|   |   | 

Türk Bilim İnsanları Antarktika'daki Çalışmalarını Tamamladı

Antarktika kıtasında bilimsel araştırmalar yapan ve çalışmalarını tamamlayan Türkiye'nin farklı üniversitelerinden bilim insanları, kıtadan ayrıldı.

Türk Bilim İnsanları Antarktika'daki Çalışmalarını Tamamladı

Dünyanın en soğuk ve ulaşılması zor kıtası Antarktika'ya, Türk bilim insanları tarafından ilk kez büyük bir heyetle "Antarktika Araştırma Seferi" düzenlendi. Antarktika kıtasında bilimsel araştırmalar yapan ve çalışmalarını tamamlayan Türkiye'nin farklı üniversitelerinden bilim insanları, kıtadan ayrıldı.

Türkiye'ye dönüş öncesinde Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te açıklamada bulunan Sefer Lideri İÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, değişik üniversitelerden 13 bilim insanıyla gerçekleştirilen araştırmanın başarıyla sonuçlandığını söyledi. Prof. Dr. Öztürk sözlerine şöyle devam etti: "Eğer Türkiye kıtada üs kuracaksa ve danışman ülke olacaksa, çevre protokolünün imzalanması bizi çok avantajlı hale getirecektir. Amacımız Türkiye'nin üs kurması halinde üste çalışacak araştırmacı kadrosunu yetiştirmektir. Bunları kısa vade değil, orta ve uzun vade hedefleri olarak önümüze koymamız gerekmektedir."

Prof. Dr. Öztürk, zaman zaman tartışma konusu olan kıtadan petrol, maden ya da doğal gaz çıkarma düşüncelerinin tümüyle bilgisizlikten kaynaklandığını vurgulayarak, "Antarktika Çevre Protokolü'nün 7. maddesine göre kıtadan petrol, doğal gaz ve mineral çıkarılması en az 2048 yılına kadar yasaklanmıştır" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin hedefi ve çıkarları kıtanın dünya mirası olarak korunmasına yönelik tedbirlerinin desteklenmesi olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Öztürk, gelecek sene de ikinci araştırma seferiyle araştırmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Türkiye'nin Üniversitelerarası İlk Ulusal Ortak Çalışması

Değişik üniversitelerden katılan 13 kişilik Türk ekibinde üniversitemiz 4 kişi ile en kalabalık grup oldu. Araştırma ekibinde, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Sefer lideri Prof. Dr. Bayram Öztürk, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şamil Aktaş, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Noyan Yılmaz, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arda M. Tonay, İTÜ Kutup Araştırmaları Merkezi'nden (Polrec) Sefer Yardımcısı Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek ve Kaptan Özgün Oktar, Kocaeli Üniversitesi'nden Sefer Yardımcısı Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül, Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Birol Çotuk, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Doç. Dr. M. Akif Sarıkaya, Erciyes Üniversitesi'nden Doç. Dr. M. Gökhan Halıcı, Çukurova Üniversitesi'nden Dr. Sinan Mavruk, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Görevlisi M. İdil Öz ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'ndan (TÜBİTAK) Dr. Bülent Gözcelioğlu yer aldı.

Kıtaya 2 Nisan'da ayak basan ve 10 Nisan'da çalışmalarını tamamlayarak Antarktika'dan ayrılan bilim insanları, Ukrayna'ya ait olan Vernadsky Üssü ve civarındaki 50 millik alanda Türk bayrağını dalgalandırarak araştırmalarda bulundu. Ukrayna Ulusal Antarktik Bilim Merkezi (NASC) ile PolReC ve TÜDAV arasında geçen yıl imzalanan anlaşmayla beyaz kıtada uzun süreli işbirliğinin ilk adımlarının atıldığı sefer, aynı zamanda Türk üniversitelerinin kıtaya ortak düzenledikleri ilk sefer olma niteliği de taşıyor.

Türkiye kıtada bilimsel araştırma yapacak gemi, teçhizat ve donanıma ve kıtayla ilgili bilimsel araştırmalara imza atmış bilim insanlarına sahip. Son yıllarda uluslararası konjonktürde kutup bölgelerine artan ilgi çerçevesinde Türkiye'nin Antarktika ile ilgili çalışmalara "Danışman Devlet" statüsüne sahip olması durumunda ilk elden dâhil olması büyük önem taşıyor. Bilim insanlarının, sınırsız bir tatlı su ve balıkçılık kaynağı barındıran kıtada, aynı zamanda sadece Weddell ve Ross denizlerinde yaklaşık olarak 50 milyar varil petrol rezervi olduğu düşünülüyor. Türkiye'nin güncel yeterli koşullarıyla "Danışman Devlet Statüsü" kazanması sonrasında kıtada bilimsel araştırmaların yapılabilmesi ve bu amaçla üs kurulmasının ardından Türkiye de kıta yönetiminde söz sahibi olabilecek. Ayrıca Türkiye'nin kıta üzerindeki bilimsel işbirliği ile bilim ve araştırma altyapısı da güçlenecek.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 1 Milyon Aileye Doğalgaz Müjdesi
  1 Milyon Aileye Doğalgaz Müjdesi

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "200-250 ilçemizde yaklaşık 1 milyon aileyi iki yılda 5 milyar liradan fazla yatırım yaparak doğalgaz konforuyla buluşturacağız." dedi.

 • ING'ye Büyük Şok
  ING'ye Büyük Şok

  Hollanda Mali suçlar savcılığı sözcüsü Marieke van der Molen, ING'ye yönelik suçlamalara yönelik olarak "Bankanın kural dışı işlemleri bildirmediği ya da zamanında bildirmediği kuşkusu var" dedi.

 • Federasyondan Messi'ye Gecikmeli Ceza
  Federasyondan Messi'ye Gecikmeli Ceza

  Barcelonalı Messi'nin sarı kart cezası, İspanya Futbol Federasyonu Disiplin Komitesinin idari bir hatasından dolayı gecikmeli olarak verildi.

 • Merkez Bankası 16 Mart PPK özetini yayımladı
  Merkez Bankası 16 Mart PPK özetini yayımladı

  Merkez Bankası yayımladığı toplantı özetinde son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmelerin ve gıda fiyatlarındaki oynaklığın enflasyonun hızlı bir yükseliş göstermesine neden olduğunu, döviz kuru hareketlerinin de gecikmeli yansımaları ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisi nedeniyle kısa vadede enflasyondaki belirgin yükselişin devam edebileceğinin öngörüldüğü belirtildi.

 • Kur İstikrar Kazandı
  Kur İstikrar Kazandı

  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, "Kur istikrar kazandı. Oynaklık ortadan kalktı. Türkiye`nin inşallah kurda oynaklık gibi bir sorunu olmayacaktır" dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.