|   |   | 

Toki Yerinde Dönüşümle Tarihi Dokuyu Koruyacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), uyguladığı "yerinde kentsel dönüşüm projeleri" ile afetlere karşı riskli, ömrünü tamamlamış yapıların yerine, şehrin tarihi ve kültürel dokusunu koruyan projeleri hayata geçiriyor.

Toki Yerinde Dönüşümle Tarihi Dokuyu Koruyacak

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, sağlıksız, afetlere karşı riskli, köhnemiş ve yapı ömrünü tamamlamış konut stoğunun, Türkiye'nin en önemli problemleri arasında yer aldığını söyledi.

Bu konutların hem içinde yaşayanların mal ve can güvenliğini tehdit ettiğini hem de kentlerin sağlıklı gelişimlerini engellediğini belirten Turan, kentsel dönüşümde önceliğin yerinde dönüşüm olduğunu vurguladı.

Proje alanında konut karşılığı anlaşma sağlanıp, taşınmazlarının yıkımı gerçekleştirilen hak sahiplerine kira yardımı yapıldığını anımsatan Turan, vatandaşlara kira yardımlarının yeni konutlar teslim edilinceye kadar sürdüğünü anlattı.

Turan, şöyle devam etti:

"Gecekondu tarzı yapılarla kaçak yapıların maliklerince yıkılıp imar planlarına göre yenilenmesi, çok değerli kısmi alanlarda mümkün olabilirken, çoğunluğunun kendiliğinden dönüşüm imkanı bulunmamaktadır. Yapıların insan hayatı, sosyolojisi, kentlerin yaşamı ve geleceği için kendiliğinden dönüşümünü beklemeyi kolaycılık olarak nitelemek mümkündür. Bu nedenle bölgelerin iyileştirilmesinin, kent bütününde stratejik kararlar doğrultusunda devlet eliyle gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz."

TOKİ dönüşümü sübvanse ediyor

İdare tarafından ciddiyetle ele alınan dönüşüm projelerinin aynı zamanda devletin sosyal yükümlülüğü olarak görüldüğüne dikkati çeken Turan, "Bu nedenle kentsel dönüşüm projelerinde anahtar kurum olan TOKİ, dar gelirli vatandaşları sağlıksız ve plansız gecekondulardan çıkarıp, modern konutlara sahip olabilmeleri amacıyla dönüşüm projelerini sübvanse etmektedir" şeklinde konuştu.

Marka şehirler çoğalacak

Turan, kentsel dönüşümün planlama, araştırma, tasarım ve uygulama gibi boyutlarıyla ileri düzeyde profesyonellik ve beceri gerektirdiğini dile getirerek, "Şehirlerde yaşam kalitesinin artırılması, kültürel ve doğal çevrenin korunmasıyla önümüzdeki süreçte marka şehirlerin çoğalması sağlanacak" ifadesini kullandı.

Cami silueti korundu

Muş'ta uygulanacak kentsel dönüşüm alanında Hacı Şerif Cami, Ulu Cami ve bir de kilise bulunduğuna işaret eden Turan, tarihi yapıların siluetlerinin bozulmaması amacıyla camilerin etraflarına yüksek katlı konutların yerleştirilmediğini ve kilisenin de çevresinde yapılaşmaya izin verilmediğini söyledi.

Turan, 11,2 hektarlık alanı kapsayacak Muş Kale Mahallesi Gecekondu Önleme Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin, 2 Temmuz 2012'de imzalanan protokolle başladığını hatırlatarak, 4 Ekim 2012'de Bakanlar Kurulu kararıyla kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edildiğini bildirdi.

Projeyle Kale Mahallesi'nde 715 konut, bir cami, 115 işyeri inşa edileceğini belirten Turan, ihalenin 8 Eylül'de gerçekleştirileceğini kaydetti.

Şehrin yeni ticaret ve yaşam merkezi olacak

Proje kapsamında hak sahipleriyle 269 konut ve 42 işyeri karşılığında uzlaşma sağlandığını, yüzde 85 oranında katılımın gerçekleştiğini ifade eden Turan, yüzde 15'lik kısımdaki vatandaşlara ise kamulaştırma kapsamında mahkemenin belirlediği bedellerin ödendiğini aktardı.

Alandaki 374 yapıdan 369'unun yıkıldığını, kalanların yıkım işlemlerine Muş Belediyesince devam edildiğini dile getiren Turan, projeyle kentsel dönüşüm alanın şehrin yeni ticaret ve yaşam merkezi haline gelmesinin hedeflendiğini anlattı.

Turan, TOKİ'nin Muş Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yaklaşık 100 milyon lira nakdi ve ayni yatırım gerçekleştirmesinin öngörüldüğünü, bu sayede kente ciddi bir katma değer sağlanacağını sözlerine ekledi. 
sabah.com.tr

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • Eski Sanayi Sitesi’nde Konutlar Ne Zaman Bitecek?

  Eski Sanayi Sitesi’nde Konutlar Ne Zaman Bitecek?

  Yozgat Eski Sanayi Sitesi’nde başlatılan kentsel dönüşüm ile birlikte TOKİ konutları birbir yükseliyor. 18 Ocak 2016 tarihinde yer teslimi yapılan ve çalışmalara başlanılan TOKİ konutlarının 27 Aralık 2017 tarihinde bitirileceği belirtiliyor.

 • Sincan’da Yeni Bir Şehir Kuruluyor

  Sincan’da Yeni Bir Şehir Kuruluyor

  Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Saraycık Mahallesi, modern binaları, modern yolları, sosyal donatı alanları, yeşil alanları ve eğitim alanlarıyla hak ettiği değere kavuşacak” dedi.

 • Denizli’de TOKİ projeleri masaya yatırıldı

  Denizli’de TOKİ projeleri masaya yatırıldı

  TOKİ tarafından Denizli genelinde yapılacak sosyal konutlarla ilgili projeler, ilçelerin talepleri ve çözüm önerileri Vali Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında TOKİ Başkanı Ergün Turan'ın da katıldığı toplantıda masaya yatırıldı.

 • TOKİ’den İstanbul Esnafına Yeni Çarşı

  TOKİ’den İstanbul Esnafına Yeni Çarşı

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul’daki Rami Kışlası’nda 1986’dan bu yana geçici olarak faaliyet gösteren Rami Gıda Toptancıları Hali esnafı için Kayabaşı Batı Resneli Bölgesinde modern bir çarşı inşa edecek.

 • TOKİ Konutlarının İnşaat Çalışmaları Başladı

  TOKİ Konutlarının İnşaat Çalışmaları Başladı

  Konya’nın Beyşehir İlçe Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir’in Huğlu Mahallesi’nde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yaptırılacak konutların inşaat çalışmalarının başladığını söyledi.

 • Çömlekçi 2. Etapta 63.2 Milyon TL’lik Anlaşma Sağlandı

  Çömlekçi 2. Etapta 63.2 Milyon TL’lik Anlaşma Sağlandı

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından sürdürülen Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde Çömlekçi 2. etap kentsel dönüşüm alanında hak sahipleri ile görüşmelere Büyükşehir Belediyesinde devam ediliyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.