|   |   | 

Torunlar Gyo’dan 204 Milyon Tl Kâr

Torunlar GYO, SPK standartlarına uygun olarak hazırlanan konsolide mali tablolara göre 2014 yılının ilk dokuz ayında 204 milyon TL net kâr açıkladı.

Torunlar Gyo’dan 204 Milyon Tl Kâr

Torunlar GYO, bu dönemi 3,112 milyon TL net aktif değer ve 5,941 milyon TL portföy değeriyle kapattı. Şirket, satışlarını ise bir önceki yıla göre yüzde 247 oranında artırarak 555 milyon TL’ye çıkardı.

Türkiye Gayrimenkul Sektörü’nün en önemli temsilcilerinden Torunlar GYO, 2014 yılı ilk dokuz ayına ilişkin finansal sonuçlarını ve gelecek dönem beklentilerini açıkladı. SPK standartlarına uygun olarak hazırlanan konsolide finansal tablolara göre; Torunlar GYO 2014 yılı Ocak-Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 247 artışla 555.1 milyon TL’ye, vergi, amortisman ve faiz öncesi kârını (VAFÖK/EBITDA) yüzde 219 artışla 322.6 milyon TL’ye ve net kârını ise 204 milyon TL’ye çıkardı.

AVM tarafında başarılı bir dokuz ayı geride bırakan Torunlar GYO, 5 AVM’den 114.2 milyon TL kira geliri elde ederek, Mall of Istanbul hariç, AVM kira gelirlerinde geçen yıla oranla yüzde 10.4 artış kaydetti. AVM ziyaretçi sayıları ilk dokuz ayda birebirde yüzde 4 ve perakende satışlar ise yüzde 12.8 artarak canlılığını korudu. Konut tarafında Mall of İstanbul projesinin de katkısıyla 403.2 milyon TL konut satış geliri elde eden şirket, böylece satış gelirlerinin yüzde 72’sini konut ve ofis, yüzde 28’ini ise AVM gelirlerinden elde etti. 

 “Torunlar GYO yılsonu hedeflerine çok yakın”

Şirketin 2014 ilk dokuz ay rakamları ile ilgili bilgi veren Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazanç; Yılın ikinci çeyreğinde oldukça zayıf bir görünüm sergileyen yurtiçi talep, üçüncü çeyrekte sınırlı da olsa iyileşme sinyalleri verdi. Merkez Bankası’nın faiz indirimlerini takiben kredi faizlerinin gerilemesi ve tüketici güveninde kaydedilen kısmi toparlanma ile bankacılık sektöründe kredi artışları üçüncü çeyrekte hız kazandı. Biz de Torunlar GYO olarak, 2014 yılının ilk dokuz ayında başarılı bir grafik çizdik. İlk dokuz ayda zayıflayan TL’nin kur etkisine  rağmen, konut satış ve AVM kira performansının yanı sıra, Torun Center’ı gerçekleştiren proje ortaklığının tam konsolidasyonu ve nispeten düşen faizler iyi bir kar açıklamamızı sağladı. Şirketimiz, bu dönemde  204 milyon TL net kar elde etti. Ayrıca yine bu dönemde, 270 milyon TL’si Mall of İstanbul için olmak üzere,  toplam 447 milyon TL yatırım yaptık. Bugüne kadar 612.8 milyon TL(KDV dahil) taahhütlü ön satış avansı aldığımız bu projede satış hasılatının yüzde 30’unu yabancılardan elde ettik. 2014 yılının tamamında da Torunlar GYO olarak 755 milyon TL satış geliri ve 421 milyon TL VAFÖK  hedefliyoruz. İlk dokuz ayda elde ettiğimiz netice ile de yıl sonu hedeflerimize çok yaklaştık.” dedi.  

Torunlar GYO’nun portföyünde yer alan projelerle ilgili de bilgi veren Kazanç;23 Mayıs’ta hizmete giren Türkiye’nin en büyük alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi Mall of İstanbul’da yüzde 87 doluluk  ile 4.2 milyon ziyaretçi sayısına ulaştık. Lokasyonu, mimarisi ve A plus olma özelliğiyle ofis anlayışına farklı bir bakış açısı getiren Torun Tower’da 1 Kasım’dan itibaren kira geliri elde edilmeye başlandı. Torun Center projesinde inşaatı gerçekleştiren proje ortaklığının yüzde 35 azınlık hissesini 31.5 milyon dolara satın alarak  yüzde 100 konsolide ettik. İstanbul’un en eski ve en değerli yerleşim merkezlerinden Eyüp-Alibeyköy’de yer alan Kiptaş projemizin çevresel etki analiz raporunu 20 Ekim’de aldık ve projenin lansmanını 2015 yılının ilk çeyreği içinde yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca bizi çok heyecanlandıran diğer bir projemiz ise; Boğaz’a yakın konumuyla dikkat çeken Paşabahçe arazimizde gelecek yılın ilk çeyreğinde hayata geçireceğimiz yeni projemiz. Bu projeler için  2014-2017 yılları arasında 2 milyar TL yatırım yapmayı hedefliyoruz” dedi.

GYO Haberleri

GYO Kategorisindeki diğer haberler

 • Mall of İstanbul'dan Gurur Veren Başarı
  Mall of İstanbul'dan Gurur Veren Başarı

  Mall of İstanbul, dünya çapında önemli bir başarıya imza attı. Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi tarafından dünyanın en iyi AVM’leri arasında düzenlenen VIVA Best of the Best 2017 Awards’ta Mall of İstanbul “En İyilerin En İyisi” seçildi.

 • Emlak Konut’tan 1.3 milyon M2’lik 5 dev ihale
  Emlak Konut’tan 1.3 milyon M2’lik 5 dev ihale

  Yılın ilk çeyreğinde satış rekorları kırarak sektöre yön veren Emlak Konut GYO 5 dev proje için ihaleye çıkıyor. Haziran ve Temmuz aylarında ihalesi gerçekleştirilecek; İstanbul Riva, Zeytinburnu, Tuzla ve 2 Etap şeklinde ihale edilecek olan İzmir Alsancak’taki projeler toplamda 1 milyon 327 bin m2’lik araziyi kapsıyor.

 • Akıllı Şehirler Geleceğin Yaşam Biçimi Olacak
  Akıllı Şehirler Geleceğin Yaşam Biçimi Olacak

  Halk GYO Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin, “Türkiye Geleceğini Yeniden Tasarlıyor” ana teması ile bu yıl 16. kez düzenlenen Forum İstanbul 2023 Konferansı’nda akıllı şehir uygulamaları hakkında bilgi verdi.

 • Nurol GYO’dan İnsan Odaklı Çözümler
  Nurol GYO’dan İnsan Odaklı Çözümler

  Kurulduğu ilk günden itibaren kalite ve güven esaslarına bağlı kalarak, yaşadığı topluma ve dokunduğu her bireye fayda sağlamayı misyon edinen Nurol GYO, geliştirdiği insan odaklı yaklaşımlarını, “Nurol Çözümleri” (N Çözümleri) başlığı altında tanıttı.

 • Sinpaş’ın Katar Çıkarması
  Sinpaş’ın Katar Çıkarması

  43 yıllık deneyimiyle sektörde pek çok ilke imza atan Sinpaş, 300’den fazla Türk firması ve Körfez Bölgesi’nden 3000’den fazla iş adamını bir araya getirecek olan Expo Turkey by Katar 2017’ye katılıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.