|   |   | 

Yabancı Yatırımcı İçin Reform Paketi Yolda

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, doğrudan yabancı sermayeyi Türkiye'ye çekmek için çeşitli reform paketleri hazırladıklarını belirterek, "Hükümetimiz bunun üzerinde çalışıyor" dedi.

Yabancı Yatırımcı İçin Reform Paketi Yolda

Bakan Tüfenkci, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisinin "Üretim Odaklı  Yeni Ekonomi Anlayışının Ticaret ve Sanayimiz Açısından Önemi ve Etkileri"  başlıklı aylık olağan toplantısında, küresel finans sisteminin rasyonel olmayan  uygulamaları sonucu ortaya çıkan krizinin dünya ekonomisine etkilerinin halen  sürdüğünü kaydetti.

Gelişmiş ülkeler durgunlukla mücadele ederken, gelişmekte olan  ekonomilerin de hız kesmeye devam ettiğine işaret eden Tüfenkci, azalan küresel  talep sonucu ham madde fiyatları düşerken, arz fazlası petrol ve kıymetli maden  fiyatlarında da düşüşlerin olduğunu dile getirdi.

Tüfenkci, özellikle ham madde ve enerji ihracatına bağımlı  ekonomilerde ciddi sorunlar yaşandığını ancak küresel ekonomiyi sarsan bu zorlu  süreçte Türkiye ekonomisinin ciddi bir sınavdan başarıyla geçtiğinin altını  çizdi.

Hiçbir şart altında mali disiplinden taviz vermediklerini vurgulayan  Tüfenkci, "Bu sayede bütçe açığının milli gelire oranını yüzde 11 seviyesinden  yüzde 1'lere indirdik" dedi.

Tüfenkci, enflasyonu kalıcı olarak tek haneye düşürdüklerini  anlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu süreçte ekonomimiz büyümeye, istihdam oluşturmaya devam etti.  Artık Türkiye ekonomisi; küresel çalkantılardan etkilenmeyen, kendi  dinamikleriyle sorunların üstesinden gelebilen, şartlara uygun esnek politikalar  üretebilecek kapasiteye sahip bir yapıya kavuşmuştur. Artık günlük sorunlarla  uğraşan değil, orta-uzun vadeli iddialı hedefler ortaya koyan Türkiye var."

Bakan Tüfenkci, Meclise sevk ettikleri reformlarla birlikte  sanayicilerin üretim yaparken karşılaştıkları sorunları çözme noktasında güçlü  irade ortaya koyduklarını ve koymaya da devam edeceklerini söyledi.

"Bu Bakanlıklar sizler için var. Sizlerin önünü açmak için var.  Sizlere engeller çıkarmak için değil, sizlerin karşılaştığı engelleri ve  rekabette sizlerin geri düşmesine neden olan koşulları ortadan kaldırmak için  var" diyen Tüfenkci, öncelikli hedeflerinin sanayicilerin ve üreticilerin  karşılaştığı gereksiz bürokratik engelleri bir bir ortadan kaldırmak olduğunu  kaydetti.

Tüfenkci, doğrudan yabancı sermayeyi Türkiye'ye çekmek için çeşitli  reform paketleri hazırladıklarını anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hükümetimiz bunun üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Ilgaz'da  Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Toplantısında ilgili  bakanlarımızla birlikte aldığımız kararları hayata geçireceğiz. İnşallah Başbakan  Yardımcımız yakında o paketi de açıklayacak. Ama ondan önce, orada da ifade  ettiğim gibi, yerli ve mili yatırımcının karşılaştığı sorunları ve önündeki  engelleri kaldırmamız lazım. Eşit şartlarda ve dünya ile rekabet edebilir hale  getirmemiz lazım. Bununla ilgili iş yasalarımızdan, mevzuatımızdan kaynaklanan  bir takım sıkıntıları giderecek, işçi ile iş vereni karşı karşıya getirecek  uygulamalardan, ortaya çıkacak sorunlardan bizim artık işverenlerimizi  kurtarmamız lazım.

Bununla ilgili çalışmaları Adalet Bakanlığımız ve ilgili Bakanlarımız  ile beraber yakında tamamlayıp, kamuoyunun görüşlerine açacağız. Burada işçinin  hakkı yensin anlamında asla ve asla düşünmüyoruz. Bir mahkeme karşısında işvereni  baştan suçlu ilan edecek bir konumdan da uzaklaştırmamız gerek. Sizin bürokrasi  ve mahkemelerle değil; işinizle üretime odaklanıp, 'ben bu malı hangi  piyasalarda, hangi koşullarda satarım?'ın derdine düşmeniz lazım. Bunun için,  çalışmalarımızda bu hususlara dikkat etmemiz gerektiğine inanıyorum." AA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Balık Fiyatları Düştü!

  Balık Fiyatları Düştü!

  Karadenizli balıkçılar, hava şartlarının normalleşmesiyle açıldıkları denizden bol avla döndü. Av bol olunca balık fiyatları da önemli ölçüde geriledi.

 • Memura İzin Müjdesi!

  Memura İzin Müjdesi!

  Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, 4/C statüsünde çalışan personelin talebi halinde, çalışmadığı aylara karşılık gelen ücretli izinlerin tamamını kullanabileceğini bildirdi.

 • Dolarda Hareketlilik Sürüyor

  Dolarda Hareketlilik Sürüyor

  Dün 3.56 seviyelerine kadar yükselen dolar/TL sonrasında düşüşe geçti. Kur yeni günde 3.49`dan işlem görüyor.

 • İzmir Otogarı'nda Şok!

  İzmir Otogarı'nda Şok!

  İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde yapılan operasyonda, kente eylem yapmaya geldiği saptanan terör örgütü MLKP üyesi S.B. adlı kadın terörist yakalandı.

 • Manisa'da Huzur Operasyonu

  Manisa'da Huzur Operasyonu

  Manisa İl Jandarma Komutanlığı tarafından Saruhanlı’nın Dilek ve İshakçelebi Mahallelerinde kumar oynatıldığının tespit edilmesi üzerine operasyon düzenlendi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.