersizliğini tüketicinin aleyhine olacak şekilde ileri süremez.” Peki diğer gözden kaçırılmaması gereken noktalar neler? Satış vaadi sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmeli? Bu soruların cevabını merak edenler için faydalı olacak bilgileri aşağıda bir araya getirdik:

İşte satış vaadi sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler…

·        Satış vaadi sözleşmesi; alıcı ve satıcının karşılıklı olarak, satıcının taraflarca belirlenen bir bedel karşılığında taşınmazın satışını vermek, alıcının da bu taşınmazı satın almak ve bedelini ödemek konusunda tarafların vaat ve taahhüt beyanlarını kapsayan bir sözleşme olarak tanımlanıyor.

·        Ya da diğer bir ifade ile satış vaadi sözleşmesi; tüketicinin konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcının da bedelin tamamen veya kısmen ödenmesinden sonra taşınmazı tüketiciye devir veya teslim etmeyi üstlendiği sözleşmedir.

·        Kısaca satış vaadi sözleşmesine; ön satış sözleşmesidir de denebilir. Bir gayrimenkulün alım satımında tarafların iradelerini noterde bir araya getirerek yapmış oldukları sözleşmelerdir.

·        Bu sözleşmelerin mutlaka noterde düzenlenmesi gerekir. Yani satış vaadi sözleşmelerinin noter huzurunda yapılması zorunludur. Bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerekir.

·        Ön ödemeli konut satışının tapu siciline de tescil edilmesi gerekir. Yeni Tüketici Kanunu da tapuya şerh koymayı zorunlu tutuyor.

·        Önemli bir husus da; satış vadi sözleşmesi yapıldıktan sonra 10 yıl içinde tarafların tapuda esas satış işlemini gerçekleştirmesi gerektiğidir. 10 yıl içinde gerçekleştirilmezse zaman aşımına tabi oluyor. 

·        Yeni Tüketici Kanunu’na göre yapı ruhsatı alınmadan, tüketicilerle ön ödemeli konut satış sözleşmesi yapılamaz. Bu nedenle firmadan projenin yapı ruhsatı olup olmadığını mutlaka öğrenmeye çalışın.

·        Ayrıca tüketicilere sözleşmenin kurulmasından en az bir gün önce, Bakanlıkça belirlenen hususları içeren bir ön bilgilendirme formu verilmelidir.

·        Konut satış vaadi sözleşmesinde hak ve borçlar açıkça belirtilmeli, taşınmazın bedeli ve ödenme şekli yer almalıdır.

·        Ayrıca satış vaadi sözleşmesi içeriğinde konutun yeri, konumu, adası, parseli, daire numarası belirli ve açık olmalıdır.

·        Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bulvar Loft kampanyasında son gün 18 Haziran
  Bulvar Loft kampanyasında son gün 18 Haziran

  Türkiye’nin inşaat devi Akfen İnşaat, İstanbul Levent ve Ankara İncek’ten sonra hayata geçirdiği üçüncü Loft markalı projesi olan Bulvar Loft’un lansmanında verdiği %32’lik kar garantisi üzerine son bir fırsat kampanyası başlatıyor.

 • Tapuya giderken gerekli evraklar
  Tapuya giderken gerekli evraklar

  Gayrımenkul alım satımları uzun zaman alabilen ve karmaşık işlemlerdir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yoğunluğu nedeniyle de eğer önceden bilgilenmez ve hazırlık yapmazsanız çok zaman kaybedebilirsiniz.

 • Kiracı İle Ev Sahibi Arasında Kalan Emlakçıların Mağduriyetine Son
  Kiracı İle Ev Sahibi Arasında Kalan Emlakçıların Mağduriyetine Son

  Kiracının, kirayı ödememesi halinde mülk sahiplerinin haklarını koruma altına alan yeni bir uygulama hayata geçti. Kiracıya kefil olan uygulama kapsamında, mülk sahiplerinin ödenmeyen kiraları karşılanarak, maddi zarara uğraması önlenecek. Öte yandan, ev sahibi ile kiracı arasında kalan emlakçıların mağduriyetine de son verilmiş olacak.

 • Evinizi kiralamadan önce yapmanız gerekenler
  Evinizi kiralamadan önce yapmanız gerekenler

  Evinizi kiraya vermeye karar verdiniz ve bunun için sadece ilan vermenizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Konut ya da işyerinizi kiraya vermeden önce yapmanız gerekenleri sizin için derledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.