|   |   | 

Toki’den 7 Bin Öğrenci Kapasiteli 14 Yeni Yurt

TOKİ, öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak için yedi bin öğrenci kapasiteli on dört yeni yurt yapacak.

Toki’den 7 Bin Öğrenci Kapasiteli 14 Yeni Yurt

TOKİ, öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayarak eğitimlerini güvenli bir ortamda sürdürebilmeleri amacıyla, MEB ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (YURTKUR) işbirliğinde modern yurt ve pansiyonlar inşa ediyor. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, İdarenin toplamda yaklaşık 60 bin öğrenci kapasiteli 171 yurt ve pansiyonu projelendirdiğini, hizmete girecek yeni yurtlarla bu yıl yaklaşık 50 bin öğrencinin güvenli ve konforlu bir ortamda eğitimini sürdürebileceğini söyledi. 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (YURTKUR) işbirliğinde,  öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak ve nitelikli fiziki imkanlarla eğitimlerini sürdürmeleri  amacıyla modern yurt ve pansiyonlar inşa ediyor. 

60 bin öğrenci kapasiteli, 171 yurt ve pansiyon

TOKİ, bu doğrultuda toplam 60 bin 252 öğrenci kapasiteli 171 yurt ve pansiyon uygulamasını projelendirdi. İdare, 42 bin 128 öğrenci kapasiteli 125 yurt ve pansiyon inşaatını tamamlayarak hizmete sundu. 18 bin 124 öğrenci kapasiteli 46 yurt ve pansiyon inşaatı devam ederken, sözkonusu 46 yurdun 14’ü Eylül 2015 itibariyle tamamlanmış olacak. 

TOKİ tarafından projelendirilen öğrenci yurt ve pansiyonları

                                                                     Kapasite        Yurt/Pansiyon Sayısı

Tamamlanan                                         42.128 öğrenci             125

2015-2016’te hizmete girecek olan  7.331 öğrenci            14

İnşaatı devam eden                          10.793  öğrenci              32

TOPLAM                                                 60.252 öğrenci              171

 “Barınma ihtiyacının olduğu her alanda TOKİ milletimizin yanındadır”

 

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, öğrencilerin beklentilerine yanıt veren modern yurt ve pansiyonlar için yüksek kalitede binalar ürettiklerini belirtti.   

“TOKİ olarak alt ve orta gelir gurubu vatandaşlarımıza dönük sosyal konut üretimlerimiz ülkemizin dört bir yanında aralıksız sürüyor. Bu temel hizmeti sürdürürken, milletimizin ihtiyaç duyduğu okul, hastane, yurt gibi gereksinimlere yanıt veren sosyal donatı üretimlerinde de TOKİ olarak toplumsal sorumluluk anlayışı ile hareket ediyoruz. Barınma ihtiyacının olduğu her alanda TOKİ milletimizin, kurumlarımızın her daim yanındadır.  

Yaşadıkları şehirlerin dışında öğrenim gören öğrencierimizin öncelikli ihtiyaçlarından biri kuşkusuz barınma. Ülkemizin dört bir yanında öğrencilerimizin modern ve güvenli yapılarda ikamet edebilmeleri ve öğrenimlerini başarıyla sürdürmeleri amacıyla yurtlar ve pansiyonlar inşa ediyoruz.

 

Yaptığımız iş aynı zamanda sosyal sorumluluk gereğidir. Bu alanda samimiyetle elimizi taşın altına koyduk; yurt üretimlerine, geleceğin müreffeh Türkiyesi’nin şekillenmesinde bir “memleket meselesi” olduğu bilinciyle yaklaştık. Geleceğin Türkiyesi’nde söz sahibi olacak, her birimizin yerini alacak ve ülkemizi daha ileriye taşıyacak olan gençlerimiz için yaptığımız üretimleri, bu bakış açısıyla planlıyoruz ve özel önem veriyoruz.”  

