|   |   | 

TOKİ 610 Bin Konut Sayısına Ulaştı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) "2013 yılı aralık ayı başı itibariyle 610 bin konut rakamına ulaşılmıştı.Ayrıntılar haberimizde..

TOKİ 610 Bin Konut Sayısına Ulaştı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkan Yardımcısı Ahmet Şahin, "2013 yılı aralık ayı başı itibariyle 610 bin konut rakamına ulaşılmıştır. Ayrıca 220 bin konut da planlama aşamasına getirilmiştir". Şahin, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER) düzenlediği "Gayrimenkul Zirvesi"nde TOKİ'nin çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Şahin, kurumun son dönemde ciddi atılım içerisinde olduğunu belirterek, çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.

 TOKİ'nin önemli bir dönüşüm süreci içerisinde girdiğine işaret eden Şahin, "TOKİ Başkanlığı'nda 'Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği' başlatılmış ve 500 bin konut üretilmesi hedeflenmiştir. Bu hedefe ulaşmak için TOKİ öncelikle, kurumsal, hukuki, mali ve insan kaynaklan yönünden hazır hale getirilmiştir.

Bu anlamda 25 ayrı kanuni düzenleme yapılmış, TOKİ hem mali yönden hem de hızlı iş yapabilme ve organize olabilme açısından yeniden yapılandırılmıştır.

Toplu Konut İdaresi'nin devletin genel bütçesinden pay almadan kendi kaynaklarım kendisinin üretmesi kararlaştırılmıştır" diye konuştu.TOKİ projelerinde finansman temini için iki yol düşünüldüğünü belirten Şahin, şunları söyledi:"Birincisi, arsa satış karşılığı gelir paylaşımı projeleri üe prestij konut üreterek kaynak sağlamaktır.

Bu çerçevede yaklaşık 86 bin konut üretilmiştir. Bu da toplam konut üretiminin içinde yüzde 15'lik bir orana tekabül etmektedir.

Hasılat paylaşımı modeli olarak adlandırdığımız bu projelerden kamuya yaklaşık 17,9 milyar lira kaynak sağlanacaktır. Bunun 9,8 milyar lira tahsil edilmiştir. İkinci finansman temin yöntemi de, büyük şehir merkezlerinde Hazine'den bedeli karşılığında aldığımız değerli arazileri imarlı hale getirerek satışı üe kaynak sağlamak şeklinde olmuştur. Bu çerçevede alternatif uygulamalarla öncelikle ihtiyaç sahibi ve alt gelir grubu vatandaşlara ulaşılarak, kira öder gibi uzun vadelerde 10 yıl, 15 yıl, 20 yıl gibi vadelerde ev sahibi olmaları sağlanmaktadır. Ürettiğimiz konutların yüzde 85'i sosyal konutlardan oluşmaktadır." - "Aralık ayı başı itibanyla 610 bin konut rakamına ulaşılmıştır"Türkiye'ni n 81 ili, üçe, belde ve köylerinde konut üretiminin 2003 yılından 2011 yılının haziran ayına gelindiğinde 500 bin konutluk ilk hedefe ulaşıldığını anımsatan Şahin, 61.

Hükümetin kurulmasıyla Başbakan Recep Tâyyip Erdoğan'ın TOKi'ye 2023 yılma kadar 500 bin konut daha üretilmesi yönünde hedef koyduğunu söyledi.

 TOKİ'nin faaliyetlerine ilişkin rakamlar paylaşan Şahin, şunları kaydetti: "Bugün geldiğimiz noktada, 2013 yılı aralık ayı başı itibariyle 610 bin konut rakamına ulaşılmıştır. Ayrıca 220 bin konut da planlama aşamasına getirümiştir. Kamu kuruluşlarıyla yapılan protokoller çerçevesinde ise 21 bin derslikli 940 okul, 13 Üniversite kampüsü, 964 spor salonu, yaklaşık 50 bin kapasiteli 143 yurtpansiyon, 217 hastane 94 sağlık ocağı, 495 ticaret merkezi, 485 ibadethane, 41 kütüphane, 27 sevgi evi, 20 engelsiz yaşam merkezi, 95 kamu hizmet binası ve 14 stadyum projesi bulunmaktadır.

