|   |   | 

Yabancı Yatırımcı İçin Reform Paketi Yolda

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, doğrudan yabancı sermayeyi Türkiye'ye çekmek için çeşitli reform paketleri hazırladıklarını belirterek, "Hükümetimiz bunun üzerinde çalışıyor" dedi.

Yabancı Yatırımcı İçin Reform Paketi Yolda

Bakan Tüfenkci, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisinin "Üretim Odaklı  Yeni Ekonomi Anlayışının Ticaret ve Sanayimiz Açısından Önemi ve Etkileri"  başlıklı aylık olağan toplantısında, küresel finans sisteminin rasyonel olmayan  uygulamaları sonucu ortaya çıkan krizinin dünya ekonomisine etkilerinin halen  sürdüğünü kaydetti.

Gelişmiş ülkeler durgunlukla mücadele ederken, gelişmekte olan  ekonomilerin de hız kesmeye devam ettiğine işaret eden Tüfenkci, azalan küresel  talep sonucu ham madde fiyatları düşerken, arz fazlası petrol ve kıymetli maden  fiyatlarında da düşüşlerin olduğunu dile getirdi.

Tüfenkci, özellikle ham madde ve enerji ihracatına bağımlı  ekonomilerde ciddi sorunlar yaşandığını ancak küresel ekonomiyi sarsan bu zorlu  süreçte Türkiye ekonomisinin ciddi bir sınavdan başarıyla geçtiğinin altını  çizdi.

Hiçbir şart altında mali disiplinden taviz vermediklerini vurgulayan  Tüfenkci, "Bu sayede bütçe açığının milli gelire oranını yüzde 11 seviyesinden  yüzde 1'lere indirdik" dedi.

Tüfenkci, enflasyonu kalıcı olarak tek haneye düşürdüklerini  anlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu süreçte ekonomimiz büyümeye, istihdam oluşturmaya devam etti.  Artık Türkiye ekonomisi; küresel çalkantılardan etkilenmeyen, kendi  dinamikleriyle sorunların üstesinden gelebilen, şartlara uygun esnek politikalar  üretebilecek kapasiteye sahip bir yapıya kavuşmuştur. Artık günlük sorunlarla  uğraşan değil, orta-uzun vadeli iddialı hedefler ortaya koyan Türkiye var."

Bakan Tüfenkci, Meclise sevk ettikleri reformlarla birlikte  sanayicilerin üretim yaparken karşılaştıkları sorunları çözme noktasında güçlü  irade ortaya koyduklarını ve koymaya da devam edeceklerini söyledi.

"Bu Bakanlıklar sizler için var. Sizlerin önünü açmak için var.  Sizlere engeller çıkarmak için değil, sizlerin karşılaştığı engelleri ve  rekabette sizlerin geri düşmesine neden olan koşulları ortadan kaldırmak için  var" diyen Tüfenkci, öncelikli hedeflerinin sanayicilerin ve üreticilerin  karşılaştığı gereksiz bürokratik engelleri bir bir ortadan kaldırmak olduğunu  kaydetti.

Tüfenkci, doğrudan yabancı sermayeyi Türkiye'ye çekmek için çeşitli  reform paketleri hazırladıklarını anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hükümetimiz bunun üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Ilgaz'da  Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Toplantısında ilgili  bakanlarımızla birlikte aldığımız kararları hayata geçireceğiz. İnşallah Başbakan  Yardımcımız yakında o paketi de açıklayacak. Ama ondan önce, orada da ifade  ettiğim gibi, yerli ve mili yatırımcının karşılaştığı sorunları ve önündeki  engelleri kaldırmamız lazım. Eşit şartlarda ve dünya ile rekabet edebilir hale  getirmemiz lazım. Bununla ilgili iş yasalarımızdan, mevzuatımızdan kaynaklanan  bir takım sıkıntıları giderecek, işçi ile iş vereni karşı karşıya getirecek  uygulamalardan, ortaya çıkacak sorunlardan bizim artık işverenlerimizi  kurtarmamız lazım.

Bununla ilgili çalışmaları Adalet Bakanlığımız ve ilgili Bakanlarımız  ile beraber yakında tamamlayıp, kamuoyunun görüşlerine açacağız. Burada işçinin  hakkı yensin anlamında asla ve asla düşünmüyoruz. Bir mahkeme karşısında işvereni  baştan suçlu ilan edecek bir konumdan da uzaklaştırmamız gerek. Sizin bürokrasi  ve mahkemelerle değil; işinizle üretime odaklanıp, 'ben bu malı hangi  piyasalarda, hangi koşullarda satarım?'ın derdine düşmeniz lazım. Bunun için,  çalışmalarımızda bu hususlara dikkat etmemiz gerektiğine inanıyorum." AA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 25 Şubat 2017 Hava Durumu

  25 Şubat 2017 Hava Durumu

  Bugün yurtta hava nasıl olacak? Meteoroloji'den İstanbul için son dakika uyarısı geldi. İstanbul'da öğleden sonra yağmur ve sağanak yağış bekleniyor. Marmara'da fırtına etkili olması bekleniyor.

 • Tt Arena Karartılacak!

  Tt Arena Karartılacak!

  Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın Dünya Saati etkinliğine Galatasaray'dan destek geldi.

 • Bursaspor Taraftarları Futbolculara Saldırdı

  Bursaspor Taraftarları Futbolculara Saldırdı

  Bir grup Bursaspor taraftarı, takım otobüsünü İstanbul'dan dönüş yolunda durdurarak futbolculara saldırdı. Olayda bazı futbolcular darp edilirken, Harun Tekin'in ise yüzünde morlukların olduğu bildirildi.

 • SALT Galata'daki Sergi: Arşivden Çıktı

  SALT Galata'daki Sergi: Arşivden Çıktı

  SALT Galata, arşiv belge ve kaynaklarından derlenen ilgi çekici bir sergiye ev sahipliği yapıyor. SALT Araştırma'daki belgelere dayanan "Arşivden Çıktı" sergisi, 9 Nisan'a kadar açık kalacak.

 • Mimar Pastacıdan Çarpıcı Projeler

  Mimar Pastacıdan Çarpıcı Projeler

  Mimarlık dışında pastane şefi olarak çalışan Dinara Kasko'nun yarattığı pastalar değme mimari projelerle yarışıyor. Görselliği ve lezzetiyle çarpıcı bir bütün olan pastaları yapmak, Kasko'nun asıl mesleği haline dönüşmüş.

 • AÖF Öğrencilerine Müjde!

  AÖF Öğrencilerine Müjde!

  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2016-2017 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemlerinin 26 Şubat 2017 Pazar günü saat 22.59’a kadar uzatıldığı bildirildi.

 • Doktora Öğrencilerine TÜBİTAK Desteği

  Doktora Öğrencilerine TÜBİTAK Desteği

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin'in görüşmesinde, TÜBİTAK projelerinde yer alan doktora öğrencilerine sağlanacak burs desteği ele alındı.

 • Kimlik Kartı Mesaisine Ücret Ödenecek

  Kimlik Kartı Mesaisine Ücret Ödenecek

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatında, kimlik kartı ve pasaport işlemleri ile sürücü belgesi tanziminde görevli memurlarına, fazla mesailerinin karşılığında çalışma ücreti ödenecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.