|   |   | 

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “6 ayda 36 bin konut rakamına ulaştık”

TOKİ’nin 2016 yılı hedefinin 60 bin konut olduğunu hatırlatan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, iştirak şirketleri hariç yılın ilk 6 ayında 36 bin konut, 245 sosyal donatı rakamına ulaşıldığını açıkladı.

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “6 ayda 36 bin konut rakamına ulaştık”

 Turan, “İdarenin geçmişteki birikimleriyle birlikte, Türkiye’nin gelişimi ve beklentisi ile doğru orantılı şekilde belli disiplinler ve değişiklikler ortaya koymaya çalıştık. Türkiye’nin değişik bölgelerinde birbirinden çok farklı, yöresel ve yerel mimari izleri taşıyan, yatay mimari konseptinde, daha kaliteli konutlar inşa edilmeye başladı.” diye konuştu. Turan, bu kapsamda yıl sonuna kadar 60 bin konut hedefinin aşılacağını söyledi.

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Ramazan Bayramı münasebetiyle ekibi ile yaptığı bayramlaşmada, İdarenin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sözlerine İstanbul’da yaşanan elim terör hadisesinin hepimizi derinden üzdüğünü ifade ederek başlayan M. Ergün Turan, “Maalesef ülkemiz ve dünyada pek çok ülke küresel terörün tehdidi altındadır. Bu da devletimizin birçok terör örgütü benzeri yapılarla mücadele etmesini zorunlu kılmaktadır. Milletimizin ve devletimizin dirayetiyle bu konuda hiç kuşkusuz şu ana kadar olduğu gibi bundan sonra da başarı sağlanacağından hiç şüphemiz yoktur.” diye konuştu. 

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan sözlerini şöyle sürdürdü;

Bu mücadelede TOKİ olarak, bölgeye yaptığımız ve yapacağımız projelerle sahada çok aktif yer alan devletimizin birimlerinden biriyiz. Ülkenin bu beka mücadelesinin en önemli aktörlerinden biri TOKİ’dir. Türkiye’nin stratejik hedefleri doğrultusunda bölgede yapılacak işlerde TOKİ olarak aktif bir şekilde görev yapacağız. Bu vesileyle gerek İstanbul’daki vahim olayda gerekse Doğu’daki saldırılarda şehit düşen kardeşlerimize Allahtan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.

“TOKİ, kökü sağlam, dalları yurdun her yanına yayılmış bir ağaç gibi”

İdaremiz yaklaşık 32 yıllık bir İdare. 2 yıldır da birlikte mesai arkadaşlığı yapıyoruz. Son dönemde Türkiye’nin gelişimi ve bizden beklenti ile doğru orantılı şekilde belli disiplinler ve değişiklikler ortaya koymaya çalıştık. Bu çerçevede son derece bilinçli ve sağlıklı bir süreci de sizlerle başarılı bir şekilde sürdürüyoruz. TOKİ, kökü sağlam, dalları da yurdun her yanına yayılmış bir ağaç gibi meyvelerini arttırarak vermeye devam ediyor. Bugün ülke çapında aktif olarak yaklaşık 500’ün üzerinde şantiyemiz var. Birkaçı hariç bu şantiyelerin tamamını görme imkânım oldu.

Yeni dönemde geçmişteki birikimlerle birlikte çok nitelikli projeleri ihale ettik ve inşa ediyoruz. Bu projeler artık kendini göstermeye başladı. Türkiye’nin değişik bölgelerinde birbirinden çok farklı, yöresel ve yerel mimari izleri taşıyan, yatay mimari konseptinde, daha kaliteli konutlar inşa ediliyor. Bu çerçevede ekiplerimiz, paydaşımız olan müşavirlerimiz ve müteahhitlerimizde değişimin gayretini görmenin sevincini paylaşmak istiyorum.

