|   |   | 

Şua İnşaat Fikirtepe Proje adasında neler oluyor?

Kadıköy - Fikirtepe Kentsel Dönüşüm bölgesinde faaliyette bulunan Şua İnşaat, anlaştığı tek ada ile uzun süren imza sürecinin tamamlanmasıyla boşaltım ve yıkım işlemlerini bitirerek hafriyat çalışmalarına başladı.

Şua İnşaat Fikirtepe Proje adasında neler oluyor?

Şua İnşaat,  yoğun bir şekilde hafriyat işlemlerini devam ettirirken kalan bir parselle henüz anlaşamadığı ve resen tevhit - ifraz yoluyla bu parseli donatı alanında bıraktığı iddia edilmekte. Fikirtepehaber.com’un yetkililerden aldığı bilgilere göre, Kalan Parselin Özel mülkiyet bir kurs olduğu ve firma ile anlaşmaya yanaşmadığı belirtilmekte...

Hafriyata başlanan Şua İnşaat adası son durum

Yoğun tipi ve kar havasına rağmen çalışmaların devam ettiği Şua İnşaat adasında hafriyat çalışmaları devam ediyor.

İmzası alınamayan bir parselin proje dışında tutulması Şua İnşaat'a imza atan vatandaşlarda, yapılacak olan proje görüntüsü ve değer kaybı açısından büyük tedirginlik oluşturmakta. FİKENTDER Derneği'ne bu durumla ilgili, ileride hukuki bir engel oluşturup projeyi engelleyip engellemeyeceği yönünde tedirginler ve bu tedirginlikler gelen sorulara da yansımakta. Şua İnşaat'a İmza atan arsa sahipleri ve bu projeden yer almayı düşünen yatırımcılar konuya ilişkin Şua İnşaat yetkililerinden açıklama bekliyor.

Ada bütünlüğü, 4 emsal şartı ve Resen Tevhit - İfraz uygulaması

Vartaş birinci adası başta olmak üzere Fikirtepe'de birçok yapı adasında yapılan yeni uygulamalarla, Bakanlığın yüzde yüz imza şartı aradığı 4 emsal için nasıl bir yöntem izlediği ve hukuken nasıl bir sonuç doğuracağı merakla beklenirken, aynı uygulamanın Şua Adasında da uygulanmaya çalışıldığı belirtilmekte. Daha öncesinde yüzde yüz anlaşmaya varıldığı belirtilmesine rağmen, Şua İnşaat adasında da üzerinde faal bir yurt olduğu belirtilen bir parselle daha anlaşılamadığı ortaya çıktı. Şua İnşaat'ın henüz anlaşamadığı bu parsele ilişkin olarak aldığımız bilgilere göre, resen tevhit - ifraz yöntemiyle bu parselinde Tepe Camisi ile beraber donatı alanına terk edilmesi planlanmakta.

Resen Tevhit - İfraz ve sonuçları hakkında vatandaşların soruları...

1 - Anlaşma yapmak istemeyen parsel sahiplerine rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nasıl bir yöntem izleyerek Özel firmalara 4 emsalle yapılaşma hakkı tanıyor?

2 - Bu şekilde yapılan bir uygulamanın hukuki karşılığı var mıdır?

3 - Açılacak karşı davalarda mahkemelerden nasıl bir karar çıkabilir? Bu uygulama ile Anayasal haklar ve Mülkiyet hakkı çelişmekte midir? Resen tevhit-ifraz uygulaması sonucu ada bütünlüğü dışında kalan parseller için imar hakkı var mıdır?

4 - Şua İnşaat adasında iksa ve hafriyat ruhsatı alındı mı?

5 - Fima avan projesi onaylandı mı, İnşaat ruhsatı ne zaman alınacak? Proje çalışmaları ne aşamada?

6- Firma sözleşmede söz verdiği gibi proje hakkında vatandaşların görüş ve onayına başvuracak mı? 

Vatandaşlar tarafından FİKENTDER Derneğine yoğun bir şekilde sorulan bu ve benzeri sorulara ilişkin vatandaşların ve yatırımcıların kafasına takılan soruların cevapları Şua İnşaat'tan bekleniyor. 

Fikirtepehaber.com: firmadan gelecek cevapları hukukçuların da görüşleri doğrultusunda sizler ile paylaşacağız. 

Kaynak: Fikirtepehaber.com

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı
  Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Anbar mahallesinde başlatılan çalışma için 260 konutun temeli düzenlenen tören ile atıldığını söyledi.

 • Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak
  Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kentsel Dönüşüm Projesi ve Uygulaması kapsamında Anbar bölgesinde 260 dairelik sosyal konutların temelinin 28 Nisan 2017 Cuma günü saat 13.30’da düzenlenecek tören ile temelinin atılacağını söyledi.

 • Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı
  Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı

  Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Van’da bin 65 bağımsız konut ve 362 iş yerinde dönüşüm sağlandığını belirterek, bu kapsamda 3 milyon 500 bin TL kira desteği verdiklerini söyledi.

 • Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak
  Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Laleli ve Mesir mahallelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm için hak sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.