|   |   | 

TOKİ İstanbul’da 20 bin konut yapacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), dar, orta gelirli ve emeklileri ev sahibi yapmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

TOKİ İstanbul’da 20 bin konut yapacak

TOKİ bu yıl 60 konut üretmeyi hedefliyor. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan da yaptığı açıklamada, 2016 yılının Toplu Konut İdaresi’nin en yüksek hedefini koyduğu yıl olduğunu vurgulayarak, “60 bin konut 2016’da hayata geçmiş olacak. 60 bin konut önemliydi. Şu anda bu rakamı bile istersek aşabilecek durumdayız. Sekizinci ay itibariyle 60 bin konutun ihalesini yapmış olacağız” dedi. 

120 milyar TL yatırım yapıldı

81 ilde, 3 bin 219 şantiyede 711 bin 910 konut ve 8 bin 30 sosyal donatı uygulamasını hayata geçiren TOKİ, son 13 yıl içinde sektöre yaklaşık 120 milyar TL yatırım yaptı. 

İstanbul’a 20 bin konut

TOKİ’nin kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin bilgi veren TOKİ Başkanı Turan, TOKİ olarak inşa edecekleri konutların yüzde 40’ının kentsel dönüşüm içerikli projelerden oluşacağını söyledi. Turan, “İstanbul’da da bir iki aya kadar bu konuda sesimiz gür çıkacak. İstanbul için öncelikli hedefimiz 7 bin 500 konut. 2016-2019 arasında 20 bin konutun yapımını hedefliyoruz. 2016’da çok daha aktif olacağız. Kentsel dönüşümde kâr hedefi gütmüyoruz. Şu anda 7 ilçe ile sonlanma aşamasına gelmiş, bir ay içerisinde ihaleye çıkacağımız yerler var. Bunlar Gaziosmanpaşa, Esenler, Güngören, Üsküdar, Beyoğlu, Bayrampaşa ve Bağcılar” dedi. 

TOKİ’nin kentsel dönüşüm projeleri

Kentsel Dönüşüm Programı Eylem Planı çerçevesinde 49 ilde yerel yönetimlerle müştereken büyük kapsamlı kentsel yenileme programı başlatan TOKİ, 129 farklı projeyi fiili olarak sürdürüyor. TOKİ, 106 bin konutun ihalesini gerçekleştirirken, 75 bin 761 konutun üretimini de tamamladı. 

Emeklilerin konutları yükselmeye başladı

Emekliler için de konut üreten TOKİ, emeklileri uygun şartlarla ev sahibi yapmaya devam ediyor. Turan, “Hiç konutu olmayan emeklilerimizi 240 aya varan vadeler ve 250 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi yapıyoruz. ‘Emekliye İkinci Bahar’ adıyla yürüttüğümüz proje kapsamında 35 ilde inşa edilecek toplam 7 bin 715 konut için talep topladık. Bir kısmının kuralarını çektik. Konutlarımız yükselmeye başladı. En kısa sürede konutlarımızı teslim etmeyi hedefliyoruz” dedi. 

Yaklaşık 6 milyon vatandaş ev sahibi olacak 

TOKİ, insanların barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ülkenin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kuruyor, konut projeleri hayata geçiriyor. Hedefleri doğrultusunda çalışmalarını yoğun bir şekilde yürüten TOKİ, emekli vatandaşlara yönelik uygulamaları ile 2023 hedefini 1 milyon 200 bin olarak revize etti. TOKİ; 2023 yılına kadar konutu bulunmayan 5.5-6 milyon vatandaşı ev sahibi yapmayı hedefliyor.

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • TOKİ Bölgesindeki Termal Suyun Analiz Sonuçları Sevindirdi
  TOKİ Bölgesindeki Termal Suyun Analiz Sonuçları Sevindirdi

  Nevşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl içerisinde Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki yeni TOKİ konutlarının bulunduğu 2. etap arkasında yapılan termal su sondaj çalışmalarında kaynak çıkış sıcaklığı 42.37 Santigrat derecedeki sıcak suyun analiz sonuçları açıklandı.

 • Stat İhalesi 30 Mart’a Ertelendi
  Stat İhalesi 30 Mart’a Ertelendi

  Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Karşıyaka’nın 15 bin kişilik yeni stadının bugün yapılacak ön yeterlilik ihalesinin tarihini değiştirdi, 30 Mart Perşembe saat 14.30’a erteledi.

 • TOKİ 7 Yılda 425 Bin Konut Üretecek
  TOKİ 7 Yılda 425 Bin Konut Üretecek

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, "Türkiye'nin 2023 hedefi var. Bu çerçevede büyük yatırımlar yapılıyor. TOKİ olarak önümüzdeki 7 yıl içinde yaklaşık 425 bin konut üreteceğiz" dedi.

 • Bakan Elvan’dan Emeklilere TOKİ Müjdesi
  Bakan Elvan’dan Emeklilere TOKİ Müjdesi

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, emeklilere düşük bedelle ev sözünün arkasında olduklarını belirterek, Mersin merkez ve ilçelerde tahsisi yapılan arsalara TOKİ’nin yapacağı konut inşaatlarının yüzde 20’si tamamlandığında talep toplamaya başlayacaklarını söyledi.

 • Hani’ye 50 Milyonluk Yatırım
  Hani’ye 50 Milyonluk Yatırım

  Diyarbakır’ın Hani ilçesine kayyum olarak atandığı günden bu yana kenti yeniden inşa eden Şaban Arda Yazıcı, toplam 50 milyon liralık iki yeni projeye imza attı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.