|   |   | 

Yalıtım Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yalıtım yaptırılırken nelere dikkat edilmelidir, doğru yalıtım nasıl yapılır, yalıtım malzemeleri seçilirken hangi noktalara önem verilmelidir?

Yalıtım Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyice soğuyan havalar kış mevsimini artık kapıya dayandığını gösteriyor. Bir de meteoroloji uzmanlarının bu kışın oldukça soğuk geçeceğini açıklaması tüketicinin kara kara düşünmesine neden oluyor. Çünkü kışın sert geçmesi demek, doğal gaz tüketiminin artması, faturaların da oldukça yüksek gelmesi demek. Ancak uzmanlar bu durum karşısında tüketicilerin çaresiz olmadığını, sert kış şartlarıyla başa çıkmanın en etkili yolunun ısı yalıtımı olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, ısınma maliyetlerini düşürmek için evlerdeki ısı kaybının büyük bölümünün yalıtımsız binalardan kaynaklandığını ve en önemli koşulun yalıtım olduğu uyarısında bulunuyor. Kara kışa yalıtımla giren binalarda enerji harcamalarının yüzde 50 oranında azaldığını belirten uzmanlar; bunun yanında çatı, dış cephe, giydirme cephe, kapı-pencere ve döşemelerde de doğru kalınlıkta ve doğru uygulanacak yalıtımla ısı kaybının engellenerek yakıt tüketiminin büyük ölçüde azaltmanın mümkün olacağını ifade ediyor.

Doğru ısı yalıtımı nasıl olmalı?

Geçmişe oranla çok daha soğuk geçeceği söylenen bu kış, ısı yalıtımının ne kadar önemli bir işlem olduğunu bir kez daha ortaya çıkarıyor. Peki bu kışın soğukla mücadele etmek ve yüksek faturalar ödememek için yalıtım yaptırmaya karar verenler nelere dikkat etmeli, doğru ısı yalıtımı nasıl olmalı? Sizler için uzmanların önemli tavsiyelerini bir araya getirdik…

İşte ısı yalıtımı yaptırmayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken o noktalar…

·        Binalarda yaşanan enerji kaybını ısı yalıtımı uygulamaları ile yüzde 50’ye varan oranlarda azaltmak mümkün. Ancak doğru ısı yalıtımı büyük önem taşıyor. Isı yalıtımı yaptırırken de bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle yalıtım levhasının kalınlığına önem vermek gerekiyor. Çünkü yalıtım levhasının kalınlığı arttıkça enerji verimliliği de o oranda artıyor.

·        Yalıtımı hiç olmayan ya da doğru yalıtılmamış binalar, kat adedine bağlı olarak ortalama en az yüzde 20 ile 30 aralığında enerji israfına neden oluyor. Binaların çatılarına, duvarlarına ve döşemelerinize iyi bir yalıtım yaptırıldığına, bir de iyi bir ısıtma cihazı ve otomasyon sistemi kurulduğu takdirde enerji harcamalarında yüzde 50'den fazla tasarruf sağlanabiliyor. Binaların camları da yalıtım için oldukça önemli bir faktör.

·        Binalarda kullanılan enerjinin de yüzde 85'i ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılıyor, yüzde 15'i ise aydınlatma ve elektrikli ev aletlerinde kullanılıyor. Dolayısı ile binaların ısıtma ve soğutması için harcanan enerjiden tasarruf daha önemlidir, tasarrufta aslan payı binanın ısı yalıtımı ile olur. Bu nedenle ısı yalıtımının standartlara uygun ürünlerle doğru detaylarda doğru işçiliklerle uygulanması gerekiyor.

·        Doğru bir ısı yalıtımı uygulaması için de bu işi yapacak firmanın eğitimli personele ve teknik kadroya sahip olması gerekiyor. Firmalar mümkünse geçmişte yapmış olduğu işler görülerek değerlendirilmelidir. Ayrıca kullanılacak malzemenin standartlara uygun yani kaliteli olması büyük önem taşıyor.

·        Malzeme seçimi yaparken de bazı noktalara dikkat etmek gerekir:

-Binanızın bulunduğu il, rakım ve bina yüksekliğiniz seçeceğiniz ısı yalıtım ürününü ve bu ürünün kalınlığını belirlerken dikkate almanız gereken etmenlerdir.

-Seçilecek yalıtım malzemesinin CE belgesine sahip olduğundan emin olunmalıdır.

-Yalıtım levhalarının yanı sıra yapıştırıcı, sıva, file, fileli köşe, dübel gibi yardımcı elemanların da standartlara uygun olmalıdır.

-Firmaların, paket olarak sunduğu ve birbirleri ile uyumlu çalışacak bu ürünlerin set halinde kullanımı tercih edilmelidir.

Mantolama dış cepheye yaptırılmalı. İçten yaptırılan mantolamada tam anlamıyla verim alınamıyor. Bu da unutulmaması gereken bir noktadır

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgi artıyor
  Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgi artıyor

  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, entegre ulaşım ağlarının yapımı ve uygun fiyatlı markalı konutların Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgiyi artırdığını belirtiyor.

 • İzmir’e 250 Milyon Liralık Yatırım
  İzmir’e 250 Milyon Liralık Yatırım

  İzmir’in Menemen ilçesinde hayata geçirilen, 250 milyon Türk Liralık yatırım bedeline sahip Kuzeyşehir projesinin satış ofisi ve örnek dairesinin tanıtımı yapıldı.

 • Enda Konakları’ndan Teslimler Başlıyor
  Enda Konakları’ndan Teslimler Başlıyor

  Ankara, Gölbaşı’nda hayata geçirilen ‘yatay mimari’ konseptli ve akıllı ev teknolojili Enda Konutları’nda önümüzdeki haftalarda yapılacak teslimlerle Ağustos ayı itibariyle ‘yeni nesil konak keyfi’ başlayacak.

 • Marina Ankara Kazanç Festivali’nde Son 32 Daire
  Marina Ankara Kazanç Festivali’nde Son 32 Daire

  Ankara’yı marina yaşamıyla tanıştıracak olan Marina Ankara projesinde başlayan Kazanç Festivali ile Sinpaş Yapı Ankaralılara hayal ettikleri eve sahip olmaları için kaçırılmayacak son fırsatı sunuyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.