“Yurt üretimlerine hız verdik”

“Sosyal konut üretimlerini sürdürürken, yurtlarımız için de ekip olarak özverili bir çalışma sürecine girdik ve 2014 yılı itibariyle yurt üretimlerine hız verdik. Daha çok öğrencimizin kendini güvende, evlerinin rahat ve huzurunda hissedebilecekleri yurt binalarımızı TOKİ tecrübesiyle ürettik ve bu çabamızı artarak devam ettireceğiz.  

Bu alanda Milli Eğitim Bakanlığımız ve YURTKUR ile kurumlararası işbirliğimiz devam ediyor. Farklı kamu kurumlarımızın, ihtiyaç duydukları barınma alanlarında, bu ihtiyaçlarına yanıt veren en güçlü kuruluş, en önemli paydaşları TOKİ’dir. Bu gerçek hem sorumluluğumuzu, hem de başarı ile hayata geçirdiğimiz tüm projelerle gurumuzu ve çalışma şevkimizi artırıyor.”

TOKİ Başkanı Turan, Türkiye’nin farklı şehirlerinde  toplamda yaklaşık 18 bin öğrenci kapasiteli  yurt üretimlerinin devam ettiğini, bu doğrultuda yaklaşık 7 bin öğrenciye hizmet verecek 14 yeni yurdun 2015-2016 eğitim-öğretim yılı başında tamamlanmış olacağını kaydetti.

 2015-2016 eğitim -öğretim yılında hizmete girecek 14 yeni öğrenci yurdu

Şehir                        Kapasite

Adana Sarıçam     1000 öğrenci

Adıyaman Besni   300   öğrenci

Ardahan                 852   öğrenci

Aydın Nazilli          536   öğrenci

Balıkesir Bandırma   536   öğrenci

Balıkesir Burhaniye; Örentepe 202   öğrenci

Balıkesir Burhaniye Orjan Bölgesi 114   öğrenci

Bolu                        774  öğrenci

Bursa İnegöl        526  öğrenci

Denizli                  1080 öğrenci

Denizli Honaz    375  öğrenci

Isparta Keçiborl  404  öğrenci

Kars Sarıkamış   332  öğrenci

Kırşehir Mucur  300  öğrenci

TOKİ’nin Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (YURTKUR) işbirliğinde yaptığı, toplamda 139 Yurt ve pansiyon, yeni eğitim-öğretim yılında 49 bin 459 öğrenciye hizmet veriyor olacak.

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • TOKİ 7 Yılda 425 Bin Konut Üretecek
  TOKİ 7 Yılda 425 Bin Konut Üretecek

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, "Türkiye'nin 2023 hedefi var. Bu çerçevede büyük yatırımlar yapılıyor. TOKİ olarak önümüzdeki 7 yıl içinde yaklaşık 425 bin konut üreteceğiz" dedi.

 • Bakan Elvan’dan Emeklilere TOKİ Müjdesi
  Bakan Elvan’dan Emeklilere TOKİ Müjdesi

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, emeklilere düşük bedelle ev sözünün arkasında olduklarını belirterek, Mersin merkez ve ilçelerde tahsisi yapılan arsalara TOKİ’nin yapacağı konut inşaatlarının yüzde 20’si tamamlandığında talep toplamaya başlayacaklarını söyledi.

 • Hani’ye 50 Milyonluk Yatırım
  Hani’ye 50 Milyonluk Yatırım

  Diyarbakır’ın Hani ilçesine kayyum olarak atandığı günden bu yana kenti yeniden inşa eden Şaban Arda Yazıcı, toplam 50 milyon liralık iki yeni projeye imza attı.

 • Malatya'nın Yeni Stadı Gün Sayıyor!
  Malatya'nın Yeni Stadı Gün Sayıyor!

  TOKİ tarafından temeli 2012 yılında atılmasına rağmen işi alan yüklenici firmanın taahhütlerini yerine getiremediği için ikinci bir ihaleyle yeni bir yüklenici firmaya ihale edilen Malatya’nın yeni stadyumu görücüye çıkacağı günü bekliyor.

 • Denizli'de 18 Bin 332 Konut Yapılacak
  Denizli'de 18 Bin 332 Konut Yapılacak

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile yaptığı toplantıda, il genelinde yapılacak konut projelerini açıkladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.