|   |   | 

Taksim'de yayalaştırma gayrimenkulu etkilemedi, fiyatlar yükseldi!

Eğlence merkezinden oteller bölgesine dönüşen İstanbul'un en eski ve ticari merkezlerinden biri olan Beyoğlu, yayalaştırma projesi ile değer kazandı. Konut fiyatları Gezi'den etkilenmezken, metrekare fiyatları 10 bin TL seviyelerine çıktı.

Taksim'de yayalaştırma gayrimenkulu etkilemedi, fiyatlar yükseldi!

İstanbul'un en eski ve ticari merkezlerinden biri olan Beyoğlu-Taksim Bölgesi'nde gayrimenkul fiyatları Gezi Parkı olaylarından etkilenmedi. Taksim'de yayalaştırma projesinin etkisiyle fiyatların yüzde 25 ila 30 arasında arttığı bölgede Taksim Meydanı'na yakın bölgeler ile Gümüşsüyü Caddesi'nde deniz manzaralı ikinci el konutların met: rekare satış fiyatı 10 bin TL'ler seviyesini gördü. Ancak olaylar nedeniyle dükkanları kiraya verme sürelerinde uzamalar yaşandığı belirtilirken, özellikle içkili hizmet veren restoranların olaylardan etkilendiği bu nedenle bu tarz restoranların devir sayısında artış yaşandığı dile getiriliyor.


İstiklal ve eğlence Taksim'e değer katıyor 

TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ Kıdemli Değerleme Uzmanı Simge Sevin Aksan'da BeyoğluTaksim Bölgesi'nin konut ve ticari fonksiyonlu yapıların bir arada bulunduğu; tüm gelir gruplarına hitap eden lokalizasyonlar içeren bölgeye ilgi olduğunu söyledi.
'Taksim'de bölgeye yeni ofis ve rezidans birimleri katacak olan Tarlabaşı'nda, kentsel dönüşüm projesi başladı" diyen Aksan, ayrıca bölgedeki araç ulaşımını iyileştirerek hem yayalar için hem de Beyoğlu'nun fiziki görünümünde daha pozitif bir duruş yaratacak olan Taksim Meydanı'nın da yayalaştırma çalışmalarının tamamlandığını belirtti. Aksan, Taksim'e değer katacak bu projelerin yarımda; bölgeye en yüksek ticari kazanımı sağlayanın ise İstiklal Caddesi ile hemen her kesime hitap eden birçok eğlence, konaklama ve ticari işletmeler olduğunu söyledi.

Büyük yatırımcılar beklemeye geçti 

Remax Forever 2 Taksim Ofisi Brokerı Aykut Celep ise Taksim Gezi Parkı olaylarından dolayı Beyoğlu bölgesinde gayrimenkul kiralama sürelerinin uzadığını belirtti. Celep, "Bizim İstanbul dışında 2-3 müşterimiz olaylar nedeniyle alımlarını durdurdu. Ortakları arasında Simit Sarayı'nın bulunduğu bir firma da döner zinciri oluşturmak üzere ilk dükkanını Taksim Meydan'da açmak istedi.
Ancak olaylar nedeniyle bu dükkan hala kapalı duruyor" dedi. Otellerin olduğu Lamartin Caddesi'nde bir iki küçük büfenin olaylar nedeniyle kapandığını aktaran Celep, "Bunun dışında kapanan dükkan olmadı. Ancak satışlar durmuş durumda. Kiralamalar ise çok çok yavaşlamış durumda. Eskiden bir ayı bulmadan bir dükkan kiralanırken, şimdi üç aya kadar varan beklemeler olabiliyor" diye konuştu

Konut sahipleri ikilemde kaldı 

Özellikle Mete Caddesi'nde oturan konut sahiplerinin olaylar nedeniyle dairelerini boşalmak istediklerini anlatan Celep şöyle konuştu: "Bu konuda bize de başvurular geliyor. Kiralayıp çıkalım mı, yoksa satalım mı diye soruyorlar.
Bir taraftan da yayalaştırma ve Gezi Parkı olayları bitince bölge değerlenir mi ikilemindeler." Bölgedeki gayrimenkul fiyatlarının Taksim Yayalaştırma Projesi'nin konuşulmasıyla birlikte yüzde 25-30 oranında arttığını aktaran Aykut Celep, "Zaten bir artış yaşandığı için son birkaç aydır fiyatlarda yeni bir artış olmadı" diye konuştu.

