|   |   | 

Yatırım amaçlı gayrimenkulde nelere dikkat etmeli?

Yatırımcıların gayrimenkule ilgisi artıyor. Özellikle yılın son fırsatlarını değerlendirmek isteyen yatırımcıların gayrimenkule yöneldiği görülüyor.

Yatırım amaçlı gayrimenkulde nelere dikkat etmeli?

Ancak birikimini gayrimenkulde değerlendirmek isteyenlerin yatırım yaparken acele etmemesi büyük önem taşıyor. Çünkü yanlış bir karar, kardan çok zarar ettirebiliyor. Bu nedenle gayrimenkul yatırımı yaparken iyi analiz etmeli, doğru zamanda doğru gayrimenkule yatırım yapmalı. Böylece yapılan yatırım daha fazla getiri sağlıyor. Peki yatırım amaçlı gayrimenkulde nelere dikkat etmeli, hangi noktalara dikkat edilirse yatırımdan kazanç sağlanır? Gayrimenkul yatırımının yatırımcısına kazandırması ve gelecekte yüksek getiri sağlaması için gözden kaçırılmaması gereken noktaları sıraladık. 

İşte yatırım amaçlı gayrimenkulde nelere dikkat etmeli sorusunun cevabı: 

Kazandıran gayrimenkul almak için bu noktalara dikkat edin! 

·        Gayrimenkule yatırım yapmanın en büyük amacı ek gelir sağlamaktır. Elbette bunun yanı sıra gayrimenkulün satıldığı zaman da iyi bir kazanç sağlamalı. Bunu için doğru gayrimenkule yatırım yapılması gerekir. Doğru yatırım yapılabilmesini için de acele karar vermemek gerekir.

·        İkinci önemli nokta da iyi bir araştırma yapmaktır. Fazla seçenek olmalı ve bunlar arasında doğru olan gayrimenkulü belirlemelisiniz. Belirlerken de özellikle kazanç sağlayacak yani gelir getirecek gayrimenkulden yana tercihinizi kullanmalısınız.

·        Elbette belirlediğiniz gayrimenkulün bazı özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Yani yatırım amaçlı alınacak gayrimenkulün iskânı olan ve kat mülkiyeti kurulu gayrimenkul olması gerekir. Bu tür gayrimenkuller sorun çıkarmaz ve satarken de zorluk yaşamazsınız.

·        Gayrimenkule ilişkin bazı incelemelerin de yapılması gerekir. Özellikle gayrimenkule ait proje incelenmeli ve projeye uygunluğu, konu mülke ait yıkım kararı olup olmadığı gibi konular araştırılmalıdır.

·        Resmi incelemelerin yanı sıra fiziki incelemeyi de detaylı bir şekilde yapmalısınız. Örneğin, konutta kullanılan malzeme kalitesine, odaların planına, cephesine, yalıtımı olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

·        Gayrimenkulün zemini de önemlidir. Ayrıca gayrimenkulün deprem yönetmeliğine uygunluğu da araştırılmalıdır.

·        Bu araştırmaları ve incelemeler gayrimenkulü inşa eden firma için de geçerlidir. Firmayı kapsamlı bir şekilde araştırmalı, daha önce yaptığı projelere ilişkin bilgi toplanmalı.

·        Bir gayrimenkulün değer kazanması ilerde satmayı düşündüğünüzde önemli bir getiri sağlar. Yani bir gayrimenkulün uzun vadede getirisi yüksek olmalıdır. Bunu için de bazı özelliklere sahip olması gerekir. Örneğin toplu taşıma araçlarına yakın olmalı. Ayrıca hastaneye okul ve alışveriş noktalarına yakın olması da önemli bir avantajdır.

·        Elbette gayrimenkul yatırımı uzmanlık gerektiren bir konudur. Hata yapmak ve yanlış bir karar almak istemeyenler güvenilir ve tecrübeli bir gayrimenkul danışmanı ile çalışabilir. Böylece doğru gayrimenkule yatırım yapmaları ve gelir getiren bir gayrimenkul almaları mümkün olur.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Saruhanlı'da 60 yıllık arazi sorunu çözülüyor

  Saruhanlı'da 60 yıllık arazi sorunu çözülüyor

  Manisa'nın Saruhanlı İlçesinde yaklaşık 60 yıl önce usulüne uygun olarak belediyeye devredilen ancak bir süre önce hatalı idari yorumlara dayanılarak açılan arazilere ilişkin tapu iptal davalarının çözümü için hazırlanan kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

 • Türk yapı sektörünün hedefi yeni pazarlardaki yerel müteahhitler

  Türk yapı sektörünün hedefi yeni pazarlardaki yerel müteahhitler

  Türk yapı malzemeleri sektörünün yeni pazarlara yöneldiğini belirten İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz, “Türk yapı malzemeleri sektörünün ihracat pazarlarını artırması için sadece ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkelerdeki Türk müteahhitlerine değil, o ülkelerdeki yerel firmalara da satış yapmalıyız” dedi.

 • Queen Central Park’ta Caz Keyfi

  Queen Central Park’ta Caz Keyfi

  Türkiye’nin ilk HIGHLIFE temalı evleri ile göz kamaştıran, Sinpaş GYO imzalı Queen Central Park’ta, kahvaltıda caz etkinlikleri başladı.

 • Tapu Harcı Artmayacak!

  Tapu Harcı Artmayacak!

  Tapu harçlarının belirlenmesine yönelik düzenlemede oranlarda artış olacağına yönelik iddialara Maliye Bakanı Naci Ağbal “Tapu harcı artmayacak” diye son noktayı koydu...

 • Tarihi Kule Evlerine mimari dokunuş!

  Tarihi Kule Evlerine mimari dokunuş!

  Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü yüksek lisans öğrencileri, Foça’nın yüzyıllardır süregelen konut geleneğini oluşturan ve birçoğu kaderine terk edilmiş halde bulunan tarihi Kule Evlerini yeniden tasarladı.

 • 4 Ayda Kaç Kişi Devlet Destekli Konut Hesabı Açtı?

  4 Ayda Kaç Kişi Devlet Destekli Konut Hesabı Açtı?

  Devlet; bankada 3-5 yıl birikim yapıp ilk evini alanlara maddi destek sağlıyor. 4 ayda yaklaşık 10 bin kişi hesap açıp, 36.4 milyon lira biriktirdi. Desteğin sınırı da arttı. 77 bin 875 lira biriktirene devlet de 15 bin 575 lira verecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.