|   |   | 

Teyzesinin hastalığından etkilendi 'akıllı sandalye' geliştirdi

Elazığ’da MS hastası olan teyzesinden etkilenen Bilgisayar Mühendisi Mustafa Onur Aydın (26), TUBİTAK’dan da destek alarak geliştirdiği projeyle engelliler için ses ve kafa hareketleriyle kontrol edilebilen akülü akıllı tekerlekli sandalye yaptı.

Teyzesinin hastalığından etkilendi 'akıllı sandalye' geliştirdi

Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıftayken Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tekno-Girişim Sermaye Desteği Programı kapsamında Fırat Teknokent bünyesinde şirket kuran Mustafa Onur Aydın, MS hastası olan teyzesinden etkilenerek engelliler için ses ve kafa hareketleriyle kontrol edilebilen akülü akıllı tekerlekli sandalye yaptı. “Engelliler İçin Akıllı Çok Fonksiyonlu Akülü Tekerlekli Sandalye” adında gönderdiği projeyle TÜBİTAK’tan da destek alan Aydın, geliştirdiği ürünle engelli insanların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor.
Girişimci olmayı üniversite son sınıftayken hedeflediğini ve bu kapsamda çeşitli projeler geliştirmeyi düşündüğünü ifade eden Aydın, MS hastası olan teyzesinden esinlenerek, vücut hareketleri büyük oranda kısıtlı veya konuşamayan engellilerin zorlukları en aza indirecek bir tekerlekli sandalye yapmayı amaçladıklarını söyledi.

Sesle kontrol edilebiliyor
Engelliler için “sesle kontrol edilebilir tekerlekli sandalye” başlıklı bir proje başlattığını belirten Aydın, “Bu proje için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurarak Tekno -Girişim sermaye desteği aldık. 1 Mart 2013 tarihinde Onpeta Yazılım Şirketini kurarak bu şirket bünyesinde bu projeyi geliştirmeye başladık. İlk bir yıllık sürenin ardından projeyi başarıyla tamamladık ve bakanlıktan başarı onayını aldık. İlk başta sadece sesle kontrol özelliği varken onun yanı sıra sesle mesajlaşma, cep telefonu araması, sosyal ağların kullanılabilmesi, İnternet'e girebilme ve metin editörü kullanabilme gibi birçok fonksiyonu projelendirdik” dedi.
Daha sonra konuşamayanlar için de bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Aydın, “Mesela ALS hastaları bir süre sonra konuşma yetilerini bile kaybediyor. Fakat kafa hareketlerini ve belli eklem hareketlerini sağlayabiliyorlar. Biz o kişilerin hayatını kolaylaştırabilmek için kafa hareketleriyle kontrol edilebilen bir modül geliştirmeyi hedefledik. Bu kapsamda bir proje yazıp TUBİTAK’a başvurduk. Buradan destek alarak 2015 Ocak’ta projemize başladık. Şuan 2016 Haziran sonu itibariyle projemizi tamamladık. TUBİTAK’a sonuç raporunu gönderdik ve sonucun tamamlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“Engellileri hayata kazandırmayı hedefliyoruz”
Dünyada bu şekilde mevcut ürünler bulunmadığını ifade eden ve geliştirdiği projenin özellikleri hakkında bilgi veren Aydın, şunları kaydetti:
“Sesle kontrol açısından çeşitli çalışmalar yapılmış fakat belirli kısıtlı komutlarla bu işlemler geliştirilmiş. Bizim özelliğimiz sesle hareketin yanı sıra, sesle mesajlaşma ve metin yazabilme gibi çok fonksiyonu sağladığı için engelleri hayata kazandırmayı hedefliyoruz. Bu kişiler dilerse bir ofis ortamında çalışıp, kitap yazabilirler. Bunun yanında günümüzde en çok ihtiyaç duyulan interneti kolaylıkla kullanabilirler. Kafa hareketlerini yerleştirdiğimiz bir sensör ile yapıyoruz. Kafa yada belirli bir eklemin eğimlerini ve açılarını algılayarak motor kontrolü sağlıyoruz. Kullanıcı sensörü kafasına ya da belirli bir eklem bölgesine yerleştirebilir. Kullanıcı kullanırken etrafa da rahatça bakabilir. Bunun için belirli bir hareket kombinasyonu yapmamız gerekiyor. Kullanıcı kafasını öncelikle sola doğru bip sesini duyana kadar eğiyor. Ardından sağa doğru eğiyor. Sağa doğru eğimi gerçekleştirip bip sesi gelince, 3 bip sesi daha geliyor. Bu ses kafasını düzeltmesi anlamına geliyor. Ondan sonra eğimlere göre sandalye hareket ediyor.”
İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Borsa Gezi Öncesi Seviyesine Döndü
  Borsa Gezi Öncesi Seviyesine Döndü

  BIST 100 endeksi, Gezi olaylarının yaşandığı Mayıs 2013'ten bu yana ilk kez 92.000 puanın üzerinde kapanış yaparak önemli bir eşiği geçmiş oldu.

 • 24 Nisan İstanbul Elektrik Kesintisi
  24 Nisan İstanbul Elektrik Kesintisi

  İstanbul'un Avrupa yakasındaki bazı ilçelere, planlı bakım ve iyileştirme çalıştırmaları kapsamında 24 Nisan Pazartesi günü elektrik verilemeyecek.

 • ABD'den Korkutan Açıklama!
  ABD'den Korkutan Açıklama!

  ABD'li kaynaklar, Çin'e ait bombardıman uçaklarında olağanüstü hareketlilik gözlemlediklerini söyleyerek, durumun kesin nedenini bilmediklerini, hareketliliğin nedeniyle ilişkili olarak farklı ihtimallerin söz konusu olabileceğini açıkladı.

 • İşsizlik Fonu İstihdama İlaç Olacak
  İşsizlik Fonu İstihdama İlaç Olacak

  İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki prim gelirleri oranı yüzde 50’ye yükseltildi. İşverenler nitelikli istihdamın artırılması açısından uygulamaya olumlu bakarken, “işçi kesimi” temkinli duruyor.

 • Diyarbakır’da Dev Operasyon
  Diyarbakır’da Dev Operasyon

  Diyarbakır’da yaklaşık 500 polisin katılımı ile sabahın ilk ışıklarında narkotik operasyonu düzenlendi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.