|   |   | 

Yakutiye Belediyesinin Veri Tabanı Kentsel Dönüşüme Işık Tutacak

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, ilçe sınırları içerisinde, 2.5 milyon metrekare arsa, 1.8 milyon metrekare enkaz bulunduğunu belirterek, alanlara dair veri tabanının 2012 yılında hazırlandığını söyledi.

Yakutiye Belediyesinin Veri Tabanı Kentsel Dönüşüme Işık Tutacak

 Şehircilik Bakanlığı tarafından Kentsel Dönüşüm Alanı ilan edilen Şehitler, Aziziye, Gaziler ve Sanayi mahallelerini Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yıkmayı hedeflediklerini belirten Ali Korkut, "Erzurum'da kentsel dönüşümü başarıyla yürüttüğümüz gibi, İlçe sınırlarımızda yer alan bu bölgelerin bütün envanter çalışmalarını çıkardık. Bu alanda yapılacak çalışmalarda önemli katkılar yapacağımızı düşünüyorum" dedi.

Yakutiye Belediyesi, Erzurum merkezini oluşturan bölgelerde kentsel dönüşüm anlamında ciddi bir çalışmaya imza attı. Ali Korkut, öncelikli olarak alan çalışmalarıyla Erzurum’un sorunlu bölgelerinin envanterleri ince ayrıntılarıyla çıkarttırdı. Ali Korkut’un talimatıyla yapılan çalışmalarda ciddi bir veri bankası oluşturuldu. Yapılan envanter çalışmasının dönemin Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da katıldığı toplantıda Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Bakan'a sunulduğunu hatırlatan Korkut, "Bizim yaptığımız envanter çalışması Şehircilik ve Çevre Bakanlığının Aziziye, Gaziler, Dağ Mahallesi ve Şehitlerin kentsel dönüşüme alınmasının basamağını oluşturmuştur. Dönüşüm çalışması önce Şehircilik Bakanlığı eliyle yürütülecekti. Şimdi Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen beyinde girişimiyle belediye eliyle yürütülmesi söz konusu. Bu çalışmayı birikimimizle birlikte Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yürütmek istiyoruz. Bütün altlık çalışması yapılmış, alan ve enkaz hesaplamaları yapılmış ve çok iyi bildiğimiz bir alanda bu çalışmanın içerisinde yer almamızın faydalı olacağını düşünüyorum." dedi.

Korkut, “Erzurum’un merkezini oluşturan Hacıcuma, Taş Mescit, Narmanlı, Sultan Melik, Rabiahatun, Mehdiefendi, Habipefendi, Hasanibasri, Gürselevler’de Kentsel Dönüşüm Projesi yürüttüklerini belirten Ali Korkut, "Bu bağlamda ciddi bir envanter çalışması yaptırdım. Ortaya çıkan rakamlar oldukça yüksek. Örneğin kentsel dönüşüm yaptığımız mahalleler ile birlikte envanter çalışmasına giren alanların toplam arsa büyüklüğü 2.5 milyon metrekare, enkaz ise 1.8 milyon metrekare. Buralarda 2012 birim fiyatları dikkate alındığında 1 milyar lira gibi bir mali portre ortaya çıkmaktadır. Yakutiye ilçe sınırlarında yapılacak değişim için ciddi para ve emek gerekiyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ufku ve Erzurum’umuza olan özel desteğiyle Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte bu işi başarıya ulaştıracağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

İŞTE YAKUTİYE’NİN KENTSEL ENVANTER

Yakutiye Belediyesi, kentin sorunlu bölgelerinin envanterini çıkardı. Korkut, toplam maliyetin 2012 birim fiyatları üzerinde 1 lira olduğunu söylediği çalışmanın detayları şöyle:

Toplam alan büyüklüğü 2.5 milyon 492 metrekare, toplam enkaz büyüklüğü 1.8 milyon metrekare, toplam bedel ise 1 milyar lira.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kanarya Mahallesi’nin Onaylanan İmar Planını Anlatıldı

  Kanarya Mahallesi’nin Onaylanan İmar Planını Anlatıldı

  Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Kanarya Mahallesi 5011 sayılı parselin kentsel dönüşüm uygulamaları bilgilendirme toplantısında mahalle sakinleriyle buluştu.

 • Dönüşümde İkinci Büyük Hamle

  Dönüşümde İkinci Büyük Hamle

  Yerinde kentsel dönüşümde ilk uygulamaya Uzundere’den başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sağlıksız ve kaçak yapılardan oluşan Örnekköy bölgesinin imar revizyon planlarını da meclisten geçirdi. Yüzde 76 oranında uzlaşma sağlanan bölge için bu yıl yapım ihalesine çıkılacak. Daha modern ve konforlu konutlarda eski komşuluklar aynen devam edecek.

 • Kentsel Dönüşüm 2017'de İvme Kazanacak!

  Kentsel Dönüşüm 2017'de İvme Kazanacak!

  İstanbul’un çehresini değiştirecek kentsel dönüşüm 2017’de ivme kazanacak. Son günlerde deprem senaryolarının artması ilçe belediyelerini harekete geçirdi.

 • Ordu’da Konutlar Yükseliyor

  Ordu’da Konutlar Yükseliyor

  Ordu Büyükşehir Belediyesinin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile birlikte başlattığı 311 Konutluk Toplu Konut Projesi’nde fore kazık çalışmaları tamamlandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.