|   |   | 

Yakutiye Belediyesinin Veri Tabanı Kentsel Dönüşüme Işık Tutacak

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, ilçe sınırları içerisinde, 2.5 milyon metrekare arsa, 1.8 milyon metrekare enkaz bulunduğunu belirterek, alanlara dair veri tabanının 2012 yılında hazırlandığını söyledi.

Yakutiye Belediyesinin Veri Tabanı Kentsel Dönüşüme Işık Tutacak

 Şehircilik Bakanlığı tarafından Kentsel Dönüşüm Alanı ilan edilen Şehitler, Aziziye, Gaziler ve Sanayi mahallelerini Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yıkmayı hedeflediklerini belirten Ali Korkut, "Erzurum'da kentsel dönüşümü başarıyla yürüttüğümüz gibi, İlçe sınırlarımızda yer alan bu bölgelerin bütün envanter çalışmalarını çıkardık. Bu alanda yapılacak çalışmalarda önemli katkılar yapacağımızı düşünüyorum" dedi.

Yakutiye Belediyesi, Erzurum merkezini oluşturan bölgelerde kentsel dönüşüm anlamında ciddi bir çalışmaya imza attı. Ali Korkut, öncelikli olarak alan çalışmalarıyla Erzurum’un sorunlu bölgelerinin envanterleri ince ayrıntılarıyla çıkarttırdı. Ali Korkut’un talimatıyla yapılan çalışmalarda ciddi bir veri bankası oluşturuldu. Yapılan envanter çalışmasının dönemin Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da katıldığı toplantıda Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Bakan'a sunulduğunu hatırlatan Korkut, "Bizim yaptığımız envanter çalışması Şehircilik ve Çevre Bakanlığının Aziziye, Gaziler, Dağ Mahallesi ve Şehitlerin kentsel dönüşüme alınmasının basamağını oluşturmuştur. Dönüşüm çalışması önce Şehircilik Bakanlığı eliyle yürütülecekti. Şimdi Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen beyinde girişimiyle belediye eliyle yürütülmesi söz konusu. Bu çalışmayı birikimimizle birlikte Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yürütmek istiyoruz. Bütün altlık çalışması yapılmış, alan ve enkaz hesaplamaları yapılmış ve çok iyi bildiğimiz bir alanda bu çalışmanın içerisinde yer almamızın faydalı olacağını düşünüyorum." dedi.

Korkut, “Erzurum’un merkezini oluşturan Hacıcuma, Taş Mescit, Narmanlı, Sultan Melik, Rabiahatun, Mehdiefendi, Habipefendi, Hasanibasri, Gürselevler’de Kentsel Dönüşüm Projesi yürüttüklerini belirten Ali Korkut, "Bu bağlamda ciddi bir envanter çalışması yaptırdım. Ortaya çıkan rakamlar oldukça yüksek. Örneğin kentsel dönüşüm yaptığımız mahalleler ile birlikte envanter çalışmasına giren alanların toplam arsa büyüklüğü 2.5 milyon metrekare, enkaz ise 1.8 milyon metrekare. Buralarda 2012 birim fiyatları dikkate alındığında 1 milyar lira gibi bir mali portre ortaya çıkmaktadır. Yakutiye ilçe sınırlarında yapılacak değişim için ciddi para ve emek gerekiyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ufku ve Erzurum’umuza olan özel desteğiyle Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte bu işi başarıya ulaştıracağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

İŞTE YAKUTİYE’NİN KENTSEL ENVANTER

Yakutiye Belediyesi, kentin sorunlu bölgelerinin envanterini çıkardı. Korkut, toplam maliyetin 2012 birim fiyatları üzerinde 1 lira olduğunu söylediği çalışmanın detayları şöyle:

Toplam alan büyüklüğü 2.5 milyon 492 metrekare, toplam enkaz büyüklüğü 1.8 milyon metrekare, toplam bedel ise 1 milyar lira.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı
  Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Anbar mahallesinde başlatılan çalışma için 260 konutun temeli düzenlenen tören ile atıldığını söyledi.

 • Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak
  Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kentsel Dönüşüm Projesi ve Uygulaması kapsamında Anbar bölgesinde 260 dairelik sosyal konutların temelinin 28 Nisan 2017 Cuma günü saat 13.30’da düzenlenecek tören ile temelinin atılacağını söyledi.

 • Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı
  Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı

  Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Van’da bin 65 bağımsız konut ve 362 iş yerinde dönüşüm sağlandığını belirterek, bu kapsamda 3 milyon 500 bin TL kira desteği verdiklerini söyledi.

 • Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak
  Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Laleli ve Mesir mahallelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm için hak sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.