|   |   | 

Toki’nin Yeni Vizyon İlk Projesinde İnşaatlar Başladı

Manisalıların büyük bir sabırsızlıkla beklediği, Yunusemre Belediyesinin TOKİ’ye yaptırdığı ‘Yunuskent Projesi’, kentte konut sorununu ortadan kaldıracak.

Toki’nin Yeni Vizyon İlk Projesinde İnşaatlar Başladı

İlk etapta planlanan bin 101 konutun inşaatında resmi temel atma töreni ve kura çekimi için geri sayım başladı. 
Manisa’da konut sorununu ortadan kaldıracak olan ‘Yunuskent Projesi’nde ilk etaptaki bin 101 konut hızla yükseliyor. Resmi temel atma töreni önümüzdeki günlerde yapılmaya hazırlanılırken; kura çekiminin de 3 ay içerisinde yapılması planlanıyor.

‘YENİ BİR ŞEHİR İNŞA EDİYORUZ’
Yunuskent ile kentteki konut sıkıntısının giderileceğini ifade eden Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, “Manisa’da yaşanan konut sıkıntısı hem satış hem de kira fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Biz Yunuskent ile hem konut sıkıntısını gideriyor hem de yeni bir şehir inşa ediyoruz. 5 etap halinde inşa edeceğimiz 5 bin 500 konutla Türkiye’ye örnek olacak bir projeye imza atıyoruz. Kısa süre içerisinde resmi temel atma törenimizi gerçekleştirecek, kura çekimini de yapacağız.” dedi.

BİN 101 KONUT İNŞA EDİLİYOR
Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya da, kentin vizyonunu değiştirecek projeye ilişkin bilgiler verdi.
Müteahhit firmaya 22 Ekim 2015 tarihinde yer teslimi yapıldığını, konutların 19 Kasım 2017’de hak sahiplerine teslim edileceğini anlatan Kılıç Kaya, “İhalesi yapılan birinci etapta 2+1 ve 3+1 formatında toplam 1.101 konut, 39 ticari alan ve 1 cami bulunuyor. Konutlar A, B, C olmak üzere üç tip bloklardan oluşuyor. 2+1 885, 3+1 201, 1+1 15 konut inşa ediliyor. Yine bu konutlardan 108 adet 3+1 konut 115 metrekare, 93 adet 3+1 konut 113 metrekare, 650 adet 2+1 konut 98 metrekare, 235 adet 2+1 konut 92 metrekare, 15 adet 1+1 konut ise 72 metrekare büyüklüktedir.” diye konuştu.

TEMELLER ATILDI
Şantiye alanında hummalı bir çalışma yürütüldüğünü açıklayan Kılıç Kaya, “İdari ve teknik personel binaları, malzeme depoları, işçi yatakhaneleri ve yemekhane kuruldu. Alanın su ihtiyacını karşılayacak sondaj çalışmaları yapıldı. Yollar ve kanal yapılanmaları, beton dere ıslahına başlandı. Hızlı bir şekilde hafriyat işlemleri yürütülüyor. Yapılara ait temel kazılarına başlandı. Bunlardan 24 tanesi bitirildi, 8 tanesinin betonları atıldı. Tüm imar ve inşa faaliyetleri belediyemiz tarafından titizlikle takip ediliyor. Ayrıca inşaat alanının ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere Menemen yolu bağlantısı ile Organize Sanayi ve Emlakdere-Gürle yoluna bağlantı çalışmaları da ihale kapsamında olup, kanal yapıları ile yol yapımı sürüyor. Konut alanının ulaşım sıkıntısı olmayacak. Ayrıca alanın doğalgaz ve fiber altyapı yatırımları, ilgili kurumlar tarafından yapılacak” ifadelerini kullandı.

