|   |   | 

Türklerin Konut Tercihi Nasıl?

Türklerin dünyada en çok ev aldığı şehir hangisi? Hangi daire tipine ağırlık veriliyor?

Türklerin Konut Tercihi Nasıl?

Yapılan araştırmaya göre gurbetçi Türklerin yurt dışından en çok konut aldığı ülke 1 milyon 800 bin rakamıyla Almanya olurken, onu 120 binle Fransa izliyor.
 
Türklerin dünyada en çok ev aldığı şehir Berlin iken, ABD'de ise New York, Miami, Los Angeles ve San Diego başı çekiyor.
 
Yurt dışında 1975'ten beri Türklere konut satışı yapan ve bu konuda danışmanlık hizmeti veren Nova Group Holding Üst Yöneticisi (CEO) Müjdat Güler, Türklerin yurt dışında konut edinme verilerine ilişkin yaptıkları araştırmanın sonuçlarını AA muhabiri ile paylaştı.
 
Güler, gurbetçilerin önceki dönemlerde genelde yurt dışından ev almak istemediğini kaydederken, Türkiye'de gayrimenkul konusunda yapılan bazı yanlışların onları dışarıdan ev almaya ittiğini söyledi.
 
Konut satışı yapıp teslimatı gerçekleştirmeyen firmalardan iflas eden şirketlere kadar birçok hususun gurbetçileri yurt dışından ev almaya yönlendirdiğini belirten Güler, "Ülkedeki küçük müteahhitlerin de dahil olduğu o yıllarda tüm piyasalar, 'Alamancılar' diye tabir edilen ama tüm Avrupa'dan gelen insanlara satılan ev ve arsa ile dönerdi. Hepimiz yazın 'Alamancıların' gelmesini beklerdik. 3 milyar dolar toplam ihracatımız varsa işçiler 5 milyar mark döviz getirirdi" dedi.
 
Yabancı devletlerin bunu gördüğünü, bu kişileri sisteme sokmak için onlara ev kredisi vererek ev almalarını sağlamak istediğini dile getiren Güler, bu konuda da başarılı olduklarını anlattı. 
 
- Almanya'yı Fransa izliyor
 
Güler, Türklerin yurt dışında 1985'te ev almaya başladığını ifade ederek, gurbetçilerin en çok Almanya'da ev aldığını bildirdi.
 
Almanya'da yaşayan Türklerin yüzde 45'inin oradan ev aldığını aktaran Güler, "Yapılan araştırmalara göre, Türklerin Almanya'dan aldığı konut sayısı 2 milyona yaklaştı. Gurbetçilerin bu ülkeden aldığı konut sayısı 1 milyon 800 bin. Bu ülkeyi Fransa izliyor. Orada da bazı Türkler Fransız vatandaşı ve çoğu da Türkiye ile ilgili özel sorunları olan kesimler. Bu kişiler orada evleri yeni kimlikle alıyor. Buradan alınan ev sayısı ise 120 bin" diye konuştu.
 
Güler, Türklerin, Belçika, İsviçre ve Hollanda gibi ülkelerde 150 bin, ABD'de 75 bin, İsveç'te 10 bin civarında evi olduğunun bilgisini verdi. 
 
- "Türklerin en çok ev aldığı şehir Berlin"
 
Güler, ABD'de fazla gurbetçi yaşamadığı için burada ev alan Türk sayısının az olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
 
"ABD'de 300 bin Türk yaşıyor. Bunların önemli kısmının ev alma gücü yok. Amerika'da 308 milyon kişi yaşıyor ama 173 milyon ev var. İnsanların önemli bir kısmı bir kaç eve sahip. Büyük kısmı ise kirada yaşıyor. Amerikalıların golf için aldığı evler bile var. Türkler Amerika'dan çok ev almaz. Alanların çoğu zengin. Türklerin Amerika'da en fazla ev aldığı bölge Miami ve New York. Genel olarak dünyada en fazla konut aldığı şehir ise Berlin." 
 
- "Türkler ev alımında çok bilinçli davranıyor"
 
Güler, Türklerin ev tercihinin gelir grubuna göre olduğunu ifade ederek, yurt dışında eğitim gören çocukları için ev alan üst gelir grubunun genelde apartman dairelerini tercih ettiğini anlattı.
 