“Anadolu’da devasa işler yapıyoruz”

TOKİ’nin imajı ve kamuoyu algısı tırnak içinde bazı tuzu kuru kişi ve grupların tezviratlarına rağmen yükselmeye devam ediyor. Milletimiz, sizlerin kendileri için ne yaptığını gerçekten iyi biliyor ve takdir ediyor. Anadolu’da devasa işler yapıyoruz. 250-300, 350-400 lira taksitle, birçok şehirdeki kiralardan daha ucuz fiyatla insanımızı konut sahibi yapmanın ne anlama geldiğini milletimiz çok iyi biliyor. Bu başarının ortaya çıkmasında en önemli aktörler sizlersiniz. İnşallah bundan sonra da ihtiyaç olan bölgelerde konut yapımına devam edeceğiz.

2016 yılında 60 bin konut hedefi

Bu yılın başında 2016 hedefimizi, iştirak şirketlerimiz hariç 60 bin olarak belirledik. Bu çok büyük bir rakamdır. Ülkedeki yıllık toplam konut üretiminin yaklaşık yüzde 8-10’udur. Yaklaşık 850 kişilik ekiple yılda 60 bin konut üretimini gerçekleştiren bir ekibiz. Bu başarı hikâyesinin bir parçası da sizlersiniz. Ben de bu başarıya katkı sunmaya çalışan arkadaşlarınızdan biriyim. Türkiye’de yılda 60 bin konutu üreten ekibin bir parçası olmak bana ayrı bir heyecan vermektedir.

6 ayda 36 bin konut

2016 yılının 6. ayının sonu itibarıyla ihale tarihi alınmış konutlarla birlikte 36 bin konut rakamına ulaştık. Yıl sonuna kadar 60 bin konut rakamını geçmiş olacağız. Yine altı ay içinde 245 sosyal donatı alanı inşaatı ihalesi yaptık. Türkiye’nin ihtiyacı olan yurtlar, okullar, hastaneler, güvenlik birimlerinin ihtiyacı olan binalar, birbirinden çok farklı, ‘Türkiye’nin geleceğini inşa ediyoruz’ diyoruz ya tüm bu yapıları inşa ediyoruz.

Sosyal konuta erişmekte zorlanan dar gelirli maksimum orta gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak için kurulan bir İdareyiz. Bütün motivasyonumuzu bu yöne kanalize etmeye çalışıyoruz. İştirak şirketlerimiz farklı amaçlarla kuruldu. İştirak şirketlerimizle birlikte 75 bin konut rakamına ulaştığımızı göreceksiniz.

Bu başarıyı sizler birlikte yakalamaktan dolayı çok mutlu olduğumu bilmenizi isterim. Hepinize gayretleriniz oranında teşekkür ediyorum.

TOKİ Başkanı Turan, konuşmasının ardından ekibi ile tek tek bayramlaştı.

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • TOKİ’den Tarihi Eserlere Destek
  TOKİ’den Tarihi Eserlere Destek

  Toplu Konut İdaresi (TOKİ), unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma ve yok olma tehlikesi içindeki tarihsel değerlerimizi, sağladığı restorasyon kredileriyle gelecek nesillere kazandırıyor.

 • Bakan Özhaseki Şırnak'ta
  Bakan Özhaseki Şırnak'ta

  Bazı temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yapılacak olan hizmet alanlarını gezdi.

 • Bakan Özhaseki Cizre'de İncelemelerde Bulundu
  Bakan Özhaseki Cizre'de İncelemelerde Bulundu

  Şırnak’ın Cizre ilçesine gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, terör mağduru aileler için TOKİ’nin yapmış olduğu yeni konut inşaatı ve Dicle Nehri kenarındaki park çalışmalarını yerinde inceledi.

 • İstanbul Gaziosmanpaşa’ya 796 Konut 13 Dükkân
  İstanbul Gaziosmanpaşa’ya 796 Konut 13 Dükkân

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, “Kentsel Dönüşüm Projesi” çerçevesinde, İstanbul’un Gaziosmanpaşa İlçesi Sarıgöl ve Yenidoğan Mahalleleri 1. Etabında inşa edilecek 796 konut ile 13 dükkânın ihalesi yapıldı.

 • TOKİ’den Elazığ’a 363 Emekli Konutu
  TOKİ’den Elazığ’a 363 Emekli Konutu

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, Elazığ’ın Merkez İlçesi Bizmişen-Aşağı Holpenk Mahallesi’nde “Emekliye İkinci Bahar” projesi kapsamında inşa edilecek toplam 363 konutun ihalesi yapıldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.