|   |   | 

Türkiye'nin İlk Engelsiz Yaşam Alanı Projesi

Türkiye'nin ilk Engelsiz Yaşam Alanı İstanbul Kartal'da inşa edilecek. Mayıs'ta ihale edilecek projenin 2018'de hizmete açılması planlanıyor. Proje sayesinde, engelliler mesleki ve sanat eğitimleri de alarak üretime katkı sunabilecek.

Türkiye'nin İlk Engelsiz Yaşam Alanı Projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fiziksel Engelliler Vakfıyla (FEV) iş birliği yaparak, Kartal'da "Engelsiz Yaşam Alanı" kuracak. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile FEV arasında imzalanacak, "Fiziksel Engellilere Yönelik Ortak Hizmet Protokolü" oy birliğiyle kabul edildi. Protokol kapsamında, Kartal Dragos'ta engelli ve engelsiz vatandaşların bir arada spor ve eğlenceli etkinlikler yapabileceği "Engelsiz Yaşam Alanı" hayata geçirilecek.

MESLEKİ VE SANAT EĞİTİMİYLE ÜRETİME KATKI SUNACAKLAR

Dragos sahilindeki 26 bin 642 metrekarelik Engelsiz Yaşam Alanı'nda (Kartal Orhantepe Sosyal Tesis Projesi) engelli vatandaşların aileleriyle geleceği ve engelsiz vatandaşlara da açık olacak günübirlik rehabilitasyon ve etkinlik alanı oluşturulacak. Tesiste atla terapi, rehabilitasyon için yarı olimpik yüzme havuzu, çocuk havuzu, go-kart, konser-gösteri ve etkinlik alanı, bisiklet yolu, seyir terasları, at ahırları, çocuk oyun parkı, hizmet binası ile engellilerin kendi elleriyle çiçek yetiştirebileceği çiçek serası, dini tesis, kafeterya, restoran ve otopark yer alacak. Proje sayesinde, engelliler mesleki ve sanat eğitimleri de alarak üretime katkı sunabilecek. Alanda, engellilere yönelik uluslararası proje ve ar-ge çalışmaları yapılmasına da imkan sağlanacak.

2018'de hizmette

Mayıs'ta ihale edilecek proje, 2018'de hizmete girecek. Bütün alanlar, engellilerin kullanımına uygun tasarlanacak, ancak herkese açık olacak. Proje alanını gezen İBB Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye'de ilk defa engelli ve engelsizleri birleştiren, engelli vatandaşları toplumla kucaklaştıran projeyi çok önemsediklerini söyledi. Kartal Soğanlık'taki İBB binası da Engelli Çocuklar İçin Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi'ne dönüştürülecek. Yeni Şafak

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Tek Daireli Binalarda Değer Artışı Yaşanıyor!

  Tek Daireli Binalarda Değer Artışı Yaşanıyor!

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılı yapı ruhsatları verilerine göre konut fiyatları 2016'da yüzde 4,4 artarken en çok artış yine tek daireli binalarda gerçekleşti. Tek daireli binalarda metrekare değeri yüzde 10.8’le büyük ve çok odalı konutları solladı.

 • Yabancıya KDV'siz Konut Satışı Şartı!

  Yabancıya KDV'siz Konut Satışı Şartı!

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ağbal, yabancılara getirilen konut alımındaki KDV istisnasına ilişkin, "Bu imkandan ilk başta yararlansa bile bir yıllık süre içinde bu konutu elinde tutması gerekecek." dedi.

 • İkinci Çeyrekte Yüzde 30'luk Artış Bekleniyor

  İkinci Çeyrekte Yüzde 30'luk Artış Bekleniyor

  2017 yılının ikinci çeyreğinde; konut ve ofis projelerinde fiyat artışı olabileceğinin vurgusunu yapan Moment Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Uyar “İkinci çeyrekte yüzde 30'lara varan bir artış bekliyoruz” dedi.

 • KDV Düzenlemesi Konut Fiyatlarını Etkileyecek Mi?

  KDV Düzenlemesi Konut Fiyatlarını Etkileyecek Mi?

  Bu yıl KDV indirimi ve damga vergisinin sıfırlanmasının yanında inşaat şirketlerinin KDV iade alımları da hızlandı. KDV'deki bu düzenlemelerin konut fiyatlarında maliyetleri azaltacağı ve fiyatlarda indirim sağlayacağı düşünülüyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.