|   |   | 

Yatırım amaçlı gayrimenkulde nelere dikkat etmeli?

Yatırımcıların gayrimenkule ilgisi artıyor. Özellikle yılın son fırsatlarını değerlendirmek isteyen yatırımcıların gayrimenkule yöneldiği görülüyor.

Yatırım amaçlı gayrimenkulde nelere dikkat etmeli?

Ancak birikimini gayrimenkulde değerlendirmek isteyenlerin yatırım yaparken acele etmemesi büyük önem taşıyor. Çünkü yanlış bir karar, kardan çok zarar ettirebiliyor. Bu nedenle gayrimenkul yatırımı yaparken iyi analiz etmeli, doğru zamanda doğru gayrimenkule yatırım yapmalı. Böylece yapılan yatırım daha fazla getiri sağlıyor. Peki yatırım amaçlı gayrimenkulde nelere dikkat etmeli, hangi noktalara dikkat edilirse yatırımdan kazanç sağlanır? Gayrimenkul yatırımının yatırımcısına kazandırması ve gelecekte yüksek getiri sağlaması için gözden kaçırılmaması gereken noktaları sıraladık. 

İşte yatırım amaçlı gayrimenkulde nelere dikkat etmeli sorusunun cevabı: 

Kazandıran gayrimenkul almak için bu noktalara dikkat edin! 

·        Gayrimenkule yatırım yapmanın en büyük amacı ek gelir sağlamaktır. Elbette bunun yanı sıra gayrimenkulün satıldığı zaman da iyi bir kazanç sağlamalı. Bunu için doğru gayrimenkule yatırım yapılması gerekir. Doğru yatırım yapılabilmesini için de acele karar vermemek gerekir.

·        İkinci önemli nokta da iyi bir araştırma yapmaktır. Fazla seçenek olmalı ve bunlar arasında doğru olan gayrimenkulü belirlemelisiniz. Belirlerken de özellikle kazanç sağlayacak yani gelir getirecek gayrimenkulden yana tercihinizi kullanmalısınız.

·        Elbette belirlediğiniz gayrimenkulün bazı özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Yani yatırım amaçlı alınacak gayrimenkulün iskânı olan ve kat mülkiyeti kurulu gayrimenkul olması gerekir. Bu tür gayrimenkuller sorun çıkarmaz ve satarken de zorluk yaşamazsınız.

·        Gayrimenkule ilişkin bazı incelemelerin de yapılması gerekir. Özellikle gayrimenkule ait proje incelenmeli ve projeye uygunluğu, konu mülke ait yıkım kararı olup olmadığı gibi konular araştırılmalıdır.

·        Resmi incelemelerin yanı sıra fiziki incelemeyi de detaylı bir şekilde yapmalısınız. Örneğin, konutta kullanılan malzeme kalitesine, odaların planına, cephesine, yalıtımı olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

·        Gayrimenkulün zemini de önemlidir. Ayrıca gayrimenkulün deprem yönetmeliğine uygunluğu da araştırılmalıdır.

·        Bu araştırmaları ve incelemeler gayrimenkulü inşa eden firma için de geçerlidir. Firmayı kapsamlı bir şekilde araştırmalı, daha önce yaptığı projelere ilişkin bilgi toplanmalı.

·        Bir gayrimenkulün değer kazanması ilerde satmayı düşündüğünüzde önemli bir getiri sağlar. Yani bir gayrimenkulün uzun vadede getirisi yüksek olmalıdır. Bunu için de bazı özelliklere sahip olması gerekir. Örneğin toplu taşıma araçlarına yakın olmalı. Ayrıca hastaneye okul ve alışveriş noktalarına yakın olması da önemli bir avantajdır.

·        Elbette gayrimenkul yatırımı uzmanlık gerektiren bir konudur. Hata yapmak ve yanlış bir karar almak istemeyenler güvenilir ve tecrübeli bir gayrimenkul danışmanı ile çalışabilir. Böylece doğru gayrimenkule yatırım yapmaları ve gelir getiren bir gayrimenkul almaları mümkün olur.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Eskişehir'deki Emlak Piyasasında Son Durum
  Eskişehir'deki Emlak Piyasasında Son Durum

  Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, imarlı arsa üretiminin uzun zamandır yapılmaması yüzünden arsa paylarının çok yükseldiğini belirterek, "Arsa payı ne kadar pahalı olursa maliyet de o kadar pahalı oluyor. Fiyatların daha istikrarlı olabilmesi için belediyelerimizin arsa üretmeleri gerekir" diye konuştu.

 • Antalya'da 2017 Nisan ayında konut satışları azaldı
  Antalya'da 2017 Nisan ayında konut satışları azaldı

  ürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan 2017 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya ve ilçelerinde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 21,7 azalarak, 4 bin 818 konut satıldı.

 • Gayrimenkul Sektörü Kadının Gücünü Konuştu
  Gayrimenkul Sektörü Kadının Gücünü Konuştu

  Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu, Türkiye’de gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlara yönelik olarak ilk kez yapılan ‘Gayrimenkulde Kadın Araştırması’ sonuçlarını açıkladı.

 • Dünya Mimarlık Festivali Teması: Performans
  Dünya Mimarlık Festivali Teması: Performans

  Dünya Mimarlık Festivali (WAF) 2017 yılı için seçilen temayı "Performans" olarak belirledi. Bu yıl, Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenecek olan festival, mimari performans konusuna odaklanacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.