|   |   | 

Yaratıcının Huzursuzluğu Tasarım Vakfı'nda Tartışıldı

Tasarım Vakfı, yaratıcı disiplinler ve yaratıcı ekonomiler arasında bir tartışma platformu kurmak amacıyla başladığı “Diyalog” serisine, 11 Haziran Perşembe günü “Yaratıcının Huzursuzluğu” paneli ile devam etti.

Yaratıcının Huzursuzluğu Tasarım Vakfı'nda Tartışıldı

Tansel Kormaz’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panele yazar, eleştirmen ve editör Fatih Özgüven ile mimar, fotoğrafçı ve akademisyen Murat Germen konuşmacı olarak katıldı.

Her yaratım süreci bir yıkımdır. Kaos huzursuzluk getirir, ama bu kaos, aynı zamanda gelişim ve yaratıcılık için de fırsat sağlar.

Panelde, kişisel ve toplumsal deneyimlerimiz üzerinden yaratım sürecinin sancılarına değinilerek, huzursuzluk kavramı, yaratıcı kimse için hem itici bir güç, hem de yaratmak için bir neden olarak ele alındı.

Tansel Korkmaz, yaratıcının pre-modern dünyadaki tanımı ve algılanış biçimden bahsederek paneli başlattı. Korkmaz, Heidegger’in “Origin of the Work of Art” metninde, antik dünyada yapmak, etmek, yaratmak eylemleri ile ilgili olarak “karanlığın içinden ortaya çıkarmak” ifadesinin öneminden bahsetti. “Tüm bu yapma biçimleri içerisinde, insanın kendini unuttuğu, özneyi unutup eyleme geçtiği nokta kıymetlidir”.

Fatih Özgüven, konuşmasına “Sanatçının rolü zanaatçıdan ne kadar farklı?” sorusu ile başladı.

Zanaat-sanat arasında 17. Yüzyılda önemli bir etkileşim olduğunu, müzisyenin müzik aleti de yapabilen bir figür olduğunu vurguladı.

“Yazı yazmak eyleminde, bir kelimenin tam oturacağı yeri bulmak, gereken tabiri kullanabilmek, modern sonrası sanatçının en önemli çabalarından biri olmuştur. Bu, bir nevi sanatçılık faaliyetidir.”

Sanatçının en büyük krizlerinden birisi de ekonomik krizlerdir. Huzursuzluğu da buradan kaynaklanabilir. Sanatçının huzurundan da bahsedeceksek, en önemli huzur kaynağı içine gömülme halidir. Sanatçı, birey olarak içine gömülmek durumunda kalır ve etrafını göremez. Sonra, sadece kendisi ile dolu olması ile suçlanır.

Özgüven, politik engellerin de yaratıcılık ve toplum arasında hiç bitmeyen bir gerilim yarattığına değindi.

Murat Germen, “Sanatçının bir meselesi var. Zanaat da o meselenin karşı tarafa aktarılabilmesi için kullanılagelen bir dil. Bu anlamda zanaatı vazgeçilmez buluyorum. Tabii ki sadece zanaat değil, estetiği de önemli buluyorum, Yalnız bu estetik anlayışı makine estetiği, günlük estetik gibi farklı estetik algılarını da kapsamalı” sözleri ile konuşmasına başladı.

“Şans hazır olana gelir”

Murat Germen, dijital üretim süreçlerinin 0-1, siyah/beyaz gibi diller kullanarak, gri alanı olmayan bir yapılanma başlattığını belirtti. Bir yandan bu dijital üretim süreçlerine rağmen “şans” kavramının öneminden bahsetti.

Öngörülemeyene hazır olabilmek, kendi önyargılarını değiştirip ona olumlu gözle bakabilmek, şansla kurduğunuz ilişkiyi lehinize yönlendirebilir.

Bu noktada Walter Gropius’un “Sanat aslında öğretilemez ama el becerileri öğretilebilir, sonrası biraz şans işidir,” ifadesinin altını çizmek gerekir.

Panel sırasında yaratım eylemi sürecine paralel olarak ”açık kaynak” meselesi de konuşuldu.

Açık kaynak olarak sosyal medyanın da, doğru kullanıldığı sürece demokratik bir ifade alanı olduğundan bahsedildi. Sosyal medya bir yandan hiyerarşisiz bir paylaşım alanı sunuyor ama bu demokratiklik tartışmalı mı?

