|   |   | 

Türkiye'nin ilk Bisiklet Paylaşım Sistemi Kuruldu

Türkiye'nin ilk bisiklet paylaşım sistemi hakkındaki detaylar haberimizde..

Türkiye'nin ilk Bisiklet Paylaşım Sistemi Kuruldu

Toros Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu Türkmen ve 5 mühendis kadın, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek tamamı yerli olan 'Bisiklet Paylaşım Sistemi' kurdu. Sistemin denemesi Mersin Üniversitesi'ne (MEÜ) kurulan 2 durakta yapılırken, okulun manyetik kartına sahip olan herkes buradan bisiklet alıp, okul içinde istediği yere gidebiliyor.

MEÜ içinde bulunan Teknopark'ta bulunan ve bilişim sistemleri mühendislik danışmanlık konularında çalışmalar yapan Velosite şirketi tarafından tasarlanan 'Bisiklet Paylaşım Sistemi'nin deneme çalışması başladı. İlk olarak MEÜ Çiftlikköy Kampüsü’ne kurulan 2 durağa 2'şer bisiklet olmak üzere 4 bisiklet konulurken, öğrenciler buradan kartlarını okutarak bisiklet alıp, gidecekleri yere ulaşabiliyor.

 Sistemin en büyük özelliğinden biri de internet üzerinden bisiklet durakları gözüküyor ve hangi durakta kaç bisikletin kullanılabilir veya kullanılamaz olduğu görülebiliyor. Sistemle ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Velosite Firması Genel Müdürü Erdal Kılınç, bu projeye 18 Aralık 2012 yılında başladıklarını ve 1 yıl gibi kısa bir süre içinde sonuçlandırdıklarını söyledi.

Bu sistemle ilgili firma sahibi Toros Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu Türkmen'in çok araştırmasının olduğunu kaydeden Kılınç, "Bunun yanında KOSGEP'ten Ar-Ge desteğine başvurmuştuk. Bu başvurumuz kabul oldu ve KOSGEP'ten Ar-Ge desteği aldık. Desteğin ardından şirket kuruluşları ve personel istihdamı yapıldı.

Projeye başlarken bazı iddialarımız vardı. Birincisi Türkiye'de artık kentlerde ciddi bir şekilde bu tür sosyal projelere öncelik ayrılacaktı. Çünkü bunlar sürdürülebilir, çevreci ulaşım yöntemleridir. Kent yönetimlerinin her noktaya ulaşım sağlama gibi görevleri var. Ancak otobüs, metro veya tren ya da dolmuşları her noktaya sokamıyorsunuz. Kentlerin kör noktaları vardır ve bu kör noktalar da insanları bisikletle taşırsınız. Yoğun trafik olan bölgelerde insanları bisikletle taşırsınız ve artık Türkiye'de buna hazır, bunu geliştirmeye müsait bir ülke halinde" dedi.

 

"ÖNÜMÜZDEKİ 10-15 YILDA BELEDİYELER BUNA YATIRIM YAPACAKTIR"

Önümüzdeki 10-15 yılda Türkiye'nin birçok yerine bu sistemin kurulacağını savunan Kılınç, "Belediyeler nasıl park bahçeler, kültür, fizik parkları, çocuk parklarına yatırım yaptıysa önümüzdeki 10-15 yılda da bisiklet paylaşım sistemlerine, kütüphanelere ve çevreci kentsel çözümlere yatırım yapacağını düşünüyoruz. Biz de böyle bir yatırımı ön görerek neden bu sistem Türkiye'de üretilmesin de dışarıdan getirilsin dedik ve bu sistemi yaptık. Bu sistem belediyelere de maliyeti yarı yarıya çekecektir. Bu sistem Çekoslovakya'dan getirilse bisiklet başına her yıl 5-6 bin dolar masraf olur ama burada ürettiğimiz zaman bu para yarı yarıya düşüyor" diye konuştu.

Bu sistemi Mersin'de geliştirmek istediklerini belirten Kılınç, "Çünkü Mersin nüfus yoğunluğu yüksek bir kent. Bisikleti yılın yaklaşık 330 günü kullanabileceğin bir kent. Endüstriyel potansiyeli yüksek ancak bu potansiyeli tam olarak kullanamayan, daha çok lojistik, turizm ve inşaat sektörüne yönelmiş bir kent. Bu noktada Mersin'de bu üretimi yapmak ciddi bir iddiaydı. Sayın Banu Türkmen'in son iddiası da bu sistemin yeni mezun kadın mühendisler tarafından yapılmasıydı. Bunu da başardı. Kendisiyle birlikte 5 kadın mühendis bu sistemi kurdu. Sistemi 200 bin TL gibi bir maliyetle kurduk. Aslında KOSGEP Ar-Ge'den aldığımız destek 350 bin TL'ydi. Yani burada 150 bin TL'lik de bir kamusal tasarrufumuz oldu" ifadelerini kullandı.

Bu projenin üniversite, sanayi ve girişimcilerin iş birliğiyle ortaya çıktığının altını çizen Kılınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu anlamda örnek bir proje. Buna benzer sistemler tabi bazı illerde kuruldu ancak bunların hepsi yurt dışından getirildi. Bu ise tamamen yerli oldu. Tabi bu sistemin bir diğer özelliğini de önümüzdeki 3 ay içerisinde göreceğiz. Bizler üniversite kampüsünde insanların tüketici davranışlarını gözleyip, sistemi ona göre iyileştireceğiz. Bir önemli konuda tabi sistemin kurulacağı yerler. Eğer bölge 4 derece eğitimden yüksekse bu sistem çalışmaz. Yani bu sistemi siz İstanbul Sultanahmet'e kurarsanız bu sistem orada çalışmaz. Çünkü Sultanahmet Meydanı dışında her yerin eğimi 4 dereceden fazla. Eğim 4 dereceyi geçmemeli. Mersin'in de çoğu bölgesi 4 derece eğimli. Bu yüzden bunu Mersin'de geliştirmek istiyoruz."

