|   |   | 

TOKİ Başvurusu

TOKİ’den ev nasıl alınır, TOKİ başvuru ve ödeme koşulları, TOKİ başvuru şartları nelerdir, Emekliler nasıl başvuracak, TOKİ başvurusu nereye yapılır?

TOKİ Başvurusu

Konut sahibi olamayacak binlerce kişiyi konut sahibi yapan TOKİ,  gelecek yıl 60 bin yeni konut inşa etmeyi hedefliyor. Özellikle sosyal konut üretimi gerçekleştirmek amacıyla kurulan Toplu Konut İdaresi yani TOKİ, mevcut piyasa koşullarında konut sahibi olma imkanı bulunmayan yoksul, alt, dar ve orta gelir gruplarına yönelik konut üretimi yapmaya devam ediyor.

Sadece konut mu üretiyor?

Sadece konut yapmakla sınırlı kalmayan ve yaşanabilir yerleşim birimleri de oluşturan TOKİ, konutlarla birlikte projelendirilen sosyal donatılar kapsamında anaokulu, ilköğretim okulu, lise, ticaret merkezi, spor salonu, sağlık ocağı, hastane, kütüphane, ibadethane, çocuk parkı, araç park yeri ve benzeri üretimleri de çevre düzenlemesiyle birlikte gerçekleştiriyor.

TOKİ, konut projeleri kapsamında yapılan okulların ve sağlık tesislerinin yanı sıra, bakanlıklar ve diğer kamu kuruluşları ile yapılan protokoller kapsamında ihtiyaç bölgelerinde sağlık, eğitim, spor tesisleri, sevgi evleri ve yurtlar gibi birçok sosyal amaçlı tesisin yapımını da üstleniyor. TOKİ ayrıca, kaynak yaratmak amacıyla özel sektörle işbirliği ile yüksek gelir düzeyine yönelik prestij projeleri de sürdürüyor.

TOKİ’den ev nasıl alınır?

TOKİ, Türkiye’de dar ve orta gelir grubuna dahil vatandaşları konut sahibi yapmak ve kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmek üzere çalışmalarını sürdürürken, emekliler başta olmak üzere dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak için yürüttüğü faaliyetleri hızlandırıyor. Bu kapsamda da birçok ilde konut satışı gerçekleştiriyor ve yeni projeler üretiyor. Peki TOKİ’den ev almayı düşünenler nasıl hareket etmeli, nereye başvurmalı? TOKİ başvuru şartları nelerdir, TOKİ başvurusu nasıl yapılır? Ödemeler ne zaman başlar? Bu ve benzeri soruları, TOKİ’ye ilişkin merak edilenleri tüm detaylarıyla açıkladık:

TOKİ başvuru ve ödeme koşulları

TOKİ’nin ürettiği konutlar vatandaşlara maliyet fiyatına, kira öder gibi küçük taksitlerle ve uzun vadeli olarak satılıyor. Bu nedenle, konutlara başvuru ve ödeme koşulları gelir düzeylerine göre farklılıklar içeriyor.

TOKİ başvuru şartları nelerdir?

TOKİ, başlatacağı tüm projeleri satışlar gerçekleştirilmeden önce Türkiye genelinde tirajı yüksek ulusal gazetelerde, yerel gazetelerde ve kendi sitesinde

(www.toki.gov.tr) duyuruyor. Duyurularda konut tipleri, fiyatları ve ödeme koşullarıyla birlikte başvuru koşulları, tarihleri ve başvurunun yapılacağı mercii ile başvuru sırasında istenecek belgeler de ilan ediliyor.

Örneğin alt gelir grubu başvuru şartları şöyle sıralanıyor:

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

 -T.C. vatandaşı olması,

-Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),

-Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),

-Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmaması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç),

-Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),

-Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 3.200 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 3.200 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 3.700 TL olarak uygulanmaktadır.),

-Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması gerekiyor.

Başvuru şartlarının yanı sıra hazırlanması gereken belgeler, kura çekilişi ve merak edilen konulara ilişkin bilgiler de http://www.toki.gov.tr/basvuru-sartlari adresinde detaylı şekilde yer alıyor.

Emekliler nasıl başvuracak?

Emeklilerin ise başvuru yapabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olması gerekiyor. Emekliler için kontenjan ayrılan projelerde emekliler; emekli kimlik kartı, SGK dökümü, emekli maaşının yatırıldığı banka hesap ekstresinden herhangi biri ile TOKİ’ye başvurabiliyor.

TOKİ başvurusu nereye yapılır?

Tüm satışlarda başvurular ilgili bankaya, satış duyurularında ilan edilen süreler içerisinde yapılabiliyor. TOKİ'ye, kurumun dışında sadece bankalar vesilesiyle müracaat alınıyor. Başka hiçbir yerden TOKİ'ye para yatırılmıyor ve daire talep edilmiyor. Yani TOKİ’nin yönlendirdiği bankalar dışında bir müracaat yeri bulunmuyor. Bu nedenle TOKİ’den ev almayı düşünenlerin TOKİ duyurularını dikkatli bir şekilde takip etmesi gerekiyor.

TOKİ kura çekilişi nasıl yapılır?

