|   |   | 

Sıfır daire alırken nelere dikkat edilmeli?

Konut üreten firmalar yeni projelerini peş peşe görücüye çıkarıyor. Projeler konumları, sosyal donatıları ve mimarileri ile öne çıkıyor ve konut alıcısına yeni bir yaşam sunuyor.

Sıfır daire alırken nelere dikkat edilmeli?

Ev almak isteyenler de öncelikli olarak tercihini sıfır yani yeni dairelerden yana kullanıyor. Çünkü ikinci el alınan bir konut masraf ve tadilat yapmak anlamına geliyor. Bu sorunlarla uğraşmak istemeyenler de yeni konut alarak sorunsuz bir şekilde evine yerleşmek istiyor. Ancak yeni konut almak avantajlı görünse de bazı konulara dikkat edilmezse sıkıntı yaratabiliyor. Bu nedenle bu kadar çok yeni konut seçeneğinin bulunduğu bugünlerde doğru bir tercih yapmak büyük önem taşıyor. ‘Yeni konut nasıl olsa bir sorun çıkmaz’ diye düşünmemek ve bazı noktaları gözden kaçırmamak gerekiyor. Yeni konut alırken binanın zemininden projenin konumuna, iskanından net ve brüt metrekaresine, sosyal donatılarından proje sahibi firmaya kadar birçok konuyu ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Bizde özellikle bu dönemde sıfır konut almayı düşünenlerin gözden kaçırmaması gereken hususların neler olduğunu araştırdık ve önemli hususları bir araya getirdik. 

İşte sıfır daire alırken dikkat edilmesi gereken konular: 

·        Konutun konumu çok önemli. İster yaşamak ister yatırım amaçlı konut alınsın, bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Konum derken de alınacak evin merkezi bir noktada olmasına önem verilmeli. Yani ulaşım araçlarına, okula, hastanelere vs gibi yaşamı kolaylaştıracak noktalara yakın olması gerekir. 

·        Genellikle daire satılırken brüt metrekare söylenir. Ancak sizin bilmeniz gereken ise net metrekaredir. Çünkü bu kullanacağınız alanı gösterir. Bu nedenle alacağınız dairenin net metrekaresinin ne olduğunu öğrenin. 

·        Elbette net metrekare bilgisini öğrenmek yeterli olmaz. Yani bir evin kullanışlı olup olmadığını da iyi analiz etmek gerekir. Bu nedenle metrekarelerin odalara ne şekilde bölündüğünü de incelemeyi ihmal etmeyin. Alan büyük olabilir ama kullanışsız olması sizi sıkıntıya sokabilir. 

·        Günümüzün en önemli konularından biri de yalıtımdır. Yeni bir ev de yalıtım yapılmaması söz konusu değildir ama yine de konutta ısı yalıtımının yanı sıra ses ve su yalıtımının da olup olmadığını sormalısınız. 

 

·        Yeni bir evde bütün malzemeler size güzel ve sorunsuz görünebilir. Ancak yine de kullanılan malzemelerin kalitesini inceleyin. Hangi malzemeler ve hangi markalar kullanılmış öğrenmeye çalışın. 

·        Evin fiziksel incelemesinin yanı sıra zeminine ilişkin de bilgi edinin. Evinizin sağlam bir zeminde olması deprem güvenliği açısından önemlidir. Elbette binanın Deprem Yönetmeliği’ne uygun inşa edilip edilmediği de sorgulanması gereken bir konudur. 

·        Birçok firma yeni proje geliştiriyor ve tüketicinin beğenisine sunuyor. Bu kadar alternatif arasında doğru proje seçimi yaparken firmaya da dikkat etmek gerekiyor. Firmanın güvenilirliği, geçmişi ve yaptığı diğer projeler araştırılmalı. 

·        Dairenin tapusunun niteliği de sorulmalı; yani kat mülkiyetli mi, kat irtifaklı mı diye. 

·        Satın alınacak konutun bağlı bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüğü'ne gidilerek, gayrimenkule ait tapu kütüğündeki mevcut kayıtlar incelenmeli, üzerinde herhangi bir şerhin olup olmadığı öğrenilmeli. 

·        Eğer site içinde bir ev alıyorsanız yönetim planının incelemeyi ihmal etmeyin. Aidat, ortak kullanım alanı gibi konular hakkında bilgi sahibi olun. 

·        Eğer henüz bitmeyen ve inşaatı devam eden bir projeden ev satın almaya karar verdiyseniz, satış vaadi sözleşmesi yaparken dikkatli olun. Bu sözleşmelerin noter huzurunda yapılması zorunludur. Bu konuya özellikle dikkat edin. 

·        Fiyat konusunu da atlanmaması gereken bir konudur. Sonradan acaba pahalıya mı aldık gibi sorularla kafanızın meşgul olmasını istemiyorsanız, çevredeki diğer ev fiyatlarını öğrenip kıyaslama yapın.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Afete Maruz Bölge Nedir?
  Afete Maruz Bölge Nedir?

  Afete maruz kalan bölgelerdeki riskli yapıların tespiti ve dönüştürülmesi nasıl yapılır?

 • Avrupa ve ABD’deki Arap sermayesi yönünü Türkiye’ye çevirecek
  Avrupa ve ABD’deki Arap sermayesi yönünü Türkiye’ye çevirecek

  Referandum sonrasında Ortadoğu ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere; yabancı yatırımcıların Türkiye’den gayrimenkul alma sürecine gireceğini ifade eden ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, özellikle Katar ve Suudi Arabistan’dan süreci takip eden ve düğmeye basmayı bekleyen yatırımcılar olduğunu söyledi.

 • İzmir'de gayrimenkul yatırımcısının gözdesi Torbalı
  İzmir'de gayrimenkul yatırımcısının gözdesi Torbalı

  İzmir'in Torbalı ilçesi, şehir içi banliyö trenleri olarak bilinen İZBAN'ın da devreye alınmasıyla daha avantajlı hale gelirken, ihracatta yaşanan artışta gayrimenkul yatırımlarının rotasını bu ilçeye doğru yöneltti.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.