|   |   | 

Sinpaş GYO'dan Açıklama

Sabah Gazetesi'nde yayınlanan "Yatırımcı Sinpaş'ı SPK'ya şikâyet etti" başlıklı haber üzerine Sinpaş GYO, KAP'ta bir açıklama yaptı.

Sinpaş GYO'dan Açıklama

Sinpaş GYO'dan yapılan açıklama şöyle;

Bir basın-yayın organında kamuoyu ve yatırımcılarımız nezdinde yanlış algılamalara yol açabilecek, gerçeği yansıtmayan bazı iddialara ve taraflı bilgilere yer verildiğini görmüş bulunuyoruz.  Konuyla ilgili açıklamalarımız aşağıdadır:

Söz konusu haberde, pazarlama giderlerinin ve yönetim giderlerinin brüt kara oranı gibi bir veriden hareketle Sinpaş GYO'nun diğer GYO kuruluşlarıyla kıyaslanması yanlış bir kıyaslamadır. Haberde kıyaslanan şirketlerin iş modelleri birbirlerinden farklıdır. Hasılat paylaşımı modeli ile çalışmakta olan ve projelerinin pazarlama reklam giderleri hasılat paylaşımı ihaleleri alan müteahhitler tarafından yapılan bir şirketin bilançosundaki pazarlama reklam giderlerinin düşük olması doğaldır.  Ayrıca ağırlıklı olarak iş merkezi, AVM ve ticari alan kiralama modeli olan bir GYO'nun avm ve ticari alanların kısa süreli pazarlama reklam faaliyetleri ile konut projesi üreticisi bir GYO'nun pazarlama ve reklam faaliyetleri birbiriyle kıyaslanamaz. Her iki model de Sinpaş GYO'nun konut ve yaşam projelerine odaklanan modelinden farklıdır. Sinpaş GYO'nun güncel reklam harcamaları, inşaatına ve ön satışına yeni başlanan, teslimatı ise iki üç yıl sonra yapılacak olan konut projelerine ilişkindir. Oysa ki, tabi olduğumuz UFRS'ye uygun olarak düzenlenen gelir tablosundaki ciro ve brüt kar kalemleri, bundan en az iki üç sene önce inşaatına ve ön satışına başlanan projelerin teslimlerinde kesilen fatura değerlerinden oluşan cirodur. Bu ciroyu gelecekte teslim edilecek ve bugünden pazarlanan projenin reklam harcamaları ile kıyaslamak, tamamen sübjektif değerlendirmelere yol açacak yanlış bir matematiksel hesaplamadır.

Haberde ayrıca Sinpaş GYO'nun haberleşme giderleri de spekülasyon konusu yapılmıştır. 2013 yılı haberleşme giderleri 521.000 TL olan şirketin, 2014 yılı giderleri 631.000 TL'dir. Bu giderler, çağrı merkezi, mobil pazarlama ile ilgili iletişim giderleri,  sabit hat cep telefonu, kargo ve PTT gönderim giderlerini kapsamakta olup, tüm bunlar değerlendirildiğinde olağandışı değildir. Sadece sabit ve mobil telefon hatları için yapılan ödemelerin 2014 yılı toplamı ise 60.131 TL'dir.

Sinpaş GYO'nun Haziran ayında gerçekleştirmiş olduğu Genel Kurulu'nda Ekim ayında dağıtacağı kar payına istinaden açıklama yapılmıştır. Sonra bu dağıtımın, Ağustos ayına çekilmesine karar verildiği duyurulmuştur. Açıklamamızda döviz piyasalarındaki mevcut volatiliteye değinilmiş, yatırımcılarımızın lehine bir karar verilerek kar payı dağıtım tarihi öne çekilmiştir.

Sinpaş GYO hisseleriyle ilgili açıklamalar ise eksik bilgi içermektedir. Yatırımcı açısından hisse performansıyla bağlantılı olarak değerlendirilecek en önemli verilerden biri olan öz kaynaklar haberde yer almamıştır. Sinpaş GYO, öz kaynaklarındaki güçlülüğüyle öne çıkan bir şirkettir. Sinpaş GYO, 2007 yılındaki halka arzının ardından özkaynaklarını %25,81 artırarak 880.781.392 TL'den 1.108.119.631 TL'ye, aktiflerini %108 artırarak 989.046.774 TL'den 2.057.268.106 TL'ye çıkarmıştır. Ayrıca yıllar içerisinde 5 ayrı dönemde kar payı dağıtımı yaparak toplam 149 milyon TL temettü ödemesi yapmıştır. Şu anda 600 milyon TL ödenmiş sermayesi olan Sinpaş GYO, halka arzından bu yana mevcut sermayesinin %25'i kadar olan tutarı yatırımcılarına sadece kar payı olarak ödemiştir.

