|   |   | 

Tokİ'nin Sosyal Donatıları 5 Bini Aştı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) konut projeleri ve kamu kurumlarıyla yapılan protokoller kapsamında inşa edilen sosyal donatıların sayısı 5 bin 348'e ulaştı.

Tokİ'nin Sosyal Donatıları 5 Bini Aştı

TOKİ, toplu konut projelerinde, barınmanın yanı sıra okul, cami, ticaret merkezi, kütüphane gibi mekanlar inşa ederek sosyal ihtiyaçları da gideriyor. İdare, ayrıca hastaneden stadyuma, sevgi evinden karakola kadar kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu hizmet binalarını protokoller çerçevesinde inşa ediyor.

Bu çerçevede şimdiye kadar 21 bin 492 derslikli 955 okul projesi başlatan TOKİ, 14 üniversite, 979 spor salonu, 54 bin 489 kişi kapasiteli 156 yurt ve pansiyon, 290 hastane, 94 sağlık ocağı, 504 ticaret merkezi, 41 kütüphane, 493 cami, 18 stadyum ile 111 kamu binasını uygulamaya koydu.

Sevgi evi, engelsiz yaşam merkezi, huzurevi, eczane, karakol, askeri hizmet binaları, halk eğitim merkezi, kültür merkezi, toplum merkezi, uygulama oteli ve sanayi sitelerindeki iş yerleriyle TOKİ'nin inşa ettiği sosyal donatıların sayısı 5 bin 348'i buldu.

Öğrencilere modern kampüs, yurt ve pansiyon

TOKİ, yükseköğrenimin modern şartlarda yapılması amacıyla protokoller kapsamında, Batman, Bartın, Bozok, Celal Bayar, Gazi, Giresun, Hakkari, Kırşehir, Necmettin Erbakan, Şırnak, Tunceli, Bülent Ecevit ve Yıldırım Beyazıt üniversitelerinin inşaat uygulamalarını başlattı.

İdare, Milli Eğitim Bakanlığı ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuyla yaptığı protokoller çerçevesinde ise öğrencilere modern barınma imkanı sunmak amacıyla 54 bin 489 yatak kapasiteli 156 yurt ve pansiyon projesini uygulamaya koydu.

Hastane ve sağlık ocakları

Kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu hizmet binalarını inşa eden TOKİ, sağlık hizmetlerinin daha modern şartlarda verilebilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle dev hastane projeleri gerçekleştiriyor.

Toplam 290 hastane projesini uygulamaya koyan İdare, toplu konut projeleri kapsamında 90, Bakanlık protokolü kapsamında 4 sağlık ocağı da inşa etti.

UEFA standartlarında statlar

TOKİ, Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle ekonomik ömrünü tamamlayan, müsabakaları karşılamada yetersiz kalan spor tesislerinin yerine UEFA standartlarında modern statlar yapıyor. İstanbul Seyrantepe ve Mersin Stadı ise bunun ilk örneklerinden.

Uygulama aşamasındaki stadyumlar ve seyirci kapasiteleri şöyle:

"Adana 33 bin, Afyonkarahisar 15 bin, Antalya 33 bin, Batman 15 bin, Diyarbakır 33 bin, Eskişehir 33 bin, Gaziantep 33 bin, Hatay 25 bin, Kocaeli 33 bin, Malatya 25 bin, Sakarya 25 bin, Samsun 33 bin, Sivas 33 bin, Trabzon 40 bin, İzmir Karşıyaka 15 bin, Antalya Muratpaşa10 bin."

Seyirci kapasitesi 15 bin olan İzmir Göztepe stadı ise ihale aşamasında bulunuyor. 40 bin kişilik Ankara, 15 bin kişilik Edirne, 20 bin kişilik Elazığ ve 15 bin kişilik Giresun stadları da hazırlık aşamasında.

İdare, ayrıca toplu konut uygulamaları kapsamında 525, kurumlarla protokol kapsamında 454 olmak üzere toplam 979 spor salonu uygulaması başlattı.

Kamu hizmet binaları

TOKİ, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları doğrultusunda nitelikli hizmet binaları inşa ediyor.

Bu çerçevede Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Osmanlı Arşivi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı hizmet binaları, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Proton Hızlandırıcısı Tesisi ve Destek Tesisleri, İstanbul Hadımköy PTT Başmüdürlüğü Posta İşleme Merkezi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Akyurt Eğitim ve Sosyal Tesisleri, Maliye Bakanlığı için 12 vergi dairesi ve SGK için 20 ayrı hizmet binası inşa edildi.

Proje ve ihale çalışmaları tamamlanan Maliye Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türkiye İstatistik Kurumu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü hizmet binalarının inşaat çalışmaları ise sürdürülüyor.

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • TOKİ Konutlarında Engellilerin Asansör Çilesi

  TOKİ Konutlarında Engellilerin Asansör Çilesi

  KARABÜK'te 2007 yılında hak sahilerine teslim edilen TOKİ konutlarındaki 17 binanın asansörleri, geçen yıl haziran ayında yürürlüğe giren Asansör Yönetmeliği'ne uygun olmadığı gerekçesiyle 8 ay önce mühürlendi.

 • Emekliye 300 TL Taksitle Ev

  Emekliye 300 TL Taksitle Ev

  2017’de 65 bin sosyal konut inşa edecek olan TOKİ, bunun 15 binini ‘İkinci Bahar’ projesi kapsamında emeklilere ayıracak. Emekliler, ayda 300 TL ödeyerek ev sahibi olacak.

 • Manisa'da Binlerce Vatandaş İç Göç Yaşayacak

  Manisa'da Binlerce Vatandaş İç Göç Yaşayacak

  Manisa'da TOKİ ve Yunusemre Belediyesi iş birliği içerisinde Akgedik'teki 5 bin 500 konutluk alanın yapımına devam ederken, Gürle Mahallesi'nde de başlanacak benzer projeyle binlerce Manisalının iç göç yaşaması bekleniyor.

 • TOKİ'nin Akgedik'teki konutları basına tanıtıldı

  TOKİ'nin Akgedik'teki konutları basına tanıtıldı

  Manisa'da TOKİ ve Yunusemre Belediyesi iş birliği içerisinde Akgedik'teki 5 bin 500 konutluk alanın yapımına devam ederken, Gürle Mahallesi'nde de başlanacak benzer projeyle binlerce Manisalının iç göç yaşaması bekleniyor.

 • Türkiye’nin En Büyük Konut Projesi

  Türkiye’nin En Büyük Konut Projesi

  Sosyal konut alanında uygulaması tek seferde gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin en büyük konut projesi’ olarak adlandırılan Gaziantep’teki “Kuzey Şehir”de inşaatlar yükseliyor. Projenin yaklaşık yüzde 10’u tamamlandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.