|   |   | 

Satış Vaadi Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satış vaadi sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmeli? Bu soruların cevabını merak edenler için faydalı olacak bilgileri aşağıda bir araya getirdik...

Satış Vaadi Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin farklı illerinde birçok markalı konut projesi hayata geçiriliyor. Tüketiciler de bu projelerden seçim yaparak hayalindeki konuta kavuşuyor. Ancak kimi zaman daha henüz bitmeyen ve inşaatı devam eden projelerden de ev satın alınıyor. Bunu için de öncelikle bir satış vadi sözleşmesi yapılıyor. Böylece satış vaadi sözleşmesi ile alıcı ve satıcı anlaşarak, belirlenen satış bedeli karşılığında; satıcı, gayrimenkulün satışını gerçekleştireceğini, alıcı ise bedelini ödeyerek gayrimenkulü satın alacağını taahhüt ve beyan etmiş oluyor. Ancak bu anlaşmayı yapmak çok da basit bir işlem olarak değerlendirilmemesi gerekiyor. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olunmayınca bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu nedenle gayrimenkul alım satımında taraflar arası bir ön sözleşme olan satış vaadi sözleşmesini yaparken bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle uzmanların uyarıda bulunduğu nokta; satış vaadi sözleşmesinin noter vasıtasıyla yapılması. Yeni Tüketici Yasası’na göre de bu artık zorunlu. İlgili maddede şu ifadeler yer alıyor: “Ön ödemeli konut satışının tapu siciline tescil edilmesi, satış vaadi sözleşmesinin ise noterde düzenleme şeklinde yapılması zorunludur. Aksi hâlde satıcı, sonradan sözleşmenin geçersizliğini tüketicinin aleyhine olacak şekilde ileri süremez.” Peki diğer gözden kaçırılmaması gereken noktalar neler? Satış vaadi sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmeli? Bu soruların cevabını merak edenler için faydalı olacak bilgileri aşağıda bir araya getirdik:

İşte satış vaadi sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler…

·        Satış vaadi sözleşmesi; alıcı ve satıcının karşılıklı olarak, satıcının taraflarca belirlenen bir bedel karşılığında taşınmazın satışını vermek, alıcının da bu taşınmazı satın almak ve bedelini ödemek konusunda tarafların vaat ve taahhüt beyanlarını kapsayan bir sözleşme olarak tanımlanıyor.

·        Ya da diğer bir ifade ile satış vaadi sözleşmesi; tüketicinin konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcının da bedelin tamamen veya kısmen ödenmesinden sonra taşınmazı tüketiciye devir veya teslim etmeyi üstlendiği sözleşmedir.

·        Kısaca satış vaadi sözleşmesine; ön satış sözleşmesidir de denebilir. Bir gayrimenkulün alım satımında tarafların iradelerini noterde bir araya getirerek yapmış oldukları sözleşmelerdir.

·        Bu sözleşmelerin mutlaka noterde düzenlenmesi gerekir. Yani satış vaadi sözleşmelerinin noter huzurunda yapılması zorunludur. Bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerekir.

·        Ön ödemeli konut satışının tapu siciline de tescil edilmesi gerekir. Yeni Tüketici Kanunu da tapuya şerh koymayı zorunlu tutuyor.

·        Önemli bir husus da; satış vadi sözleşmesi yapıldıktan sonra 10 yıl içinde tarafların tapuda esas satış işlemini gerçekleştirmesi gerektiğidir. 10 yıl içinde gerçekleştirilmezse zaman aşımına tabi oluyor. 

·        Yeni Tüketici Kanunu’na göre yapı ruhsatı alınmadan, tüketicilerle ön ödemeli konut satış sözleşmesi yapılamaz. Bu nedenle firmadan projenin yapı ruhsatı olup olmadığını mutlaka öğrenmeye çalışın.

·        Ayrıca tüketicilere sözleşmenin kurulmasından en az bir gün önce, Bakanlıkça belirlenen hususları içeren bir ön bilgilendirme formu verilmelidir.

·        Konut satış vaadi sözleşmesinde hak ve borçlar açıkça belirtilmeli, taşınmazın bedeli ve ödenme şekli yer almalıdır.

·        Ayrıca satış vaadi sözleşmesi içeriğinde konutun yeri, konumu, adası, parseli, daire numarası belirli ve açık olmalıdır.

·        Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Park Adana AVM Törenle Açıldı!
    Park Adana AVM Törenle Açıldı!

    Merkez Seyhan İlçesi, D-400 Karayolu üzerinde trafik kavşağında bulunan Park Adana AVM hizmete açıldı. Proje 130 milyon Euro yatırım bedeline sahip...

  • Taşınmadan Bir Ay Önce Yapmanız Gerekenler
    Taşınmadan Bir Ay Önce Yapmanız Gerekenler

    Evinizi taşımak, hayatınızda yeni bir sayfa açmak anlamına geliyor. Ama hayatınızda büyük bir değişim anlamına gelen bu iş aynı zamanda stresli ve yorucu bir süreçtir ve bazı ön hazırlıklar gerektirir. Taşınmadan bir ay önce yapmanız gerekenlerin ne olduğunu biliyor musunuz?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.