|   |   | 

Türkiye Genelinde Ne Kadar Bina ve Bağımsız Bölüm Riskli?

Türkiye genelinde ki riskli yapılar hakkında, Yusuf Koç tarafından yapılan açıklamaların detayı haberimizde..

Türkiye Genelinde Ne Kadar Bina ve Bağımsız Bölüm Riskli?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Koç, Türkiye genelinde 13 binden fazla bina, 60 binden fazla bağımsız bölümün riskli yapı olduğunu kaydederek, “Kentsel Dönüşüm Yasası ile deprem veya afet sonrasında yara sarmayı değil, deprem ve afet olmadan yara almamayı hedefliyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen, ‘Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’ Afyonkarahisar’da başladı. Gerçekleştirilen çalıştayın açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Koç, 6306 sayılı ‘Kentsel Dönüşüm Yasası’ kapsamında Türkiye genelinde yapılan çalışmalardan bahsetti. Yasanın, kentlerde daha daha dayanıklı ve sosyal donatıları yüksek yaşam alanları oluşturmak olduğunu kaydeden Koç, “Kentsel dönüşüm kaçak, ruhsatsız, yapımı ve projelendirilmesi aşamasında hiçbir mühendislik hizmeti almamış yapıların dönüşümü ile ilgili 6306 Sayılı Kanun, Van depreminden sonra başladı ve 2012 yılı 31 Mayıs’ta yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanundan öncede kentsel dönüşüm yapılıyordu, ancak bu kanunun ana ekseni afet riskinin ortadan kaldırılması” dedi.

Yapılan çalışmalar kapsamında Türkiye genelinde 104 tane riskli alan ilan edildiğini, bunlardan 2 tanesinin de Afyonkarahisar’da olduğunu dile getiren Koç, “Afyonkarahisar’daki bu alanlarla ilgili yetkiyi belediyemize verdik. Uygulamalar belediye tarafından yürütülecek. Bunun haricinde bütün teknik ve finans konusunda kendilerine her türlü desteği sağlayacağız” diye konuştu.

“MÜLK SAHİPLERİNE 18 AY BOYUNCA KİRA DESTEĞİ SAĞLIYORUZ”

Yasa kapsamında riskli alanlar dışında vatandaşların kendi binalarının risk tespitlerini yaptırarak bu yasada yer alan hükümlerden faydalanacakları bir sistemimiz daha geliştirdiklerini vurgulayan Koç, şunları söyledi:

“Bu kapsamda Türkiye genelinde 600 tane kurum ve kuruluşa riskli yapıların tespiti için lisans verdik. Türkiye genelinde 13 binden fazla yapı ve 60 binden fazla bağımsız bölüm şuan itibari ile riskli olarak tespit edildi ve bu kanun kapsamındaki finansal desteklerden faydalanarak dönüşümlerini gerçekleştiriyorlar. Bunlardan 34 tane ve 174 bağımsız bölüm Afyonkarahisar’da. Daha önce de kentsel dönüşüm yapılıyordu, ancak bu kanunun en büyük özelliği yürürlükte olan mevzuatın bir bütünlük yapısı yoktu, yaptırım gücü yeteri kadar yoktu ve finansal açıdan da yeterli değildi. Bu kanunla birlikte üçüncü bir uygulama, yaptırım getirildi. Özellikle mülk sahipleri ile anlaşma sağlandı ve dönüşümü bekleyen binaların önü açıldı. Bu kanun en büyük getirisi ise finansal destekler. Kanun kapsamına giren binalar tapudan, belediye, noter ve bankalardaki vergi ve harçlardan muaf. Bunun haricinde Bakanlık olarak da riskli yapılara ya 18 ay boyunca kira desteği ya da bankalardan alacakları krediye faiz indirimi sağlıyoruz. Dolayısı ile vatandaşın dönüşümünü gerçekleştirmesi için güzel bir imkan sunuyoruz.”

“DEPREM VE AFET OLMADAN YARA ALMAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Türkiye genelindeki binaların deprem başta olmak üzere bir çok afete karşı dayanıklı olmadığı gerçeğinin altını da çizen Koç, “Bunu yaşadığımız depremlerde de görüyoruz. Bu kanun ile birlikte artık, deprem veya afet sonrasında yara sarmayı değil, deprem ve afet olmadan yara almamayı hedefliyoruz. En büyük amacımız bu” dedi.

Termal bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Koç’un, yanı sıra Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Çevre ve Şehircilik İl Müdürü H.Vahit Okumuşer, ilçe belediye başkanları ve Türkiye’nin bir çok kentinden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personeli ve yapı denetim firmaları temsilcileri katıldı.

Çalıştay, açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen oturumlar ile devam etti.

İHA

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 
  Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Kazım Karabekir Mahallesinde başlatılan çalışma için 184 konutun temel atma törenine katıldı. Bakan Özhaseki ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan 248 kişi için 248 bin fidan dikimi törenine katıldı.

 • Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor
  Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor

  Daha önce Güneydoğu Anadolu bölgesinde Mardin Yeşilli için hazırladığı Riskli Alan teklifi Bakanlar Kurulunca onaylanarak Mardin’de dönüşümün kapısını açan İmpo İmar ekipleri, bir kez daha bölgedeydi.

 • Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor
  Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor

  Büyükşehir Belediyesi’nin ve ülkemizin önemli kentsel dönüşüm projelerinden Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Seher Sokak’taki binaların yıkımına başlandı.

 • Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak
  Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak

  Sanayi Bakanlığı'nın görevlerinin yeniden belirlenmesiyle yerleşim alanları içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması bir kez daha gündeme gelirken, iş adamları böylece hem kentteki arsa sıkıntısının çözümü hem de kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini dikkat çekti.

 • Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun
  Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun

  Büyükçekmece'de Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilerek yeniden inşa edilecek konutların temel atma törenine katılan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu belirterek, "Herkes taşın altına elini koysun, bu fırsatı değerlendirmeye devam etsin” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.