Taksim'de Nişantaşı fiyatları veriliyor 

Bölgeyle ilgili değerlendirme yapan Aktif Gayrimenkul Danışmanlık yöneticüerinden Semih Akgün, Gezi Parkı'ndan dolayı satılık ve kiralık gayrimenkullerin fiyatlarında bir düşüş olmadığını söyledi. BölgedçıTarlabaşı ve Cihangir'de konutların olduğunu dile getiren Akgün, bu bölgelerde oturanların gaz bombalarından nasibini almasına rağmen Cihangir'den ayrılma talepleri almadıklarını söyledi. Tarlabaşı'nda ise dönüşüm kapsamında 290 binanın boşaltılması nedeniyle burada kiracı olan ve çevre bölgelerde çalışanların daha aşağı bölgeler olan Dolapdere, Ömer Hayyam'a gittiğini aktaran Akgün, "O yüzden düşük fiyatlı dairelere talep fazla., Cihangir'de 2+1 dairelerin kira fiyatları 1500 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişirken, Tarlabaşı'nda ise 1 + 1 gibi 30 metrekarelik dairelerin fiyatları bile 700 TL'nin altına düşmüyor. Şu anda insanlar gerek konut gerek iş yeri olarak Tarlabaşı'ndaki yeni projeyi bekliyor. Bu projede yer almak için Nişantaşı fiyatını vermeye razılar" açıklamasını yaptı.

İçkili restoranlar iki taraf arasında kaldı 

Ofislerde talebin sürmesi nedeniyle düşüş olmadığını kaydeden Akgün, sadece içkili restoranlarda sıkıntı yaşandığını belirterek, "Olaylardan sonra devir talepleri arttı. Çünkü içkili restoranlar açık olduklarında kovuşturmaya uğruyor ve belediyeler tarafından cezalara tabi olabiliyor. Kapattıklarında ise sosyal medyada kapılar bize kapandı denilerek tepki alıyorlardı. İki tarafın arasında kalıp iş yapamadıklarından ve işlerinin yüzde 40'lara varan seviyede düşmesinden şikayet ediyorlar. Olaylar nedeniyle Beyoğlu'na gelen talep Kadıköy'e kaydı" dedi.


Oteller bölgesine dönüştürülüyor

 Restoran sahiplerinin bölgenin eğlence merkezi olmaktan çıkarılıp oteller bölgesine dönüştürülme gibi bir plan olduğunu söylediğini kaydeden Akgün, "Turizm bölgesi olması nedeniyle bölgedeki oteller teşvik alabiliyor. Ayrıca bölgede kaçak pansiyonculuk yapılması nedeniyle oluşan vergi kaçakçılığını önlemek için eğlence sektörünü azaltıp denetim altında oteller yapmayı hedefliyor şeklinde söylentiler var" dedi. Aygün, İstiklal Cad: desi üzerinde boş yer olmaması nedeniyle burada herkesin yerini korumaya devam ettiğini anlattı.


