|   |   | 

THY, Lufthansa İle İşbirliğine Mi Gidiyor

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, Lufthansa ile işbirliği yapılıp yapılmayacağı sorusuna, "Zaman ne gösterir bilmiyoruz ama şuan alınan bir karar yok" cevabını verdi.

THY, Lufthansa İle İşbirliğine Mi Gidiyor

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanvekili Temel Kotil, Hava-İş Sendikası’na nezaket ziyaretinde bulundu. Hava-İş Sendikası’nın Genel Merkezi’nde Başkan Ali Kemal Tatlıbal ve Yönetim kurulu üyelerini ziyaret eden Kotil, Tatlıbal’a uçak maketi hediye etti. Ziyareti sırasında sendika yöneticilerinin “Çay içer misiniz?” sorusuna “Rize çayı varsa içerim” diye karşılık veren Kotil’in ziyareti samimi bir ortamda geçti. Ziyaret hakkında açıklama yapan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, “Türk Hava Yolları küçük uçakları bile uzun uçuran ve daha iyi uçuran bir havayolu” diye konuştu.

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasının Türk Hava Yolları için olumlu olduğunu söyleyen Kotil, “Hükümetimizin bayram için 9 gün tatil vermesi pozitif bir şeydir. havayolu şirketimiz için, herkes tatile bol gidiyor. Bizde yararlanıyoruz. Yalnız biz değil, Pegasus ve Atlas’ta yararlanıyor. Hayırlı olsun. Güzel bir şey. Yani bizim açımızdan güzel” dedi.

Ziyaretinin sadece nezaket ziyareti olduğunu söyleyen Kotil, “Toplu iş sözleşmesi yaklaştı onun için düşünmeyin. Şirketimiz Allaha şükür çok iyi gidiyor. Tabii ki şirket sadece uçaklardan ibaret değil, birde personeli var. Kabin Kokpit hepsi sizin üyeleriniz. Birde Türkiye’den tek kabin kokpit bizden size üye Başkanım. Hayırlı olsun bu bir nezaket ziyareti. Hayırlı uğurlu olsun inşallah. İleriki süreçlerde de iyi olmasını bekliyoruz. Ben on yıldır genel müdürüm biliyorsunuz. Görüntü problemimiz yok. Niyette bir problemimiz yok. Ama biz bu gün Toplu iş sözleşmesi ile ilgili hiçbir şey konuşmaya gelmedik. Yani hiç o konu yok. Bir nezaket ziyareti bu. Zamanı gelince yetki alacaksınız, yetki aldıktan sonra süreç başlar. On yıllık tecrübem evet geçmişte sıkıntılar olsa bile Allahıma şükür olsun her zaman sözleşmeyi imzaladık. Hem çalışanımız mutlu oldu hem de işverenimiz Türk Hava Yolları mutlu oldu. Zaten şirketimiz de Türkiye’ye ait herkesin şirketi. Çalışanlarında şirketi” dedi.

"LUFTANSA İLE İŞBİRLİĞİ YOK"

Geçtiğimiz günlerde çıkan Türk Hava Yolları’nın Lufthansa Havayolları ile işbirliği yapacağı yönündeki haberlere de değinen Kotil, “Lufthansa ile bir ortaklık kararımız yok. Geçenlerde Reuters bir haber geçti. Biz orada her hangi bir işbirliğine kapalı değiliz dedik. Belki siz de onu öyle yayınladınız. Öyle anlaşıldı. Tabii Türk Hava Yolları büyüyen bir hava yolu Allahıma şükürler olsun. Açık ara her noktaya uçan bir havayoluyuz. İş birliklerimizi artırıyoruz. Star Alliance üyesi olmayan Ürdün Havayolları ile iki gün önce iş birliğimizi aldık. Tabii Star Alliance üyesi Lufthansa ile de daha yakın gitmekte hiçbir engelimiz yok. Zaman ne gösterir bilmiyoruz. Alınan bir karar yok. Zaten olsa bunu önce borsaya bildiririz. Ama Türk Hava Yolları herkesle iyi arkadaş olabilecek kadar güçlü ve samimi bir şirket” diye konuştu.

THY Teknik’te iş kolu davası yüzünden yaşanan sıkıntılar konusundaki görüşlerini dile getiren Kotil, “Bildiğim bir şey var. Allah’a şükürler olsun THY Teknik çok güçlü. İleri ki yıllarda da güçlü olarak faaliyetlerine devam edecek. Bahtı da çok açık. Yalnız THY’nin değil aynı zamanda Avrupa’nın uçak filosuna bakacak bir hale geldi. Toplu iş sözleşmesiyle ilgili de bir sıkıntı yaşanmayacağına inanıyorum. THY Teknik kursiyer alarak çok sıkı şekilde kalifiye personel yetiştiriyor. İŞKUR ile işbirliği yaparak her dönem 600 kursiyer alıp teknisyen olarak yetiştiriyor, bunları kadrosuna katıyor. Bu kadro her dönem 600’er yeni teknisyenle büyümede devam edecek. Kabin de de sayımız 10 bine geldi. Kabinle de THY teknikteki teknisyen sayısı hemen hemen aynı. Teknikte 10 bin personeli inşallah yakında görürüz. Ancak teknisyen yetiştirmek çok kolay olmuyor, biraz zaman alıyor” şeklinde konuştu.

