|   |   | 

Türkiye Genelinde Ne Kadar Bina ve Bağımsız Bölüm Riskli?

Türkiye genelinde ki riskli yapılar hakkında, Yusuf Koç tarafından yapılan açıklamaların detayı haberimizde..

Türkiye Genelinde Ne Kadar Bina ve Bağımsız Bölüm Riskli?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Koç, Türkiye genelinde 13 binden fazla bina, 60 binden fazla bağımsız bölümün riskli yapı olduğunu kaydederek, “Kentsel Dönüşüm Yasası ile deprem veya afet sonrasında yara sarmayı değil, deprem ve afet olmadan yara almamayı hedefliyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen, ‘Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’ Afyonkarahisar’da başladı. Gerçekleştirilen çalıştayın açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Koç, 6306 sayılı ‘Kentsel Dönüşüm Yasası’ kapsamında Türkiye genelinde yapılan çalışmalardan bahsetti. Yasanın, kentlerde daha daha dayanıklı ve sosyal donatıları yüksek yaşam alanları oluşturmak olduğunu kaydeden Koç, “Kentsel dönüşüm kaçak, ruhsatsız, yapımı ve projelendirilmesi aşamasında hiçbir mühendislik hizmeti almamış yapıların dönüşümü ile ilgili 6306 Sayılı Kanun, Van depreminden sonra başladı ve 2012 yılı 31 Mayıs’ta yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanundan öncede kentsel dönüşüm yapılıyordu, ancak bu kanunun ana ekseni afet riskinin ortadan kaldırılması” dedi.

Yapılan çalışmalar kapsamında Türkiye genelinde 104 tane riskli alan ilan edildiğini, bunlardan 2 tanesinin de Afyonkarahisar’da olduğunu dile getiren Koç, “Afyonkarahisar’daki bu alanlarla ilgili yetkiyi belediyemize verdik. Uygulamalar belediye tarafından yürütülecek. Bunun haricinde bütün teknik ve finans konusunda kendilerine her türlü desteği sağlayacağız” diye konuştu.

“MÜLK SAHİPLERİNE 18 AY BOYUNCA KİRA DESTEĞİ SAĞLIYORUZ”

Yasa kapsamında riskli alanlar dışında vatandaşların kendi binalarının risk tespitlerini yaptırarak bu yasada yer alan hükümlerden faydalanacakları bir sistemimiz daha geliştirdiklerini vurgulayan Koç, şunları söyledi:

“Bu kapsamda Türkiye genelinde 600 tane kurum ve kuruluşa riskli yapıların tespiti için lisans verdik. Türkiye genelinde 13 binden fazla yapı ve 60 binden fazla bağımsız bölüm şuan itibari ile riskli olarak tespit edildi ve bu kanun kapsamındaki finansal desteklerden faydalanarak dönüşümlerini gerçekleştiriyorlar. Bunlardan 34 tane ve 174 bağımsız bölüm Afyonkarahisar’da. Daha önce de kentsel dönüşüm yapılıyordu, ancak bu kanunun en büyük özelliği yürürlükte olan mevzuatın bir bütünlük yapısı yoktu, yaptırım gücü yeteri kadar yoktu ve finansal açıdan da yeterli değildi. Bu kanunla birlikte üçüncü bir uygulama, yaptırım getirildi. Özellikle mülk sahipleri ile anlaşma sağlandı ve dönüşümü bekleyen binaların önü açıldı. Bu kanun en büyük getirisi ise finansal destekler. Kanun kapsamına giren binalar tapudan, belediye, noter ve bankalardaki vergi ve harçlardan muaf. Bunun haricinde Bakanlık olarak da riskli yapılara ya 18 ay boyunca kira desteği ya da bankalardan alacakları krediye faiz indirimi sağlıyoruz. Dolayısı ile vatandaşın dönüşümünü gerçekleştirmesi için güzel bir imkan sunuyoruz.”

“DEPREM VE AFET OLMADAN YARA ALMAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Türkiye genelindeki binaların deprem başta olmak üzere bir çok afete karşı dayanıklı olmadığı gerçeğinin altını da çizen Koç, “Bunu yaşadığımız depremlerde de görüyoruz. Bu kanun ile birlikte artık, deprem veya afet sonrasında yara sarmayı değil, deprem ve afet olmadan yara almamayı hedefliyoruz. En büyük amacımız bu” dedi.

Termal bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Koç’un, yanı sıra Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Çevre ve Şehircilik İl Müdürü H.Vahit Okumuşer, ilçe belediye başkanları ve Türkiye’nin bir çok kentinden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personeli ve yapı denetim firmaları temsilcileri katıldı.

Çalıştay, açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen oturumlar ile devam etti.

İHA

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı
  Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Anbar mahallesinde başlatılan çalışma için 260 konutun temeli düzenlenen tören ile atıldığını söyledi.

 • Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak
  Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kentsel Dönüşüm Projesi ve Uygulaması kapsamında Anbar bölgesinde 260 dairelik sosyal konutların temelinin 28 Nisan 2017 Cuma günü saat 13.30’da düzenlenecek tören ile temelinin atılacağını söyledi.

 • Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı
  Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı

  Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Van’da bin 65 bağımsız konut ve 362 iş yerinde dönüşüm sağlandığını belirterek, bu kapsamda 3 milyon 500 bin TL kira desteği verdiklerini söyledi.

 • Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak
  Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Laleli ve Mesir mahallelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm için hak sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.