|   |   | 

Şufa Hakkı Nedir?

Şufa hakkı nedir, ne anlama gelmektedir?

Şufa Hakkı Nedir?

Konut alırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunuyor. Özellikle taşınmazın tapusuna ayrıca dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü tapuyla ilgili yaşanacak bir sorun ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle hisseli tapulu taşınmazlarla ilgili bilgi sahibi olunması ve şufa hakkına (önalım hakkı) dikkat edilmesi gerekiyor. Peki şufa hakkı nedir, ne anlama gelmektedir? Şufa yani önalım hakkı; hisseli mülklerin satışında aynı mülk üzerinde pay sahibi olan hissedarların öncelikli satın alma hakkıdır. Hissedarlık durumu meydana geldikten sonra hissedarlardan her biri kendi payını üçüncü bir kişiye sattıkları takdirde öteki hissedarlar yararına şufa hakkı yani önalım hakkı doğuyor. Yani hisseli olan taşınmazlarda, hissedarların paylarını satmak istediklerinde öncelikli olarak diğer hissedarların satın alma hakkına şufa hakkı deniyor. Örneğin bir hisseli taşınmazda bir hissedarın hissesini satmak istediğini varsayalım. Hissesini satmak isteyen hissedarın, diğer hissedara ihtarname çekerek, “Ben hissemi satıyorum. Almak ister misin?” demesi gerekir. İhtarnamenin ulaşmasından itibaren 3 ay içerisinde diğer hissedar bu hakkı kullanmak isterse hisseyi satın alır. Yani şufa hakkını kullanabilir. Ancak bu süre içinde cevap vermezse hissesini satmak isteyen hissedar hissesini üçüncü bir kişiye satabilir.

Şufa (önalım hakkı) ne demektir?

Şufa hakkı Türk Medeni Kanunu’nda 732. ve 736. maddeleri arasında düzenleniyor. Bu maddeler göre şufa hakkı şöyle tanımlanıyor: “Önalım hakkı; müşterek mülkiyete tabi taşınmazdaki bir hissenin üçüncü bir kişiye satılması halinde, hissesi bulunan hissedarların veya sözleşme ile bu hak kendisine tanınan kişilerin, satışa konu taşınmazı, belirli bir süre içerisinde diğer alıcılara nazaran öncelikli satın alma hakkıdır. Ayni ve yenilik doğrucu bir haktır.”

·        Paylı mülkiyette, taşınmazın paydaşlarından birinin payını bir üçüncü kişiye satması halinde, diğer paydaşların bu payın öncelikle alıcısı olabilme yetkisini kendilerine veren hakka, kanuni önalım hakkı denir.

·        İki çeşit şufa vardır:

-Sözleşmeden doğan şufa hakkı

-Kanuni şufa hakkı (Tapuya şerh edilmez)

·        Şufa hakkından feragat edilebilir. (satın alma hakkını kullanmamak). Bunun resmi şekilde yapılıp tapuya tescil edilmesi gereklidir.

·        Paydaşlar arasında şufa hakkı kullanılamaz. Yasal önalım hakkı ancak paydaş olmayan bir üçüncü kişiye satış yapılırken kullanılabilir. Bir paydaşa yapılan satışta diğer paydaşlar yasal önalım hakkına sahip değildirler.

·        Taksimi yapılmış veya kat mülkiyetine geçilmiş taşınmazlarda şufa hakkı kullanılamaz.

·        Türk Medeni Kanunu’na göre, ortaklardan birinin kendi payını satması durumunda, satışın alıcı ya da satıcı tarafından diğer paydaşlara bildirilmesi yükümlülüğü bulunur. Bu bildirimin noter aracılığı ile yapılması gerekir.

·        Yapılan satış, alıcı veya satıcılar tarafından noter aracılığı ile bildirildiğinde önalım hakkı, satışın hak sahibine bildirildiği tarihin üzerinden üç ay ve her halde satışın üzerinden iki yıl geçmekle düşer.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Konut Dışı İnşaat Faaliyetleri Zayıflıyor
    Konut Dışı İnşaat Faaliyetleri Zayıflıyor

    Türkiye İMSAD tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan Sektör Raporu’nun nisan ayı sonuçlarına göre, yapı ruhsatlarında gerileme yaşanan konut dışı faaliyetlerin zayıfladığına dikkat çekildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.