|   |   | 

Yabancı Yatırımcının Konuta İlgisi 2016 Yılında Da Devam Edecek

Konut sektörünün lider şirketlerinden Soyak, 12 - 14 Ekim tarihleri arasında düzenlenen ‘Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması’ etkinliğinde yer aldı.

Yabancı Yatırımcının Konuta İlgisi 2016 Yılında Da Devam Edecek

Çalıştay kapsamında ‘Türk Konut Sektörü ve Yabancı Yatırımcılar için Fırsatlar’ başlıklı sunumuyla katılımcılara seslenen Konutder İcra Kurulu Üyesi ve Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel, “2015 yılının ilk yarısında yaşanan ekonomik belirsizlik bireysel yabancı yatırımcıyı etkilemedi. Aksine teşvik etti” diye konuştu. 

Dubai Cityscape Fuarı’nda iyi sonuçlar elde eden Türk gayrimenkul sektörü, hedeflerini büyüterek Körfez’e odaklandı. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) tarafından 12 - 14 Ekim tarihleri arasında Çırağan Palace Kempinski’de düzenlenen buluşma etkinliğine; Katar, Kuveyt, Dubai, Suudi Arabistan gibi Körfez ülkelerinden 50’yi aşkın yabancı yatırımcı ve aracılık şirketi katıldı. 

Toplantılar kapsamında “Türk Konut Sektörü ve Yabancı Yatırımcılar için Fırsatlar” konusunda sunum yapan Soyak Holding CEO’su ve Konutder İcra Kurulu Üyesi Dr. M. Emre Çamlıbel, “Konut sektörü birçok proje tanıtımıyla; yatırımcının ve tüketicinin ihtiyaçlarına cevap veren, sosyal alanları olan, enerji tasarrufuna dikkat eden konutlarıyla sektöre hareketlilik kazandırdı. Kentsel dönüşüm çalışmalarının hayata geçirilmeye başlanmasıyla da iç pazarda büyüme etkili oldu. 2015 yılının ilk yarısında yaşanan ekonomik belirsizlik sektörü etkilemedi, aksine bireysel yatırımcıyı teşvik etti” diye konuştu. 

Türk konut sektörünün özellikle körfez kökenli yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olmaya devam ettiğini kaydeden Dr. Çamlıbel, “Türkiye; büyüyen ekonomisi, çeşitli yaşam tarzı, demografik özellikleri, nitelikli iş gücü, yeniliklere açık bir yatırım ortamı, coğrafi konumu, ve sahip olduğu büyük iç pazar payı ile yabancı yatırımcılar için birçok avantaja sahip. Ayrıca Türkiye genç nüfus oranı ve hızlı büyüyen nüfusuyla yatırımcıların radarında yer alıyor”  dedi. 

2015’te en çok tercih edilen iller: Muğla, İstanbul ve Ankara… 

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) verilerine dikkat çeken Çamlıbel, özellikle ortalama konut kredisinde 2015'in ikinci çeyreğindeki büyümeye vurguladı. Çamlıbel, yabancıların konut alımı için Türkiye'de en çok tercih etiği illeri de sıraladı. En çok talebin Muğla, İstanbul ve Antalya'ya olduğunu aktaran Çamlıbel, "Geçtiğimiz yıl yabancıların en çok rağbet ettiği iller sırasıyla Muğla, Antalya, İstanbul, Bursa, Yalova, Sakarya, İzmir, Trabzon, Aydın ve Kocaeli oldu. 2015'in ilk şu ana kadar gelen verilerine göre listenin başında Muğla, İstanbul ve Ankara var. Yabancıların 2015 itibarıyla özellikle Ankara'da konut yatırımı yapmaya başladıklarını görüyoruz. dedi. 

Son iki yılda en çok yatırım Körfezden geldi 

Ayrıca, Türkiye’nin gayrimenkul pazarına dair önemli bilgiler paylaşan Çamlıbel, Türkiye'yi en çok tercih eden ülkeleri de açıkladı. Çamlıbel, geçtiğimiz yıl ve bu yılın elde edilen en son verilerine göre Suudi Arabistan'ın Türkiye'de konut yatırımını en çok tercih eden ülke olduğunu açıkladı. Çamlıbel, "Suudi Arabistan'ı Kuveyt, Katar, İngiltere, ve Almanya gibi ülkeler takip ediyor. Körfez ülkelerinden yoğun bir talep görmeye devam ediyoruz. Ayrıca, yatırımın karşılığının en iyi alınabilen ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu görüyoruz. Yatırımcıyı etkileyen önemli bir unsur da bu veriler. Bugünkü verilere göre; 2014'ün Ocak ayından itibaren, 2015'in Ağustos ayına kadar olan dönemde evlerin satış fiyatı ortalama %27 oranında artmıştır. Aynı dönemde kiralık evlerin fiyatı ise %24 oranında artış göstermiştir" diye konuştu. 

Dr. Çamlıbel, İstanbul'un konut yatırımı açısından Avrupa'da en çok tercih edilen 3’üncü, dünyada ise 5’inci şehir olduğunu, Türkiye’nin GSYİH’ndaki büyüme, genç ve dinamik nüfusuyla, kentleşme oranıyla yatırımcıların dikkatini çektiğini belirtti. Konut yatırımının ikinci en karlı yatırım olduğunu hatırlatan Çamlıbel, “İstanbul, yatırımcılar için cazibe merkezi olmayı devam ettiriyor. Ama şu bilgiyi de hatırlatmak gerekiyor. Türkiye’de nüfusu 1 milyonun üzerinde 20 kent var. Dolayısıyla  bu kentler de yatırım fırsatları ve olanakları sunuyor” şeklinde konuştu.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

 • Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu
  Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu

  Konut sektörünün sesini daha güçlü duyurmak ve sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte Başkanlık görevini Z. Altan ELMAS devraldı.

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.