|   |   | 

Vatan Haini Diye Bağırıp Yumrukladı

Kılıçdaroğlu, Meclis koridorunda Sırrı Sakık ile konuşurken Orhan Övet adlı bir kişi tarafından saldırıya uğradı. Övet ifadesinde vatan haini olduğunu düşündüğü Kılıçdaroğlu’na ‘gıcık olduğu için’ saldırdığını söyledi

Vatan Haini Diye Bağırıp Yumrukladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçim sonrasındaki ilk grup toplantısı öncesi Meclis’te yumruklu saldırıya uğradı. Kılıçdaroğlu’na 1986 Erzurum doğumlu adının Orhan Övet olduğu öğrenilen bir saldırgan tarafından yumruk atıldı. Alınan bilgiye göre ilk ifadesinde, “Alperenim” dediği öğrenilen Övet, polis merkezinde CHP liderinin Vatan haini olduğunu düşündüğünü, “hal ve hareketlerine, sözlerine gıcık olduğu” için yumruk attığını söylediği öğrenildi.

Sakık ile karşılaştı
Kılıçdaroğlu, dün beraberindeki milletvekilleri ve 3 korumasıyla TBMM’deki makamından ayrıldı. Kılıçdaroğlu CHP’nin grup toplantı salonuyla aynı koridorda bulunan BDP’nin grup toplantı salonunun önünden geçtiği sırada kapıda karşılaştığı BDP muş Milletvekili Sırrı Sakık’a Ağrı seçimlerine ilişkin gelişmeleri sordu ve “geçmiş olsun” dileğini iletti. Tam bu sırada Sakık ile tokalaşmasına fırsat vermek için korumalar tarafından Kılıçdaroğlu’nun önü açıldı.
Bu sırada, 1986 Erzurum doğumlu Orhan Övet, Sakık’ın yanından hareketlenerek Kılıçdaroğlu’nun sol gözünün alt tarafına yumruk attı. Sendeleyen Kılıçdaroğlu’nun yere düşmesini korumaları engelledi. Kılıçdaroğlu’nun gözlüğü ise yere düşerek kırıldı. Gözünün alt tarafının şişmemesi için eski Çankaya İlçe Başkanı olduğu belirtilen Hamdi Fidan isimli CHP’li tarafından Kılıçdaroğlu’nun yüzüne demir para basıldı. Bu sırada bir sağlık ekibi de olay yerine geldi. Kılıçdaroğlu daha sonra apar topar TBMM’deki makam odasına çıkarıldı.
Kılıçdaroğlu’na yumruk attığı belirtilen Övet’e CHP Gençlik Kolları üyeleri Deniz Demir ve Dönüş Gürbüz müdahale etti. Övet’i döven CHP’li gençlerin, “Sen nasıl genel başkanımıza yumruk atarsın” dediği duyuldu. Bu sırada araya giren BDP’li milletvekilleri saldırganı BDP grup salonuna taşıdı. Saldırgana müdahale eden CHP’li Gürbüz’ün de olaydan sonra gözaltına alındığı, ancak karakoldan serbest bırakıldığı belirtildi.

Milliyet muhabiri de oradaydı
Olaya tanıklık eden Milliyet muhabiri Namık Durukan, “Etrafının korumalar tarafından kuşatılmasına rağmen kirli sakallı bir kişi bu sırada fotoğraf çekmeye çalışan DHA muhabiri Ümit Kozan’ın sırtına basarak Kılıçdaroğlu’nun yüzüne yumruk vurdu. Kılıçdaroğlu sendeleyerek yere düşer gibi oldu ama korumalar düşmesine izin vermedi. Bu sırada korumaların bir bölümü Kılıçdaroğlu’nu korumaya çalışırken birkaç koruma da saldırganın üzerine atılarak yere yıktı. Bu sırada korumaların saldırganı linç edercesine dövdükleri görüldü” dedi.
Bu sırada saldırganın BDP’li olduğu iddiaları da yayıldı. Ancak Sırrı Sakık, “Kılıçdaroğlu ile merhabalaştık. O anda saldırı gerçekleşti, bizden biri değil” dedi. Sakık’ın, CHP’lilere de, “Kendimi genel başkana siper ettim. Bizimle bir ilgisi yok“ dediği belirtildi.
Meclis polisi ise saldırganı yakalayan Kılıçdaroğlu’nun korumalarına, “Meclis polisine bırakın” dedi. BDP grup salonuna götürülen Övet, burada Meclis polisi tarafından gözaltına alındı. Buradan “Meclis Kuaförü”ne götürülen saldırganın içeride olduğunu öğrenen CHP’liler, kapıyı yumrukladı. Bu bölüme CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun da girdiği öğrenildi. Saldırgan buradaki ilk ifadesinde çelişkili ifadeler verdi. Saldırganın önce, “Benim babam Erbil’de öldü, o nedenle yaptım” dediği, daha sonra elmadağ’da bayrak astığı sırada ölen CHP üyesini anımsatarak, “Elmadağ’da ölen çocuk benim yakınım, o nedenle yaptım” dediği öğrenildi. Saldırganın en son olarak, “Alperenim, o nedenle saldırıyı gerçekleştirdim” dediği ifade edildi.

