|   |   | 

Sürücü desteği olmadan durabilen araç, otomobil fuarında!

Kendi kendine frenleme sistemiyle durabilen araç İstanbul Autoshow 2017’de sergileniyor.

Sürücü desteği olmadan durabilen araç, otomobil fuarında!

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından TÜYAP İstanbul Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Autoshow 2017, kapılarını basın mensupları ve VIP konuklarına açtı. Birbirinden farklı tasarımlı ve özellikli araçların sergilendiği fuarda acil durumlarda kendi kendine devreye giren frenleme sistemiyle durabilen araç dikkat çekti. Sistem, herhangi bir ani durumda, araç önünde bir engel algıladığında otomatik olarak devreye girerek hareketi kesiyor.

"Sistem 40 metre mesafedeki engeli algılayabilir"
Konuyla ilgili bilgi veren markanın Ürün Yönetim Sorumlusu Çağ Günaçar, “Aktif acil fren destek sistemi herhangi bir ani durumda, araç önünde bir engel algıladığında, bu bir otomobil olabilir bir insan ya da hayvan olabilir. Sürücü bunu fark etmez ve frenle temas etmediği zaman, otomobil kendi kendine fren yapıyor. Bu sistemin yaklaşık 40 metre civarında bir algılama özelliği var” dedi.

İleri sürüş destek sistemlerinde uygulanan şerit takibi uygulamasının Türkiye şartlarında sağlıklı bir şekilde yapılamadığını belirten Günaçar, “Diğer ileri sürüş destek sistemlerinde; şerit takibi var. Şimdi Türkiye şartlarında tabi şeritlerin çok belirgin olmadığı yerlerde çalışmıyor. Şeridi algılaması gerekiyor. Bunun düşük orta ve yüksek gibi 3 farklı modu var. Düşük moda çok fazla uyarıda bulunmuyor ama orta seviyede başlıyor. Sesli bir uyarı veriliyor. Bu uyarıyla sürücünün tekrar konsantre olmasını sağlayıp yola dönmesini sağlıyor” şeklinde konuştu.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Türkiye İspanya’da Tarih Yazdı
  Türkiye İspanya’da Tarih Yazdı

  İspanya’da düzenlenen 2017 Avrupa Laser 4.7 Gençler Şampiyonası’nda Türkiye bir şampiyonluk bir de ikincilik elde etti. Yalçın Yiğit Çitak Avrupa’nın en iyisi olurken, Yılkan Timurşah ise gümüş madalyaya ulaştı ve Türkiye yelken tarihinde bir ilke imza attı.

 • Christian Dior Rekor Fiyata Satıldı
  Christian Dior Rekor Fiyata Satıldı

  Louis Vuitton’un sahibi Fransız milyarder Bernard Arnault, Paris merkezli moda evi Christian Dior’u 12.1 milyar avro (13.2 milyar dolar) karşılığında satın adı.

 • Cizre Yeşil Alana Kavuşturuluyor
  Cizre Yeşil Alana Kavuşturuluyor

  Şırnak'ın görevlendirme yapılan Cizre Belediyesinin 22 dönümlük alan üzerinde inşa ettiği modern park, mahallenin çehresini değiştirdi.

 • Hazinenin Kasasına 657 Milyon Avro Girecek
  Hazinenin Kasasına 657 Milyon Avro Girecek

  Kamuoyunda 4,5G olarak bilinen IMT-Advanced yetkilendirmesine ilişkin ihaleyi kazanan operatörler, 657 milyon avro tutarındaki son taksit ödemesini yarın Hazine'ye yapacak.

 • Pencere Devinden Flaş Karar!
  Pencere Devinden Flaş Karar!

  PVC, kapı ve pencere sektörünün köklü şirketlerden biri olan Pimapen`in kurucusu Pimaş, Türkiye`de tek üretim tesisi olan Gebze fabrikasını kapatma kararından sonra bu kez de Rusya`da tasfiye kararı aldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.