|   |   | 

Ticari gayrimenkul 2016’da umut veriyor

Yatırım yönetimi danışmanlık şirketi JLL'nin raporuna göre, endüstriyel ve tedarik zinciri gayrimenkulleri kullanıcıları için 2015 rekor yılı olurken, bu trendin 2016’da da sürmesi bekleniyor.

Ticari gayrimenkul 2016’da umut veriyor

Ticari gayrimenkul üzerine finansal ve profesyonel hizmetler veren, yatırım yönetimi alanında danışmanlık hizmetleri sunan JLL tarafından 2016 yılı lojistik sektörü beklenti araştırması yayımlandı.

Araştırmaya göre, 2015’te yakalanan olumlu ortam 2016 yılında da sürecek. Araştırmaya katılan 650 uzman, daha fazla A sınıfı ürünle birlikte kira büyümesinin süreceğini ve yatırımcı talebinin devam edeceğini düşünüyor.

Endüstriyel ve tedarik zinciri gayrimenkulleri kullanıcıları için 2015 rekor yılı olurken, araştırma sonuçları bu eğilimin 2016’da da sürmesinin beklendiğini ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre, lojistik tesislerine yönelik yoğun talep 2016’da küresel çapta devam edecek, kiralamadaki artış da dünyanın tüm pazarlarında 2016 ve 2017 yıllarında da sürecek.

JLL Amerika Endüstriyel Aracılık ve Sermaye Piyasaları Başkanı Craig Meyer, geçen yıl dünya çapındaki kilit piyasalarda önemli lojistik gayrimenkullerine doğru yüksek sermaye akışının yaşandığını ve kurumsal kiracılar tarafından yoğun kiralama işlemlerinin halen sürdüğünü belirtti.

Meyer, 2016 yılına ilişkin de değerlendirmelerde bulunurken, ''Tüm tahminler genel anlamda yine harika bir yıl geçireceğimizi öngörüyor. Kiralamalarda gerçekleşen büyüme, kurumsal yatırımcı ilgisi ve yeni A sınıfı ürünlere yönelik taleplere ilişkin beklentilere bakarak, 2016’nın dünya çapındaki kurumsal kiracılar, yatırımcılar ve geliştiriciler için parlak bir yıl olacağını öngörebiliriz" dedi. 

İstanbul-Kocaeli bölgesinde yeni projeler...

Dünya çapındaki sofistike tedarik zinciri talebinin gayrimenkul arzını aşmaya devam ettiğine işaret eden Meyer, şunları kaydetti:

"2015 yılında geliştirilen depo projelerinde gözlenen artış, başlıca verimli lojistik alanlara yönelik talepleri karşılamaya yardımcı oldu. Fakat yanıtlar, geçen yıl gerçekleştirilen ilk araştırmaya göre, halen belirgin derecede daha az mülk seçeneği bulunduğunu ortaya koyuyor.

Küresel arz toplamının, 2016’nın ilk yarısında, özellikle Asya Pasifik’teki mevcut arzdan dolayı, çok az artması bekleniyor. Amerika’da arzın kısmen yetersiz kalacağı öngörülürken, EMEA’nın önümüzdeki altı ay içerisinde piyasa dengesine yaklaşması bekleniyor.

Türkiye’nin birincil lojistik pazarı olan İstanbul-Kocaeli bölgesi kapsamında 2016 trendlerine bakıldığında, bölgede lojistik park ölçeğinde yeni projelerin 2016 içerisinde başlaması ve arz tarafında çeşitlenme görülmesi bekleniyor. Yeni projelerde ölçeklerin büyümesi ve A sınıfı ürünlerin öne çıkması öngörülüyor." 

"Türkiye lojistik pazarında kiralar stabil seyredecek"

JLL Amerika Endüstriyel Aracılık ve Sermaye Piyasaları Başkanı Craig Meyer, özellikle EMEA ve Asya Pasifik’te kira büyümesinin devam edeceğini vurguladı.

Meyer, Türkiye lojistik pazarında ise kiraların stabil bir seyirde devam etmesinin beklendiğini bildirdi. 

Yatırımcı talebi yüksek kalacak

JLL’nin 2014 araştırmasında, lojistik gayrimenkullerine olan küresel talep alışılmışın dışında yüksek çıkmıştı.

Bu yılki araştırmaya göre, talep daha düşük olsa da sektördeki yatırımcının çekimi açısından önemsiz olduğu söylenemez.

2015 yılında Amerika’daki yatırımcı talebi aynı kalmakla beraber, EMEA ve Asya Pasifik’te talep önemli derecede düştü. İleriye bakıldığında, tüm küresel katılımcıların mülk değerlerinin ikinci çeyrekte zirve yapacağını beklemesi ile yatırımcı talebinin sabit duruma dönerek pozitif kalacağı söylenebilir. 

Önemli yatırım fırsatları yılın ilk yarısında sürecek

Yatırıma yönelik lojistik gayrimenkul arzı üç bölgede de yetersiz kalmaya devam ederken, ankete katılanlar, satıcılar yüksek piyasa değerlerinde sermaye sağlamaya çalıştıklarından, önümüzdeki altı ay içinde daha fazla mülkün kullanılabilir hale geleceğini tahmin ediyor.

Bu, aynı zamanda bir dizi tesisin de mevcut borç ve özkaynak yapılarına yeniden sermaye sağlaması için ideal bir dönem olacak.

Türkiye’de lojistik gayrimenkul portföylerine yatırım modeli henüz canlanıyor olsa da küçük ve orta ölçekte yatırım fırsatlarının yılın ikinci yarısında öne çıkabileceği bekleniyor.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Avrupa ve ABD’deki Arap sermayesi yönünü Türkiye’ye çevirecek
    Avrupa ve ABD’deki Arap sermayesi yönünü Türkiye’ye çevirecek

    Referandum sonrasında Ortadoğu ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere; yabancı yatırımcıların Türkiye’den gayrimenkul alma sürecine gireceğini ifade eden ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, özellikle Katar ve Suudi Arabistan’dan süreci takip eden ve düğmeye basmayı bekleyen yatırımcılar olduğunu söyledi.

  • İzmir'de gayrimenkul yatırımcısının gözdesi Torbalı
    İzmir'de gayrimenkul yatırımcısının gözdesi Torbalı

    İzmir'in Torbalı ilçesi, şehir içi banliyö trenleri olarak bilinen İZBAN'ın da devreye alınmasıyla daha avantajlı hale gelirken, ihracatta yaşanan artışta gayrimenkul yatırımlarının rotasını bu ilçeye doğru yöneltti.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.