TOKİ ürettiği konutların satışını üç yöntemle gerçekleştiriyor. Kura yöntemi de bunlardan biri. Yüksek talep karşısında satışların hakkaniyet çerçevesinde gerçekleştirilebilmesi amacıyla kura yöntemine başvuruluyor. Bu yönteme ilişkin süreç ise şöyle işliyor: Kura çekiminin yapılacağı yer ve tarih TOKİ tarafından ilan ediliyor. Noter huzurunda yapılan “Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası” ile asil ve yedek listeler belirleniyor. TOKİ kura çekilişi sonuçları ise TOKİ’nin internet sitesinde açıklanıyor. Konut almaya hak kazananlar, duyurularda belirlenen tarihler arasında kategorilerine göre kendilerinden istenen belgeleri ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlıyor. Başvuru koşullarına uygunluğunu belgeleyen vatandaşlar, ilan edilen tarihler arasında yine ilanda belirtilen yetkili bankada sözleşmelerini imzalıyor.

TOKİ ödemeleri ne zaman başlar?

TOKİ konutlarına başvuru ve ödeme koşulları gelir düzeylerine göre farklılıklar içeriyor. Örneğin alt gelir grubu için üretilen konutlar için sözleşme imzalama tarihini takip eden aydan itibaren taksit ödemeleri başlıyor. Aylık taksit miktarı, başvuru ilanlarında belirtiliyor. Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olanına göre artırılıyor. İlk dönemsel artış, satış duyurularında İdare tarafından ilan ediliyor.

TOKİ ödemeleri nereye yapılır?

Tüm satışlarda ödemeler TOKİ’nin yönlendirdiği bankalar üzerinden gerçekleştiriliyor. Açılan vadesiz hesaptan bakiyenin yeterli olması durumunda taksitler otomatik olarak tahsil edilebiliyor. Taksit tutarı T.C kimlik veya hesap numarasıyla öğrenilerek de yatırılabiliyor.

TOKİ tapuları nasıl alınır?

TOKİ konutlarının teslim süresi projeye göre 14 ay ile 30 ay arasında değişiyor.

TOKİ’den konut alanlara tapuları ise borçlarının bitiminden sonra teslim ediliyor.

 

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • TOKİ Konutlarında Engellilerin Asansör Çilesi

  TOKİ Konutlarında Engellilerin Asansör Çilesi

  KARABÜK'te 2007 yılında hak sahilerine teslim edilen TOKİ konutlarındaki 17 binanın asansörleri, geçen yıl haziran ayında yürürlüğe giren Asansör Yönetmeliği'ne uygun olmadığı gerekçesiyle 8 ay önce mühürlendi.

 • Emekliye 300 TL Taksitle Ev

  Emekliye 300 TL Taksitle Ev

  2017’de 65 bin sosyal konut inşa edecek olan TOKİ, bunun 15 binini ‘İkinci Bahar’ projesi kapsamında emeklilere ayıracak. Emekliler, ayda 300 TL ödeyerek ev sahibi olacak.

 • Manisa'da Binlerce Vatandaş İç Göç Yaşayacak

  Manisa'da Binlerce Vatandaş İç Göç Yaşayacak

  Manisa'da TOKİ ve Yunusemre Belediyesi iş birliği içerisinde Akgedik'teki 5 bin 500 konutluk alanın yapımına devam ederken, Gürle Mahallesi'nde de başlanacak benzer projeyle binlerce Manisalının iç göç yaşaması bekleniyor.

 • TOKİ'nin Akgedik'teki konutları basına tanıtıldı

  TOKİ'nin Akgedik'teki konutları basına tanıtıldı

  Manisa'da TOKİ ve Yunusemre Belediyesi iş birliği içerisinde Akgedik'teki 5 bin 500 konutluk alanın yapımına devam ederken, Gürle Mahallesi'nde de başlanacak benzer projeyle binlerce Manisalının iç göç yaşaması bekleniyor.

 • Türkiye’nin En Büyük Konut Projesi

  Türkiye’nin En Büyük Konut Projesi

  Sosyal konut alanında uygulaması tek seferde gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin en büyük konut projesi’ olarak adlandırılan Gaziantep’teki “Kuzey Şehir”de inşaatlar yükseliyor. Projenin yaklaşık yüzde 10’u tamamlandı.

 • TOKİ Küçükçekmece Arazisine 5 Teklif!

  TOKİ Küçükçekmece Arazisine 5 Teklif!

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın İstanbul Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi'nde yer alan arsası için ihale sürecinin ilk aşaması tamamlandı. TOKİ Küçükçekmece arazisine 5 firmadan teklif geldi.

 • Osmaneli TOKİ Konut Ve İş Yeri Projesinde İmzalar Atıldı

  Osmaneli TOKİ Konut Ve İş Yeri Projesinde İmzalar Atıldı

  Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin’in girişimleriyle İstanbul Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile bir süredir devam eden bir dizi görüşmeler neticesinde Osmaneli’nin merkezine yeni bir soluk getirecek konut ve ticaret projesinde imzalar atıldı.

 • 266 Liraya Aidat Öder Gibi Ev Fırsatı!

  266 Liraya Aidat Öder Gibi Ev Fırsatı!

  TOKİ, dar ve orta gelirlilere özel 3 bin 150 konutu aidat öder gibi alma fırsatı sunacak. 226 liradan başlayan taksitlerle satışa çıkacak olan konutlar, 57 ilde bulunuyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.