Murat Germen, üreten-yöneten-tüketen üçgeni arasında süregelen herhangi bir tersliğin, üreten figürün üzerine kalmasından huzursuz olduğundan bahsetti.

Panel sonunda, huzursuzluk kadar, üreten kişinin huzurlu olmasından kaynaklanan sonuçların neler olduğu tartışıldı. “Aslında bu huzursuzluğa kapılmak, önemsediğin bir hikâye yaşaman gerektiğinin farkına varmak da önemli”.

“İstanbul’da olmak bile bir huzursuzluk”

Üreten kişiler için kentin de önemli bir huzursuzluk kaynağı olduğu konusu tartışmaya açıldı. “İstanbul çok minnetsiz ve kibirli bir şehir.” İstanbul’un çok merkezde olmasında huzursuzluk duyduğunu belirten Germen, bunu kırmanın da aslında çok kolay olduğunu söyledi.

Metropolü huzursuzluk getiren bir kavram olarak ele alırsak, metropolün öncelikle bireyi yabancılaştırdığı ve bunun da aslında özgürleşmeyi getirdiği sonucuna varılabilir.

Metropolün yabancılaşma dışında yoğunlaşmayı da tetikleyen bir yanı var. Farklı inançlar, tarzlarda kişilerin bir araya gelmesi, fikirlerin çarpışması, geri beslenmesi anlamında metropol, yaratıcı ve çok sesli bir ortam sağlıyor.

“Zaruret icadın anasıdır”

Panelin sonunda açılan tartışmalardan biri de; yaratıcının karşılaştığı zorlukların, itici bir güç olarak pozitif yönde kullanabileceği yönündeydi.  Tarihte de zorluklardan beslenen sanatçıların bıraktığı başyapıtlar bu durumu aydınlatmaya yetiyor. Yaratmanın huzursuzluğu kadar, huzursuzluğu da bertaraf etmek için yaratmak durumu var. Sonuçta, “Zaruret icadın anasıdır” değil mi?

Tasarım Vakfı, yaratıcılığın etkenliğini arttırmak amacı ile tasarım dünyasını bir araya getiren etkinliklerine devam edecek.

 

 

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • EXPO Özelleştirme Kapsamına Alındı
  EXPO Özelleştirme Kapsamına Alındı

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, EXPO 2016 Antalya'nın yeni bir sürece girdiğini belirterek, "Bu alan özelleştirme kapsamına alınmış bulunuyor." dedi.

 • 29 Nisan 2017 Yurtta Hava Durumu
  29 Nisan 2017 Yurtta Hava Durumu

  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının güney, iç ve batı kesimlerde artarak mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

 • Nisanın Son Haftası Borsa Kazandırdı!
  Nisanın Son Haftası Borsa Kazandırdı!

  Borsa İstanbul`da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 2,41 yükseldi. Bu hafta 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 3,93, dolar/TL ise yüzde 2,63 değer kaybetti.

 • Kırgızistan'da Heyelan
  Kırgızistan'da Heyelan

  Kırgızistan'ın güneyinde meydana gelen heyelanda 6 evin yıkıldığı, göçük altında kalan 24 kişi için arama kurtarma çalışması başlatıldığı bildirildi.

 • İkinci Elde Ayıplı Mala İlk Ceza
  İkinci Elde Ayıplı Mala İlk Ceza

  Bakımları yapılmıştır ilanı üzerine aldığı araç 4. gün yolda kalan tüketici dava açıp araç bedeli, tamir ve dava masraflarını geri aldı. İkinci el araç satışında ilk defa alınan karar emsal olacak.

 • AB'den Flaş Referandum Açıklaması!
  AB'den Flaş Referandum Açıklaması!

  Avrupa Birliği''nden yapılan açıklamada, 16 Nisan'da yapılan Anayasa Değişikliği referandumuyla ilgili 'Sonuçlara saygı duyuyoruz' denildi.

 • Ankara Valiliğinden 1 Mayıs Açıklaması
  Ankara Valiliğinden 1 Mayıs Açıklaması

  Ankara Valiliği, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilecek kutlamalara katılacak vatandaşların poşet, çanta ve benzeri malzemelerle alanlara alınmayacağını açıkladı.

 • Borsa İstanbul Verileri
  Borsa İstanbul Verileri

  Borsa günü nasıl tamamladı? Borsa İstanbul (BİST) 100 Endeksi, bankacılık endeksi, holding endeksi yükseldi mi, düştü mü?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.