“DOLARIN YÜKSELMESİ, PETROLÜN DÜŞMESİ HAVAYOLU ŞİRKETLERİNİ CANLANDIRDI”

Doların yükselmesi ve petrol fiyatlarının düşmesinin, zor durumda olan havayolu şirketlerini canlandırdığını söyleyen Kotil, “Petrol fiyatlarının düşmesi çok güzel bir şey havayolları için, özellikle zor durumda olan havayolu şirketleri canlandı. Dolayısı ile bizim rakiplerimiz daha çok piyasaya çıktı. Tabi biz güçlü olan bir havayolu idik. Türk Hava Yolları için çok fazla bir şey değişmedi. Zaten güçlü idik. Fiyatlarımız düştü. Maliyetlerimiz düşünce fiyatlarımız da düştü. Bu talebi tetikliyor. Bunu pozitif görmek gerekiyor. Petrol fiyatlarının düşmesinin en önemli farkı, modern uçakların itibarının izafi olarak, daha eski uçaklara göre düşmüş görünüyor. Eski uçaklarda hala fonksiyonel çünkü daha çok yakıt kullanıyorlardı. Dolayısı ile daha çok kapasite var. Daha çok kapasite demek daha ucuz bilet demek. Bunlar hep bize yarıyor. Çünkü biz daha çok noktaya uçuyoruz” dedi.

“THY KÜÇÜK UÇAKLARI DAHA UZUN UÇURAN BİR HAVAYOLU”

Türk Hava Yolları’nın üretime başlamadan önce sipariş verdiği Boeing 737 Max’ın üretime başlaması hakkında da konuşan Kotil, “Bizim bir ton siparişimiz var. Ama gelmeleri 2017-2018 de başlıyor. Şu anda üretime başlanması ve üretim bandına girmesi teslimatın bu gün olacağı anlamına gelmiyor. Tabii bu uçakların özellikleri daha az yakıt kullanacaklar. Motorları da çok sessiz. Bu da çok pozitif. Tabii yakıt ikinci kalır ama bu uçakların başka bir özelliği var. Daha uzun uçacaklar. Türk Hava Yolları küçük uçakları bile uzun uçuran ve daha iyi uçuran bir havayolu. Tabii küçük uçağı uzun uçurduğunuz zaman, az yolcu ile ticari hale getiriyorsunuz. Afrika’da ki başarı bundan geliyor. Bu uçaklar bir kat daha bize destek olacak” açıklamasında bulundu. İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Gazprom İstanbul'da Ofis Açtı
  Gazprom İstanbul'da Ofis Açtı

  Gazprom'un İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller, Türk Akımı projesinde Türkiye ile etkin bir koordinasyon sağlanması için South Stream Transport şirketinin İstanbul’da ofis açtığını söyledi.

 • Halkbank'tan KAP'a Açıklama
  Halkbank'tan KAP'a Açıklama

  Halkbank, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın gözaltına alınmasıyla iligili açıklama yaptı.

 • 300 Meslek Lisesi Açılıyor!
  300 Meslek Lisesi Açılıyor!

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ihtiyaç duyulan insan kaynağı profilini belirlemeye ve yetiştirmeye yönelik Milli Eğitim Bakanlığı ile koordinasyon içinde çalışacaklarını belirterek, "Ülkemizdeki tüm organize sanayi bölgelerinde (OSB) mesleki ve teknik anadolu liseleri yani teknik kolejler kuracak ve yaygınlaştıracağız. Amacımız yaklaşık 300 OSB içinde en az 300 teknik kolej kurmak" dedi.

 • 2030'da Şube de Bankacı da Olmayacak
  2030'da Şube de Bankacı da Olmayacak

  KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektörü Lideri Cantürk, "2030'da şube de bankacı da olmayacak. Görüntülü çağrıların, insansız şubelerin yerini görünmez bankalar alacak." dedi.

 • Cüneyt Çakır ve Ekibine Görev
  Cüneyt Çakır ve Ekibine Görev

  Hakem Cüneyt Çakır ile yardımcıları Bahattin Duran ve Tarık Ongun, 2017 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda görev alacak.

 • 26 Mart 2017 Yurtta Hava Durumu
  26 Mart 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı ve Orta Karadeniz ile Adana çevreleri, Burdur’un güney ve batısı, Antalya’nın batı kesimlerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

 • 3 İlde Elektrik Kesintisi
  3 İlde Elektrik Kesintisi

  Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., 31.03.2017 tarihinde bakım çalışmaları kapsamında 3 ilde elektrik kesintisi uygulanacağını açıkladı.

 • THY'den Ücretsiz Wifi Ve Laptop Hamlesi
  THY'den Ücretsiz Wifi Ve Laptop Hamlesi

  THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, 31 Mart'tan itibaren Amerika uçuşlarında laptop ve tabletlerini teslim eden yolculara uçak içinde ücretsiz wifi hizmetine başlanacağını açıkladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.