|   |   | 

Seçim İçin Geri Sayım Başladı

Meclis Başkanı Yılmaz’la görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan 45 günlük sürenin bitiminin ardından yeniden seçime gidilmesi kararı alırken Davutoğlu’nu seçim hükümeti için bugün görevlendirecek.

Seçim İçin Geri Sayım Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasadaki yetkisini kullanarak TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’la 4 saat süren görüşmesinin ardından seçimlerin yenilenmesi kararı aldı.
Anayasada, “Yeni seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Başkanlık Divanı seçiminden sonra yine kırkbeş gün içinde Bakanlar Kurulunun kurulamaması hallerinde de Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’na danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Yenilenme kararı Resmî gazete’de yayımlanır ve seçime gidilir” hükmü yer alıyor. Cumhurbaşkanı’na seçime götürme yetkisi veren 45 günlük süre, önceki akşam itibariyle sona erdi.

Görüşme 4 saat sürdü
Erdoğan, seçimi yenileme ve seçim hükümeti kurulması konusunda inisiyatifin kendine geçmesinin ardından dün saat 17.50’de TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde istişari nitelikte görüşme yaptı. Görüşmenin yaklaşık 4 saat sürmesi dikkat çekti. Erdoğan, bu görüşmenin ardından seçimin yenilenmesi konusunda karar aldı. Kararın açıklanmasıyla eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanlığı kararı, dün akşam Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Sadece Cumhurbaşkanı’nın imzasını taşıyan kararda şöyle denildi:

“7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonrasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı seçiminin yapıldığı 09/07/2015 tarihinden itibaren kırkbeş günlük sürede Bakanlar Kurulu kurulamadığından, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ile istişare edilerek Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104’üncü ve 116’ncı maddeleri gereğince Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar verilmiştir.”

Seçim 1 Kasım’da
Yenilenen seçimin 1 Kasım’da yapılması planlandı. Seçim kararı ile birlikte Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da toplanarak, seçim takvimini belirleyecek.  
Cumhurbaşkanı, bugün saat 11.00’de Ahmet Davutoğlu ile görüşerek, hükümeti kurmakla görevlendirecek. Geçici hükümet, seçimin yenilenmesine ilişkin kararın yayımının ardından 5 gün içinde kurulacak ve Meclis’te güven oylaması yapılmayacak. Bu durumda en geç cumartesi günü hükümetin kurularak, Bakanlar Kurulu’nun Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulması bekleniyor.

Bakanlık tartışması
Geçici seçim hükümetinin Bakanlar Kurulu’nun kimlerden oluşacağı yönündeki tartışma da farklı bir boyut kazandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim hükümeti için Davutoğlu’nun CHP’li bazı isimlere teklif götürülebileceği ve bu isimlerin teklifi kabul edeceği yönündeki soruya, “CHP’de o kadar karaktersiz insan yoktur” cevabını vermesine karşın sürecin CHP’li isimleri de kapsayacağı öğrenildi.
Edinilen bilgiye göre; Davutoğlu, Bakanlar Kurulu’nda görev alması için uygun gördüğü bazı CHP’li isimlere resmi ve yazılı evrakla teklifte bulunacak. Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları doğrultusunda CHP’li vekillerin ret yanıtını yazılı evrakla vermesi halinde yazışmalar devlet arşivlerine girecek.

Yemin şart değil görüşü

Seçim hükümetinde anayasa hükümleri gereği Ak Parti 11, CHP altı, MHP üç ve HDP üç sandalyeye sahip olacak. Ancak CHP ve MHP hükümete üye vermeyeceğini açıkladı. Bu durumda CHP ve MHP kontenjanlarına bağımsız isimlerden atama yapılacak. Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları da, seçimle ilgili anayasadaki hüküm gereği bağımsız isimlerden olacak. Bu durumda hükümette en az 12 ismin bağımsızlardan olması bekleniyor. HDP ise hükümette üç bakan ile temsil edilecek.
Siyasi partilerin olumsuz yanıt verecek olması üzerine seçim hükümetinin Bakanlar Kurulu’nda, “herhangi bir siyasi partiyle ilişkisi bulunmayan bağımsız isimlerin” yer alması gündeme geldi. Meclis kulislerinde, Bakan olacak bağımsız isimlerin Meclis Genel Kurulu’nda yemin etmesinin şart olmadığı yönünde bir görüş ortaya çıktı. Ancak Ak Parti, milletvekili olmayıp Bakanlar Kurulu’na giren bağımsız isimlerin Genel Kurul’da yemin etmesi gerektiği görüşünde. Bakanların yemin etmesi için olağanüstü toplanacak Meclis Genel Kurulu’nda aynı gün sınır ötesi operasyon ve müdahale tezkeresinin de ele alınabileceği öğrenildi.

