|   |   | 

Türkiye'nin İkinci Çılgın Projesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı Konyaaltı Boğaçayı Projesi'ni, Kanal İstanbul'dan sonra Türkiye'nin ikinci çılgın projesi olacak.

Türkiye'nin İkinci Çılgın Projesi

Kente farklı bir hava katacak proje ile 40 kilometrelik yeni bir sahil yapılacak, bölgedeki ciddi sel riski ve dalgaların kıyıda oluşturduğu tahribatın engellenecek. Boğaçayı ile binlerce kişi de iş sahibi olacak ve esnafa ekonomik zenginlik katacağı öngörülüyor.

10 BİN KİŞİYE İŞ

Yatırım miktarı 1 milyar liranın üzerinde olan Boğaçayı Projesi, marka değeri ile birlikte Antalya ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Esnaf, proje yapılırken ekonomik kazanç sağlamaya devam edecek. Proje bittiğinde ise 10 bin vatandaş iş sahibi olacak, istihdama büyük katkı sağlanacak.

Projenin içerisinde yaşam merkezleri, halka açık rekreasyon ve aktivite alanları, yat limanları, restoranlar yer alacak. Çay kenarı insanların farklı aktivitelerle eğlenebileceği bir çekim merkezi haline dönüştürülecek.

DÜNYACA ÜNLÜ FİRMA İLE ÇALIŞILDI

Boğaçayı Projesi'nde dünyada bu konuda en önemli projelere imza atmış önemli bir mühendislik firması olan Perkins Will ile birlikte çalışıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden akademisyenlerin de proje danışmanlığı yaptığı projenin hazırlık çalışmaları, Türkiye'den ihtisas sahibi mühendislik ve yazılım firmaları ile birlikte yürütüldü.

TAŞKIN RİSKİ ORTADAN KALKACAK

925 kilometrekarelik bir havzayı kapsayan Boğaçayı Projesi'nde öncelikle sel ve taşkın önlemeye yönelik alt yapı yatırımları gerçekleştirilecek. Bu anlamda ciddi bir risk ve tehlike altında bulunan Konyaaltı bölgesindeki riskin ortadan kaldırılması planlanıyor. Boğaçayı'nda 1993 yılında köprüyü yıkan, suyun 2 bin 300 debi ile aktığı bir sel felaketi meydana gelmişti.

Proje Boğaçayı'nda iki misli taşkına, 4 bin 600 debiye göre riski ortadan kaldıracak tedbirler alınmak suretiyle hazırlandı. Proje ile kışın dev dalgaların kıyıda oluşturduğu tahribatın önüne geçilmesine yönelik önlemler de alınıyor.

İLK ETAP 3,5 YIL İÇİNDE HAZIR

Proje 3 etaptan oluşuyor. Etap etap yapılacak projenin ilk ayağında taşkın önleme, ikinci ayağında kum ve çakılın yönetimi, üçüncü ayağında deniz suyu tuzlanma çalışması ve son ayağında projenin görünen yüzü üstyapı binaları yapılacak. İlk etap olarak sahilden 2 kilometre içeriye kadar olan kısmı tamamlanacak. Hem denizin içinde hem de nehrin içinde iki yat limanını içinde barındıran, halka açık yaşam merkezlerinin, rekreasyon alanlarının olduğu ilk etap projenin 3.5 yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Projede Boğaçayı'nın akış yatağı, bir setle marinadan ayrılıyor. Böylece marina ve yaşam alanlarının olası taşkınla teması ortadan kaldırılıyor. Deniz suyu nedeniyle oluşabilecek tuzlanma riski ile ilgili de çeşitli modellemeler üzerinde çalışıldı. Çevresindeki plajların projeden olumsuz etkilenmemesi için detaylı bir çalışma yürütüldü.

ONLARIN HAYALLERİ YETMEZ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, projenin kaynağına yönelik yaptığı açıklamada, paranın projenin içinde olduğunu, yan gelip yatıldığında paranın ayağına gelmeyeceğini söylemişti. Ayrıca “5 yıl içki, bira festivalleriyle geçti. Bizim yapacaklarımıza onların hayalleri yetmez" şeklinde konuşmuştu. KH

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Cep Telefonu Mesajlarında Yeni Dönem

  Cep Telefonu Mesajlarında Yeni Dönem

  Vatandaşların yoğun şikayetlerine neden olan, kumar ve yasadışı uygulamalara yönlendiren başlıklı SMS'ler için yarından itibaren yeni dönem başlıyor. BTK kararı ile alfanümerik başlığa sahip SMS'leri başlatan işletmeci bilgisi, söz konusu SMS'lerin sonunda yer alacak 4 haneli kodla belli olacak.

 • Hollanda'da Fizik Yasalarını Alt Üst Eden Yol!

  Hollanda'da Fizik Yasalarını Alt Üst Eden Yol!

  Hollandalı mimarlar, Hollanda'nın doğusundaki Harderwijk yakınlarında bulunan bir göle Aqueduct Veluwemeer adında bir yol yaptılar. Fakat bu yolu diğer tüm yollardan ayrı kılan bir özellik var. İşte Aqueduct Veluwemee Yolu ve o şaşırtan özellik...

 • 10 Aralık 2016 Yurtta Hava Durumu

  10 Aralık 2016 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, Genellikle karla karışık yağmur ve kar, kıyı kesimlerde yağmur şeklinde görülecek olan yağışların, Rize ve Artvin'in kıyı kesiminde çok kuvvetli (51-75 mm) yağmur ve sağanak, Rize ve Artvin’in iç ve yüksek kesimlerinde ise yoğun kar (mevcut kar üzerine 20-50 cm yeni kar) şeklinde olması bekleniyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.