ABD'de üst gelir grubunun kendisinin oturması için ev alması durumunda tercihinin deniz kenarında ve golf yapabileceği evler olduğunu aktaran Güler, "Bunlar da asgari 300 metrekare oluyor" dedi.
 
Güler, "Almanya'da yaşayan Türkler de alım yapmadan önce iş yerlerine ve çocuklarının okullarına yakınlığına bakıyor. Çıkan kredi, ödeyebilecekleri peşinat ve taksite bakarak ev alıyorlar. Yurt dışında yaşayan Türkler çok  bilinçli hareket ediyor, ihtiyaçlarının dışına çıkmıyor" ifadelerini kullandı.
 
- Taş: "ABD'de New York, Miami, Los Angeles ve San Diego öne çıkıyor" 
 
ABD merkezli gayrimenkul danışmanlık markası Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı gökhan taş da Türklerin ABD'de gayrimenkul alımına ilgi gösterdiğini belirterek, "Özellikle New York, Miami, Los Angeles, San Diego gibi gözde yerlerde gayrimenkul edinmeye yöneliyorlar. Genelde orta gelir grubuna yönelik gayrimenkul segmentine talep gösteriyorlar" dedi.
 
Gayrimenkulün her zaman getirisi yüksek bir yatırım olduğuna, gerek yurt içinde, gerek yurt dışında doğru bölge ve projeler tercih edilmesi halinde yatırımcısına hiçbir zaman zarar ettirmediğine vurgu yapan Taş, "ABD'de mortgage krizinden sonra gayrimenkul fiyatlarının düşmesi, Türklerin bu ülkeden gayrimenkul edinmeye yönelik ilgisini artırdı. Kullanım amaçlı ya da yüksek kira getirisini hesaba katarak yatırım için ev alanlar bulunuyor" diye konuştu.
 
Taş, ABD'de gayrimenkulün kira gelirinin yatırım yapılan bölgeye göre aylık 18 bin liraya kadar çıkabildiğini, bu nedenle yatırım amaçlı ev alanların sayısının da hatırı sayılı miktarda olduğunu kaydetti.
 
Bu ülkeden vatandaşlık hakkı elde etmek için yatırım yapmanın da şartlardan biri olduğunu hatırlatan Taş, "500 bin-1 milyon dolar aralığında gayrimenkul yatırımı vatandaşlık almada kolaylaştırıcı bir etken. Bu durum ABD'den gayrimenkul alımını cazip hale getiriyor" ifadelerini kullandı.
 
Remax Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan ise  "Amerika'da ev alan Türkler en çok, başta müstakil olmak üzere, 3+1 ve 2+1 daireleri tercih ediyor" dedi.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Gaziantep’te konut satışları patladı

  Gaziantep’te konut satışları patladı

  Gaziantep’te konut satışları patladı. 2015 yılı Eylül ayında Gaziantep’te bin 780 konut satılırken, bu yılın Eylül ayında satılan konut sayısı 2 bin 225 oldu.

 • Ankara'nın İlk Dikey Mahallesi İncek'te Kuruluyor

  Ankara'nın İlk Dikey Mahallesi İncek'te Kuruluyor

  İnşa edilen çok sayıda konut projeleri ile Ankara’nın yeni gözde yerleşim merkezi olan İncek’in yeni projelerinden Veb Tower, ‘V’ formlu mimarisi ve dikey mahalle konseptiyle dikkat çekiyor.

 • Edirne Belediyesi'nden Bir İlk Daha

  Edirne Belediyesi'nden Bir İlk Daha

  Edirne Belediye Başkanlığı, kentin tarihini korumak adına çok önemli bir adım daha attı. Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarihi dokusu olan evleri korumak adına vatandaşa yol gösterici olacak.

 • Tekirdağ Konut Satışında 6. Sırada

  Tekirdağ Konut Satışında 6. Sırada

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2016 Yılı Eylül Ayı Konut Satış İstatistiklerine göre Tekirdağ’da 2016 yılı Eylül ayında 2 bin 860 konut satıldı.

 • Kırklareli Konut Satışında 37. Sırada

  Kırklareli Konut Satışında 37. Sırada

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2016 Yılı Eylül Ayı Konut Satış İstatistiklerinden Kırklareli’nde 2016 yılı Eylül ayında 681 konut satıldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.