TBMM’den yetki raporu

“Cumhurbaşkanı’nın seçimlerin yenilenmesine yönelik yetkisi” üzerine çıkacak tartışmaların önlenmesine yönelik Meclis Başkanlığı rapor hazırladı. Raporda, 1961 ve 1982 anayasalarındaki Cumhurbaşkanı’nın, “yetkileri” karşılaştırıldı. 1961 Anayasası’ndaki, “Millet Meclisi Seçimlerinin Cumhurbaşkanı’nca Yenilenmesi” başlıklı 108. madde, 18 aylık süre içerisinde üç defa hükümet krizi olması, Meclis’te hükümet çoğunluğunun bulunduğu hakkında ciddi şüpheler oluşması üzerine hükümet kuracak yeni yapının aranmasını öngörüyordu. Başbakan, Cumhurbaşkanı’nda seçimlerin yenilenmesini isteyebiliyordu.  1961 Anayasası’ndaki, “18 aylık süre” şartı 45 güne indirildi. Başbakan’ın Cumhurbaşkanı’ndan seçimlerin yenilenmesini isteme yetkisi kaldırıldı. Cumhurbaşkanı’na resen seçimlerin yenilenmesine yönünde karar alabilme yetkisi verildi. Erdoğan, 1982 Anayasası’ndaki bu yetkiyi ilk kullanan Cumhurbaşkanı oldu. Milliyet

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • İzmir'i Sağanak Yağış Vurdu!
  İzmir'i Sağanak Yağış Vurdu!

  İzmir’de, hızla bastıran sağanak yağış dakikalar içerisinde cadde ve sokakları dereye çevirerek, sürücü ve vatandaşlara zor anlar yaşattı.

 • BMW Fabrikalarında Üretim Durdu
  BMW Fabrikalarında Üretim Durdu

  Yedek parçaların ulaşmamasından dolayı BMW fabrikalarında üretim sıkıntısı yaşanıyor. Firma Almanya ve Çin'deki fabrikalarında üretimi durdurdu.

 • Bitcoin Fena Çakıldı!
  Bitcoin Fena Çakıldı!

  Geçen hafta 2792 dolara kadar çok sert yükleşi yapan sanal para birimi Bitcoin 2.142 dolara geriledi.

 • PTT’ye 5 Bin Yeni Çalışan Alınacak
  PTT’ye 5 Bin Yeni Çalışan Alınacak

  Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, PTT’ye 5 bin yeni çalışan alınacağını ve PTT’nin şube sayısının 15 bine çıkarılacağını açıkladı. Bakan Arslan, 1 yıldır hizmet veren 4.5G hizmetinde ise abone sayısının 52 milyona ulaştığını ifade etti.

 • Pakistan Gelişen Piyasa Olacak
  Pakistan Gelişen Piyasa Olacak

  Pakistan hisse senetlerine, MSCI Inc.`in ülkeyi gelişen piyasa statüsüne yükseltmesi öncesinde 500 milyon dolarlık giriş olabilir.

 • Esnafın Borcu Siliniyor
  Esnafın Borcu Siliniyor

  Hükümet, esnaf için yeni düzenleme hazırlığında. 12 ay ve üstü borçlar silinecek, hizmetler dondurulacak. İhtiyaç olursa canlandırılacak.

 • 29 Mayıs 2017 Yurtta Hava Durumu
  29 Mayıs 2017 Yurtta Hava Durumu

  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere Ankara ve İzmir başta olmak üzere yurdun bir çok yerinde sağanak yağış bekleniyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.