|   |   | 

Yakutiye Belediyesinin Veri Tabanı Kentsel Dönüşüme Işık Tutacak

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, ilçe sınırları içerisinde, 2.5 milyon metrekare arsa, 1.8 milyon metrekare enkaz bulunduğunu belirterek, alanlara dair veri tabanının 2012 yılında hazırlandığını söyledi.

Yakutiye Belediyesinin Veri Tabanı Kentsel Dönüşüme Işık Tutacak

 Şehircilik Bakanlığı tarafından Kentsel Dönüşüm Alanı ilan edilen Şehitler, Aziziye, Gaziler ve Sanayi mahallelerini Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yıkmayı hedeflediklerini belirten Ali Korkut, "Erzurum'da kentsel dönüşümü başarıyla yürüttüğümüz gibi, İlçe sınırlarımızda yer alan bu bölgelerin bütün envanter çalışmalarını çıkardık. Bu alanda yapılacak çalışmalarda önemli katkılar yapacağımızı düşünüyorum" dedi.

Yakutiye Belediyesi, Erzurum merkezini oluşturan bölgelerde kentsel dönüşüm anlamında ciddi bir çalışmaya imza attı. Ali Korkut, öncelikli olarak alan çalışmalarıyla Erzurum’un sorunlu bölgelerinin envanterleri ince ayrıntılarıyla çıkarttırdı. Ali Korkut’un talimatıyla yapılan çalışmalarda ciddi bir veri bankası oluşturuldu. Yapılan envanter çalışmasının dönemin Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da katıldığı toplantıda Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Bakan'a sunulduğunu hatırlatan Korkut, "Bizim yaptığımız envanter çalışması Şehircilik ve Çevre Bakanlığının Aziziye, Gaziler, Dağ Mahallesi ve Şehitlerin kentsel dönüşüme alınmasının basamağını oluşturmuştur. Dönüşüm çalışması önce Şehircilik Bakanlığı eliyle yürütülecekti. Şimdi Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen beyinde girişimiyle belediye eliyle yürütülmesi söz konusu. Bu çalışmayı birikimimizle birlikte Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yürütmek istiyoruz. Bütün altlık çalışması yapılmış, alan ve enkaz hesaplamaları yapılmış ve çok iyi bildiğimiz bir alanda bu çalışmanın içerisinde yer almamızın faydalı olacağını düşünüyorum." dedi.

Korkut, “Erzurum’un merkezini oluşturan Hacıcuma, Taş Mescit, Narmanlı, Sultan Melik, Rabiahatun, Mehdiefendi, Habipefendi, Hasanibasri, Gürselevler’de Kentsel Dönüşüm Projesi yürüttüklerini belirten Ali Korkut, "Bu bağlamda ciddi bir envanter çalışması yaptırdım. Ortaya çıkan rakamlar oldukça yüksek. Örneğin kentsel dönüşüm yaptığımız mahalleler ile birlikte envanter çalışmasına giren alanların toplam arsa büyüklüğü 2.5 milyon metrekare, enkaz ise 1.8 milyon metrekare. Buralarda 2012 birim fiyatları dikkate alındığında 1 milyar lira gibi bir mali portre ortaya çıkmaktadır. Yakutiye ilçe sınırlarında yapılacak değişim için ciddi para ve emek gerekiyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ufku ve Erzurum’umuza olan özel desteğiyle Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte bu işi başarıya ulaştıracağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

İŞTE YAKUTİYE’NİN KENTSEL ENVANTER

Yakutiye Belediyesi, kentin sorunlu bölgelerinin envanterini çıkardı. Korkut, toplam maliyetin 2012 birim fiyatları üzerinde 1 lira olduğunu söylediği çalışmanın detayları şöyle:

Toplam alan büyüklüğü 2.5 milyon 492 metrekare, toplam enkaz büyüklüğü 1.8 milyon metrekare, toplam bedel ise 1 milyar lira.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 
  Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Kazım Karabekir Mahallesinde başlatılan çalışma için 184 konutun temel atma törenine katıldı. Bakan Özhaseki ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan 248 kişi için 248 bin fidan dikimi törenine katıldı.

 • Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor
  Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor

  Daha önce Güneydoğu Anadolu bölgesinde Mardin Yeşilli için hazırladığı Riskli Alan teklifi Bakanlar Kurulunca onaylanarak Mardin’de dönüşümün kapısını açan İmpo İmar ekipleri, bir kez daha bölgedeydi.

 • Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor
  Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor

  Büyükşehir Belediyesi’nin ve ülkemizin önemli kentsel dönüşüm projelerinden Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Seher Sokak’taki binaların yıkımına başlandı.

 • Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak
  Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak

  Sanayi Bakanlığı'nın görevlerinin yeniden belirlenmesiyle yerleşim alanları içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması bir kez daha gündeme gelirken, iş adamları böylece hem kentteki arsa sıkıntısının çözümü hem de kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini dikkat çekti.

 • Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun
  Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun

  Büyükçekmece'de Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilerek yeniden inşa edilecek konutların temel atma törenine katılan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu belirterek, "Herkes taşın altına elini koysun, bu fırsatı değerlendirmeye devam etsin” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.