|   |   | 

Tapu İçin Fazla Masraf Ödemeyin!

Konut satışının 1 milyon 200 binlere ulaştığı 2015 yılında, inşaat firmaları hala küçük hesaplar peşinde.

Tapu İçin Fazla Masraf Ödemeyin!

 İnşaat firmaları tüketici aleyhine sözleşmeler imzalatarak kanunen kendilerinin ödemesi gereken tapu masraflarını da tüketicilerin üzerine yıkıyor. Büyük projeler yapan firmaların bu yolla milyonlarca lira haksız kazanç elde ettiklerini ifade eden Rehber Hukuk Bürosu Avukatı Ahmet Çetinkaya tüketicilerin haksız yere kendilerinden alınan bu paraları yasal faiziyle birlikte geri alabileceklerini söylüyor.

Son 10 yılda en hızlı büyüyen sektörlerden biri olan inşaat sektörü beraberinde getirdiği sorunları da kendisi gibi büyütmeye devam ediyor. Son yıllarda inşaat firmalarının tüketici aleyhine maddeler içeren sözleşmeler imzalatarak kendilerinin ödemesi gereken tapu masraflarını tüketici üzerine yıkması bu sorunlardan biri. Örneğin; bir projeden 500 bin lira değerinde ev aldınız ve tapunuz çıktığında evin mülkiyetini devralmak için firmaya başvurdunuz. Firma size tapuyu üzerinize almanız için kanunen belirlenmiş olan yüzde 4 oranındaki tapu harcını ödemeniz gerektiğini söylüyor ve sizden 500 bin liralık bir ev için 20 bin lira para alıyor. Eğer konu hakkında biraz bilgi sahibiyseniz aslında bunun yüzde 2’lik kısmını satıcıya diğer yüzde 2’lik kısmının da alıcıya ait olduğunu belirtiyorsunuz. Fakat firma size eğer bu parayı ödemezseniz tapu devrini yapmayacağını söylüyor. Siz de evinize kavuşmanın hayaliyle çaresizlik içinde bu parayı ödüyorsunuz.

Ankastrenin KDV’sini isteyebilirler

Bazı firmalar tapu harcının yanı sıra mutfaktaki ankastrenin KDV’si gibi ödediğiniz 500 bin liranın yanında komik kalacak nitelikteki (300-500 lira gibi) ücretleri de talep edebiliyor. Böylece sizden 10 bin 500 lira para haksız yere tahsil edilmiş oluyor.

İstanbul’daki büyük projelerde bu tür soruların sıkça yaşandığını söyleyen Rehber Hukuk Bürosu Avukatı Ahmet Çetinkaya bu şekilde proje bazında firmanın eline oldukça büyük rakamlar geçtiğini söylüyor ve ekliyor: “Örneğin 2 bin dairelik bir konutta tüketiciden alınan bu haksız kazanç 21 milyon lirayı buluyor.”

Peki bu konuda tüketici ne yapmalı?

Ahmet Çetinkaya birçok firmanın sözleşmesinde “Tapu işlemlerine ait vergi resim ve harçlar kanunen ait olduğu tarafça ödenir” yazmasına rağmen yine de tapu harcını tüketicilerden aldıklarını söylüyor. Bu konuda tüketicilerin haksız yere kendilerinden alınan bu paraları yasal faiziyle birlikte geri alabileceklerini belirten Avukat Ahmet Çetinkaya, konut teslimi esnasında ya da paranın ödenmesi anında haksız bir ödeme yaptığı düşünen ya da konutu eksik teslim alan tüketicilerin firma tarafından imzalattırılan belgelerin altına “tüm dava haklarım saklıdır” yazdırmalarının ve yaptıkları ödeme karşılığı firmadan belge almalarının hak kaybına uğramamaları açısından önemli olduğunun altını çiziyor.

Bu konuda yaşanan haksızlığın Türkiye çapında milyarı bulan boyutlara ulaştığını söyleyen Çetinkaya, vatandaşların bu konuda bilinçlenmesinin aslında bu tür sıkıntıların da önüne geçilmesi adına büyük bir adım olduğunu ve bilinçli tüketici karşısında firmaların da daha dikkatli olacağını tüketici aleyhine maddeler içeren sözleşmelerden uzak duracağını belirtiyor.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yedinci Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı açıldı 
  Yedinci Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı açıldı 

  Antalya City Expo-Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı, Expo Center’de 7’nci kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. 3 gün açık kalacak fuarda, belediyeler ürettiği ürünlerini hem sergileyecek, hem de yurt dışına pazarlama imkanı bulacak.

 • Vatandaşlar Kira Ödemek Yerine Satın Alıyor!
  Vatandaşlar Kira Ödemek Yerine Satın Alıyor!

  İstanbul’da en kolay ev sahibi olunacak bölge olarak bilinen Esenyurt gün geçtikçe kendini yenilemeye devam ediyor. Bölgede daire kiralamak yerine vatandaş satın almayı tercih ediyor.

 • Ev Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
  Ev Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Ödüllü Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, bahar dönemiyle birlikte ev satın alımlarının artacağını dile getirirken, bu tür durumlarda ailelerin ya da yatırımcıların nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatıyor.

 • Tadilat Sözleşmesinde Hangi Maddeler Bulunmalı?
  Tadilat Sözleşmesinde Hangi Maddeler Bulunmalı?

  Evinizin ya da işyerinizin herhangi bir bölümünü ya da tamamını yenilemek üzere bir ofisle ya da ekiple anlaştınız. Peki mağdur olmamak için tadilat sözleşmesinde hangi maddelerin bulunması gerektiğini biliyor musunuz?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.