Hisse geri alımı ise bizzat yatırımcılarımız tarafından talep edildiği için gerçekleştirilmiş, SPK prosedürlerine uygun olarak yapılmış bir işlemdir. Son dönemlerde gerçekleşen hisse geri alımlarımız, alımlarının yapıldığı her gün KAP'ta açıklanarak yatırımcılarımız ve diğer sosyal paydaşlarımızla paylaşılmıştır. 
Şirketimiz, gerek temettü ödemesi yaparak, gerek yeni konut projelerine odaklanarak, gerekse hisse alımları ile piyasa değerini desteklemek için mevzuatın kendisine tanıdığı tüm yetkiyi sonuna kadar kullanmaktadır. 2015 yılı başından itibaren BIST-100 ve Sinpaş GYO 'nun fiyat performansları kıyaslandığında, Sinpaş GYO'nun benzer veya daha iyi bir fiyat performansı gösterdiği rahatlıkla görülebilir.

Son olarak, Sinpaş Grubu'nun iki büyük şirketinden Sinpaş GYO ile Sinpaş Yapı'nın ayrı ayrı geliştirdiği projelere dönük olarak, karlı projelerin sadece bir şirket çatısı altında gerçekleştirildiği iddiası bütünüyle asılsız bir iddiadır.  Grubumuz içerisindeki konut odaklı gerçekleştirilecek yatırımların değerlendirmesinde halka açık olması nedeniyle Sinpaş GYO önceliklidir. Karlılık oranı yüksek ve yatırımcı nezdinde memnuniyet sağlayacağını öngördüğümüz projeler Sinpaş GYO tarafından üstlenilmektedir. 

Şirket Haberleri

Etiketler sabah sinpaş gyo

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Türkiye Gazbeton Sanayisinin Tek Avrupa’lı Lentosu AKG Gazbeton’dan!

  Türkiye Gazbeton Sanayisinin Tek Avrupa’lı Lentosu AKG Gazbeton’dan!

  Türkiye’nin lider gazbeton üreticilerinden AKG Gazbeton İşletmeleri, Avrupa standartlarında ürettiği lento ile bir ilke daha imza attı. Türkiye gazbeton sektörünün Avrupa standartlarında üretim yapan tek kuruluşu olan AKG Gazbeton İşletmeleri, sektör öncülüğünü sürdürüyor.

 • GD Holding Yüzde 50 Büyüdü

  GD Holding Yüzde 50 Büyüdü

  Teknoloji ve girişimcilik alanında yaptığı yatırımlar ve yenilikçi iş modeliyle öne çıkan GD Holding, 2016 yılında yüzde 50 seviyesinde büyüdüğünü açıkladı.

 • Gayrimenkulün Geleceği Gayrimenkul Sertifikasında

  Gayrimenkulün Geleceği Gayrimenkul Sertifikasında

  Metrekare metrekare ev satışının yolunu açacak sertifika sisteminde bekleyiş sürüyor. Gayrimenkul sektörünü finansman açısından rahatlatacak, tasarrufları az olan vatandaşın ev sahibi olmasını kolaylaştıracak gayrimenkul sertifikasının, gayrimenkul sektörüne yeni bir ivme kazandırması bekleniyor.

 • Akçansa’nın 2016 Cirosu 1 Milyar 461 Milyon TL Oldu

  Akçansa’nın 2016 Cirosu 1 Milyar 461 Milyon TL Oldu

  Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, 2016 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirketin 2016 yılındaki satış geliri 1 milyar 461 milyon TL, dönem kârı ise 287 milyon TL olarak gerçekleşti.

 • Aşçıoğlu’ndan 3 Projeye 245 Milyon Dolar Yatırım

  Aşçıoğlu’ndan 3 Projeye 245 Milyon Dolar Yatırım

  SelenIum markalı lüks konut projeleriyle faaliyet gösteren Aşçıoğlu Grubu, 50'nci yılı olan 2017'de toplam 245 milyon dolarlık yatırımla Sarıyer, Ataköy ve Merter'de yeni projeler inşa etmeye hazırlanıyor.

 • Demir İnşaat Dev Seferberliğe Katılıyor

  Demir İnşaat Dev Seferberliğe Katılıyor

  Gayrimenkul sektöründe 32 yıllık tecrübeye sahip Demir İnşaat, GYODER tarafından “Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti” sloganıyla başlatılan 20 yıl vadeli konut seferberliğine Demir Romance, Ayışığı Butik ve Demir La Vida projeleri ile katılıyor. Cumhuriyet tarihinde ilk kez yatırımcıları 240 ay vadeli konut satışıyla tanıştıran kampanyaya “Güçlü Ekonomi, Güçlü Türkiye” diyerek destek veren Demir İnşaat, 3 projesinde de yüzde 0,45 vade oranı ile 120 ay, yüzde 0,79 ile 240 ay vade imkânı sunuyor.

 • İbrahim Demirel İnşaat TÜYAP Fuar'ında

  İbrahim Demirel İnşaat TÜYAP Fuar'ında

  Adana'da 16-19 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek inşaat fuarı için geriye sayım başlarken, İbrahim Demirel İnşaat da fuardaki yerini almaya hazırlanıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.