|   |   | 

Tse Aydın’da Yatırım Yapacak

Türk Standardları Enstitüsü'nün (TSE) Aydın'da yapacağı yatırımın detayları haberimizde..

Tse Aydın’da Yatırım Yapacak

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, “TSE olarak en büyük hayallerimizden birisi, sanayimizi testte yurt dışına mahkum olmaktan kurtarmak” dedi.

TSE Başkanı Hulusi Şentürk ve beraberindeki heyet Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken’i ziyaret etti. Ziyarette Aydın Ticaret Odası Meclis Başkanı Abdullah Sefa Yüksel ve AYTO Yönetim Kurulu üyeleri hazır bulundu.

TSE Başkanı Hulusi Şentürk’e Aydın’a gerçekleştirdiği ziyareti için teşekkür eden AYTO Başkanı Hakan Ülken, “1992 yılında aynı zamanda TSE nin Teknik Kurul Üyesi olan Aydın Ticaret Odası Başkanımız Ahmet Rıza Acar’ın çabalarıyla araç muayene istasyonu ve laboratuar kurulması amacıyla ASTİM OSB içerisindeki Aydın Belediyesine ait 5 bin metrekarelik arsanın Türk Standartları Enstitüsü’ne tahsisi sağlanmış. Ancak, aradan geçen bunca zamana rağmen bu arsaya TSE tarafından herhangi bir yatırım yapılmamış. 

Malumunuz araç muayene işlemleri TÜV tarafından yapılmakta. Sayın TSE Başkanımdan bu arsaya tahsisine uygun, Aydın’ın ekonomik yapısıyla uyumlu, reel sektörün faydasına bir yatırımın yapılmasını talep ediyoruz. Odamız üyelerinden gelen talep üzerine gelen talep üzerine Odamızca talebimizi size yazılı olarak Temmuz ayında iletildi ve bu süreç böyle başladı” dedi.

Aydın’da var olduğu ortaya çıkan bu arsayı en iyi şekilde ve ihtiyaca uygun olarak değerlendirmek istediklerini kaydeden TSE Başkanı Hulusi Şentürk de, “Bu ara TSE test merkezleri kurma konusunda bir atak içerisinde. Emlak listemizde Aydın’daki bu arsamız görülmedi. Ancak arşivlerimize baktığımızda tespit ettik. Ama iş işten geçmedi. Araç muayene istasyonlarının ilk etabını yapıyoruz. Zaten ikinci etapta bunların sayıları artırılacak. Ama bu konuyu masaya yatıracağız. Acaba araç kontrol istasyonu olarak mı kullanalım yoksa burada daha fazla ihtiyaç duyulan bir yatırım var diye bakacağız. Aydın’ın ekonomik yapısına en uygun hangi yatırımı yapmak için fizibilite çalışması başlatalım. Gerçek ihtiyaç ne bunu görelim. Bunun üzerine bu arsamıza ortak akılla hangi yatırımı yapacağımıza karar verip gerekli yatırımı yapalım” dedi.

“SANAYİCİYİ DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTARMAK İSTİYORUZ”

TSE’nin önümüzdeki 3 yıl içerisinde laboratuar tesislerine yaklaşık 300 milyon dalara yakın bir yatırım yapacağını açıklayan Şentürk, “Tesislerin tüm laboratuar alt yapısının 100 milyon dolara yakın olduğunu düşünürsek bu ciddi bir rakam. Bunu uygun hale getirmeksek, bu kurumun geleceği olmaz. Bizim en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi ekonominin gerçek anlamda test talebini öğrenemiyoruz. Bu senin başında 65 bin sanayiciye basit bir anket gönderdik. 

Hangi belgeleri alamadıkları, hangi testleri yaptıramadıkları ve hangi standartların adaptesine ihtiyaç duyduklarını sorduk. Ne yazık ki, 65 bin anketten 2 bin kusur dönüş oldu. Bize gelen 2 bin kusurun da yarıdan çoğu çalakalem hazırlanmış. İhtiyacımız yoktur ya da İSO 9001 yazmış çıkmış. Şuan arkadaşlarımız gerçek ihtiyacı tespit etmeye çalışıyor. 

TSE olarak en büyük hayallerimizden birisi, sanayimizi testte yurt dışına mahkum olmaktan kurtarmak. Çünkü, yurt dışındaki testler aşırı pahalı ve ürün geliştirmenin de önüne engel oluyor. Yeni bir tasarım yapıyorsunuz. Tasarımın her aşamasında git gel, git gel; böyle ar-ge ve inavasyon olmaz. Durumu görmek istiyoruz. İnşallah sizinle beraber buraya güzel bir hizmet veririz”

Ege Bölgesi’nin TSE’nin yapılanma ihtiyacı duyduğu bölgelerden bir tanesi olduğuna işaret eden Şentürk, konuşmasını şöyle tamamladı: “Ege’ye İzmir üzerinden hizmet veriyoruz. İzmir’deki yerimizde dar zaten. Yıkılması gereken bir bina var. Onu yıkıp yerine yenisini yapacağız. Bunun dışında Ege’de yerimiz yok. Mecburen bölgede başka illere açılmaz zorundayız”

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Cep Telefonu Mesajlarında Yeni Dönem

  Cep Telefonu Mesajlarında Yeni Dönem

  Vatandaşların yoğun şikayetlerine neden olan, kumar ve yasadışı uygulamalara yönlendiren başlıklı SMS'ler için yarından itibaren yeni dönem başlıyor. BTK kararı ile alfanümerik başlığa sahip SMS'leri başlatan işletmeci bilgisi, söz konusu SMS'lerin sonunda yer alacak 4 haneli kodla belli olacak.

 • Hollanda'da Fizik Yasalarını Alt Üst Eden Yol!

  Hollanda'da Fizik Yasalarını Alt Üst Eden Yol!

  Hollandalı mimarlar, Hollanda'nın doğusundaki Harderwijk yakınlarında bulunan bir göle Aqueduct Veluwemeer adında bir yol yaptılar. Fakat bu yolu diğer tüm yollardan ayrı kılan bir özellik var. İşte Aqueduct Veluwemee Yolu ve o şaşırtan özellik...

 • 10 Aralık 2016 Yurtta Hava Durumu

  10 Aralık 2016 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, Genellikle karla karışık yağmur ve kar, kıyı kesimlerde yağmur şeklinde görülecek olan yağışların, Rize ve Artvin'in kıyı kesiminde çok kuvvetli (51-75 mm) yağmur ve sağanak, Rize ve Artvin’in iç ve yüksek kesimlerinde ise yoğun kar (mevcut kar üzerine 20-50 cm yeni kar) şeklinde olması bekleniyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.