|   |   | 

Sektör, yönetmelik ve projelerdeki belirsizliklerin bitmesini bekliyor

Sektör, Enerji Kimlik Belgesi’nin zorunlu hale gelmesi ve kentsel dönüşüm projeleri ile ivme kazandı.

Sektör, yönetmelik ve projelerdeki belirsizliklerin bitmesini bekliyor

Türkiye'de yalıtım sektörü 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren binalarda Enerji Kimlik Belgesi'nin zorunlu hale getirilmesiyle canlılık kazandı. Gündeme gelen kentsel dönüşüm projeleri ise sektördeki bu hareketlenmeye katkıda bulundu. 2002 yılında 300 milyon dolarlık ciro yapan ısı Yalıtım sektörü yaklaşık 10 kat büyüyerek bugün 3 milyar doları aşmış bulunuyor. Türkiye'de yalıtım pazarının büyüklüğü ise 6 milyar TL'yi buluyor.

Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği gereğince yeni inşa edilen binaların Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu oldu. Mevcut binaların da 2017 yılına kadar bu belgeyi alması gerekiyor. Ancak 2011 seçim sürecinde bu belgelendirmede yaşanan sıkıntılar dolayısıyla bu uygulamanın gevşetildiğini ve gelişmesinin durduğunu belirten sektör aktörleri, şu anda uygulamanın etkisiz olduğundan yakındılar. Çevre ve enerji politikaları bakımından ise yalıtımda avrupa Birliği (AB) kriterlerinin güçlü bir iradeyle hayata geçirilmesi oldukça önemli. Sektörün gelişiminde önemli bir yeri olan Kentsel Dönüşüm hareketinin ilk adımları 2012 yılında atılırken, yönetmelikler doğrultusunda kentsel dönüşümle yıkılıp yeniden yapılacak tüm binalarda enerji verimliliği uygulaması zorunlu olacak. Ancak Kentsel Dönüşüm alanlarının tayini tam netlik kazanmadığı için 2012 yılında sektör açısından çok hızlı bir hareket yaşanamadı. Sektör, Kentsel Dönüşüm projelerinden beklentilerini yılın ikinci yarısından başlayarak gelecek yıllara erteledi.

Yalıtım pazarı, özellikle ısı, su, ses ve yangın yalıtımından oluşuyor. Sektör, gelişimini inşaat pazarı paralelinde sürdürüyor. 2012 yılında yüzde 22 büyüyen sektörde, ısı yalıtımı alanında yaklaşık 14.2 milyon metreküp, su yalıtımında ise 118 milyon metrekare malzeme kullanıldı. Özellikle ısı yalıtımı branşında yüzde 30'ları bulan büyüme yaşandı. Ürün grupları bazında bu rakam yüzde 40'ları yakaladı. Benzer rakamların 2013 yılında da yakalanması tahmin ediliyor. 200'den fazla firmanın yer aldığı yalıtım sektöründe 80 bin kişi istihdam ediyor. Her yıl bu sayıya 11-12 bin kişinin daha eklendiği belirtiliyor.

Navlun maliyeti ihracatı zorlaştırıyor

Sektör, özellikle gelişmiş olan ısı yalıtım ürünlerinde, ürünlerin hacimli olması sebebiyle zorlanıyor. Hacimli ürünler, navlun maliyetini yükseltiyor. Ürünün özelliğinden kaynaklanan bu sebepten dolayı üreticiler daha çok yurtiçi pazarları tercih ediyor. Hatta firmalar kendi bölgelerindeki pazarları öncelikli tutuyor. Bununla birlikte çok uluslu firmalara bakıldığında Türkiye'deki yönetim ofislerinin aynı zamanda bölge ofisleri olduğu görülüyor. Bu noktada Türkiye'de yaptıkları üretimi yakın bölgedeki ülkelere ihraç ediyorlar. Ancak bu ihracat, miktar ve değer bakımından da oldukça sınırlı. Yine de özellikle Türk Cumhuriyetleri ve ortadoğu ülkelerine yaklaşık 300 milyon dolar civarında ihracat yapılabiliyor.

