|   |   | 

Satış Vaadi Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satış vaadi sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmeli? Bu soruların cevabını merak edenler için faydalı olacak bilgileri aşağıda bir araya getirdik...

Satış Vaadi Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin farklı illerinde birçok markalı konut projesi hayata geçiriliyor. Tüketiciler de bu projelerden seçim yaparak hayalindeki konuta kavuşuyor. Ancak kimi zaman daha henüz bitmeyen ve inşaatı devam eden projelerden de ev satın alınıyor. Bunu için de öncelikle bir satış vadi sözleşmesi yapılıyor. Böylece satış vaadi sözleşmesi ile alıcı ve satıcı anlaşarak, belirlenen satış bedeli karşılığında; satıcı, gayrimenkulün satışını gerçekleştireceğini, alıcı ise bedelini ödeyerek gayrimenkulü satın alacağını taahhüt ve beyan etmiş oluyor. Ancak bu anlaşmayı yapmak çok da basit bir işlem olarak değerlendirilmemesi gerekiyor. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olunmayınca bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu nedenle gayrimenkul alım satımında taraflar arası bir ön sözleşme olan satış vaadi sözleşmesini yaparken bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle uzmanların uyarıda bulunduğu nokta; satış vaadi sözleşmesinin noter vasıtasıyla yapılması. Yeni Tüketici Yasası’na göre de bu artık zorunlu. İlgili maddede şu ifadeler yer alıyor: “Ön ödemeli konut satışının tapu siciline tescil edilmesi, satış vaadi sözleşmesinin ise noterde düzenleme şeklinde yapılması zorunludur. Aksi hâlde satıcı, sonradan sözleşmenin geçersizliğini tüketicinin aleyhine olacak şekilde ileri süremez.” Peki diğer gözden kaçırılmaması gereken noktalar neler? Satış vaadi sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmeli? Bu soruların cevabını merak edenler için faydalı olacak bilgileri aşağıda bir araya getirdik:

İşte satış vaadi sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler…

·        Satış vaadi sözleşmesi; alıcı ve satıcının karşılıklı olarak, satıcının taraflarca belirlenen bir bedel karşılığında taşınmazın satışını vermek, alıcının da bu taşınmazı satın almak ve bedelini ödemek konusunda tarafların vaat ve taahhüt beyanlarını kapsayan bir sözleşme olarak tanımlanıyor.

·        Ya da diğer bir ifade ile satış vaadi sözleşmesi; tüketicinin konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcının da bedelin tamamen veya kısmen ödenmesinden sonra taşınmazı tüketiciye devir veya teslim etmeyi üstlendiği sözleşmedir.

·        Kısaca satış vaadi sözleşmesine; ön satış sözleşmesidir de denebilir. Bir gayrimenkulün alım satımında tarafların iradelerini noterde bir araya getirerek yapmış oldukları sözleşmelerdir.

·        Bu sözleşmelerin mutlaka noterde düzenlenmesi gerekir. Yani satış vaadi sözleşmelerinin noter huzurunda yapılması zorunludur. Bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerekir.

·        Ön ödemeli konut satışının tapu siciline de tescil edilmesi gerekir. Yeni Tüketici Kanunu da tapuya şerh koymayı zorunlu tutuyor.

·        Önemli bir husus da; satış vadi sözleşmesi yapıldıktan sonra 10 yıl içinde tarafların tapuda esas satış işlemini gerçekleştirmesi gerektiğidir. 10 yıl içinde gerçekleştirilmezse zaman aşımına tabi oluyor. 

·        Yeni Tüketici Kanunu’na göre yapı ruhsatı alınmadan, tüketicilerle ön ödemeli konut satış sözleşmesi yapılamaz. Bu nedenle firmadan projenin yapı ruhsatı olup olmadığını mutlaka öğrenmeye çalışın.

·        Ayrıca tüketicilere sözleşmenin kurulmasından en az bir gün önce, Bakanlıkça belirlenen hususları içeren bir ön bilgilendirme formu verilmelidir.

·        Konut satış vaadi sözleşmesinde hak ve borçlar açıkça belirtilmeli, taşınmazın bedeli ve ödenme şekli yer almalıdır.

·        Ayrıca satış vaadi sözleşmesi içeriğinde konutun yeri, konumu, adası, parseli, daire numarası belirli ve açık olmalıdır.

·        Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

 • Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu
  Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu

  Konut sektörünün sesini daha güçlü duyurmak ve sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte Başkanlık görevini Z. Altan ELMAS devraldı.

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.