Odasına çıkarıldı
Saldırı sonrası gözlüğü kırılan Kılıçdaroğlu’na makam odasında sağlık ekibi müdahale etti. Buz tedavisi uygulanan Kılıçdaroğlu, 20 dakikalık bekleyişin ardından grup toplantı salonuna geçti. Salona gelişinde, “Başbakan Kemal” sloganıyla karşılanan Kılıçdaroğlu, partililer tarafından uzun süre alkışlandı.
Saldırgan ise Meclis polisi tarafından Kavaklıdere Polis Merkezi’ne götürüldü. Buraya TBMM İdare Amiri CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ile CHP İstanbul milletvekilleri Ali Özgündüz ve Aydın Ayaydın da gitti. Demiryolları Hastanesi’ne götürülen saldırganf uyuşturucudan sabıkası olması nedeniyle kan tahlili yapıldığı öğrenildi.
Saldırganın Meclis’e girerken CHP grubunu izlemek istediğini polislere ilettiği ifade edildi. Alınan bilgiye göre CHP’liler Övet’in saldırı anına kadarki görüntülerinin tespit edilmesini talep etti. Saldırganın 2010’dan bu yana Meclis’e gelmediği öğrenildi. 

Eylemi ben planladım
Milliyet’in aldığı bilgilere göre, Kılıçdaroğlu’na yumruklu saldırıyı gerçekleştiren Orhan Övet’in, Terörle Mücadele Şubesi’nde “Politikalarını beğenmediğim için saldırdım. Yaptığı şeyler ve konuşmaları nedeniyle onu vatan haini olarak görüyorum. Eylemi kendim planladım ve gerçekleştirdim. Eylemi yapmam için kimse beni azmettirmedi” şeklinde ifade verdiği öğrenildi. Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubelerinin olayla ilgili kapsamlı bir soruşturma yürüttüğü ve Övet’e ilişkin tüm detayları mercek altına aldığı belirtildi. Güvenlik birimlerinin Övet’le ilgili herhangi bir azmettirme ya da terör bağlantısına ulaşamadığı kaydedildi. Geceyi Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’nde geçiren Övet bugün adliyeye sevk edilecek. 

‘Siyasi bağlantısını araştırıyoruz’
Özdemir, “Hiçbir partinin üyesi olmadığını bize söyledi” derken, Özgündüz, “Şu anda saldırganın siyasi bağlantısını bilmiyoruz. Bizim partiyle bir ilgisinin olmadığını söyledi. Arada bir Alperen Ocakları’na gidip geliyormuş. Oranın da üyesi değilmiş. Meclise ziyaretçi gibi girmiş. Salı günleri birinin referans olmasına gerek yok. Meclis’e nasıl girdiğine, oraya kadar nasıl geldiğine bakılacak” diye konuştu. Öte yandan Alperen Ocakları Eğitim Kültür Dayanışma Vakfı Genel Başkanı Serkan Tüzün yaptığı yazılı açıklamada, Övet’in Alperen Ocakları ile hiçbir bağının olmadığını ifade etti. 

