|   |   | 

Türk Bilim İnsanları Antarktika'daki Çalışmalarını Tamamladı

Antarktika kıtasında bilimsel araştırmalar yapan ve çalışmalarını tamamlayan Türkiye'nin farklı üniversitelerinden bilim insanları, kıtadan ayrıldı.

Türk Bilim İnsanları Antarktika'daki Çalışmalarını Tamamladı

Dünyanın en soğuk ve ulaşılması zor kıtası Antarktika'ya, Türk bilim insanları tarafından ilk kez büyük bir heyetle "Antarktika Araştırma Seferi" düzenlendi. Antarktika kıtasında bilimsel araştırmalar yapan ve çalışmalarını tamamlayan Türkiye'nin farklı üniversitelerinden bilim insanları, kıtadan ayrıldı.

Türkiye'ye dönüş öncesinde Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te açıklamada bulunan Sefer Lideri İÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, değişik üniversitelerden 13 bilim insanıyla gerçekleştirilen araştırmanın başarıyla sonuçlandığını söyledi. Prof. Dr. Öztürk sözlerine şöyle devam etti: "Eğer Türkiye kıtada üs kuracaksa ve danışman ülke olacaksa, çevre protokolünün imzalanması bizi çok avantajlı hale getirecektir. Amacımız Türkiye'nin üs kurması halinde üste çalışacak araştırmacı kadrosunu yetiştirmektir. Bunları kısa vade değil, orta ve uzun vade hedefleri olarak önümüze koymamız gerekmektedir."

Prof. Dr. Öztürk, zaman zaman tartışma konusu olan kıtadan petrol, maden ya da doğal gaz çıkarma düşüncelerinin tümüyle bilgisizlikten kaynaklandığını vurgulayarak, "Antarktika Çevre Protokolü'nün 7. maddesine göre kıtadan petrol, doğal gaz ve mineral çıkarılması en az 2048 yılına kadar yasaklanmıştır" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin hedefi ve çıkarları kıtanın dünya mirası olarak korunmasına yönelik tedbirlerinin desteklenmesi olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Öztürk, gelecek sene de ikinci araştırma seferiyle araştırmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Türkiye'nin Üniversitelerarası İlk Ulusal Ortak Çalışması

Değişik üniversitelerden katılan 13 kişilik Türk ekibinde üniversitemiz 4 kişi ile en kalabalık grup oldu. Araştırma ekibinde, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Sefer lideri Prof. Dr. Bayram Öztürk, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şamil Aktaş, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Noyan Yılmaz, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arda M. Tonay, İTÜ Kutup Araştırmaları Merkezi'nden (Polrec) Sefer Yardımcısı Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek ve Kaptan Özgün Oktar, Kocaeli Üniversitesi'nden Sefer Yardımcısı Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül, Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Birol Çotuk, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Doç. Dr. M. Akif Sarıkaya, Erciyes Üniversitesi'nden Doç. Dr. M. Gökhan Halıcı, Çukurova Üniversitesi'nden Dr. Sinan Mavruk, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Görevlisi M. İdil Öz ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'ndan (TÜBİTAK) Dr. Bülent Gözcelioğlu yer aldı.

Kıtaya 2 Nisan'da ayak basan ve 10 Nisan'da çalışmalarını tamamlayarak Antarktika'dan ayrılan bilim insanları, Ukrayna'ya ait olan Vernadsky Üssü ve civarındaki 50 millik alanda Türk bayrağını dalgalandırarak araştırmalarda bulundu. Ukrayna Ulusal Antarktik Bilim Merkezi (NASC) ile PolReC ve TÜDAV arasında geçen yıl imzalanan anlaşmayla beyaz kıtada uzun süreli işbirliğinin ilk adımlarının atıldığı sefer, aynı zamanda Türk üniversitelerinin kıtaya ortak düzenledikleri ilk sefer olma niteliği de taşıyor.

Türkiye kıtada bilimsel araştırma yapacak gemi, teçhizat ve donanıma ve kıtayla ilgili bilimsel araştırmalara imza atmış bilim insanlarına sahip. Son yıllarda uluslararası konjonktürde kutup bölgelerine artan ilgi çerçevesinde Türkiye'nin Antarktika ile ilgili çalışmalara "Danışman Devlet" statüsüne sahip olması durumunda ilk elden dâhil olması büyük önem taşıyor. Bilim insanlarının, sınırsız bir tatlı su ve balıkçılık kaynağı barındıran kıtada, aynı zamanda sadece Weddell ve Ross denizlerinde yaklaşık olarak 50 milyar varil petrol rezervi olduğu düşünülüyor. Türkiye'nin güncel yeterli koşullarıyla "Danışman Devlet Statüsü" kazanması sonrasında kıtada bilimsel araştırmaların yapılabilmesi ve bu amaçla üs kurulmasının ardından Türkiye de kıta yönetiminde söz sahibi olabilecek. Ayrıca Türkiye'nin kıta üzerindeki bilimsel işbirliği ile bilim ve araştırma altyapısı da güçlenecek.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Borsa İstanbul Verileri

  Borsa İstanbul Verileri

  Borsa günü nasıl tamamladı? Borsa İstanbul (BİST) 100 Endeksi, bankacılık endeksi, holding endeksi yükseldi mi, düştü mü?

 • Altın fiyatları

  Altın fiyatları

  Bugün altın fiyatları, canlı gram, çeyrek ve cumhuriyet altın fiyatları en güncel olarak burada yer almaktadır.

 • Türkiye Döviz Krizi Yaşamıyor

  Türkiye Döviz Krizi Yaşamıyor

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, anayasa değişikliğinin siyasi cephede görünürlük sağlayacağını belirterek, "Türkiye döviz krizinde değil. Sadece bir düzeltme yaşıyoruz ve bu durumun kalıcı bir etki yaratması muhtemel değil" dedi.

 • Beşiktaş ve Fenerbahçe Pfdk'ya Sevk Edildi

  Beşiktaş ve Fenerbahçe Pfdk'ya Sevk Edildi

  Ziraat Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe'nin Gençlerbirliği ve Beşiktaş'ın da Darıca Gençlerbirliği ile oynadığı karşılaşmalarda 'kötü ve çirkin' tezahüratlarda bulunan Fenerbahçe ile Beşiktaş, PFDK'ya sevk edildi.

 • Fırat Kalkanı Harekatı'nda 5 Asker Şehit Oldu

  Fırat Kalkanı Harekatı'nda 5 Asker Şehit Oldu

  Suriye'nin kuzeyindeki El Bab'ın Suflaniyah bölgesinde, terör örgütü DEAŞ mensubu teröristlerce gerçekleştirilen bombalı araç saldırısında 5 asker şehit oldu, 9 asker yaralandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.