|   |   | 

Toki Yerinde Dönüşümle Tarihi Dokuyu Koruyacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), uyguladığı "yerinde kentsel dönüşüm projeleri" ile afetlere karşı riskli, ömrünü tamamlamış yapıların yerine, şehrin tarihi ve kültürel dokusunu koruyan projeleri hayata geçiriyor.

Toki Yerinde Dönüşümle Tarihi Dokuyu Koruyacak

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, sağlıksız, afetlere karşı riskli, köhnemiş ve yapı ömrünü tamamlamış konut stoğunun, Türkiye'nin en önemli problemleri arasında yer aldığını söyledi.

Bu konutların hem içinde yaşayanların mal ve can güvenliğini tehdit ettiğini hem de kentlerin sağlıklı gelişimlerini engellediğini belirten Turan, kentsel dönüşümde önceliğin yerinde dönüşüm olduğunu vurguladı.

Proje alanında konut karşılığı anlaşma sağlanıp, taşınmazlarının yıkımı gerçekleştirilen hak sahiplerine kira yardımı yapıldığını anımsatan Turan, vatandaşlara kira yardımlarının yeni konutlar teslim edilinceye kadar sürdüğünü anlattı.

Turan, şöyle devam etti:

"Gecekondu tarzı yapılarla kaçak yapıların maliklerince yıkılıp imar planlarına göre yenilenmesi, çok değerli kısmi alanlarda mümkün olabilirken, çoğunluğunun kendiliğinden dönüşüm imkanı bulunmamaktadır. Yapıların insan hayatı, sosyolojisi, kentlerin yaşamı ve geleceği için kendiliğinden dönüşümünü beklemeyi kolaycılık olarak nitelemek mümkündür. Bu nedenle bölgelerin iyileştirilmesinin, kent bütününde stratejik kararlar doğrultusunda devlet eliyle gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz."

TOKİ dönüşümü sübvanse ediyor

İdare tarafından ciddiyetle ele alınan dönüşüm projelerinin aynı zamanda devletin sosyal yükümlülüğü olarak görüldüğüne dikkati çeken Turan, "Bu nedenle kentsel dönüşüm projelerinde anahtar kurum olan TOKİ, dar gelirli vatandaşları sağlıksız ve plansız gecekondulardan çıkarıp, modern konutlara sahip olabilmeleri amacıyla dönüşüm projelerini sübvanse etmektedir" şeklinde konuştu.

Marka şehirler çoğalacak

Turan, kentsel dönüşümün planlama, araştırma, tasarım ve uygulama gibi boyutlarıyla ileri düzeyde profesyonellik ve beceri gerektirdiğini dile getirerek, "Şehirlerde yaşam kalitesinin artırılması, kültürel ve doğal çevrenin korunmasıyla önümüzdeki süreçte marka şehirlerin çoğalması sağlanacak" ifadesini kullandı.

Cami silueti korundu

Muş'ta uygulanacak kentsel dönüşüm alanında Hacı Şerif Cami, Ulu Cami ve bir de kilise bulunduğuna işaret eden Turan, tarihi yapıların siluetlerinin bozulmaması amacıyla camilerin etraflarına yüksek katlı konutların yerleştirilmediğini ve kilisenin de çevresinde yapılaşmaya izin verilmediğini söyledi.

Turan, 11,2 hektarlık alanı kapsayacak Muş Kale Mahallesi Gecekondu Önleme Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin, 2 Temmuz 2012'de imzalanan protokolle başladığını hatırlatarak, 4 Ekim 2012'de Bakanlar Kurulu kararıyla kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edildiğini bildirdi.

Projeyle Kale Mahallesi'nde 715 konut, bir cami, 115 işyeri inşa edileceğini belirten Turan, ihalenin 8 Eylül'de gerçekleştirileceğini kaydetti.

Şehrin yeni ticaret ve yaşam merkezi olacak

Proje kapsamında hak sahipleriyle 269 konut ve 42 işyeri karşılığında uzlaşma sağlandığını, yüzde 85 oranında katılımın gerçekleştiğini ifade eden Turan, yüzde 15'lik kısımdaki vatandaşlara ise kamulaştırma kapsamında mahkemenin belirlediği bedellerin ödendiğini aktardı.

Alandaki 374 yapıdan 369'unun yıkıldığını, kalanların yıkım işlemlerine Muş Belediyesince devam edildiğini dile getiren Turan, projeyle kentsel dönüşüm alanın şehrin yeni ticaret ve yaşam merkezi haline gelmesinin hedeflendiğini anlattı.

Turan, TOKİ'nin Muş Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yaklaşık 100 milyon lira nakdi ve ayni yatırım gerçekleştirmesinin öngörüldüğünü, bu sayede kente ciddi bir katma değer sağlanacağını sözlerine ekledi. 
sabah.com.tr

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • Türkiye’nin En Büyük Konut Projesi

  Türkiye’nin En Büyük Konut Projesi

  Sosyal konut alanında uygulaması tek seferde gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin en büyük konut projesi’ olarak adlandırılan Gaziantep’teki “Kuzey Şehir”de inşaatlar yükseliyor. Projenin yaklaşık yüzde 10’u tamamlandı.

 • TOKİ Küçükçekmece Arazisine 5 Teklif!

  TOKİ Küçükçekmece Arazisine 5 Teklif!

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın İstanbul Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi'nde yer alan arsası için ihale sürecinin ilk aşaması tamamlandı. TOKİ Küçükçekmece arazisine 5 firmadan teklif geldi.

 • Osmaneli TOKİ Konut Ve İş Yeri Projesinde İmzalar Atıldı

  Osmaneli TOKİ Konut Ve İş Yeri Projesinde İmzalar Atıldı

  Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin’in girişimleriyle İstanbul Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile bir süredir devam eden bir dizi görüşmeler neticesinde Osmaneli’nin merkezine yeni bir soluk getirecek konut ve ticaret projesinde imzalar atıldı.

 • 266 Liraya Aidat Öder Gibi Ev Fırsatı!

  266 Liraya Aidat Öder Gibi Ev Fırsatı!

  TOKİ, dar ve orta gelirlilere özel 3 bin 150 konutu aidat öder gibi alma fırsatı sunacak. 226 liradan başlayan taksitlerle satışa çıkacak olan konutlar, 57 ilde bulunuyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.