Yumruk yiyen 8. siyasetçi
-  İsmet İnönü: Türk devletinin kurucularından, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Demokrat Parti iktidarı döneminde 1959’da iki saldırı ile karşılaştı. Uşak’ta kalabalık bir grup İnönü’ye karşı saldırıda bulundu. İnönü, başına isabet eden taş ile yaralandı. İnönü, aynı yıl İstanbul Fatih’te de linç girişimine uğradı.
-  ADNAN MENDERES: “Beşinci ayın beşinde saat beşte” sloganıyla Ankara Kızılay’da 5 Mayıs 1960’ta 555K eylemi yapıldı. Eylemciler Kızılay’da dönemin Başbakanı Adnan Menderes’i tartakladı. Menderes’i, bir kişi aracına alarak zor kurtardı.
-  SÜLEYMAN DEMİREL: 1975’te Başbakan iken Başbakanlık binası önünde sahte subay üniforması giymiş birinin saldırısına uğradı.
-  MESUT YILMAZ: ANAP Genel Başkanı olduğu dönemde eski Başbakan Mesut Yılmaz, 23 Kasım 1996’da Budapeşte’de yumruklu saldırıya uğradı.
-  TANER YILDIZ: 19 Nisan 2010’da ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yumruklu saldırıya uğradı. Yıldız’a saldırı, Şırnak’taki silahlı saldırıda şehit olan Jandarma Kıdemli Yüzbaşı Levent Çetinkaya’nın Kayseri’deki cenaze töreninde yapıldı.
-  BEKİR BOZDAĞ: Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, geçen yıl Adalet Bakanı olduğu dönemde Nevşehir’de saldırıya uğradı. Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen şenliklere katılan Bozdağ, konuşması sırasında protesto edilmiş, kürsüden indikten sonra da yumruklu saldırıya uğramıştı.
-  AHMET TÜRK: Türk’e de, 12 Nisan 2010’da Samsun’daki Bulanık olayları davasının görüldüğü adliyenin önünde yumruk atıldı.
milliyet.com.tr

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • YÖKDİL Sınavı Ne Zaman?
  YÖKDİL Sınavı Ne Zaman?

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı M. A. Yekta Saraç YÖKDİL sınavı için başvuru tarihini açıkladı.

 • Ramazan pidesinin 2017 fiyatları belli oldu 
  Ramazan pidesinin 2017 fiyatları belli oldu 

  Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, pide fiyatlarının Türkiye genelinde 6 lira 60 kuruşun üzerinde olmayacağını kaydederek, fiyatların illere ve tüketim oranlarına göre farklılık göstereceğini söyledi. Balcı, “Pidenin 2017 yılında 300 gramı 2 lira olacak” dedi.

 • Aylık prim ve hizmet belgelerinin bildirim süresi uzatıldı
  Aylık prim ve hizmet belgelerinin bildirim süresi uzatıldı

  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK), 2017 Nisan ayına ait olup en geç 23 Mayıs 2017 tarihine kadar Kuruma internet ortamında gönderilmesi gereken aylık prim ve hizmet belgelerinin son verilmesi gereken sürenin sadece bu aya mahsus olmak üzere 25 Mayıs 2017 Perşembe günü sonuna kadar uzatılmasına karar verildiğini açıkladı.

 • İki Resmi Belge Birleştiriliyor
  İki Resmi Belge Birleştiriliyor

  Muhtasar beyanname ve SGK aylık bildirgesi birleşmesi projesinde pilot uygulama başlıyor. 1 Ocak 2018 itibarıyla Türkiye çapındaki işletmeleri kapsayacak.

 • Mercedes'in Ofislerine Polis Baskını
  Mercedes'in Ofislerine Polis Baskını

  Alman otomobil devi Mercedes Benz tesisleri dizel skandalı sonrasında aranıyor. Stuttgart Savcılığı tarafından yürütülen emisyon skandalı kapsamında Mercedes’in dört ayrı eyaletteki 11 tesisinde arama yapıldı. Mercedes'ten de konuyla ilgili açıklama geldi.

 • Çarşıda ramazan bereketi
  Çarşıda ramazan bereketi

  Balıkesir'de yaklaşan ramazan ayı dolayısıyla sebze ve meyvelerin bol ve ucuz olması vatandaşların yüzünü güldürüyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.