|   |   | 

Türkiye bu dev projelerle dünya ülkelerini geride bıraktı

Türkiye'nin son yıllarda gerçekleştirdiği her proje kendi alanlarında birer ilk olma özelliği taşıyor...

Türkiye bu dev projelerle dünya ülkelerini geride bıraktı

Türkiye son yıllarda gerçekleştirdiği projelerle dünya ülkelerini geride bıraktı. Üçüncü Köprü, üçüncü havaalanı, asrın projesi olarak nitelendirilen Marmaray... Bunların her biri kendi alanlarında birer ilk olma özelliği taşıyor.

2001 krizinde dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakanı Bülent Ecevit arasındaki siyasi krizle başlayan ve daha sonra büyük bir ekonomik krize dönüşen süreç ülkemize her alanda kara günler yaşatmıştı.

O dönemde her sektörde işler durma noktasına gelmiş, bankalar kapatılmış, esnaf kepenk indirmiş, insanlar evlerine ekmek götüremez duruma gelmişti. O günden bugüne ülkemizde çok şey değişti. Türkiye Ekonomisi son yıllarda adeta bir mucizeyi gerçekleştirdi. IMF'ye bağımlı hale gelen bir Türkiye'den borç verebilecek bir Türkiye konumuna yükseldik.

Dünya ülkelerinin öve öve bitiremediği ekonomimiz İsveç, Norveç, Danimarka, Portekiz gibi ülkeleri geride bırakarak Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olmayı ve dünyanın en hızlı büyüyen 20 ülkesinin arasına adını yazdırmayı başardı.

Tüm bu gelişmeler ülkemizde yapılan Yatırım ve hizmetlerde etkisini gösterdi. Dünyanın en güçlü ülkelerinin bile kemer sıkma politikası uyguladığı bir dönemde, Türkiye dünyaya adını çok büyük Yatırım ve projelerle duyurdu ve duyurmaya devam ediyor. Üstelik bu projelerin her biri bütün rakiplerinden daha büyük olma özelliği taşıyor.

İşte o projelerden birkaçı: DÜNYANIN EN GENİŞ KÖPRÜSÜ
2015'te bitirilmesi planlanan Asya ve Avrupa'yı birbirbirine bağlayacak olan 3'üncü Köprü Yavuz Sultan Selim'in yapımı tamamlandığında, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş ve üzerinde Raylı Sistem bulunan en uzun asma köprüsü ve 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olma özelliğini taşıyor. Bakan Yıldrım'ın açıklamasına 29 Mayıs 2013'te temeli atılan köprünün yapımı 2015'te tamamlanırsa en kısa sürede yapılan köprü unvanıyla bir dünya rekoru kıracak.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANINDAN BİRİ
Üçüncü havalimanı, İstanbul'da yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli birbirinden bağımsız altı pistli olacak şekilde yapılacak. Tüm bölümleri açıldığında dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak.

2016 Ekim sonunda yapımı tamamlanacak.

EN DERİN BATIRMA TÜP TÜNELİ
Temelleri 2004 yılında atılan ve 29 Ekim'de açılışı yapılacak olan Marmaray, Avrupa ve Asya yakasını İstanbul Boğazı'nın altından birleştirecek.

Farklı kıtalardaki demiryolları İstanbul Boğazı'nın altından batırma tüp tüneller ile birleştirildi. Marmaray Projesi 60, 46 metre ile, raylı sistemler tarafından kullanılan dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahip.

DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ, AVRUPA'NIN EN BÜYÜK ASMA KÖPRÜSÜ
İstanbul İzmir arasını 3,5 saate düşürecek Otoyol projesi kapsamında yapımı devam eden İzmit Körfez Geçiş Köprüsü dünyanın Üçüncü, Avrupa'nın en büyük asma köprüsü olma özelliği taşıyor.

2015'te bitirilmesi planlanan köprü projesiyle yıllık ortalama 615 milyon dolar tasarruf sağlanacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ADALET SARAYI
İstanbul Kartal'daki Büyük Anadolu Adliyesi Türkiye'nin en büyük kamu binası ve dünyanın en büyük Adalet Sarayı olma özelliği taşıyor. 126 dönümlük arazi üzerine kurulan adliye, İstanbul'un Anadolu yakasındaki tüm adliyelerini bir araya getirdi.. 214 mahkemenin bulunduğu binada 550'si hakim ve savcı 5 bin kişi çalışma kapasiteli.. 2006'da yapımına başlanan adliye bu yıl hizmete girdi.

DENİZ ALTINDAN KARAYOLUYLA ULAŞIMI
İstanbul'un Avrupa ve Asya yakalarını deniz altından karayoluyla birbirine bağlayacak tüp geçitin yapımına 2011'de başlandı ve 2015'te tamamlanacak. Proje Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyor. İlk defa deniz altından karayoluyla geçilebilecek. 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Konut Dışı İnşaat Faaliyetleri Zayıflıyor
    Konut Dışı İnşaat Faaliyetleri Zayıflıyor

    Türkiye İMSAD tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan Sektör Raporu’nun nisan ayı sonuçlarına göre, yapı ruhsatlarında gerileme yaşanan konut dışı faaliyetlerin zayıfladığına dikkat çekildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.