|   |   | 

Soma Davasında Sanıkların Sorgusu Tamamlandı

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden Soma maden kazasının ceza davasında tüm sanıkların çapraz sorgusu tamamlandı. Mahkemede yarın madenden yaralı olarak kurtulan 13 mağdur işçi dinlenecek.

Soma Davasında Sanıkların Sorgusu Tamamlandı

Soma Kömürleri A.Ş.’ye ait Eynez maden ocağında 301 işçinin hayatını kaybettiği, 162 işçinin yaralandığı maden kazasının ceza davasına Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor. Davanın 3’üncü duruşmasının 7’nci oturumunda tüm sanıkların çapraz sorgusu tamamlanırken, mahkeme heyeti tarafından duruşmaya davet edilen 30 mağdur işçiden 13’ünün yarın sabah 09.00’dan itibaren dinlenmeye başlanacağı ve 28 Ağustos Cuma günü ara karar öncesi sanık ve müşteki avukatlarının taleplerinin yazılı olarak alınacağı açıklandı.

Soma maden kazası ceza davasının 3’üncü duruşmasının 7’nci oturumunun öğleden sonraki bölümünde Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Ege Linyit İşletmesi (ELİ)’nde Kontrol ve Denetleme Teşkilatında görevli tutuksuz sanıklardan Başmühendis Adem Ormanoğlu, mühendis Burhan Karabaş, mühendis Sertaş Büyükgüney, mühendis Nimetullah Uğurlu, mühendis Efkan Kurt, mühendis Mehmet Bayri ve mühendis Serkan Günay’ın çapraz sorgulamaları yapıldı.

TKİ MÜHENDİSLERİ SORGULANDI
TKİ ELİ Kontrol Teşkilatı Başmühendisi Adem Ormanoğlu, teşkilat olarak görevlerinin üretilen kömürün yıkanıp torbalanması ve piyasaya sürülmesiyle alakalı olduğunu ve kendilerinin madendeki iş sağlığı veya üretimle ilgili herhangi bir sorumluluk ve yetkileri olmadığını söyledi. 

Ormanoğlu, şimdiye kadar birçok maden kazasında açılan soruşturmaların hiçbirinde de kendilerine bir suç atfedilmediğini ve ifadelerinin bile alınmadığını beyan etti. Müşteki avukatlarından Selçuk Kozağaçlı, Ormanoğlu’nun ‘Kurum tarafından çıkarılan yönetmelikte size birçok sorumluluk yüklenmiş ancak siz bizim sorumluluğumuz ve yetkimiz yoktu diyorsunuz. Bu nasıl olur?’ şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi: “Evet herhangi bir sorumluluğumuz ve yetkimiz yoktu. Çünkü bunu yapabilecek personelimiz yoktu. Bu sorumluluklar yüklenici firmaya aittir. Bunları denetlemek MİGEM’e ait. MİGEM’den geçmeyen hiçbir proje yürürlüğe giremez. Biz madene de girmedik. Bizim işimiz yer üstünde çıkan kömürlerle alakalıdır”

Ormanoğlu ayrıca Soma A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru’nun sorgusu sırasında kendi adını verdiğini ve olay anında orada olduğunu söylediğini belirterek, “Ben ne olay anında ne de olaydan sonra madene gitmedim” dedi.

Yine aynı kurumda mühendis olan Efkan Kurt ise madene zaman zaman girdiğini ve madende kendi gözlemlerine göre herhangi bir sıkıntı görmediğini belirtti. Olay anında maden yakınında olduğunu ve saat 15.10 gibi madende izleme odasına ulaştığını anlatan Kurt, şunları söyledi: “Daha sonra İmbat’tan gelen yetkililerle madeni bildiğim için içine girdik. Ancak fazla gidemedik. Sadece duman geliyordu. Tahlisiye ekipleri ocak girişinden de havalandırmadan da giremiyordu. Gördüğüm kadarıyla bir kriz masası yoktu. Herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Saat 16.00 gibi madenin yetkilileri geldi ve bundan yarım saat sonrada havanın ters çevrilmesi ile ilgili karar alındı. Bizim bu tip bir karara müdahalemiz söz konusu olamaz.”

Müşteki avukatlarından Ali Rıza Aytaç ise Kurt’a, ‘Madendeki rezerv bitecek olmasına rağmen maden için yeni havalandırma bacası açılacaktı. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?' sorusuna şu cevabı verdi: “Benim bildiğim kadarıyla genel müdürlükte yetkili firma arasında madende kalan 7-10 milyon ton civarındaki rezervin çıkarılmasının verilmesi için yazışma yapıldı ve bu rezerv firmaya verilecekti. Hatta bu yazı 12 veya 13 Mayıs yani olayın meydana geldiği gün firmaya ulaşmış olması gerekiyor.”

Diğer tutuksuz sanıklara ne sanık avukatları tarafından ne de müşteki avukatları tarafından soru sorulmayınca mahkeme heyeti duruşmayı 27 Ağustos Perşembe (yarın) günü saat 09.00’a erteledi. Yarınki duruşmada madenden yaralı kurtulan 13 mağdur maden işçisinin dinleneceği ve Cuma günü de ara karar verilmek üzere duruşmanın ileri bir tarihe erteleneceği öğrenildi. Bu arada TKİ'nin avukatı sanık olarak mahkemede yer alan devlet memurlarının sorgulanmalarının tamamlanması nedeniyle bundan sonraki duruşmalara gelmemelerini talep etmesi mahkeme başkanı tarafından cuma günü karar verilmek üzere reddedildi. İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Almanya'dan Skandal Hamle!

  Almanya'dan Skandal Hamle!

  Erdoğan'ın 'TL' çağrısıyla dolar ve euro birikimlerini Türk Lirası'na çeviren vatandaşlara gurbetçiler de katıldı. Almanya'da emniyetin gurbetçilerin hesaplarını bloke ettiği ortaya çıktı.

 • Yeni kimlik kartları ücreti

  Yeni kimlik kartları ücreti

  Hatay Valiliği yeni kimlik kartları için başvuruların 1 Ocak’da başlayacağını açıkladı. Valiliğin verdiği bilgiye göre yeni kimlik sahibi olmanın bedeli 15 TL.

 • Binali Yıldırım'dan Flaş Açıklamalar

  Binali Yıldırım'dan Flaş Açıklamalar

  Başbakan Binali Yıldırım Zonguldak'ta konuştu. Yıldırım, AK Parti olarak Anayasa Değişiklik teklifimizi yarından itibaren TBMM'ye sunuyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.

 • KPSS Sonuçları Açıklandı

  KPSS Sonuçları Açıklandı

  Kamu Personel Seçme Sınavı ortaöğretim sonuçları açıklandı. Sınav sonuçlarına ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşılabilecek.

 • Arkas, MSC Gemi'deki Paylarını Sattı

  Arkas, MSC Gemi'deki Paylarını Sattı

  Arkas, yük taşımacılığı alanında faaliyet gösteren MSC Gemi Acenteliği'ndeki yüzde 30 hissesini 137.5 milyon dolara satarak şirketten çıktı.

 • Hazineden BES İçin Dolandırıcılık Uyarısı

  Hazineden BES İçin Dolandırıcılık Uyarısı

  Hazine Müsteşarlığınca otomatik katılım sistemi kapsamında emeklilik planına dahil edilecek çalışanlara, birileri tarafından sisteme dahil olup olmayacaklarına ilişkin soru sorulmasının kesinlikle söz konusu olmadığı açıklaması yapıldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.