|   |   | 

Tokİ'nin Sosyal Donatıları 5 Bini Aştı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) konut projeleri ve kamu kurumlarıyla yapılan protokoller kapsamında inşa edilen sosyal donatıların sayısı 5 bin 348'e ulaştı.

Tokİ'nin Sosyal Donatıları 5 Bini Aştı

TOKİ, toplu konut projelerinde, barınmanın yanı sıra okul, cami, ticaret merkezi, kütüphane gibi mekanlar inşa ederek sosyal ihtiyaçları da gideriyor. İdare, ayrıca hastaneden stadyuma, sevgi evinden karakola kadar kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu hizmet binalarını protokoller çerçevesinde inşa ediyor.

Bu çerçevede şimdiye kadar 21 bin 492 derslikli 955 okul projesi başlatan TOKİ, 14 üniversite, 979 spor salonu, 54 bin 489 kişi kapasiteli 156 yurt ve pansiyon, 290 hastane, 94 sağlık ocağı, 504 ticaret merkezi, 41 kütüphane, 493 cami, 18 stadyum ile 111 kamu binasını uygulamaya koydu.

Sevgi evi, engelsiz yaşam merkezi, huzurevi, eczane, karakol, askeri hizmet binaları, halk eğitim merkezi, kültür merkezi, toplum merkezi, uygulama oteli ve sanayi sitelerindeki iş yerleriyle TOKİ'nin inşa ettiği sosyal donatıların sayısı 5 bin 348'i buldu.

Öğrencilere modern kampüs, yurt ve pansiyon

TOKİ, yükseköğrenimin modern şartlarda yapılması amacıyla protokoller kapsamında, Batman, Bartın, Bozok, Celal Bayar, Gazi, Giresun, Hakkari, Kırşehir, Necmettin Erbakan, Şırnak, Tunceli, Bülent Ecevit ve Yıldırım Beyazıt üniversitelerinin inşaat uygulamalarını başlattı.

İdare, Milli Eğitim Bakanlığı ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuyla yaptığı protokoller çerçevesinde ise öğrencilere modern barınma imkanı sunmak amacıyla 54 bin 489 yatak kapasiteli 156 yurt ve pansiyon projesini uygulamaya koydu.

Hastane ve sağlık ocakları

Kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu hizmet binalarını inşa eden TOKİ, sağlık hizmetlerinin daha modern şartlarda verilebilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle dev hastane projeleri gerçekleştiriyor.

Toplam 290 hastane projesini uygulamaya koyan İdare, toplu konut projeleri kapsamında 90, Bakanlık protokolü kapsamında 4 sağlık ocağı da inşa etti.

UEFA standartlarında statlar

TOKİ, Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle ekonomik ömrünü tamamlayan, müsabakaları karşılamada yetersiz kalan spor tesislerinin yerine UEFA standartlarında modern statlar yapıyor. İstanbul Seyrantepe ve Mersin Stadı ise bunun ilk örneklerinden.

Uygulama aşamasındaki stadyumlar ve seyirci kapasiteleri şöyle:

"Adana 33 bin, Afyonkarahisar 15 bin, Antalya 33 bin, Batman 15 bin, Diyarbakır 33 bin, Eskişehir 33 bin, Gaziantep 33 bin, Hatay 25 bin, Kocaeli 33 bin, Malatya 25 bin, Sakarya 25 bin, Samsun 33 bin, Sivas 33 bin, Trabzon 40 bin, İzmir Karşıyaka 15 bin, Antalya Muratpaşa10 bin."

Seyirci kapasitesi 15 bin olan İzmir Göztepe stadı ise ihale aşamasında bulunuyor. 40 bin kişilik Ankara, 15 bin kişilik Edirne, 20 bin kişilik Elazığ ve 15 bin kişilik Giresun stadları da hazırlık aşamasında.

İdare, ayrıca toplu konut uygulamaları kapsamında 525, kurumlarla protokol kapsamında 454 olmak üzere toplam 979 spor salonu uygulaması başlattı.

Kamu hizmet binaları

TOKİ, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları doğrultusunda nitelikli hizmet binaları inşa ediyor.

Bu çerçevede Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Osmanlı Arşivi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı hizmet binaları, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Proton Hızlandırıcısı Tesisi ve Destek Tesisleri, İstanbul Hadımköy PTT Başmüdürlüğü Posta İşleme Merkezi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Akyurt Eğitim ve Sosyal Tesisleri, Maliye Bakanlığı için 12 vergi dairesi ve SGK için 20 ayrı hizmet binası inşa edildi.

Proje ve ihale çalışmaları tamamlanan Maliye Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türkiye İstatistik Kurumu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü hizmet binalarının inşaat çalışmaları ise sürdürülüyor.

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • TOKİ'den Karahayıt'ta termal turizme katkı

  TOKİ'den Karahayıt'ta termal turizme katkı

  TOKİ Başkanı Turan, "Karahayıt'ta kentsel dönüşüm projesi kapsamında yaptığımız sosyal konut ve tesislerle bölge, termal turizm açısından cazibe merkezi haline gelmeye başladı" dedi.

 • Eski Sanayi Sitesi’nde Konutlar Ne Zaman Bitecek?

  Eski Sanayi Sitesi’nde Konutlar Ne Zaman Bitecek?

  Yozgat Eski Sanayi Sitesi’nde başlatılan kentsel dönüşüm ile birlikte TOKİ konutları birbir yükseliyor. 18 Ocak 2016 tarihinde yer teslimi yapılan ve çalışmalara başlanılan TOKİ konutlarının 27 Aralık 2017 tarihinde bitirileceği belirtiliyor.

 • Sincan’da Yeni Bir Şehir Kuruluyor

  Sincan’da Yeni Bir Şehir Kuruluyor

  Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Saraycık Mahallesi, modern binaları, modern yolları, sosyal donatı alanları, yeşil alanları ve eğitim alanlarıyla hak ettiği değere kavuşacak” dedi.

 • Denizli’de TOKİ projeleri masaya yatırıldı

  Denizli’de TOKİ projeleri masaya yatırıldı

  TOKİ tarafından Denizli genelinde yapılacak sosyal konutlarla ilgili projeler, ilçelerin talepleri ve çözüm önerileri Vali Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında TOKİ Başkanı Ergün Turan'ın da katıldığı toplantıda masaya yatırıldı.

 • TOKİ’den İstanbul Esnafına Yeni Çarşı

  TOKİ’den İstanbul Esnafına Yeni Çarşı

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul’daki Rami Kışlası’nda 1986’dan bu yana geçici olarak faaliyet gösteren Rami Gıda Toptancıları Hali esnafı için Kayabaşı Batı Resneli Bölgesinde modern bir çarşı inşa edecek.

 • TOKİ Konutlarının İnşaat Çalışmaları Başladı

  TOKİ Konutlarının İnşaat Çalışmaları Başladı

  Konya’nın Beyşehir İlçe Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir’in Huğlu Mahallesi’nde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yaptırılacak konutların inşaat çalışmalarının başladığını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.