|   |   | 

Yatırım Amaçlı Konut Alımı Büyük Bir Muamma “Brüt Metrekare”

Konuyla alakalı ilk makalemiz de yatırım amaçlı konut alımında dikkat edilmesi gereken dört ana başlığı, ikinci makalemde ise bu başlıklardan en önemlilerinden biri olan "bölge" başlığını ele almıştık. Üçüncü makalemiz de ise koskoca bir muamma olan brüt metrekare ye değinmek istiyoruz.

Yatırım Amaçlı Konut Alımı Büyük Bir Muamma “Brüt Metrekare”

Öncelikle şunu söyleyerek söze başlamak istiyorum ki konuya bakışım yazıma başlamadan belli olsun; yaşadığım deneyimlerin sonucunda edindiğim nacizane fikrim brüt metrekare bir çok firma için dolandırıcılığın en kolay yöntemi olarak görülmekte ve bir dolandırma aracı olarak "başarıyla" kullanılmaktadır.

Brüt metrekare kavramı bundan on yıl hatta beş yıl öncesine kadar, bir evin iç duvarları hesaba katılmadığı takdirde ki metrekaresi olarak bilinir ve uygunlanırdı. Bu hesaplamayla brüt 100 m2 olan bir daire nette 85-90 metrekare civarında bir ölçüye sahip olurdu ve bu maksimum +- 5 metrekare değişim gösterirdi. Bu Edirne de de Kars ta da , İstanbul da da aynıydı. Yani çok da büyük bir sorun ya da "koskoca bir muamma" değildi.

Ancak ilk yazımda belirttiğim tarzda projeler baş gösterdiğinden beri, İstanbul başta olmak üzere yavaş yavaş Ankara ve İzmir 'de brüt metrekare bir dolandırıcılık aracı olarak kullanılmaya başlandı. (Anadoluda ki diğer şehirlerde de belki bunun örnekleri görülebilir ancak ya hiç yoktur ya da yok denilecek kadar azdır.) Öyle ki brüt metrekare ile net metrekaresi arasında %50 fark olan projeler baş göstermeye başladı.

Özellikle site konseptinde ki konut projelerinde; brüt metrekarenin içine sitenin, girişinden, bahçesine , havuzundan ,otoparkına kadar bir çok sosyal alan katılır oldu. Oysa ki bir insan bir projeden daire alırken zaten o projenin, havuzu-otoparkı-bahçesi vb. hususları dikkate alarak yatırım yapıyor. Bunun bir de metrekare hesabına; "nasıl bir hesaplama yöntemiyle yapıldığı bilinmeyen bir şekilde" katılması KOSKOCA BİR MUAMMA yaratıyor. Hesaplama yöntemi bilinse bile, her projede ki hesaplama yöntemi farklı olduğundan/olacağından tüketicilerin kıyaslama yapma hakları ellerinden alınıyor. Brüt 100 metrekare olup ; neti 70 olan daire de ortaya çıkıyor, 60 olanda, 50 olanda. Daireyi teslim aldığında bir çok tüketici büyük bir süprizle karşılaşarak bu mu 100 m2 diyor, ancak cevap emin olun hep aynı oluyor; "biz brüt 100 metrekare demiştik".

Yazımın bu noktasından sonrasına daha akılda kalıcı, daha net ve kesin olması için maddeler halinde devam etmek istiyorum;

1- Bu konuyu bilimsel yöntemlerle ele alan ve günümüz şartlarına ayak uyduran şirketleri tenzih ediyorum ancak, brüt metrekare ÇOK FAZLA SAYIDA PROJEDE bir dolandırıcılık aracı olarak kullanılıyor.(Projelerin çoğunluğunda brüt ve net(reel) metrekareler arasında çok ciddi,gözle net olarak görülür farklılıklar olduğunu özellikle belirtmek isterim.)

2- Havuzun, otoparkın, bahçenin,asansörün metrekaresi ayrı oturacağınız dairenin büyüklüğü ayrıdır, bunu satış temsilcisine çok net olarak söyleyebilirsiniz.

3- Satış temsilcisine çok net ve kesin bir dille dairenin içinin gerçekte kaç metrekare olduğunu sorun. Konunun geçiştirilmesine izin vermeyin, yuvarlak cümlelerle verilen yanıtları kabul etmeyin.

4- Tüm kıyaslamalarınızı bu net(reel) metrekareyi dikkate aldıktan sonra, diğer sosyal olanakları ve bu sosyal olanakların kalitesini karşılaştırarak yapın.

5-Ve en önemlisi ;satış temsilcisinden aldığınız net metrekare yanıtının sözleşmeye net metrekare ismiyle geçirilmesini talep edin. Bu konuda yarası olmayan bir şirket buna ciddi bir itirazda bulunmayacaktır.( Bunu örnek dairenin ölçülerini dikkate alarak da sözleşmeye geçirtebilirsiniz.)

Son olarak,kısacası; brüt metrekarenin, sizin ve ailenizin birikimlerinize uzanan kirli ellerin en büyük aracı olmasına izin vermeyin.

Yatırım Amaçlı Konut Alımı Makaleleri

Yatırım Amaçlı Konut Alımı Hangi Bölge?

Yatırım Amaçlı Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Dört Ana Faktör

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Park Adana AVM Törenle Açıldı!
    Park Adana AVM Törenle Açıldı!

    Merkez Seyhan İlçesi, D-400 Karayolu üzerinde trafik kavşağında bulunan Park Adana AVM hizmete açıldı. Proje 130 milyon Euro yatırım bedeline sahip...

  • Taşınmadan Bir Ay Önce Yapmanız Gerekenler
    Taşınmadan Bir Ay Önce Yapmanız Gerekenler

    Evinizi taşımak, hayatınızda yeni bir sayfa açmak anlamına geliyor. Ama hayatınızda büyük bir değişim anlamına gelen bu iş aynı zamanda stresli ve yorucu bir süreçtir ve bazı ön hazırlıklar gerektirir. Taşınmadan bir ay önce yapmanız gerekenlerin ne olduğunu biliyor musunuz?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.