 Toplu Konut İdaresi, afetlerden zarar gören yerleşim bölgelerinde de "afet konutları" yapmakta olup, toplam da 37 bin konut üretilmiştir. Bu çerçevede, özellikle Türkiye'nin doğusunda, Van merkez ve Erciş'te 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerin sonrasında ağır kış şartlarına rağmen 300 günlük bir sürede 17 bin 500 betonarme afet konutu ve 80 adet sosyal donatılan ile birlikte bitirilerek hak sahiplerine teslim edilmiştir." - "Suriye'deki iç savaş sonrası konteyner kentler yapılmış ve toplamda 9 bin 232 adet konteynır oluşturulmuştur" TOKİ'nin, dünyadaki afetlere duyarsız kalmadığını, çalışmalarıyla yardım faaliyelerinin içinde bulunduğunu anlatan Şahin, şöyle devam etti:"Bundan 8 yıl önce Güney Asya'da deprem ve tsunami sonrası sayın Başbakanımızın talimatları ve Türk halkının bağışlarıyla, Endenozya'da bin 50 konut ve sosyal donatılarla birlikte Türk Köyü, Srilanka'da 500 konut ve sosyal donatılardan oluşan Türk köyü, Pakistan'ın kuzeyi Keşmir'de 2005 yılında meydana gelen deprem sonrasında kamu, konut, sosyal, kültürel ve eğitim yapılarından müteşekkil şehir merkezi, 2010 yılında meydana gelen sel felaketi sonrasında da 5 eyalette toplam 4 bin 620 konut ile 70 sosyal donatı yapılmıştır. Somali'de ise 200 yataklı hastane, 40 derslikli hemşire yüksek okulu, kapalı ve açık alanda iki bin kişilik ibadethane bulunmaktadır.

 Suriye'deki iç savaş sonrası sığınmacıların barınmalarına yönelik olarak Türkiye'nin güney doğusunda konteyner kentler yapılmış ve toplamda 9 bin 232 adet konteynır altyapı ve sosyal donatı ve çevre düzenlemesi ile birlikte 65 bin nüfuslu 4 şehir adacığı oluşturulmuştur." - Kentsel Yenileme Programı TOKİ'nin yerel yönetimlerle beraber başlattığı büyük kapsamlı Kentsel Yenüeme Programı doğrultusunda 58 il ve 127 belediye ile 222 proje üzerinde kentsel yenileme çalışması başlatıldığını kaydeden Şahin, bu kapsamda 51 bin konut tamamlandığını, toplamda 265 bin konut üretileceğini .söyledi,

 

Yenigün Gazetesi

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakan Elvan’dan Emeklilere TOKİ Müjdesi
  Bakan Elvan’dan Emeklilere TOKİ Müjdesi

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, emeklilere düşük bedelle ev sözünün arkasında olduklarını belirterek, Mersin merkez ve ilçelerde tahsisi yapılan arsalara TOKİ’nin yapacağı konut inşaatlarının yüzde 20’si tamamlandığında talep toplamaya başlayacaklarını söyledi.

 • Hani’ye 50 Milyonluk Yatırım
  Hani’ye 50 Milyonluk Yatırım

  Diyarbakır’ın Hani ilçesine kayyum olarak atandığı günden bu yana kenti yeniden inşa eden Şaban Arda Yazıcı, toplam 50 milyon liralık iki yeni projeye imza attı.

 • Malatya'nın Yeni Stadı Gün Sayıyor!
  Malatya'nın Yeni Stadı Gün Sayıyor!

  TOKİ tarafından temeli 2012 yılında atılmasına rağmen işi alan yüklenici firmanın taahhütlerini yerine getiremediği için ikinci bir ihaleyle yeni bir yüklenici firmaya ihale edilen Malatya’nın yeni stadyumu görücüye çıkacağı günü bekliyor.

 • Denizli'de 18 Bin 332 Konut Yapılacak
  Denizli'de 18 Bin 332 Konut Yapılacak

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile yaptığı toplantıda, il genelinde yapılacak konut projelerini açıkladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.