|   |   | 

Tadilat Yaparken Görünmez Giderleri de Hesaba Katın

Evinizde tadilat yaptırmaya karar verdiniz ve bunun için oturup bir planlama yaptınız. Planlamanın en önemli aşaması gider kalemlerinin belirlenmesi ve bütçenin hesaplanması. Ama tadilat sürecine girdiğinizde hiç hesaba katmadığınız bazı giderler nedeniyle bütçeniz sarsılabilir. Doğru planlama yapmanız ve işlerinizin beklemediğiniz bir anda yarım kalmaması için hiç aklınıza gelmeyen bazı gizli giderleri sizin için derledik.

Tadilat Yaparken Görünmez Giderleri de Hesaba Katın

Mutfak ya da banyo tadilatına başlayalı daha iki hafta oldu ama daha şimdiden bütçenizin sınırına mı dayandınız? Bunun nedeni, konutlardaki renovasyon ya da tadilat uygulamalarında, başlangıçta öngörülemeyen gider kalemleri olmasıdır.

Görünmeyen gider kalemlerinden birisi, başlangıçta öngörülmeyen işgücü ihtiyacıdır. Evinizde oluşan ve atılması gereken molozları ya da diğer büyük atıkları imha etmek ya da evden uzaklaştırmak, ev içinde temizlik yapmak için yardıma ihtiyacınız olabilir. Yardımı, ücret karşılığı almak zorunda kalırsanız, bu size fazladan gider olarak dönecektir.

Evinizde sizinle birlikte yaşayan evcil hayvanınızın tadilat nedeniyle sıkıntıları doğabilir. Evde yabancıların dolaşması, sürekli gürültü ya da tozun olması, sağlıksız kimyasalların eve yayılması nedeniyle köpeğinizi ya da kedinizi küçük bir odada tutmak zorunda kalacaksınız. Umarız olmayacaktır ama huzursuzlanan belki hastalanan kıymetli dostunuz için öngörmediğiniz harcamalar yapmanız gerekebilir. En muhtemel olan, hayvanınızı emanet edeceğiniz bir pansiyona ihtiyaç duymanızdır.

Tadilatların en kaçınılmaz ama en az önemsenen gider kalemlerinden birisi de, evde değil restoranlarda yenilen ya da sipariş edilen yemeklerdir. Mutfağınız onarımdan geçiyorsa, neredeyse her gün dışarıda yemek yemek zorunda kalabilirsiniz. Bu mutfak giderlerine sandığınızdan çok daha fazla yük getirecektir. Ekstra yemek giderlerini öngörerek önlem almaya çalışın. Başka çözüm bulamıyorsanız, bu gideri de bütçe hesabınıza katarak hazırlıklı olun.

Evinizde yapılan tadilat nedeniyle profesyonel temizliğe ihtiyacınız olacak. Yeni mermerlerin, parkelerin ya da tüm zımparalama faaliyetleri evi ince ve zor temizlenir bir tozla kaplayacak. Bu tozu etkili bir şekilde temizlemek için profesyonel temizlik aletleri ya da en azından mutlaka uzun sürecek ayrıntılı bir temizlik gerekecektir. Evinizde düzenli temizlik yapılıyor bile olsa, tadilat sonrasında fazladan harcama yapacağınızdan emin olun.

Balkon kapıları sürekli açılıp kapanıyor, banyonun ışığı sürekli yanıyor ve havalandırma ya da klima sürekli çalışıyor. Evi temiz tutabilmek için sık sık süpürge çalıştırıyorsunuz, ocak yerine elektrikli aletleri kullanıyorsunuz, belki ısınma için de elektrikli aletler kullanmak zorunda kaldınız. Tadilat sırasında her evde görülebilecek bu koşullar faturalarınızı kabartacak. Özellikle elektrik faturanızın, her zaman alıştığınız miktarın üzerinde geleceğini aklınızda bulundurun.

Güncel Emlak Haberleri

Etiketler tadilat

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Tek Daireli Binalarda Değer Artışı Yaşanıyor!

  Tek Daireli Binalarda Değer Artışı Yaşanıyor!

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılı yapı ruhsatları verilerine göre konut fiyatları 2016'da yüzde 4,4 artarken en çok artış yine tek daireli binalarda gerçekleşti. Tek daireli binalarda metrekare değeri yüzde 10.8’le büyük ve çok odalı konutları solladı.

 • Yabancıya KDV'siz Konut Satışı Şartı!

  Yabancıya KDV'siz Konut Satışı Şartı!

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ağbal, yabancılara getirilen konut alımındaki KDV istisnasına ilişkin, "Bu imkandan ilk başta yararlansa bile bir yıllık süre içinde bu konutu elinde tutması gerekecek." dedi.

 • İkinci Çeyrekte Yüzde 30'luk Artış Bekleniyor

  İkinci Çeyrekte Yüzde 30'luk Artış Bekleniyor

  2017 yılının ikinci çeyreğinde; konut ve ofis projelerinde fiyat artışı olabileceğinin vurgusunu yapan Moment Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Uyar “İkinci çeyrekte yüzde 30'lara varan bir artış bekliyoruz” dedi.

 • KDV Düzenlemesi Konut Fiyatlarını Etkileyecek Mi?

  KDV Düzenlemesi Konut Fiyatlarını Etkileyecek Mi?

  Bu yıl KDV indirimi ve damga vergisinin sıfırlanmasının yanında inşaat şirketlerinin KDV iade alımları da hızlandı. KDV'deki bu düzenlemelerin konut fiyatlarında maliyetleri azaltacağı ve fiyatlarda indirim sağlayacağı düşünülüyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.