|   |   | 

TOKİ İstanbul’da 20 bin konut yapacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), dar, orta gelirli ve emeklileri ev sahibi yapmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

TOKİ İstanbul’da 20 bin konut yapacak

TOKİ bu yıl 60 konut üretmeyi hedefliyor. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan da yaptığı açıklamada, 2016 yılının Toplu Konut İdaresi’nin en yüksek hedefini koyduğu yıl olduğunu vurgulayarak, “60 bin konut 2016’da hayata geçmiş olacak. 60 bin konut önemliydi. Şu anda bu rakamı bile istersek aşabilecek durumdayız. Sekizinci ay itibariyle 60 bin konutun ihalesini yapmış olacağız” dedi. 

120 milyar TL yatırım yapıldı

81 ilde, 3 bin 219 şantiyede 711 bin 910 konut ve 8 bin 30 sosyal donatı uygulamasını hayata geçiren TOKİ, son 13 yıl içinde sektöre yaklaşık 120 milyar TL yatırım yaptı. 

İstanbul’a 20 bin konut

TOKİ’nin kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin bilgi veren TOKİ Başkanı Turan, TOKİ olarak inşa edecekleri konutların yüzde 40’ının kentsel dönüşüm içerikli projelerden oluşacağını söyledi. Turan, “İstanbul’da da bir iki aya kadar bu konuda sesimiz gür çıkacak. İstanbul için öncelikli hedefimiz 7 bin 500 konut. 2016-2019 arasında 20 bin konutun yapımını hedefliyoruz. 2016’da çok daha aktif olacağız. Kentsel dönüşümde kâr hedefi gütmüyoruz. Şu anda 7 ilçe ile sonlanma aşamasına gelmiş, bir ay içerisinde ihaleye çıkacağımız yerler var. Bunlar Gaziosmanpaşa, Esenler, Güngören, Üsküdar, Beyoğlu, Bayrampaşa ve Bağcılar” dedi. 

TOKİ’nin kentsel dönüşüm projeleri

Kentsel Dönüşüm Programı Eylem Planı çerçevesinde 49 ilde yerel yönetimlerle müştereken büyük kapsamlı kentsel yenileme programı başlatan TOKİ, 129 farklı projeyi fiili olarak sürdürüyor. TOKİ, 106 bin konutun ihalesini gerçekleştirirken, 75 bin 761 konutun üretimini de tamamladı. 

Emeklilerin konutları yükselmeye başladı

Emekliler için de konut üreten TOKİ, emeklileri uygun şartlarla ev sahibi yapmaya devam ediyor. Turan, “Hiç konutu olmayan emeklilerimizi 240 aya varan vadeler ve 250 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi yapıyoruz. ‘Emekliye İkinci Bahar’ adıyla yürüttüğümüz proje kapsamında 35 ilde inşa edilecek toplam 7 bin 715 konut için talep topladık. Bir kısmının kuralarını çektik. Konutlarımız yükselmeye başladı. En kısa sürede konutlarımızı teslim etmeyi hedefliyoruz” dedi. 

Yaklaşık 6 milyon vatandaş ev sahibi olacak 

TOKİ, insanların barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ülkenin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kuruyor, konut projeleri hayata geçiriyor. Hedefleri doğrultusunda çalışmalarını yoğun bir şekilde yürüten TOKİ, emekli vatandaşlara yönelik uygulamaları ile 2023 hedefini 1 milyon 200 bin olarak revize etti. TOKİ; 2023 yılına kadar konutu bulunmayan 5.5-6 milyon vatandaşı ev sahibi yapmayı hedefliyor.

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • İskenderun’da TOKİ 1. etap çalışmaları başladı

  İskenderun’da TOKİ 1. etap çalışmaları başladı

  Hatay’ın İskenderun ilçesi Gültepe Mahallesi üst kısmında yaklaşık 470 dönüm arazi üzerine Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ ) tarafından yapılacak konutların 1. etabı için temel açma çalışmaları başladı.

 • İskenderun’da TOKİ 1. Etap Çalışmaları Başladı

  İskenderun’da TOKİ 1. Etap Çalışmaları Başladı

  Hatay’ın İskenderun ilçesi Gültepe Mahallesi üst kısmında yaklaşık 470 dönüm arazi üzerine Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ ) tarafından yapılacak konutların 1. etabı için temel açma çalışmaları başladı.

 • Besni TOKİ konutlarında sona gelindi

  Besni TOKİ konutlarında sona gelindi

  Adıyaman’ın Besni ilçesi Kayaardı bölgesine dar gelirli aileler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TOKİ işbirliği ile yapılan 474 TOKİ konutlarının yüzde 80'i tamamlandı.

 • TOKİ Kupon Arazileri İhaleyle Satacak

  TOKİ Kupon Arazileri İhaleyle Satacak

  Sahip olduğu arsaları el altından Emlak Konut’a verdiği için eleştirilen TOKİ 1 milyon metrekare büyüklüğündeki araziyi açık artırma ile satacak.

 • TOKİ’den Arsa Müzayedesi

  TOKİ’den Arsa Müzayedesi

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ),İstanbul, İzmir ve Adana da bulunan bakım ve akaryakıt istasyonlarının arsalarını “Açık Artırma” yöntemi ile satışa sundu.

 • Toki'den Konut Alma Şartları

  Toki'den Konut Alma Şartları

  Toki'den konut alma şartları nelerdir? Kimler Toki'den ev alabilir? Alt gelir grubu ve emekli başvuru şartları nelerdir?

 • TOKİ’den 76 Arsa Satışa Çıkarıldı

  TOKİ’den 76 Arsa Satışa Çıkarıldı

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Elazığ, İstanbul, İzmir, Konya, Ordu, Sivas ve Trabzon’da toplam 971.623,81 metrekare büyüklüğe sahip 76 adet arsayı (konut, ticaret, turizm, sanayi, akaryakıt ve servis, küçük sanayi sitesi, depolama, spor tesisi,sosyal kültürel tesis, otel, üniversite, özel ilköğretim ve ortaöğretim niteliğinde) toplamda yaklaşık 743 milyon TL muhammen bedelle “Açık Artırma” yöntemi ile satışa sundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.