|   |   | 

Whatsapp’tan SMS Teknolojisine Büyük Darbe!

Geçtiğimiz günlerde Whatsapp’ın ücretsiz olması birçok soruyu beraberinde getirdi. Konuyla ilgili olarak Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık sorularımıza cevap verdi.

Whatsapp’tan SMS Teknolojisine Büyük Darbe!

900 milyondan fazla kullanıcısıyla dünyanın en aktif kullanılan çevrim içi mesajlaşma ağı Whatsapp geçtiğimiz dönemlerde ücretli abonelik sistemine geçtiğini duyurmuş kullanıcılarından yaklaşık 1 dolar yıllık ücret talep etmişti. WhatsApp CEO’su Jan Koum Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirilen DLD konferansında tartışmalara son noktayı koydu ve yıllık ücreti kaldıracaklarını beyan etti. Whatsapp’ın almış olduğu bu kararın gerekçelerini ve kullanıcıları gelecekte bekleyen tehlikeleri Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık açıkladı.

Whatsapp daha geniş kitlelere ulaşacak!

2010 yılında kullanılmaya başlanan Whatsapp uygulamasının günümüzde giderek yaygınlaştığını ifade eden sosyal medya uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık; “Whatsapp 2012 yılının Ağustos ayında hızlı bir ivme kazanmaya başlamış ve kullanıcı sayısı bu dönem içerisinde \%500 artış göstermiştir. Bugün kayıtlı kullanıcı sayısı bakımından dünyanın en büyük sohbet uygulaması Whatsapp’tır. Whatsapp’ın yıllık ücret almayacak olması diğer uygulamaları sekteye uğratacak ve kullanıcı sayısında yoğun artış meydana getirecektir.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Kırık, her yaştan her kesimden kullanıcının Whatsapp’a yoğun ilgi gösterdiğini belirterek; akıllı telefonların anlık mesajlaşma uygulamalarının cazibesini arttırdığını sözlerine ekledi.

Whatsapp’tan GSM operatörleri olumsuz şekilde etkilendi!

Ücretsiz olarak kullanıma sunulan Whatsapp uygulamasının GSM operatörlerini maddi anlamda büyük zarara uğrattığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Kırık; “GSM operatörleri geçmişte kısa mesaj servisi olarak bilinen SMS teknolojisinden oldukça önemli paralar kazanmaktaydı. Ancak Whatsapp’ın ortaya çıkması ve gelişim göstermesiyle birlikte operatör firmaların SMS gelirleri gittikçe düşmeye başladı. Akıllı telefonların günümüzdeki gibi yaygınlaşmadığı 2008 yılında toplamda 77 milyar 837 milyon olan SMS sayısı, Whatsapp sonrasında hızlı bir düşüş yaşamış ve 2015 sonu itibariyle 26 milyar 431 milyona kadar gerilemiştir. Bu istatistik bize önümüzdeki yıllarda Whatsapp’ın daha da güç kazanacağını açık bir şekilde ortaya koymaktadır.” şeklinde konuştu. Sadece Whatsapp’ın değil, Tango, Viber, Line, WeChat gibi uygulamaların da sıkça kullanıldığını dile getiren Kırık; yakın gelecekte internet tabanlı sohbet uygulamalarının sayısının artacağını dile getirdi.

Whatsapp’ın ücretsiz olup olmadığı hala muamma!

Whatsapp kullanıcılarının yıllık ücret noktasında farklı bilgiler aldığına dikkat çeken sosyal medya uzmanı Kırık, her ne kadar kurumsal blog üzerinden açıklama yapılsa da bizzat şirketten resmi açıklama yapılmadan konuya net bir bakış açısıyla yaklaşmanın mümkün olmadığını belirtti: “Bugün Whatsapp kullanıcılarının bir kısmına ömür boyu ücretsiz kullanım mesajı iletilmekte, bir kısmına ise üyeliğin sona erme tarihi gönderilmektedir. Şu an Whatsapp’ta işleyiş anlamında büyük bir çelişki bulunmaktadır. Özellikle kullanıcı potansiyeli yüksek olan Hindistan, Brezilya ve Çin gibi ülkeler Whatsapp’ın ücretsiz kullanıma sunulmasından olumlu bir şekilde etkilenecek ve kredi kartı sahibi olmayan kişiler de Whatsapp kullanıcısı durumuna gelebilecektir.

Whatsapp reklam almaya başlayacak mı?

Whatsapp’ın ücretsiz bir şekilde kullanılacağının ortaya çıkması üzerine uygulamanın reklam alıp almayacağının tartışma konusu meydana getirdiğini belirten akademisyen Kırık, “Whatsapp'ın kurucusu ve CEO'su Jan Koum reklam konusunda oldukça hassas. Koum, faaliyete geçtiği ilk günden bugüne değin geçen süreçte Whatsapp’ın reklam almayacağını sürekli vurgulamıştı. Ancak şirketin farklı stratejileri mevcut. Online sipariş, marka ortaklıkları ve sanal destek gibi hizmetlerle iş ortaklığına yönelik girişimleri bulunmakta. Bu sayede Whatsapp’ın iyi bir gelir elde etmesi ve kullanıcıları reklam derdiyle karşı karşıya bırakmaması kuvvetle muhtemel.” şeklinde sözlerini noktaladı.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Ramazanda Et Fiyatlarında Artış Olur mu?
  Ramazanda Et Fiyatlarında Artış Olur mu?

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ramazan ayında et fiyatlarının yükseleceğine dair yapılan değerlendirmeler hakkında, “Fiyatlarının kontrol altına alınarak aşağıya çekilmesiyle bu konudaki spekülasyonların da son bulacağına inanıyorum” dedi.

 • Petrol 54 Doların Üzerinde İşlem Görüyor
  Petrol 54 Doların Üzerinde İşlem Görüyor

  Brent petrolün varil fiyatı, bugün Avusturya`nın başkenti Viyana`da yapılacak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü`nün 172. Olağan Toplantısı öncesinde, 54,44 dolardan işlem görüyor.

 • Gebze-Halkalı Banliyo Hattı 2018'de Tamamlanacak
  Gebze-Halkalı Banliyo Hattı 2018'de Tamamlanacak

  Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) Projesinin hizmete girmesi ile Gebze-Halkalı arasında 2-10 dakikada bir sefer yapılacak ve bir yönde saatte 75 bin yolcu taşıma kapasitesine ulaşılacak.

 • Tuzla'da Gemi Yangını
  Tuzla'da Gemi Yangını

  Tuzla’da tersaneler bölgesinde yapımı devam eden sualtı kurtarma gemisinde yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Elektrik tesisatında çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

 • Kıdem Tazminatı İle İlgili Flaş Gelişme!
  Kıdem Tazminatı İle İlgili Flaş Gelişme!

  Kıdem Tazminatı Fonu çalışması Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na sunuldu. Çalışanlar kurulacak fondan birikimlerinin ister tamamını isterse ihtiyacına göre parça parça çekebilecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.