 

"MEÜ'NÜN MANYETİK KARTI OLAN HERKES BU SİSTEMDEN FAYDALANABİLİR"

Sistemin teknik detayları hakkında bilgi veren Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi İnan Ünlü ise, şu anda sistemin kullanıma hazır olduğu kaydederek, "Bundan sonra kullanmak isteyen herkes MEÜ’nün tahsis ettiği manyetik kartlara sahip olması gerekiyor. Tabi artık kullanım hakkı üniversitede ve kurulları onlar belirliyor.

 İlk 30 dakika ücretsiz olacak. 30 dakika boyunca bisikleti alıp, geri getirmesi gibi bu süre içinde ücret tahsisi yapılmayacak ama onu aşan sürelerde hedeflenen ya da istenilen saat başı 1 liralık bir ücrete tabi olması. Burada amaç üniversitenin kar etmesi ve benzeri durum söz konusu değil. Burada bu sistemin herkes tarafından kullanılmasına olanak sağlamak. Sonsuz bir kullanım hakkının da insanlara da biraz belirlenmesi açısından konulmuş bir süre. Kartı okuttuktan sonra kişi istediği bisikletlerin hangisinin uygun olup olmadığını görüyor ve 20 saniyelik bir süre içinde tercihini yapması gerekiyor.

Kişinin kim olduğu sistem tarafından belirleniyor. Almak istediği bisikleti kaç numaradaysa burada butona basarak bisikletin kilidini açıyor ve alıyor. Teslim ederken tekrar gelip öncelikli olarak kartını okutuyor, kilit uygun duruma geldiği için bisikleti yuvasına yerleştirip kişinin o bisikletle işi bitmiş ve sistem de artık kendi üzerine görülmez hale gelecektir. Böylelikle sistemi kullanmış oldu" şeklinde konuştu.

Ünlü, şu anda 2 durakta toplam 4 bisikletle deneme çalışmalarına başladıklarını belirterek, "Biz başarı durumuna göre, öğrencilerin kullanım durumuna göre, elde ettiğimiz verilerden yola çıkarak bunun üniversitenin talebi doğrultusunda geliştirilmesi düşünülebilir" dedi.

İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • İDO'dan İndirim!

  İDO'dan İndirim!

  İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), Eskihisar-Topçular hattı gidiş-geliş ücretlerinde hafta sonu geçerli olacak yeni tarife ve indirim uygulaması başlattı. İDO, Sirkeci-Harem hattında da hizmet sürelerini uzattı.

 • Trabzon’da Balık Fiyatları Uçtu!

  Trabzon’da Balık Fiyatları Uçtu!

  Trabzon’da balık fiyatları son 30 yılın en yüksek rakamını gördü. Geçen yıl bu dönemlerde kilosu 5 TL’den satılan hamsi bu günlerde 25 TL’yi görürken diğer balık çeşitlerinin fiyatları da 3-4 katına kadar çıktığı gözlendi.

 • Doğuş Grubu Medyadan Çıkıyor

  Doğuş Grubu Medyadan Çıkıyor

  Ferit Şahenk'in Doğuş Grubu'ndaki tüm medya kuruluşlarını Katarlı BeIN Grubu'na satmak için anlaşmaya vardığı iddia edildi.

 • Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Dolandırıcılık Uyarısı

  Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Dolandırıcılık Uyarısı

  Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Eğitim Merkezlerindeki en kıdemli usta öğreticilere kadro verileceğinden bahisle bakanlık ve üst düzey yöneticilerin adlarını kullanarak usta öğreticilerin bilgilerini isteyen ve daha sonra onlardan kadro için para talep edenler konusunda 81 il valiliğini uyardı.

 • Trafikte Saygı Eğitimi Başlıyor

  Trafikte Saygı Eğitimi Başlıyor

  Milli Eğitim Bakanlığınca, yeni ehliyet alacaklara zorunlu tutulan "trafik adabı" dersi içeriğindeki "trafikte saygı eğitimleri"nin, ehliyet sahibi 25 milyon sürücünün tamamına ücretsiz verilecek.

 • 7 Yeni Gezegen Daha Bulundu

  7 Yeni Gezegen Daha Bulundu

  NASA yetkilileri, bir grup uzay bilimci ekibin dünyaya 40 ışık yılı mesafede bir yıldızın yörüngesinde 7 gezegenin bulunduğunu açıkladı.

 • Çiftçinin yüzünü güldüren tarım projesi

  Çiftçinin yüzünü güldüren tarım projesi

  İzmir'in Torbalı ilçesinde faaliyet gösteren DB Tarımsal Enerji, Trakya ve Anadolu'da sözleşmeli çiftçilerin ürettiği yerli tarım ürünü yağlı tohumları ve topladığı atık bitkisel yağları ileri teknolojik tesisinde işleyerek biyodizel üretiyor. Böylelikle hem çiftçiye hem de ülke ekonomisine katma değer oluşturuyor.

 • Vergi İndirimi Meclis'ten Geçti!

  Vergi İndirimi Meclis'ten Geçti!

  "Vergisini düzenli ödeyenlere yüzde 5 indirim" Meclis`te kabul edildi. Hesaplanan indirim tutarı, her hal ve takdirde 1 milyon liradan fazla olamayacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.