İstiklal Caddesi'nde bulunan üç han otele dönüşüyor 
Ofis ve dükkan talebinin sürdüğüne işaret eden Aktif Gayrimenkul Danışmanlık yöneticilerinden Semih Akgün, Taksim'de Üç Horan Vakfına ait Tokatlıyan Han, Beymen İş Hanı ve Vakıf Gökçek Işhanı gibi hanların kapatılarak otel yapılması için bir dönüşüm içerisinde olduklarını anlattı. Buradaki esnafın etrafa taşınması ve bölgede yeni ofis üretimi olmaması nedeniyle ofislerde fiyatların düşmediğini kaydeden Akgün, sadece olayların başlangıcında bir tedirginlik oluştuğunu sonbaharla birlikte satışların eski haline geldiğini söyledi, özellikle satılık fiyatlarında düşüş olmadığını belirten Akgün, İstanbul genelinde olduğu gibi Taksim'de de hemsatılık hem de kiralıklarda yüzde 10-15 arasında artış olduğunu anlattı. Yayalaştırma ve Tarlabaşı'nda dönüşüm projesinin yavaş yavaş ortaya çıkmasıyla bölgenin değerini daha da artıracağını kaydetti.  

Taksim merkezde yükselen fiyatlar Tünele doğru düşüyor 

Yayalaştırma projesiyle 100 bin metrekarelik bir meydanın ortaya çıktığı Taksim bölgesinde ikinci el konut piyasasında birim satış değerleri değişkenlik göstermekte.
Taksim Meydanında ve Gümüşsüyü Caddesinin Boğaz manzaralı apartmanlarında ikinci el konutların metrekare satış değerleri 10 bin TL düzeyindeyken. Cihangir bölgesinde birim satış fiyatı. 4 bin-5 TL aralığında. Taksim'den Tünele doğru, ara sokaklarda yer alan ikinci el konutların ortalama birim metrekare satış fiyatı ise 2 bin TL düzeyine düşmekte. Taksim ofis piyasası ise eski, konut fonksiyonlu ve apartman tipi inşa edilmiş yapılar oluşturmakta. Gümüşsüyü bölgesinde, manzarasına bağlı olarak metrekare kiralama fiyatları 30-40 TL aralığında iken ofis birim kira fiyatları Taksim Meydanında 65-70 TL'ye ulaşabilmekte.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İzmir Karabağlar Meydanı İçin Tasarım Yarışması
  İzmir Karabağlar Meydanı İçin Tasarım Yarışması

  İzmir Karabağlar İlçesi kent meydanı için tasarım projesi yarışması düzenleniyor. Karabağlar Belediyesi Kamusal Açık Mekan ve Kent Meydanı Kentsel Tasarım Proje Yarışması ile kentsel yaşam kalitesi ve kentin mekansal kimliğine katkı sağlayacak tasarımlar aranıyor.

 • Bahçe Keyfini Evinize Taşıyın
  Bahçe Keyfini Evinize Taşıyın

  Şehirde yaşıyorsunuz diye bahçe keyfinden uzak kalmak zorunda değilsiniz. Evinizin balkonunda, konutların ortak alanlarında ya da apartman dairesinde kendi küçük bahçenizi kurmanız mümkün.

 • Enerji Kimlik Belgesi Almamanın Cezası…
  Enerji Kimlik Belgesi Almamanın Cezası…

  2011’den önce ruhsat almış binalar için Enerji Kimlik Belgesi alımı son tarihi 2 Mayıs… Peki, Enerji Kimlik Belgesi alınmazsa ne olur? Enerji Kimlik Belgesi almamanın cezası nedir?

 • Kartal bölgesi yatırımcının yüzünü güldürüyor!
  Kartal bölgesi yatırımcının yüzünü güldürüyor!

  Sabiha Gökçen Havalimanı, Osmangazi Köprüsü gibi önemli lokasyonlara yakın-lığı, deniz otobüsü, hızlı feribot, Marmaray, metro gibi ulaşım merkezlerinin tam merkezinde olması nedeniyle İstanbul’un en gözde ilçesi olan Kartal, amortis-man süresinin 18 yıl olmasıyla da konut alıcısının yüzünü güldürüyor.

 • 'Binasal değil kentsel dönüşüm planlanmalı'
  'Binasal değil kentsel dönüşüm planlanmalı'

  Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından düzenlenen 2017 yılının ilk Gündem Buluşmaları’nda, hedefler, beklentiler ve sektörün büyümesi için atılması gereken adımlar ele alındı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.