|   |   | 

Tek Konut Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder Mi?

Prof. Dr. Şükrü Kızılot'un 2014 yılı emlak vergisi hakkında merak edilenleri yanıtladığı 'Emlak vergisine dava açabilir miyiz?' başlıklı yazısı..

Tek Konut Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder Mi?

Emlak vergisine dava açabilir miyiz?
 
SORU: Evimin bulunduğu sokağın arsa m2 değeri 25 bin TL olarak takdir edilmiş. Buna göre, 130 metrekarelik evimin değeri 1 milyon 413 bin TL çıkıyor. Gelsinler, evi 413 bin liraya vermeye hazırım. Bu takdiri yapanlar uzayda mı yaşıyor?
Bir gazetede okudum, süre geçmediği için vergi mahkemesine dava açabilirmişiz. Ne dersiniz açalım mı?
Nilgün TOPRAKÇI - İstanbul
 
YANIT: Efendim dava açma süreniz geçeli yaklaşık 10 ay oldu.
Dava açıp da boşuna masraf etmeyin. Arsa m2 bedellerinin, en geç Haziran 2013 sonuna kadar takdir edilip, belediyeler başta olmak üzere, ilgili ticaret odaları, ziraat odaları ve mahalle muhtarlıklarına vs. gönderildi (Bkz. Vergi Usul Kanunu, Mükerrer Madde 49). 30 günlük dava açma süreniz vardı. O da geçeli yaklaşık 10 ay oldu.
 
Eczanede ilaçları sayma işkencesi
 
SORU: Eczanemde, binlerce çeşit ilaç var. Her yıl bunları sayıp envanter çıkarıp, uzun listeler yapmak, benim için adeta bir işkence. Sizde pratik formüller oluyor. Bana göre de var mı?
Füsun DEMİR - Mersin
 
YANIT: Evet var. İlaç mevcutlarınızın envanterini, her yıl yerine, “üç yılda bir” çıkartabilirsiniz. Vergi Usul Kanunu’nun 190. maddesi, size bu yönde kolaylık sağlıyor. Gözünüz aydın, kendi deyiminizle işkenceden kurtuldunuz..
 
Yurt dışında vergi zamanaşımına uğrar mı?

SORU: Bir arkadaşımın 3 milyon liraya yakın vergi borcu var. 
4 yıldır hiç ödeme yapmadı. Yurtdışına gidip bir yıldan biraz fazla kalıp, zamanaşımına uğratmak istiyor. Ne dersiniz, atladığı bir husus var mı?
Hikmet ERDOĞAN - Eskişehir
 
YANIT: Evet var! Borçlunun yabancı ülkede bulunması halinde, bu durumun devamı süresince zamanaşımı işlemez (Bkz. 6183 Sayılı Kanun Md. 104).
 
Damat kızımdan boşanırsa ne olacak?
 
SORU: 29 yaşında kızı olan bir dul kadınım. Kızım, mülkiyeti kendisine ait binadan, yılda 1 milyon 440 bin TL kira alıyor. Çok sayıda kısmeti var. Damat adaylarına bakarken “Bu benim kızımla evlenip, altı ay sonra boşanıp, binasının yarısını alırsa ne olacak?” diye bakıyor ve hepsine karşı çıkıyorum. Bu gidişle kız evde kalacak. Benim endişemi giderecek bir formül var mı? 
(Rumuz/ DERTLİ ANNE)
 
YANIT: Boşuna endişeleniyorsunuz. Formüle ihtiyacınız yok.
Evlenmeden önce edinilen mallar ile sizden kızınıza miras kalacak olan mallar, boşanma halinde mal paylaşımına girmez. Damat binanın yarısını değil, çeyreğini bile alamaz.
 
Belediye mi Maliye mı esas alınacak?
 
SORU: Ev hanımıyım. 16.2.1999’da Emlak Vergisi beyannamesi vererek, tek konutumu Sarıyer Belediyesi’ne bildirdim. Geçenlerde Mali Hizmetler Müdürü Sevim Koç imzasıyla bir yazı aldım; “2002 yılında da bildirim yapmadığınız için sizi bildirim dışı kalmış kabul ediyoruz. 12 yıllık emlak vergisini faiziyle ödeyin”, Maliye ise “2002’de bildirime gerek yok” diyor. Hangisi esas?
Zerrin C.K. - İstanbul
 
YANIT: 33 No.lu Emlak Vergisi Tebliği var. O tebliğin III. bölümünde “2002 yılında ve izleyen genel beyan döneminde beyanname verilmeyecek” deniliyor.
Belediye’ye o tebliği hatırlatın. Ayrıca tek konutu olan ev hanımları emlak vergisi ödemez. 2009 öncesi ise 2009’da bildirim yaptığınız için zamanaşımına uğradı. 2009 ve izleyen yıllar için düzeltme başvurusunda bulunursanız, belediye düzeltmek zorunda.
 
Yüzde 5 ilk kâr payı dağıtımı zorunlu mu?
 
SORU: Bir anonim şirketimiz var. Geçen yıl 2 milyon liraya yakın kâr elde ettik. Yeni yatırımlarımız olduğu için bu yıl kâr dağıtmadık. Geçenlerde bir gazetede, yüzde 5 oranında ilk kâr payı dağıtmanın zorunlu olduğu yönünde haber çıktı. Okuyunca paniğe kapıldım.
Son zamanlarda bu konuda bir değişiklik mi oldu?
Orkun GÖKSEL - İstanbul
 
YANIT: Son zamanlarda, bu konuda bir değişiklik olmadı. Eski TTK’da ve konunun dayanağı olan İsviçre Borçlar Kanunu’nda, bu yönde bir zorunluluk yoktu.
Yeni TTK’ya göre de böyle bir zorunluluk yok. Aksini savunanların dayanak gösterdiği Yeni TTK Md. 519, temettü dağıtımı değil, genel kanuni yedek akçe dağıtımı ile ilgilidir. Bu konuda, Prof. Dr. Veliye Yanlı’nın Banka ve Ticaret Hukuku Dergisi’nin Mart 2014 sayısındaki 27 sayfalık makalesinde, bu olay çok güzel anlatılıyor.   "
 
Prof. Dr. Şükrü Kızılot / Hürriyet 

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.