Türkiye, enerjisinin yüzde 75'ini ithal ediyor. Türkiye'deki enerjinin yüzde 34'ünün konutlarda kullanılıyor ve konutlarda kullanılan enerjinin yüzde 80'i ısıtma ve soğutma amaçlı tüketiliyor. Bu rakamlar doğrultusunda ülke enerjisinin büyük bir kısmının boşa harcandığı ortaya çıkıyor. Türkiye'de bulunan 19 milyon konutun ise yüzde 85'i yalıtımsız. Yalıtım yapılmamış bunca konut, sektör için de büyük bir pazar. Uzmanlar, mevcut ve yeni inşa edilecek binalarda yapılacak ısı yalıtımının, enerji tüketiminde yüzde 50'ye varan oranlarda tasarruf sağlayacağının altını çiziyor. Bu tasarrufun çevre korumasına ve sürdürülebilir kalkınmaya olduğu kadar, ülke ekonomisine yapacağı katkı da kayda değer miktarda olacak.

Maliye Bakanlığınca yapılan Yeni gelir vergisi Yasa Tasarısı uyarınca, kiraya verilen gayrimenkul için yapılan ısı yalıtımı ve enerji tasarrufunu artırmaya yönelik harcamalar beyan edilen gelirden düşülecek. Yani bu teşvik doğrultusunda evini kiraya veren ev sahibi eğer binaya yalıtım yaptırırsa, harcamalarını gelir vergisinden düşebilecek. Bu yasa tasarısına göre devletin de yalıtımı desteklediği görülüyor. Hükümet, TS825 adında zorunlu bir standarda sahip olan ısı yalıtımından sonra, yeni yapılacak binalarda su yalıtımının da zorunlu hale getirilmesi üzerine çalışmalarda bulunuyor. Su yalıtımının da zorunlu hale gelmesi, binaların korozyona karşı güçlenmesi ve depreme karşı dayanıklılık kazanmaları bakımından oldukça önemli. Su yalıtımının zorunlu gelmesi halinde yalıtım sektörünün bu sahasında da canlanma yaşanması bekleniyor. Sektör, devletin vermiş olduğu destek ve teşviklerden hoşnut olsa da bunların yeterli olduğunu düşünmüyor. Özellikle yalıtım harcamalarının gelir vergisinden düşürülmesi ve yalıtım malzemelerinden KDV'nin düşürülmesi ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılması, sektör aktörlerinin beklentileri arasında bulunuyor.

Yalıtım, son yıllarda hızlı büyüyen bir sektör. Bu yüzden de merdivenaltı ve kaçak ürtim sektörün en büyük sorunu. Standart dışı ürünler haksız rekabete sebep olurken sektör oyuncuları denetimlerdeki eksiklikten şikayetçi. Ayrıca tüketicilerin de standart dışı malzemelere ve yanlış uygulamalara karşı bilgilendirilmelerine yönelik kampanyalara ağırlık verilmesinin gerekliliği bildiriliyor. Tüketicinin yalıtımda CE belgeli, uluslararası standartlara uygun ürünler kullanması, yalıtım yaptırma bilinci kadar yalıtımda kaliteli ürün kullanma bilinci ile oluşacak. Sektörün diğer bir sorunu ise eğitimli eleman eksikliği. Kaliteli ürünlerin eğitimsiz ekipler tarafından uygulanması sonucunda ise istenmeyen sonuçlar çıkabiliyor.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı
  Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Anbar mahallesinde başlatılan çalışma için 260 konutun temeli düzenlenen tören ile atıldığını söyledi.

 • Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak
  Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kentsel Dönüşüm Projesi ve Uygulaması kapsamında Anbar bölgesinde 260 dairelik sosyal konutların temelinin 28 Nisan 2017 Cuma günü saat 13.30’da düzenlenecek tören ile temelinin atılacağını söyledi.

 • Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı
  Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı

  Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Van’da bin 65 bağımsız konut ve 362 iş yerinde dönüşüm sağlandığını belirterek, bu kapsamda 3 milyon 500 bin TL kira desteği verdiklerini söyledi.

 • Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak
  Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Laleli ve Mesir mahallelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm için hak sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.