|   |   | 

Yatırım amaçlı gayrimenkulde nelere dikkat etmeli?

Yatırımcıların gayrimenkule ilgisi artıyor. Özellikle yılın son fırsatlarını değerlendirmek isteyen yatırımcıların gayrimenkule yöneldiği görülüyor.

Yatırım amaçlı gayrimenkulde nelere dikkat etmeli?

Ancak birikimini gayrimenkulde değerlendirmek isteyenlerin yatırım yaparken acele etmemesi büyük önem taşıyor. Çünkü yanlış bir karar, kardan çok zarar ettirebiliyor. Bu nedenle gayrimenkul yatırımı yaparken iyi analiz etmeli, doğru zamanda doğru gayrimenkule yatırım yapmalı. Böylece yapılan yatırım daha fazla getiri sağlıyor. Peki yatırım amaçlı gayrimenkulde nelere dikkat etmeli, hangi noktalara dikkat edilirse yatırımdan kazanç sağlanır? Gayrimenkul yatırımının yatırımcısına kazandırması ve gelecekte yüksek getiri sağlaması için gözden kaçırılmaması gereken noktaları sıraladık. 

İşte yatırım amaçlı gayrimenkulde nelere dikkat etmeli sorusunun cevabı: 

Kazandıran gayrimenkul almak için bu noktalara dikkat edin! 

·        Gayrimenkule yatırım yapmanın en büyük amacı ek gelir sağlamaktır. Elbette bunun yanı sıra gayrimenkulün satıldığı zaman da iyi bir kazanç sağlamalı. Bunu için doğru gayrimenkule yatırım yapılması gerekir. Doğru yatırım yapılabilmesini için de acele karar vermemek gerekir.

·        İkinci önemli nokta da iyi bir araştırma yapmaktır. Fazla seçenek olmalı ve bunlar arasında doğru olan gayrimenkulü belirlemelisiniz. Belirlerken de özellikle kazanç sağlayacak yani gelir getirecek gayrimenkulden yana tercihinizi kullanmalısınız.

·        Elbette belirlediğiniz gayrimenkulün bazı özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Yani yatırım amaçlı alınacak gayrimenkulün iskânı olan ve kat mülkiyeti kurulu gayrimenkul olması gerekir. Bu tür gayrimenkuller sorun çıkarmaz ve satarken de zorluk yaşamazsınız.

·        Gayrimenkule ilişkin bazı incelemelerin de yapılması gerekir. Özellikle gayrimenkule ait proje incelenmeli ve projeye uygunluğu, konu mülke ait yıkım kararı olup olmadığı gibi konular araştırılmalıdır.

·        Resmi incelemelerin yanı sıra fiziki incelemeyi de detaylı bir şekilde yapmalısınız. Örneğin, konutta kullanılan malzeme kalitesine, odaların planına, cephesine, yalıtımı olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

·        Gayrimenkulün zemini de önemlidir. Ayrıca gayrimenkulün deprem yönetmeliğine uygunluğu da araştırılmalıdır.

·        Bu araştırmaları ve incelemeler gayrimenkulü inşa eden firma için de geçerlidir. Firmayı kapsamlı bir şekilde araştırmalı, daha önce yaptığı projelere ilişkin bilgi toplanmalı.

·        Bir gayrimenkulün değer kazanması ilerde satmayı düşündüğünüzde önemli bir getiri sağlar. Yani bir gayrimenkulün uzun vadede getirisi yüksek olmalıdır. Bunu için de bazı özelliklere sahip olması gerekir. Örneğin toplu taşıma araçlarına yakın olmalı. Ayrıca hastaneye okul ve alışveriş noktalarına yakın olması da önemli bir avantajdır.

·        Elbette gayrimenkul yatırımı uzmanlık gerektiren bir konudur. Hata yapmak ve yanlış bir karar almak istemeyenler güvenilir ve tecrübeli bir gayrimenkul danışmanı ile çalışabilir. Böylece doğru gayrimenkule yatırım yapmaları ve gelir getiren bir gayrimenkul almaları mümkün olur.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Gayrimenkul Değerleme Raporu’nun Önemine Vurgu
  Gayrimenkul Değerleme Raporu’nun Önemine Vurgu

  TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Bursa Şubesi Teminat Değerleme Departmanı Yöneticisi Miray Beğendi, yatırımlarını gayrimenkul alarak değerlendirecekler için gayrimenkul değerleme raporunun önemine dair görüşlerini paylaştı.

 • Park MOZAİK’te yaşam başladı!
  Park MOZAİK’te yaşam başladı!

  Ankara’nın TEPE ve MESA gücüyle fark yaratan konut projesi Park MOZAİK’te yaşam başladı. Başkentin yatırım değeri sürekli artan bölgesi Yaşamkent’te yükselen Park MOZAİK’te teslimler geçtiğimiz Aralık ayında başladı.

 • ABD, inşaat malzemesi ihracatında zirveye oturdu
  ABD, inşaat malzemesi ihracatında zirveye oturdu

  Türkiye İMSAD tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan Sektör Raporu’nun mart ayı sonuçlarına göre, Türkiye inşaat malzemeleri sektöründe ihracat 2016 yılında yüzde 10,2 gerileyerek 15,2 milyar dolara indi.

 • Sinpaş Yapı, Çadır Kampanyasına Devam Ediyor
  Sinpaş Yapı, Çadır Kampanyasına Devam Ediyor

  Sinpaş Yapı tarafından konut satışında ilk kez gerçekleştirilen ‘Altınoran Çadır Günleri’ Ankaralılardan çok yoğun ilgi gördü. Türkiye gayrimenkul sektörünün temalı en büyük yaşam projesi olan Altınoran’da başlatılan yüzde 30 indirimli çadır günleri, son stokları hızla bitiriyor.

 • Manisalı Engellilere Ev Müjdesi
  Manisalı Engellilere Ev Müjdesi

  Manisa Bedensel Engelliler Derneği’ni ziyaret ederek dernek üyeleriyle buluşan Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, engelli ailelerine bir de müjde verdi, 5 bin 500 konutluk Toplu Konut Projesi’nin 2. etabında onlara kontenjan ayıracaklarını duyurdu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.