KURA ÇEKİMİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI
İlk etapta bin 101 konut için 8 bin 311 başvuruda bulunulduğunu kaydeden Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, merakla beklenen kura çekim tarihine ilişkin de bilgi verdi. İnşaatın yüzde 20’si tamamlandıktan sonra kura çekiminin yapılacağının altını çizen Kaya, herhangi bir olumsuzluk olmaması durumunda tahminen en geç 3 ay içerisinde kura çekiminin yapılacağını duyurdu. Kılıç Kaya, “Çok hızlı bir şekilde devam eden inşaat çalışmalarında önemli bir aşamaya gelinmiştir. Temel atma, konut listesi ve kuraya katılacak vatandaşlarımızın listesi yayınlandıktan sonra inşaatların yüzde 20 seviyesine gelerek şerefiyeli maliyetler çıktıktan sonra kura tarihi ilan edilecek ve noter huzurunda hak sahibi tespiti için kuralar çekilecektir. Yapılacak binaların kat ve cephesine göre değişen şerefiyeli maliyetler belli olduktan sonra vatandaşlarımızın ödeme ve miktarları belirtilerek, seçtikleri yüzdelik peşinatı ödendikten sonra geriye kalan bakiye 2+1’ler için teslimden sonra, 3+1’ler için sözleşmeden 4 ay sonra ödenmeye başlanacaktır. Şu anda başvuru yapmış vatandaşlarımız belirli koşullarda çıkma haklarını kullanabilecektir. Kura sonrasında ise kendilerine kurada konut çıkmamış vatandaşlarımız yatırdıkları ücretleri hemen geri alabilecekler.” diye konuştu.

İKİNCİ ETAP İÇİN İHALEYE ÇIKILACAK
İkinci etap konutların da kısa sürede ihale edileceğini kaydeden Kaya, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Bilindiği gibi alanda toplu konut rezervimiz 5 bin 500 olup ilk etap bin 101 konut ihale edildi. Kalan 4 bin 399 konut da yeni etaplar halinde ihale edilecek. Birinci etapta konut çıkmamış vatandaşlarımız Toplu Konut İdaresi’nin uygulaması ve ilan edilecek şartlara uydukları takdirde 2. ve diğer etap konutlardan da istifade edebilecek. Mimari proje ve plan çalışmaları devam etmekte olup, çok yakında ikinci etap konutların ihale edilmesi süreci başlayacak. Bilindiği gibi birinci etap konutları, sosyal konut ve dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik konut uygulamasıydı. İkinci ve diğer etap konutlarının hitap edeceği sosyal katman ve ihale yöntemine göre duyurular yapılacak. Son olarak şunu belirtmek isterim ki; Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Çerçi önderliğinde kurulan ve çalışmalarını büyük bir titizlikle yürüten Yunusemre Belediyesi, neyi ve nasıl yapacağını bilen, şehrin en önemli sorununu çözmeye kilitlenmiş, temsil kabiliyeti yüksek, proaktif bir belediyedir.”

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakan Özhaseki Cizre'de İncelemelerde Bulundu
  Bakan Özhaseki Cizre'de İncelemelerde Bulundu

  Şırnak’ın Cizre ilçesine gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, terör mağduru aileler için TOKİ’nin yapmış olduğu yeni konut inşaatı ve Dicle Nehri kenarındaki park çalışmalarını yerinde inceledi.

 • İstanbul Gaziosmanpaşa’ya 796 Konut 13 Dükkân
  İstanbul Gaziosmanpaşa’ya 796 Konut 13 Dükkân

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, “Kentsel Dönüşüm Projesi” çerçevesinde, İstanbul’un Gaziosmanpaşa İlçesi Sarıgöl ve Yenidoğan Mahalleleri 1. Etabında inşa edilecek 796 konut ile 13 dükkânın ihalesi yapıldı.

 • TOKİ’den Elazığ’a 363 Emekli Konutu
  TOKİ’den Elazığ’a 363 Emekli Konutu

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, Elazığ’ın Merkez İlçesi Bizmişen-Aşağı Holpenk Mahallesi’nde “Emekliye İkinci Bahar” projesi kapsamında inşa edilecek toplam 363 konutun ihalesi yapıldı.

 • TOKİ Süleymanpaşa Konutları Teslimata Hazır
  TOKİ Süleymanpaşa Konutları Teslimata Hazır

  AK Parti Tekirdağ Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Mustafa Yel, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje Evlerinin teslimatının 4 Mayıs Perşembe günü yapılacağını bildirdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.