|   |   | 

Üst Hakkı Nedir!?

Üst Hakkı veya inşaat hakkı nasıl kurulur? Üst hakkının sağladığı yararlar hakkında bilgi…

Üst Hakkı Nedir!?

Üst hakkı ya da günlük kullanımda daha çok karşımıza çıktığı şekliyle inşaat hakkı, başkasına ait arsa üzerinde inşaat yapma hakkıdır.

Bir irtifak hakkı olan üst hakkı temel olarak üçe ayrılır:

1- Bir arsanın üstünde inşaat yapma hakkı,

2- Bir arsanın altında inşaat yapma hakkı,

3- Mevcut inşaatı yerinde tutma hakkı.

Üst hakkının yararı nedir?

İnşaat için gerekli sermayeye sahip olmakla birlikte arsayı satın almaya mali kaynak bulamayan veya böyle bir kaynağa sahip olsa bile bunu arsa bedeline çeşitli nedenlerle ayırmak istemeyen bir kişi arsayı satın alarak onun bedelini peşinen ödemek yerine daha uygun ve genellikle uzun bir zamana yayılmış ödeme koşullarıyla arsa üzerinde kendisinin malik olacağı bir inşaat yapar yahut halen mevcut bir yapının maliki olur.

Arsasını elinden çıkarmak suretiyle değerlendiremeyen veya bu suretle değerlendirmek istemeyen arsa sahibi ise bunu yapmak zorunda kalmaksızın arsasından üst hakkı ilişkisi boyunca rant elde ettiği gibi üst hakkı ilişkisi sona erince söz konusu yapının da maliki olur ve arsanın artan değerinden faydalanır.

Üst hakkı nasıl kurulur?

Üst hakkıyla başkasına ait arsanın altına veya üstüne yaptığınız yapının tapu siciline tescili ise irtifak hakkı olarak yapılıyor. Tapuya tescil işleminden sonra arsanın mülkiyeti ile üstündeki veya altındaki binanın mülkiyeti ayrı ayrı kişilere ait oluyor.

Üst hakkının tapu kütüğüne tescil işlemi iki yolla oluyor;

1- İrtifak hakkı olan üst hakkı

Medeni Kanuna göre, üst hakkı, bir şahıs veya bir taşınmaz lehine irtifak hakkı olarak tesis edilebilir. Eğer bu hak daimi ve müstakil nitelik taşımıyorsa yani, 20 yıldan az süreli ise veya 20 yıl ve daha uzun süreli olmakla beraber üst hakkının tesisi sırasında üçüncü kişilere devredilemeyeceğine, mirasçılara intikal etmeyeceğine, üzerinde ayni hak tesis edilemeyeceğine veya bu tür tasarrufların izin alınmak suretiyle yapılabileceğine dair kısıtlamalar getirilmişse üst hakkı müstakil nitelikte sayılamayacağından bu hak irtifak hakları sütununa Tapu Sicil Tüzüğünün 30. maddesinde gösterildiği şekilde tescil edilir.

2-Müstakil ve daimi hak olan üst hakkı 

Medeni Kanun'un müstakil ve daimi niteliği haiz bulundukları takdirde taşınmaz mal olarak saydığı ve tapu sicilinde ayrı bir sayfaya kaydını öngördüğü üst hakkı, mülkiyeti başkasına ait bulunan bir arazinin üstünde veya altında inşaat yapmak veya daha önce yapılmış bir inşaatı yerinde tutmak hakkıdır.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Park Adana AVM Törenle Açıldı!
    Park Adana AVM Törenle Açıldı!

    Merkez Seyhan İlçesi, D-400 Karayolu üzerinde trafik kavşağında bulunan Park Adana AVM hizmete açıldı. Proje 130 milyon Euro yatırım bedeline sahip...

  • Taşınmadan Bir Ay Önce Yapmanız Gerekenler
    Taşınmadan Bir Ay Önce Yapmanız Gerekenler

    Evinizi taşımak, hayatınızda yeni bir sayfa açmak anlamına geliyor. Ama hayatınızda büyük bir değişim anlamına gelen bu iş aynı zamanda stresli ve yorucu bir süreçtir ve bazı ön hazırlıklar gerektirir. Taşınmadan bir ay önce yapmanız gerekenlerin ne olduğunu biliyor musunuz?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.